Tak jednoduché to není. Převážná část populace nemá doplňky ani v Edge, ani v Chrome. Dokonce si myslím, že ani jádro není tak důležité. Edge ve skutečnosti funguje dobře a rychle.
Microsoft teď dojíždí na tom, co kdysi sám dělal. Od Windows 95 vytvářel závislost svých zákazníků na IE. Ale doby se změnily a Google našel vynikající strategii, jak "jemnými způsoby" prosadit Chrome mezi lidi. Teď už to jede setrvačností, lidé používají to, co vidí v práci, u známýcha apod., podobně, jako Češi ze setrvačnosti kupují Škodovky, které taky na ulici vidí nejvíc.
Současné snahy Microsoftu příliš nechápu. Oni zatím musí udržovat IE pro podnikové aplikace napsané tak, že ho vyžadují. Ale s IE už díru do světa neudělají. Ale nahrazovat fungující Edge něčím novým, co bude stejně fungující, podle mě nemůže přinést úspěch.
Google vynasiel strategiu a MS mu ju teraz vracia. Naco ma programovat vsetko od zakladu, ked staci zobrat OSS kod a doplnit tam 'ksicht' Edge? Je to pre MS jednoduchsie a aj lacnejsie.
Těžko říct, do hlavy, jakou mají motivaci, jim nevidíme.
Podle stejné logiky by také mohli jádro Edge uvolnit jako OSS a byli by na tom stejně a možná lépe (pokračovalo by se ve vývoji téhož).
Edge ale fungující není. Plno aplikací v něm prostě nefunguje nebo se rozsypou. Kupříkladu Oracle MOS dokumentace v tom číst nejde, protože to nenačítá část formuláře a některá tlačítka nic nedělají. Opravit všechny tyhle chyby je nejspíš nad jejich síly a motivaci.
Chrome na to funguje čím dál tím líp, Firefox čím dál tím hůř (ale stále funguje), IE se použít dá jen s obezličkami typu otevírání do jiného okna. Edge na to nefunguje vůbec. Postavit prohlížeč na Chromiu je cesta, jak mít rychle plně funkční prohlížeč. Byť mi trochu uniká ten důvod, proč ho vůbec chtít, když je tu Chrome.
Protože M$ nenasadí produkt třetí strany ve výchozí instalaci.
Protože Chrome by posílal data Google a na M$ by nezbylo
Protože nasazení cizího prohlížeče (FF, Vivaldi, Chrome) by mohlo být o nějakým finančním vyrovnání
Protože M$ chce jako default vyhledávač Bing a to ostatní prohlížeče nemají
Protože ...
Protože M$ nenasadí produkt třetí strany ve výchozí instalaci?
Ten byl dobrej.
Co slavný CP/M ripoff (Q)DOS?
Síťový stack kopíruje Berkeley Sockets.
Hromada proprietárních driverů.
Předinstalované kodeky.
Internet Exploiter dokonce v "About" dialogu obsahuje informaci o používání licencované technologie od třetí strany (NCSA Mosaic) a velmi pochybuji, že je v tom sám.
Edge ale fungující není. Plno aplikací v něm prostě nefunguje nebo se rozsypou.
Souhlasím. Naše aplikace funguje v Chrome, Firefoxu a Safari, ale na Edge a IE se sype. Prý tam nejsou implementovaná nějaká API. Hledání "workarounds" pro Edge jsme odložili, protože uživatelé si mohou nainstalovat Chrome.
Edge ze funguje rychle a dobre?
Z ktere ses galaxie?
Zrovna dneska jsem otviral stejnou stranku v Chrome, Firefoxu a Edge kvuli nezavislym sessions a Edge bylo naprosto zoufale pomale. Neco to ukazalo rychle, to je fakt, ale nez slo se strankou scrollovat, nebo zacal fungovat vyhledavani ctrl-f, uplynulo klidne i 10 sekund.
Zoufale pomale,.k nepouzitelnosti
jo, na tohle je mrkvosoft odbornik. takovych velkych projektu co zacal a pak je podivne utnul. by me zajimalo jestli je nekde nejaky seznam.
Ve skutečnosti Google zahazuje svých projektů snad ještě víc. Jen Google má úplně jinou komunikační strategii, vytváří dojem, že se o své úsilí, jeho úspěchy, ale i neúspěchy dělí s veřejností. Veřejnost pak daleko lépe přijímá ukončení projektů - u Googlu jsou uživatelé smutní, že něco končí.
Microsoft proti tomu nabubřele prezentuje všechny svoje experimenty. Když je pak ukončí, tak veřejnost není smutná, ale naštvaná.
Víte, ono je to tak správně. Když zjistíte, že jedete na mrtvém koni, tak je lepší sesednout. A to bez ohledu na to, kolik vás ten kůň doteď stál na podkovách a žrádle.
Je to mor dnešní doby, že lidé tak často koukají do minulosti a odmítají slézt z mrtvého koně jen proto, že do něj nacpali mraky peněz. Vážím si projekt manažerů a vedoucích pracovníků, kteří mají odvahu zaříznout projekt, který nemá budoucnost. Víc je těch, co na to odvahu nemají - a tak se lijí další a další miliardy do projektů, ze kterých nikdy nic nebude.
