Vlákno názorů k článku
Mnoho uživatelů přechází z WhatsApp na Signal od Izak - Ja pouziva wechat ... i signal a itelegram,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 1. 2021 12:18

    Izak

    Ja pouziva wechat ... i signal a itelegram, wechat je velmi bezpecny a vim 100% ze jej nesleduji USA, ani EU natoz CR ... a cinani at si poctou ;-))

  • 8. 1. 2021 18:35

    Jinrys

    Bezpečné je, když mu nemůžou uškodit ani kdyby každý den poslal kapitolu z Medvídka Pů :-)
    Od většiny lidí (většinou vysokoškolsky vzdělaných), se kterými se přijde řeč na téma soukromí, dostávám odpověď v tomto duchu - co si na mě autority vezmou? V podstatě mají pravdu, jsou obyčejní, nevedou po kecálkovi utajená obchodní jednání... Nebezpečí je dost nepřímé: co kdyby nakonec silně zabezpečené prostředky používali jen grázlové a disidenti, nenastane útlak od zdivočelých autorit? Ale to je příliš mnoho kdyby.

  • 8. 1. 2021 19:19

    waclaw

    Smutny je, ze lidi soukromi vubec nezajima. Odpoved "ja tam nic tajnyho nepisu, at si to klidne prectou" je docela desiva. Oni si neuvedomuji, ze je to vsechno archivovany navzdy a kdykoliv to muze byt v budoucnosti pouzito proti nim, v jakykomliv smeru. Cestovani, zdravotnictvi, zamestnani, pojisteni apod. nehlede na ovlivnovani ala CambridgeAnalytica.

  • 9. 1. 2021 0:16

    michal

    Btw tady u te aktualni zmeny nejde o obsah konverzaci, ta by mela byt stale E2E, nebo kvazi E2E, ale o dodatecna data (lokalizace, contact listy, atd.)

  • 8. 1. 2021 19:28

    174btu85d1sh4864g (neregistrovaný)

    Problém je, že tím vytvoří obecný status quo a pak nebude mít soukromí ani ten, kdo jej potřebuje. Korporace má postytovat kecálek výměnou za reklamu, stát se má starat o to, aby fungovalo zdravotnictví, armáda a policie, ne strkat nos do toho, co si lidé povídají a co dělají. Po tom je jim kulové. Stejně jako nikoho nenutí nosit "štěnici" když jde na pokec do hospody. Co kdyby, že? A pokud mají opravdu závažné podezření, existují i jiné způsoby, něco jako tradiční metody. Hromady textu s dvojsmysly stejně nejsou moc průkazné. A pokud nastane široký problém, má to vláda řešit otevřeně jako široký problém, např. terorismus, a ne piklit a snažit se nabourávat soukromí. Pak začne vytvářet seznamy, kategorizova a to už je šikmá plocha jako mnohokrát v historii ... všechny ty řeči jsou jenom výmluvy.

  • 9. 1. 2021 8:30

    Brut4r
    Stříbrný podporovatel

    "Korporace má postytovat kecálek výměnou za reklamu." Tohle je celej problém. Běžná reklama, která se zobrazuje jen tak není účinná tudíž té korporaci nevydělá peníze a nevyplatí se dnes skoro cokoliv provozovat za reklamu (nemířenou). Na druhé straně lidé mají celkem odpor k placení služeb. Přitom jestli se nepletu tak fb získá na vaších datech cca $10 za rok. To je 5 piv ?
    Takže dokud se lidi nenaučí platit za služby soukromí prostě nebude. Ještě jedna věc opravdu si myslíte, že někoho zajímají vaše data ? Podle mě ne, ty firmy mají celkem solidní politiky přístupu k nim. Jde o automatické zpracování, kde ví že token s id 157 zajímají pračky. Ano kdyby někdo chtěl tak to asi půjde přeložit na konkrétní osobu, ale kdyby tohle umožnili tak končí.
    Proto se ptejte kde Signal nebo jiná společnost bere peníze na provoz aplikací zdarma. Podle mě to vše co je zdarma skončí prodejem metadat. A pokud se tomu bude dařit máte tu další facebook.
    Jinými slovy, firmy maji poskytovat služby za peníze a ne za reklamu a budete mít klid.

