Jasně, ti pitomci, co píšou man stránky nebo help, to jsou taky hrozný joudové, dyť je zbytečný, si to vyhledám online...
Jenže běžná příkazová reference pro Windows existuje dávno, jako CHM soubor (= obdoba manu). Existovala vždycky.
Toto je jen to, že to překlopili do PDF verze - a na to se ptám: proboha PROČ?
Ja myslel jak jednoduse to najdu v systemu, ne ze to budu stahovat. Z vasich komentaru jsem ziskal dojem ze to je deafultne v systemu. Pokud ne tak nechapu vase rozhorceni,. kdyz si mam vybrat jestli si stahnu pdf ktere otevru temer vsude a nebo format na ktery musim mit specialni reader...... vyhraje PDF.
Pokud ne tak nechapu vase rozhorceni,. kdyz si mam vybrat jestli si stahnu pdf ktere otevru temer vsude a nebo format na ktery musim mit specialni reader...... vyhraje PDF.
Ale já nejsem rozhořčený, mě fakt jen zajímalo, proč dělat něco do PDF, když je na to standardní nástroj ve všech instalacích Windows. Žádný speciální reader. (Pak bychom museli říkat "speciální reader" i utilitě man).
To extra stažení mě taky nepobuřuje. Jak v linuxech, tak ve freebsd či openbsd jsou many oddělené a nemusí se stahovat a instalovat se systémem. Přijde mi to rovnocenné.
Taky nechápu, proč dělat nějaký PDF. Při práci se systémem je to skoro stejně špatný formát jako chm. Redmondi by se už konečně měli poučit tak jako s příkazovou řádkou, doplňováním tabem nebo virtuálníma plochama a dodělat slušné man-stránky nebo tldr jako je to na Linuxu ;-).
(Ale tak aspoň si může Windowsoidní správce nosit čtečku e-booku s tímhle PDF...)
Zrovna na Linuxu kultura man stránek je taková že buďto manpage k novějším utilitam je nekompletní a nebo vůbec chybí. Linuxakum tohle přijde normalni.
U BSD prakticky neexistuje že by nebyla manpage.
U komerčních Unixu manpage vždy byly a třeba u Solarisu byl velký průser za který jsme dostávali za uši když docka nebyla nebo nebyla aktualni. AIX to samý.
Když je technik na supportu někde kde není a nesmí být spojení ven, tak se manpage hodí. A je to rychlejší než to tahat.
A opravdu by mě zajímalo, k čemu je PDF s referencí.
Třeba k tomu, že PDF přečtete prakticky na jakémkoli zařízení, obvykle ve výchozí konfiguraci. Pro CHM mimo Windows potřebujete speciální program – a to ještě v tom lepším případě, kdy vůbec nějaká podpora CHM existuje.
Navíc teda v tom PDF vidím celý dokument, v tom CHM vidím vlevo obsah nápovědy nebo rejstřík, ale když kliknu na jakoukoli položku, v obsahovém panelu se nic nezobrazí. Ale to bude chyba jenom na mém přijímači, ke které dochází maximálně jednou za 10 let.
Z nejnovejsi verze Widli mel byt kompletne odstranen Help viewer. Nevim, jestli existujou nejaky alternativni ctecky CHM. Takze mozna tohle je jeden z duvodu?
Hm, to jsem nezaznamenal. Ve W10 1803 help viewer ještě je a k tomu je i ke stažení.
Asi bych stejně preferoval stáhnout help viewer a CHM, než to listovat v PDF.
Ale díky za tip na důvod.
nahrazovat powershellem...
No, myslím, že klasické příkazy budou muset zachovat kvůli kompatibilitě ještě dlouhé roky. Tyto příkazy fungují i v powershellu a některé nemají ani náhradu (např. pro základní souborové operace).
Features we’re no longer developing
Windows Help Viewer (WinHlp32.exe) All Windows help information is available online. The Windows Help Viewer is no longer supported in Windows 10. If for any reason you see an error message about "help not supported," possibly when using a non-Microsoft application, read this support article for additional information and any next steps.
Tak jsem si "no longer supported" vylozil jako ze nepujde ani spustit, ale mozna to bude jen, ze uz ho nebudou aktualizovat.
Tak jsem si "no longer supported" vylozil jako ze nepujde ani spustit, ale mozna to bude jen, ze uz ho nebudou aktualizovat.
Uvidíme.
Každopádně PDF, které se musí stáhnout dopředu není podle mě alternativou k manu nebo jiným offilne nápovědám.
Taky je pravda, že situací, kdy člověk není online opravdu rapidně ubývá - už nevím, kdy naposled jsem neměl signál ani na mobilu.
Takze Microsoft zvberejnil NEdokumentaciu (tam su zdokumentoivane nedokumentovane funkcie)? V helpe boli len dokumentovane funkcie a prepinace :;
> help, dostane se vám seznam jen asi 86 příkazů
>vydal příručku pro příkazovou řádku Windows, ve které aleznete více jak 250 příkazu
Skoro si říkám, jestli se v "todo listu" nedostali někam k roku 1998.
- uvolnit zdrojové kódy průzkumníka - splněno
- vydat oficiální příručku pro příkazovou řádku - splněno
Tak nějak mi připadá, že některé kroky, které MS poslední dobou dělá, měly smysl před dvaceti lety, ale dnes jsou s příslovečným "křížkem po funuse".
Existovala ta nápověda někde online (oficiální) již dříve?
Nechci kecat, ale tuším že od Windows 2008 R2 (Tj. Windows 7) je to tak, že můžete nainstalovat offline nápovědu jako volitelnou komponentu. Ta se při prvním spuštění ptá na povolení online aktualizací. Je to tedy stejný princip jako na linuxu či BSD - můžete si nainstalovat offline, pak může být aktualizovaná či nikoliv, nebo můžete používat přímo online nápovědu.
Odkaz na webu, co najde Google, je CHM zveřejněné v roce 2011, skoro sedm let nazpět - to už mohli i zdejší kolegové zaregistrovat, než se k tomu vyjadřovali.
Poměrně dobré vysvětlení mi přijde, že se MS rozhodl čtečku CHM nepodporovat (uvidíme, jestli se jim to podaří, takových plánů už MS měl), a proto museli poskytnout referenci i jiným offline způsobem. Proto vydali PDF.
Opět škoda, že tyto informace probíhají v diskusi, podle mě by patřily spíš do článku.
Misto manu občas používám tldr
. Pro přehled základního použití commandů to je bezvadný (https://tldr.sh).
Ale ved staci ist na MS stranku
https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/administration/windows-commands/windows-commands
kliknut na Download PDF vlavo dole a uz som vytvoril aj ja PDF dokument :)
takto je mozne vytvorit si PDF dokumenty aj pre ine stranky na docs.microsoft.com