:) A cesta peněz práce - výplata - dobročinnost je také stejná, jako praní peněz, že? Zkuste si zjistit, čemu se říká praní špinavých peněz. Hrdinové filmu Office Space to hledali v ppaírové Encyclopedia Britannica (film doporučuji), vy můžete použít Wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/Money_laundering
Nechápu, proč je od MS neslušné utratit USD 235 mln (v přepočtu 4.25 miliardy Kč) na vzdělávacím programu, který v rozvojovém světě mimo jiné dostane více počítačů do školních tříd a vyškolí učitele. A už vůbec mi není jasné, na kterém druhém konci toku peněz je nadace.
OLPC je projekt, který zaštiťuje vývoj OLPC/XO/jak-tomu-dnes-říkají laptopu pro školáky. Bohužel největší světový výrobce čipů od projektu odstoupil (společnost Intel). Také se nepodařilo docílit předpokládané ceny USD 100 (zatím je cena USD 188-199), HW je mimořádně slabý, laptop je vybaven SW se kterým se děti nikde jinde nesetkají (Linux se speciálním interfacem), není zajištěno školení učitelů, učební osnovy, setup, podpora/servis, ani připojení k inetu. To vytváří další finanční tlak na vlády rozvojových zemí. Přitom rozvojové země mají jiné priority. Velká část obyvatelstva je negramotná, nemá přístup k pitné vodě, mnoho dětí neabsolvuje školní docházku. Za cenu USD 10000 je možné postavit školu pro 500 dětí, které by jinak nedostaly žádné vzdělání, nebo koupit pár OLPC laptopů. Knihovna za USD 2000 může poskytnout přístup k velkému množství materiálu 400 dětem, nebo míst ní lze koupit pár laptopů. No a pilotní program Give One Get One v USA ukázal, že OLPC nezvládá ani dodávku tak malého počtu kusů na území USA.
Daleko perspektivnější se mi proto zdají aktivity typu počítač na splátky nebo internetový kiosek. Takový program umožní místním vyhledat postupy v oblasti zemědělství, stavebnictví, dlouhodobou předpověď počasí a doporučení k setbě plodin apod. A když už počítače do škol, tak se školením pro učitele, osnovami a studijními materiály atd.