Raději ať se mi něco posere při aktualizaci, než linux, kde se něco posere jen tak a člověk pak musí instalovat znovu... Víz grafické ovladače u nových xps notebooků...
Kdyz je nekdo blbej a ma obe ruce leve, tak holt musi Linux reinstalovat.
Hlavně jako normální uživatel win10 nemám žádny problém... všechno klape až podezřele v pořádku.
Vyjadril jste to skvele. Funguje to *podezrele* v poradku. Nicmene imperium pripravuje uder proti milionum PC, zatimco vase bdelost a ostrazitost je ukolebana ve spanek.
Lidi, nehádejte se. Když skončila podpora XP, vsadil jsem na Linux, neměl jsem peníze. Zprvu mi to přišlo jako makačka na bednu, ale během pár dnů jsem na Ubuntu zprovoznil i starší legální Office. Ve Wine. A pak plno her, které v nových Windows už nefungují. Dnes systémy používám oba. Už jsem si mohl dovolit koupit W10, ale na Linux nedám dopustit. Podobně finančně postiženým jsem ho instaloval. S nespokojeností jsem se nepotkal. Naopak se domnívám, že Windows jsou zlodějna ve veřejném sektoru, byť se s nimi pracuje pohodlněji, protože jsou na ně lidé více zvyklí.
Windows jsou zlodějna ve veřejném sektoru, byť se s nimi pracuje pohodlněji, protože jsou na ně lidé více zvyklí.
Zlodejna urcite, ale na to sucho a pohodli si nejak nevzpominam. Cloveku z nich spis naskakovaly opary z predstavy, jak zase krachnou, rozdelana prace v hajzlu a jeste to pak treba nenabootuje.
Zřejmě nejde o reakci na můj příspěvek. Sucho a pohodlí jsem nezmiňoval. Ve skrytu spíš pot a dřinu. Ale klídek, on si málokdo uvědomuje, že naprogramovat základ PC není legrace. Ani Linux, ani Windows, ani iOS, ani Android ani coko jiného. Záleží taky na tom, jaké jsou dostupné informace o železe. Soft nad tím vším je až nadstavba u níž lze zkoumat uživatelskou přívětivost. Důležitá nadstavba. Ale oddělte ji.
Pa, Pavel
Vittana (neregistrovaný) ---.186.broadband5.iol.cz 11:19
Raději ať se mi něco posere při aktualizaci, než linux, kde se něco posere jen tak a člověk pak musí instalovat znovu
ve Windows se lidem casto posere neco i jen tak, ale to nechme ted stranou... ale to kde se posere casto neco pri aktualizaci, kterou nelze vypnout jsou dobrej zdroj posraneho systemu ;) normalni uzivatel Windows10 je nesvepravnej jedinec, kterej ma vymytej mozek nevadi ze se oficialne zbavil prav ke svem souborum a datum, nevadi mu ze dela "torrent" bota pro windows update lidim na internetu, ze sdili s microsoftem sve kontaktu, emaily, zpravy, poznamky, i rucne psane a hlasove (staci takovemu rict ze to nedela Microsoft za ucelem smirovani ale zlepseni sw a sluzeb, na to msvymytec naivne slysi :))
Co je špatného na tom posílat ve své síti aktualizace dalším zařízením? Případně i přes Internet? P2P je rozhodně lepší způsob šíření velkých aktualizací než dojit jeden server. Ohledně odesílání anonymních dat za účelem zlepšování SW ani nemluvě, tohle beztak dělá každej druhej SW (samozřejmě kromě Linuxu, ten je totiž sám o sobě dokonalej, takže to nepotřebuje) a nikde to nevadí, jenom u MS je to problém. Nehledě na to, že kdybych se měl řídit paranoidníma radama Vašeho typu, tak si to PC ani nemůžu připojit k LAN či internetu, abych měl jistotu, že nic nepošle.
Co je špatného na tom posílat ve své síti aktualizace dalším zařízením?
Napriklad to, ze pri defaultnim nastaveni nebudete updaty posilat dalsim PC na sve siti (coz by nebylo spatne reseni), ale celemu Internetu. Nevim, jaky mate uplink, ale ja mam ADSL a zivit cizi PC po mizernem ADSL uplinku bych opravdu nehodlal. Vypnuti teto ficury, ktera je vyhodna zejmena pro MS, se pak skryva kdesi v nastavenich, radu kliku do hloubky, aby si toho neznaly uzivatel nahodou nevsiml.
