To si jako Signal zaplatil u Vás reklamu? Proč by lidé přecházeli zrovna na Signal, když má jen 10 mil stažení a mě osobně nezaujal. Kdybych hledal náhradu, bude to Viber, ten má spousta mých známých a má 50 mil stažení na google play. Telegram má dokonce 500 mil. A nebo placená Threema, ta se mi osobně líbí nejvíc, ale kvůli toho, že lidem se zdá 90 Kč za bezpečný messenger moc, přestal jsem Threemu používat.
Viber neřeší problém se soukromím a obsahuje reklamu.
Používejte prosím něco co je svobodný software a má E2E šifrování. Komunikační platformy se šíří jako mor a ovlivňujete tím ostatní :)
Tipy: matrix/element, XMPP viz výše, signál, jami.net nebo něco co prostě je svobodné a má E2E šifrování :)
Je otrava mít 100 komunikátorů.. Je škoda že se XMPP neprosadilo do běžného používání, protože to je universální standard a už je tu s námi pár let..
Telegram by default nepoužívá E2E šifrování vůbec, a to volitelně zapnutelné je podle všeho pochybných kvalit (Signal, Wire, Threema ... všechny prošli nějakým nezávislým pentestem a se slušnými výsledky - o bezpečnosti Telegramu se naopak člověk málokdy dočte něco pozitivního, na profesionálně udělaný nezávislý audit či aspoň pentest jsem zatím nenarazil vůbec) . Požadavek na telefonní číslo je, pokud vím, stejný jako u Signalu, servery jsou taktéž centralizované. Oproti WhatsAppu to tedy nevypadá na výrazný upgrade soukromí.
"Oproti WhatsAppu to tedy nevypadá na výrazný upgrade soukromí."
Dobrý vtip. Telegram je plně OSS a povoluje klienty třetí strany. Signal obsahuje proprietární google knihovny a blokuje neoficiální klienty, které by ten google odpad vyházely, takže nelze Signal ani stáhnout na F-droidu. Blokování forků hájí tím, aby neměli uživatelé "subpar experience" alá marketingové bláboly, jak od Zuckerberga.
Vas komentar neni uplne tak pravda, signal nabizi apk oficialne na svych strankach, ktery nevyžaduje google services viz:
https://signal.org/android/apk/
Psal jsem "obsahuje google knihovny"
Aplikace se při absenci google aplikací automaticky přepne na websocket řešení, google knihovny ale stále obsahuje, takže můj komentář je pravdivý a nejedná se o plně svobodný software. Tohle by ani problém nebyl nebýt arogantního přístupu vývojářů k svobodným forkům jako LibreSignal. Oficiální Telegram klient také není plně svobodný, ale foss fork na F-droidu mu nevadí.
když už tady čtu o e2e, ano, telegram nemá defaultně e2e, ale co ti klienti, kteří mají e2e a dokáží synchronizovat zprávy napříč zařízení? to moc e2e není a nebo e2e je dělaný vůči uživateli a nikoli zařízení
když v telegramu opravdu zahájíte e2e, tak zprávy na druhý zařízení nedostanete, to je, dle mého názoru, správné e2e
Co je na tom „špatné e2e“? V Matrixu si zařízení nepředají klíče a tudíž nové zařízení nemůže číst konverzace probíhající ve druhém device, dokud se staré a nové zařízení navzájem (interaktivně) neověří. Smysl e2e je že server nemůže číst moje zprávy a konverzace. Tady i kdyby admin serveru zneužil svou pravomoc a přihlásil si k mému accountu nový device, nemá šanci ho ověřit a já to hned zjistím.
Ano, k šifrovacím algoritmům Telegramu jsou výhrady. I ty se ale vyvíjí. Dřív byl třeba Telegram kritizovaný za to, že E2E šifrování nemá perfect forward secrecy. Dneska už ho má.
Za mě pro Telegram mluví dosavadní historie. Ta služba funguje už skoro 8 let a za tu dobu neměla jediný zásadní bezpečnostní problém. A to i nabízeli statisíce dolarů za jejich odhalení. To je pro službu o tolika uživatelích celkem unikátní. Stejně tak nemají jediný známý případ předání dat uživatelů třetím stranám. A to ani metadat, což je třeba slabina Signalu. Ten má všechny servery v USA a když tamní autority požádají, tak prostě musí aspoň ta metadata vydat. Telegram má proti tomuto výrazně odolnější strukturu (servery v různých lokalitách, části šifrovacích klíčů v různých jurisdikcích, několik právních entit v různých zemích...).
Zrovna metadata Signal řeší velice dobře, viz např. https://signal.org/blog/sealed-sender/