  • 9. 1. 2021 13:35

    Miroslav Šilhavý

    Jde o automatické zpracování, kde ví že token s id 157 zajímají pračky. Ano kdyby někdo chtěl tak to asi půjde přeložit na konkrétní osobu, ale kdyby tohle umožnili tak končí.

    Ono jde o to, že lidé si právě díky tomuto uvědomují, jak lehce jsou stopovatelní a sledovatelní. Reakce lidí jsou samozřejmě přehnané, také se kloním k tomu, že nikoho nezajímá konkrétní životní reálie uživatele.

    Takže dokud se lidi nenaučí platit za služby soukromí prostě nebude.

    To je druhá část problému. Placením služeb se můžeme vyhnout cílené reklamě, tomu, že někdo bude využívat přirozených lidských slabostí, aby nám prodal výrobek či službu. Co nezmizí ani s placením za služby je to, že zůstaneme sledovatelní.

    Tyto dva fenomény je potřeba od sebe odlišovat - a to se děje po sakru málo. Málo se mluví o tom, kdo nás může sledovat. V posledních letech se prostředí na internetu mění; zdůrazňováno je "soukromí" uživatelů. Chybí však informační protiváha: pokud chráníme soukromí před svým sousedem, ale druhá strana (poskytovatel služby) do něj vidí, získává informační převahu.

    Budu-li mluvit konkrétně. Soukromí není stoprocentně ochranitelné, pokud komunikujeme s druhými. Bylo by daleko zdravější učit se, že tomu tak je a umět s tím pracovat, než se chlácholit, že stoprocentní ochrany lze dosáhnout. Bylo by daleko zdravější méně se bít za technické změny (které mají své limity) a více se zajímat o právní rámec. A v neposlední řadě: snažit se, aby služby byly co nejvíce poskytovány v rámci země a v rámci Unie, kde můžeme žádat právní ochranu.

    Je nebetyčná blbost durdit se nad tím, jestli FB získá informace vedoucí k tomu, že se nám bude snažit vnutit reklamu na pračku. Vážnější problém je to, že informace o nás jsou dostupné firmám z USA, Ruska, Číny (a dalších zemí), které je v případě potřeby (třeba války, terorismu, ...) víceméně bez rozpaků vydají svým vládám. Problémy pak může mít jakýkoliv jednotlivec - např. tím, že bez vysvětlení nezíská víza pro vstup do země, a jelikož není tamní občan, nemůže se ani smysluplně bránit před soudem.

  • 9. 1. 2021 15:59

    JeCh

    Dobře napsané. Jenom ještě připomenu, že lidé si platí Windows, telefonní operátory, různé cloudové systémy a přesto jsou provozovateli těchto služeb sledováni.

    Tvrzení, že zadarmo = se sledováním a za peníze = bez sledováni, je úplně liché. Tak to prostě není.

    Podle mě je třeba toto ohlídat zákonem, protože technologicky to není možné. Například mobilní operátor už z principu musí vědět, kde se pohybuju. Jenom zákon mu brání, aby tuhle data někomu poskytl. Může maximálně policii se soudním příkazem. A stejně by to mělo být i s ostatními službami.

  • 11. 1. 2021 8:19

    Miroslav Šilhavý

    Tvrzení, že zadarmo = se sledováním a za peníze = bez sledováni, je úplně liché. Tak to prostě není.

    Ano, přesně tak. Já bych to řekl jinak. Zadarmo = svěřuji svá data někomu, pro koho nejsem zákazníkem a mám nulovou šanci cokoliv ovlivnit. Za peníze = soukromí nechráním, ale můžu požadovat, aby mých dat nebylo provoplánově zneužíváno pro (otravný) marketing.

    Mimochodem, na celou diskusi by bylo zamyšlení nad tím, jestli cílená reklama je či není více obtěžující. Lidé si neradi připouštějí, že je reklama ovlivňuje a tvrdí, že by nejraději byli bez ní. To ale nejde, aspoň ne teď a v tomto světě. Je pak menší nebo větší zlo, když mi chodí spousta irelevantních reklam, nebo méně, ale relevantních?

  • 10. 1. 2021 20:32

    Zdeno Sekerák

    No a po prvnim teroristickem utoku zacnou rozumbradove s otazkou co delali tajne sluzby.