Nehledě na to, že kdybych se měl řídit paranoidníma radama Vašeho typu, tak si to PC ani nemůžu připojit k LAN či internetu, abych měl jistotu, že nic nepošle.
Tak odpojeni Widli od Internetu je vzdy dobre bezpecnostni opatreni, ktere vam muzu jen doporucit.
Kokos99 (neregistrovaný) 46.30.64.--- 2.4.2017 10:45
Co je špatného na tom posílat ve své síti aktualizace dalším zařízením? Případně i přes Internet?
kdyz sem psal "lidim na internetu" tak jaksi neslo o "sve siti" demagogu... takze prave pres ten internet.. a co je na tom spatneho? ze MICROSOFT bez vedomi (protoze vetsina da express instalaci, protoze "tomu nerozumej") ZNEUZIVA itnernetove pripojeni UZIVATELE k sireni SVEJCH aktualizaci...
je irelevantni ze to jde vypnout, slusne by bylo v defaultu to mit vypnute a uzivatele se ZEPTAT (s podrobnym vysvetlenim o co jde) jestli to Windows MUZOU zapnout...
Ohledně odesílání anonymních dat za účelem zlepšování SW ani nemluvě
o tom sem take nemluvil, ja mluvil o NEanonymnich "kontaktu, emaily, zpravy, poznamky, i rucne psane a hlasove" ve spojeni s historii prohlizece, zalozek prohlizece, IP adresarou to za anonymni muze povazovat jen nesvepravnej jedinec co ma vymytej mozek od PR a reklamnich agentur...
Jasně, hry používají P2P běžně a není to problém. Ale u MS to problém je, že ano? Možnost vypnout tam je, takže předpokládám, že pokročilí uživatel jako vy si to určitě vypnout zvládne,ostatním to bude vcelku jedno, předpokládám, že tam je určitý limit, aby to nevytížilo 100% rychlosti, takže si toho prakticky ani nikdo nevšimne.
Co se týká neanonymních dat, tak samozřejmě tam je to trošku horší, ale mě osobně to nevadí, beztak všechno mám na OneDrive, takže tak jako tak jsem k nim dal přístup MS. Ostatně kdo používá jiné webové disky, tak zase dal přístup Googlu a podobně. Prašť jako uhoď, nevidím v tom problém, proč zrovna u MS by se z toho mělo dělat zlo. Ale chápu, že pokud jste paranoidní člověk, který si myslí, že po něm jdou nebo tak něco, tak Vám to asi vadit může. 99.8% lidem to nevadí, jste v menšině, budete to mít prostě těžší.
Jasně, hry používají P2P běžně a není to problém. Ale u MS to problém je, že ano?
A ty hry posilaji po P2P data, ktera nesouvisi s behem hry, napriklad updaty?
beztak všechno mám na OneDrive, takže tak jako tak jsem k nim dal přístup MS.
Je rozdil dat pristup a dat pravo privlastnit si vase data a pouzit je, jak se soudruhum zlibi. U MS je to jako uschovna zavazadel na nadrazi, kde pak na ulici potkate ajznbonaky, jak chodi obleceni ve vasi kosili.
Jenomže jsou programy, co se tě zeptají, jestli můžou a nechají tě i zvolit, kolik pásma jsi ochoten přidělit. Nebo programy, co za to nabídnou bonus (třeba slevy na jiný SW).
A pak jsou programy, co se neptají a rovnou konají. Když máš FUP nebo omezenou konektivitu <1Mbps, jsi v pr...
Ano, Windows na FUPu nestahují ani aktualizace a budou posílat aktualizace. Výborná logika. A co že máte upload méně než 1 Mbit/s? V takovém případě nejspíš ani nic posílat nebude, protože se vyhodnotí, že by to nemělo cenu. Nebo jenom pár desítek kB. Kde je problém? Beztak naprostá většina lidí upload nevyužívá a tohle je krásná možnost jeho využití. Ale chápu, kdyby s tím přišel třeba Apple tak by to byla cool fičura, ale v podání MS ne.