Ono to az tak jednoduche nieje. Vedenie si vacsinou dobre uvedomuje kam projekt z dlhodobeho hladiska mieri, ale pri velkych projektoch nedokazu stary nahradit novym len tak lusknutim prstov. Aby ostala spolocnost konkurencneschopna potrebuje nadalej udrziavat a inovovat povodny projekt (cize povodne naklady ostavaju) a k tomu by museli navyse platit niekolkorocny vovoj. Cize takyto krok si moze dovolit len vysoko prosperujuca spolocnost.
Konecne bude poradna konkurence na trhu browseru, budeme si moci vybrat mezi Google Chrome, Mozilla Chrome a Microsoft Chrome, a tedy potazmo zna nas bude smirovat Google, Google, nebo Microsoft. Nebo dokonce Google a Microsoft, pokud lemry v MS nedokazi Chrome dostatecne degooglifikovat.
MS je pro smích, nevim proč očekávaj, že každý hovínko co vyseděj bude obdivovat půlka světa. Kdyby tuhle mentalitu měli všichni, tak ještě dnes žijeme v době kamenný. Však koukněte jak velkou userbase májí jednotlivé Linux distribuce to jsou promile a stejně to nezabalej a nezačnou znovu. Jak pak má teoretický uživatel věřit, že za tři roky neutnout ten nový prohlížeč?
Ta zprávička je divně napsaná. Vždyť to zní jako porážka a MS přece vždy šel od vítězství k vítězství. Dovolím si napsat vlastní verzi zprávičky.
Milí a vážení uživatelé našich skvělých produktů,
jistě víte, že v naší úžasné zemi má lední hokej douhou tradici a společně s tím severním přívěškem na mapě, který jsme historicky velkoryse přenechali Francouzům, jsme nazýváni kolébkou hokeje. V nejlepší hokejové soutěži světa, NHL, když nějaký vynikající hráč odchází do důchodu, bývá pak uveden do hokejové síně slávy a jeho dres pak už nesmí nikdo nikdy používat. Po vzoru teto krásné tradice jsme se i my u nás v Redmondu rozhodli, že uvedeme našeho nejlepšího hráče, prohlížeč Edge, taktéž do naší síně slavy a stejně jako v hokeji, nikdo ho už nikdy nebude smět používat. Třikrát sláva Edgi, sláva, sláva, sláva.
Váš přítel Microsoft
Tak jakože chápu, že MS se to nevyplatí a je to prostě něco co nevyšlo (něco jako win10). Lepší je začít jinak. Ano je to dobré to chromium, ale ten pocit, že vše jede na jednom mě docela dost hodně štve. Že vlastně nebude konkurence v jádře a vlastně bude se ve směs řešit vzhled, funkce, ale rychlost bude stále stejná, technologie také. Trochu smutné, ale zároveň i dobré. Ano vím, že vlastní jádro je dlouhý běh a hlavně nákladný a v tomto případě i neúspěšný... ale prostě pocit, že není kam přejít mě dost štve. (jen 2 možnosti)
spis pred 15ti. mrkvosoft byl na vrcholu nekdy 2002/2003, kdy mel pres 90 %. pak uz jen jizda dolu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_web_browsers#/media/File:Browser_Wars_(en).svg
Opravdu to mám zas postovat? Tak já teda jdu.
https://i3.kym-cdn.com/photos/images/original/000/325/428/264.jpg
Oni maj soudruzi z M$ predevsim jeden big problem - IE zadratovany do systemu. Hromada aplikaci to pouziva. A to co na zacatku vypadalo jako uzasnej napad, se mozna dneska uz tak uzasne nejevi.
A ver tomu ze IE ve widlich bude jeste za 20 let. Protoze ... spousta veci je porad IE only (a v edge to samo nechodi vubec). A sposuta dalsich aplikaci pocita s tim, ze IE ve widlich je.
Celkem chápu že když MS nemůže svůj engine prosadit, tak použije Chromium. Větší část nákladů na vývoj platí Google, MS ušetří. Má to ale dva problémy.
Ve Windows je spousta aplikací, které používají Trident Engine (který pak používá i EdgeHTML). Ve vlastních Windows jde o HTML obsah ve Windows Exploreru, help atd., u dalších aplikací to může být cokoliv - například Steam byl svého času postavený na Trident Enginu. Nejde ani tak o to jestli rastrování provede engine A nebo engine B. Problém je spíš API toho Trident Enginu, které aplikace používají. Pak je samozřejmě nutné implementovat věci jako je podpora ActiveX (protože tu technologii jede spousta intranetů), různá MS rozšíření, Edge má proti Chromiu výrazně lepší scrollování atd., ale to jsou v podstatě detaily.
Druhý problém je v tom, kam to celý internet posouvá. Svého času byl dominantní MSIE, a byl široce kritizovaný za to že implementoval spoustu věcí, které nebyly popsané v doporučeních W3C. Dneska je dominantní Chromium, a implementuje spoustu věc, které nejsou popsané v doporučeních W3C. Dnes, stejně jako tehdy, spousta webů spoléhá na features konkrétního prohlížeče, a nikoliv na standardy. To byl hlavní důvod nespokojenosti s MSIE, a dneska jsme obloukem ve stejné situaci. Pouze změnil dominantní hráč, a ten nový má svůj business založený na sbírání a prodeji osobních údajů.