Hlavní navigace

Názor k článku
Microsoft, vzdělávání a OLPC od anonym - Existuje nějaká povinnost se připojit k programu pro...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 1. 2008 9:17

    bez přezdívky
    Existuje nějaká povinnost se připojit k programu pro chudé země? Máte něco proti tomu, když se někdo nepřipojí k jedné iniciativě, a pracuje na jiné? Jsou pánové z OLPC nějak lepší, když jsem vyjmenoval řadu problémů s projektem spojených? Odporu a znechucení nad aktivitami MS se divím, a pořád je vidím pouze jako flustraci tím, že vámi oblíbené OLPC na Linuxu by mohlo mít alternativu.

    Pojem ghetto označuje sociálně slabou část města. Z definice potom bohatá část města (či přeneseně světa) těžko může být ghettem. Ne připadá mi, že by někdo byl svobodnější jen proto, že je chudší. Bohatí lidé mají prostředky k uspokojení svých potřeb. Mají jídlo v hojném množství va kvalitě, mají boty (ještě můj dědeček sdílel jedny boty se sourozenci), umí číst, mají auta, domy, velké televize, někteří dokonce počítače :), mohou se stěhovat a cestovat dle libosti. Nejsou to bohatí, kdo by měli usilovat býti chudými, ale chudí, kdo by se měl snažit zbohatnout.

    Chudší a bohatší regiony tu byly odjakživa. Zatím co v Egyptě měli rozvinutou společnost, my jsme byli z jejich hlediska na úrovni dnešního rozvojového světa. Když byl Řím veliký, Egypt byl chudší, my jsme byli chudí, a Indiáni zřejmě pořád neuměli psát. Chudí se stanou bohatými pouze tak, že se změní takovým způsobem, aby bohatství dosáhli (vzdělání, píle a trpělivost). Nepůjde to tak, že by nám bohatým vzali majetek (viz současná situace v Zimbabwe). Mimochodem apokalyptické vize jsou ohrané. Varování před zkažeností tohoto světa a vize jeho konce v plamenech jsou tu minimálně tisíce let. Zatím se vždy ukázalo, že to není tak horké.

    Elitní profesionálové bojují s domorodci podporovanými partizány v hornaté zemi velikosti Francie. Na tuto zemi je jich cca 25000. Udrželi jí 7 let, a dostali ji do stavu, kdy je Afganistan nebezpečný ponejvíce jen tam nasazeným vojákům. Zkuste si představit, jak by asi afgánci drželi Francii :). Ke zdem: pravidla typu "nelze přes hraniční čáru" jsou jasně daná, a nemá je smysl zpochybňovat. Pokud jsou tato pravidla masivně porušována, je čas je více vynucovat. Zeď mezi USA a Mexikem je jedním takovým případem.