2kokos ... nevsim sem si ze by se zcela libovolna hra zapla sama od sebe a zacla si jen tak z pleziru neco seedovat. Vubec nemluve o tom, ze sem jeste nenarazil na hru ktera by nepouzivala nejakou celkem standardni torrenti knihovnu se svepravnym chovanim ... tudiz se narozdil od widli nestane, ze by to sezralo 100% veskery dostupny pasmo. Navic to u vsech her ktery sem mel tu cest videt slo velice jednoduse vypnout, a to tak, ze to zvladne i libovolnej BFU a nektery hry se na to pri instalaci specielne ptaji.
Tak ve Windows to jde vypnout taky, to že to nechcete hledat v nastavení je už věc jiná. Co se týká ptaní se v instalátoru, tak to jste mimo už totálně. Poslední co potřebuju je, abych během instalace musel odpovídat na 100 otázek jestli chci to nebo to. Tam má být maximálně tak to nejnutnější a né abych půl hodiny studoval co vybrat. Samozřejmě v pokročilých možnostech proč ne, koneckonců Windows to má taky, takže třeba Vám tam ten jeden přepínák přidají. Budete pak spokojen?
Vubec nemluve o tom, ze sem jeste nenarazil na hru ktera by nepouzivala nejakou celkem standardni torrenti knihovnu se svepravnym chovanim ...
Take jde o to, ze na jedne pripojce muzu mit 50 a vice Widli a pokud je to udelane tak blbe, ze se do toho pusti vsechny, tak mam po uplinku. Na druhou stranu 50 a vice hernich PC se stejnou hrou hned tak nekde nebude.
2Jarda: Nemusis tam tech widli mit ani 10 ... bohate stacej jediny. Otestovano osobne. Kolega to resil u zakose, tak sme si to sli vyzkouset. Stacej jedny jediny widle ktery se rozhodnou aktualizovat (desitky samo) ... a zcela 100% to sezere veskerou dostupnou konektivitu. Pokud ta linka neni zrovna optika rovnou k M$ ... tak to mas taky na peknych par hodin.
Testovali sme to na symetrickym 100Mbitu a vpohode to sezralo uplne vsechno. Latence byly ve stovkach ms. Normalni torrenti klient si tu latenci hlida a kdyz moc vyleze tak se sam omezi (nemluve o tom, ze to samo jde dal nastavit).
Kolega to po dalsich zkusenostech (zmizelo nekolik aplikaci ktery vazne pouzivat chtej) vyresil tim, ze tem widlim zcela znemoznil se aktualizovat a jakkoli kontaktovat M$ servery.
"Raději ať se mi něco posere při aktualizaci" - jo to je super, W10 v defaultu mají vypnuté obnovení systému a když se to pak při aktualizaci po... , není z čeho obnovit a tak se musí udělat částečná nebo kompletní obnova systému. Při částečné obnově to zachová uživatelská data, ale jen v profilu, když si člověk spáchá složku třeba C:\MojeData ta tam si něco nahraje, pak i při částečné obnově o toto přijde. Běžní uživatelé si image disku fakt nedělají a zálohy "jo, asi předloni ", WinPE nebo nějaká Live distribuce je pro ně sprosté slovo.
Nevypínejte počítač tam bylo celý den, ale pak už to fakt vypnuli. Při bootu do recovery a spuštění opravy kupodivu systému asi na třetí pokus došlo, že se aktualizace nezdařily, "vracení změn, nevypínejte.." vydrželi už jen 4 hodiny, pak to přinesli na "reinstalaci".
To na SSD, 8GB RAM a i5 asi fakt nebude úplně OK. Testy HW bez problémů. A to to prosím byly jen ty bežné březnové aktualizace, ne "upgrade".
Jedu na Windows 20 let, s Linuxem si jen občas hraju pro rozšíření obzorů, ale do W10 "jsem se fak zamiloval"
Co nemám widle (cca 5 let, na čtyřech strojích, update 1x týdně), tak se jenom jednou na jednom stroji stalo, že byl problém nastartovat. Shodou okolností manželce, když jsem byl 50km daleko. Vyřešeno za dvě minuty po telefonu, tvrdý restart + volba staršího jádra v GRUBu. Druhý den update a s novou verzí jádra už to šlapalo.
