1) V čem konkrétně uživatelé MS říkají, že tudy cesta nevede? V případě Win8 šlo o UI určené primárně pro počítače typu 2-in-1. Klasickou nabídku Start jste si mohl nainstalovat jako doplňkovou aplikaci za půl minuty. Lidem se to nelíbilo (a půl minuty času je asi moc), tak MS přišel s Win10, které se dobře používají s myší i touchscreenem.
2) Je tu doba cloudová, zákazníci cloud zjevně chtějí. Ano, jsou potom závislí na přístupu k internetu a dostupnosti serverů, plus musí věřit provozovateli serverů. Jenže s vlastním IT oddělením musí věřit tomu vlastnímu IT oddělení, dostupnosti vlastního HW, a ještě platit poměrně velké náklady na infrastrukturu, SW a jeho správu, což pro řadu z nich není o nic lepší, než ten cloud. Vám ani mě se integrace s cloudem nelíbí, takže si ji můžeme oba spokojeně vypnout. I když já mám v cloudu třeba fotky z mobilu, které se mi tam automaticky synchronizují. Zvlášť když člověk nějak divočeji cestuje, je to super bezpečnostní feature. Když totiž já nebudu k nalezení, z fotek bude pověřené osobě jasné kde jsem naposledy byl i kam jsem směřoval (SPZ taxíku, klub do kterého jsem vešel apod., včetně GPS souřadnic).
Pokud jde o to vyhledávání s integrací Bingu, tak to má dobrý důvod. Zákazníci chtějí jednoduché věci. Chtějí napsat co hledají, a najít to bez ohledu na to jestli se daná věc nachází na jejich počítači nebo někde jinde. Každé nastavování je pro ně komplikace, proto například většinou ignorují možnost zadat rozšířené atributy jako typ hledaného dokumentu, datum poslední změny apod. Z podobného důvodu Windows by default vyhledávají i na internetu. Vám se to možná nelíbí, mě určitě ne. Proto si to oba můžeme vypnout. Osobně v tom nevidím problém.
Pokud jde o účel OS, tak ten se dávno změnil. Nejde o pár knihoven poskytujících abstrakci nad HW pro aplikace. Jde o celou platformu, provázaný ekosystém. Proč myslíte že distra Linuxu obsahují GB balíčků, a ne jen holý kernel, glibc, utility a terminál? Přesně z tohoto důvodu. Zákazníci to tak chtějí, a už dávno to ví nejen MS, ale i autoři dister (i když k problematice každý přistupuje trochu jinak).
Ohledně stejného systému na PC, tabletech a smartphonech: pro uživatele je jednoznačná výhoda mít k dispozici ty samé aplikace na více zařízeních. Samozřejmě k tomu není nutné mít na těch zařízeních stejný OS, což je vidět třeba u MS Office pro Android. Ale psát SW pro více platforem je pořád technicky dost náročná disciplína. MS se snaží poskytnout vývojářům možnost psát pro nejrůznější zařízení s jedním API a v jednom prostředí. Jak je vidět na akvizici projektu Mono, snaží se MS rozšířit svůj ekosystém i na další platformy. A nevidím proč by proti tomu měli uživatelé nebo vývojáři protestovat. Vývojářům to ušetří práci, a uživatelům to přinese více aplikací dostupných napříč různými formáty zařízení.