Soudruzi, neměli byste se v Redmondu radši věnovat testování svých záplat? Už podruhé za dva roky jste v rámci pravidelného záplatování dojebali počítače, kde jsou nainstalovány OTF fonty...
Co má ztuhnutí celého stroje společného s nějakým X11?
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1050437
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1068894
Vis loliku, pokud se prepina rozliseni, tak je to manipulace s HW, a tam si dovedu predstavit milion a jeden duvod, proc neco vytuhne, kdyz se to udela blbe.
Ale to, ze nekde v konfiguraku fontu je napsana nejaka hovadina, a system kvuli tomu zbuchne ... to se hned tak nekde nevidi.
Ale ona tam ani není napsaná hovadina, po té opravě prostě nezkousne ten hypermoderní křáp žadný OTF font, ke kterému je uvedena celá cesta. U TTF to nevadí. Já nevím, čím o MS soudruzi myslí. Po posledním velkém záplatovacím průseru s OTF, kdy zaplavili podporu Adobe, Corelu, Quarku a dalších mraky uživatelů s "neviditelnými" fonty, by si jeden myslel, že by snad u MS někdo mohl nějaké OTF fonty nainstalovat a testovat. Ale kdepak.
Ano. Zlé jazyky šuškají, že BSOD způsobila oprava přidávající symbol ruského rublu :-D :-D :-D
Tak to už je další mocnina LOLu :-)
Čekal bych:Pak už se ani nedivím, že microsoftí aktualizace mají gigabajty :-)
- Ve Windows jede velká část GUI v kernelu. Důvodem je výkon. Nakonec si sám můžete zkusit, že je rastrování textu ve Windows výrazně rychlejší než třeba na Linuxu.
- Vadné fonty by se samozřejmě měly ignorovat. Nicméně to není tak triviální, protože TrueType zapisuje fonty jako algoritmy.
- Fonty typu TTF a OTF mají odlišnou strukturu, takže se (nepřekvapivě) načítají jinak.
- Samotný symbol měny potřebuje nové fonty (48 fontů, 32MB). Plus přičtěte aktualizaci rozložení klávesnice, on-screen klávesnice, update abecedního třídění atd.
- Nevím na čem to konkrétně havaruje, ale pokud máte i službu Workstation (řekněme linuxový init) závislý na rastrování fontů, protože textová konzole 80x25 už v systému dávno neexistuje, tak půjde systém dolů ať je to umístěné v kernel space nebo user space.
- V tomhle případě zřejmě nejde o vadné ani chybějící fonty. Jde o fonty umístěné mimo adresář fonts. Ale jak jsem psal, obecně je detekce chybného fontu poněkud obtížná, protože jde jsou popsané algoritmicky.
- Layout klávesnice (a řada dalších věcí) je ve Windows v knihovně typu DLL. Má to dobré důvody.
Ad 1 - v procesu bootování se rozjíždí winlogon.exe, který následně přihlášení v GUI. Pokud selže natažení fontu (CreateFont), tak to není větší problém. Ovšem v případě problému s tímhle updatem dojde na PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA, což logicky končí na BSOD.
Ad 3 - layout klávesnice by naopak měl být v DLL souboru. Uživatel layout klávesnice neupravuje, a pokud snad taková výjimečná situace nastane, může si DLL vygenerovat (MS na to tuším má nějaký generátor). Výhodou DLL je to že se verzují a mají digitální podpis. Pokud je potřeba aktualizovat layout klávesnice, prostě nahradíte soubor. Jestliže si uživatel vytvořil vlastní layout, je v separátní DLL, a tu mu při patchování nerozbijete. Podobné je to i v řadě dalších případů.
Jistě, větší SW bez chyb neexistuje. Ale jako vtipné vidím Internet Explorer jako Ementaller, když v roce 2013 měl Firefox více než dvojnásobek bezpečnostních děr oproti MSIE. V době kdy Firefox používalo jen pár lidí v něm bylo odhaleno méně děr než v MSIE, ale dneska je to úplně jinak. Chrome je na tom podobně mizerně. Komu se tedy máme smát?
Počet bezpečnostních děr za rok 2013:
Mozilla Firefox 270
Google Chrome 245
Microsoft Internet Explorer 126
Zdroj: Secunia Vulnerability Review 2014, figure 21
https://secunia.com/?action=fetch&filename=secunia_vulnerability_review_2014.pdf
Vy ale uvažujete jenom aktuální verzi(ta není úplně nejhorší, osobně mi tam dost vadí hlavně příšerné nástroje pro vývojáře), díky přehmatům MS se ovšem běžně používají verze od IE7+, takže jednak vývojáři musí tak jako tak optimalizovat i pro ně(a to dokáže nasrat) a taky uživatelé to posuzují podle verze, kterou jim MS z politických důvodů dovolí používat oproti konkurenci, kde mají vždycky to nejnovější. Nálepky zmetku už se IE prostě jen tak nezbaví a jedna nezpackaná verze to nenapraví.
Na WinXP (BTW 12 let starém a již nepodporovaném OS) je k dispozici MSIE 8.
Nejde o jednu nezpackanou verzi - za rok 2013 jsou to dvě verze. Navíc problém podle všeho není v tom, že by starší verze MSIE byly tak špatné a nebezpečné. Prostě se na rozdíl od FF hodně používaly, takže byla motivace v nich nacházet díry. Dnes se používá i FF a Chrome, a výsledek je tristní.
Ad nálepky zmetku už se IE prostě jen tak nezbaví - to ukáže čas. Dnes ale nálepku zmetku zjevně zaslouží Firefox a Chrome.
IE byl, je a bude na nic. Nic nefunguje pořádně, dodržování standardů na úrovni před 10 lety, kdy už první FF byl úplně někde jinde dle W3C validity. IE nevykreslí správně 3/4 webů, nepodporuje současné technologie. Přejmenování nepomůže, nepomůže nic. Taková je realita. IE6 a IE11 jsou prakticky stejně k ničemu.