Proti tomu jsem na Widlích v takové situaci byl 3-4x ročně. Několikrát jsem zkoušel bod obnovení, ale to bylo na dva dny a stejně to nenaběhlo, jak mělo. Takže to vždycky řešila svatá reinstalace., Sice delší (tři dny stahování update + dva dny instalování SW), ale zaručený.
A když chci u něčeho starší verzi, požádám balíčkovací systém o starší verzi. Kde je problém?
re: "Raději ať se mi něco posere při aktualizaci, než linux, kde se něco posere jen tak a člověk pak musí instalovat znovu... Víz grafické ovladače u nových xps notebooků... Hlavně jako normální uživatel win10 nemám žádny problém... všechno klape až podezřele v pořádku."
No, já mám popravdě takové zkušenosti, že linux se sám od sebe nerozbíjí víceméně nikdy.
Windows se zatím (používám sedmičky, tak jsem zvědav, co přinese budoucnost) taky samy nerozbíjí, ale to je až poté, co jsem strávil v součtu několik dnů konfigurací a vypínáním všech možných automatických funkcí. V linuxu mám funkci "samo se to nerozbije" bezpracně.
re: "No, já mám popravdě takové zkušenosti, že linux se sám od sebe nerozbíjí víceméně nikdy."
tak bohužel s tímto tvrzením nemohu souhlasit. Za dobu cca 3 roky, co používám Linux jsem musel opravovat instalaci Linux nebo přeinstalovávat cca 8 krát. Používal jsem Manjaro a to se mi pravidelně co pár měsícú pokazilo. Potom jsem si řekl, dám tam stabilnější distro, které nebude rolling release, dal jsem tam Ubuntu a vydrželo jenom 5 týdnú, potom nenabootovalo. Nakonec jsem nainstaloval na jeden stroj LM a na druhý Arch Linux a zatím se jeden i druhý drží (cca púl roka). Otázka je do kdy.
Mám na jednom NTB Fedoru. Od verze 17 až do 24, pravidelný update a upgrade pomocí fedupu. Nepřeinstalovával jsem ani jednou a furt to funguje, akorát občas se po přechodu na vyšší verzi změnila nějaká věc, kterou bylo potřeba ručně přenastavit (scrollování touchpadem atd.). Reinstalaci plánuju s výměnou HDD za SSD. Takže já s tím naopak nemám problém. Ale my dva jsme opravdu velký statistický vzorek...
U Widlí jsem nezažil, že by byl přechod přes šest verzí (stylem XP->XP SP1->XP SP2->Vista->7->8->8.1->10) v řadě šel bez reinstalace. Pokud má někdo jinou zkušenost, rád si o tom přečtu.
Používal jsem Manjaro a to se mi pravidelně co pár měsícú pokazilo. Potom jsem si řekl, dám tam stabilnější distro, které nebude rolling release, dal jsem tam Ubuntu a vydrželo jenom 5 týdnú, potom nenabootovalo.
Tak s distrem jako Manjaro existuje vzdy riziko - od toho je to rolling release. A vybrat jako stabilnejsi Ubuntu je opravdu uzasny napad, zejmena, jestli to nebylo LTS. Ostatne predpokladam, ze kdyz to nenabootovalo, tak by to slo opravit, ale to by tam u toho musel sedet asi nekdo jiny.
Nikdo nepochybuje o tom, že by to šlo opravit. Problém je v tom, že to bylo nutné opravovat.
Tak si neinstalujte Ubuntu. Krome toho Linux aspon opravit jde. Widle se kolikrat rozeserou tak, ze reinstalace+den updatu+den instalace aplikaci vyjdou jednoduseji. Ve Widlich ani clovek kolikrat nema jak urcit co se posralo - treba binarni logy si moc neprectu, kdyz to nebootuje a napriklad rozesrane registry neni cim dat dohromady. Tak to je urcite mnohem lepsi nez Linux, ze jo.
re: "Widle se kolikrat rozeserou tak, ze reinstalace+den updatu+den instalace aplikaci"
To je pravda, že je instalace složitejší, proto nainstaluju windows, nainstaluju ovladače a všechny aplikace, dám zaktualizovat a pomocí Acronis True Image uďelám zálohu na USB. Pokud se windows pokazí, reinstalace z USB aj s aplikacemi trvá cca 30-45 minut. Potom už jenom dotahám poslední aktualizace a vytvořím novou zálohu. Moc se mi to osvědčilo.
2Livan: Az na ten detail, ze v pripade tuxe dostat system ze stavu nebootuje (zavinenyho z 99% uzivatelem) do stavu bootuje, je otazka asi tak 5 minut (z cehoz bude 4 trvat hledani live cd/dvd/usb).
Na widlich to znamena nekolikadenni reinstalaci systemu, jeho aktualizaci a vsech aplikaci.
re: "Az na ten detail, ze v pripade tuxe dostat system ze stavu nebootuje (zavinenyho z 99% uzivatelem) do stavu bootuje,"
všiml jsem si jednu zvláštnost. pokud sa pokazí linux, tak je to na 99% vina uživatele ale když se pokazí windows, múže za to windows. Teď vám dám něco k přemýšlení. Doma jsem měl windowsXP na dvou počítačích, kde jeden jsem denně používal ja a druhý děti. Ten múj jsem musel reinstalovat tak jednou za jeden až dva roky, ten druhý zhruba dva krát do roka. A v práci nebylo nutné PC s windowsXP reinstalovat celých 7 rokú. Zvláštní což? Zřejmě záleží od toho, co s tím děláš a co je tam nainstalované (doma jsem více experimentoval).
Ten múj jsem musel reinstalovat tak jednou za jeden až dva roky, ten druhý zhruba dva krát do roka.
No, az dva roky, to jste se musel pocurat blahem. Ja mam na jednom stroji Debian, ktery jsem kdysi nainstaloval na uplne jinem stroji, nasledne s diskem prendal do lepsiho stroje, nasledne prekopiroval na vetsi disk a to vse jeste jednou dokola. Posleze jsem to zkonvertoval na Devuan. Brzy, az nebudu liny, pujde s diskem do jineho stroje.
Jak přesně uživatel zaviní, že po Windows Update (který jde mimo něj, je rád, pokud dokáže odložit restart), počítač na pět hodin vytuhne s nápisem "nevypínat, instaluje se aktualizace 1/1" a potom nejede síť?
Jak přesně Linux sám od sebe zaviní, že v /etc/firewall je pravidlo, co znemožní komunikaci ven? Protože pro jádro je to jenom jeden z mnoha souborů, firewall to má jenom jako read only a ostatní části systému to nezajímá, tak na 99% tím, že provede sudo vim /etc/firewall na žádost uživatele.
Nedavno jsem to resil. Dotycny potrebuje Office+VPN do active directory zamestnavatele. MS odstrihl na aktualnim hardwaru od updatu vsechno, krome W10. Pak uz nebylo co resit.
Zbyva jen alternativa tu sracku vyhodit do virtualu a zelezo pohanet Opensuse, Ubuntu nebo necim podobnym.
Ona je vubec prdel zprovoznovat treba tiskarnu HP, ktera mela posledni ovladac pro Visty. Staci tomu nakecat, ze je to nejaky aktualni model, a kdyz ma soudruh stesti, tak to funguje. Jo Widle prece podporuji vsechen hardware, a instalovat ovladace je hracka. (blijici smajlik)
Nojo, jenomže on ovladač ve widlch není jenom ovladač, v tom DLL jsou i nastavení (část GUI). Takže i když ovladač může fungovat jako takový, tak se změní GUI za novější (= změní se třeba GUID standardního dialogu s konfigurací) a DLLko je nepoužitelný. A GUI se mění furt - Ribbon, dlaždicoidní bastl, klikání na čáru v obrázku u nastavení sítě,...
Zaujimave ze ludia nadavaju na aktualizacie pri windows aj pri linuxe. V linuxovom svete to zachadza tak daleko ze potom pouzivaju obskurnosti ako debian stable ktory ma zastaraly software a s ktorym su stale nejake problemy (to iste plati aj pre windows 7). Mne na archu ziadna aktualizacia nic nepokazila a to ho mam uz rok praveze mam istotu ze mam v pocitaci najnovsi software bez bezpecnostnych dier. Rovnako som nikdy nemal problem ani s aktualizaciami pod windows 10. Nic mi to nerozbilo tak ako vidam v clankoch na zive. Mozno je to tym ze nepouzivam 5 rokov stary hardware moju workstation upgradujem permanentne kazdy mesiac (dokupim nieco nove) a vyberam len highend komponenty.
Debian stable sice nemá nejnovější software, ale co se týče zranitelností, ty se opravují – i kdyby se mělo backportovat.
Moje zkušenost s Archem – restart byl často takovou sázkou, jestli nastartují Xka. Pak jsem se to naučil opravovat celkem rychle (obvykle šlo o problém po update ovladače GPU a často to mělo stejné řešení). Jednou pak upgradovali Xka bez většího vyzkoušení a něco se mi najednou rozbilo. A vlastně celkově mě nepřekvapovalo, když něco najednou nejelo. Hardware to (tehdy – 2010) nebyl až tak starý.
Dnes mám QubesOS, kde si pro různé aktivity volím Fedoru / Debian Stable / Debian Stretch / … podle toho, co se zrovna hodí. Upgrade na vovou verzi Debianu / Fedory mohu dělat postupně (naklonuju template a postupně ho přepínám u jednotlivých VM). Většinou Debian stable stačí, ale pokud ne, řešení není těžké.
Hello sus97
S tym Debianom mam opacnu skusenost. Prevadzkujem ho na stovkach zariadeni od Alix, APU, cez Supermikra, az po serverove zelezo typu IBM Bladecenter a HP a samozrejme rozne desktopove zelezo ale problemy ci obskurnosti neregistrujem. Co sa volby SW tyka tak Debian je konzervativnou distribuciou, ale chyby v SW opravuju, ako uz napisal kolega nizsie aj za cenu backportovania. Pokial potrebujes najnovsiu verziu SW nie je velky problem si ju vykompilovat - vytvorit balicek a dostat ho do vlastneho repozitara. To plati od aplikacii az po jadro.
Dalsia vec ktoru som po rokoch pochopil je, ze nema zmysel sa pachtit za najnovsim SW hlavne pokial ide o produkcne servre. S novym SW obvykle prichadzaju nove chyby. Starsi SW ktory uz presiel nejakym testovanim a ma v ramci backportov casto opravene aj chyby na ktore sa prislo pocas vyvoja novsich verzii. V konecnom dosledku to setri cas a znizuje TCO.
Neber to prosim ako kritiku inych OS ci linuxovych distribucii. Kazda ma svoje zameranie. Debian je o stabilite za cenu istej konzervativnosti. Ubuntu je prioritne desktopova distribucia a s toho dovodu sa snazi byt inovativny (obcas za cenu istej nestability). Ine su zamerane na to aby bezali co najepsie ako live alebo na to ze si vsetko vykompilujes "from scratch". Vdaka tomu sa Linux moze tesit velkej diverzite a nasaditelnosti od toasterov az po suporpocitace.
tak Windows dokaze "adminovat" kdejakej matlak, co treba ani neumi odpovedet na konkretni prispevek, ale vytvori novou cistou vetev ;)
pokud jde o opravdoveho/kvalitniho Windows admina, tak ten si mysli o windows10 sve, silne doporucuje zustat na windows7 do EOL a doma pouziva Linux protoze neni masochista...
opet je rec o admin-matlakovi... ja preci nerikal ze v odpoledne v den EOL W7 se preinstalluje na W10...
samorejme ze ma nekolik let na to pripravit na prechod W10 a/nebo migraci na GNU/Linux, s tim ze muze vse testovat ve virtualnim prostredi, na fyzickem HW, sam, nebo to dat jako druhej stroj nejakemu pracovnikovi, kterej 1 den v mesici na tom bude pracovat apod...
vazne mate na 30 virtualnich serveru Windows7 ? :-D
Pravdu máte, my nedávno migrovali Sharepoint z win2k8r2 a celkem moc nepěkné, stejně ještě máme na některých srv stejný OS. A stále migrujeme. Jak říkáte, ona si to většina lidí představuje jako Hurvínek válku, ale spravovat cca desítky serveru a cca 500 desktopů v jedné company, to už je jiná liga.