Na trhu je místo pro omezený počet ekosystémů, podle všeho nejvýš tři. A vytvořit nový ekosystém znamená investovat miliardy dolarů do vývoje a marketingu; i pak to jde pomalu, jako je vidět na příkladu Windows Phone.
Momentálně se na trhu snaží prosadit Windows Phone, o udržení podílu se nespěšně snaží BlackBerry a o něco úspěšněji Apple, a o vstup se snaží Firefox OS, Sailfish OS, Ubuntu Touch OS, Tizen OS, a jistě i pár dalších. To všechno v situaci, kdy na mobilech vydělává primárně Samsung a Apple, a ostatní jsou okolo nuly nebo prodělávají.
Fakt má v takové situaci smysl se snažit budovat nový ekosystém? A co může zákazníkům nabídnout navíc proti těm stávajícím?
To se uvidi. A jestli nekdo prijde na trh s necim, co uzivatele sere mene, nez stavajici systemy a podari se mu prosadit, tak mu drzim palce. Android je dost dementni system, podle toho, co tu ctu v diskusich s kazdou verzi debilnejsi. WP 8 nejsou taky zrovna zazrak a aplikaci na to zrovna prehrsel neni, protoze MS si mysli, ze se vyvojari budou bit o privilegium na to vyvijet. iOS je preanimovana hruza.... Takze neco pro normalni lidi by neskodilo.
Souhlas, Android má spoustu nedostatků. Navíc se nad ním Google snaží získat větší kontrolu. WP jsou k uživatelům daleko vstřícnější, mají lepší interface, jsou plynulejší a bezpečnější. Mimochodem MS vývojáře dost silně podporuje.
Aby uspěl nějaký nový ekosystém, musel by nabídnout něco opravdu revolučního. "Totéž co stávající platformy, se jménem Tizen a minimem aplikací" moc revoluční počin není, a asi uživatele to nebude moc brát.
Kdyz MS vyvojare tak podporuje, tak proc pozaduje registracni poplatek? To jiste bude motivovat treba studenty, kteri by vyvijeli aplikace zadara, jen tak pro zabavu, ze. MS by mel byt rad, ze nekdo neco vyviji, protoze dokud nejsou aplikace, nikdo widlofouny chtit nebude. Uspech Androidu, pres jeho cetne nedostatky, je dan mimojine ti, ze aplikaci je hafo.
Co me se tyka, tak novy system, ktery by nabidl neco revolucniho, by byl mimojine takovy, ktery by mi nezavadel stale nova omezeni, jako treba Android, obvykle v zajmu lepsich zisku z necich reklam. Ten system by musel byt upgradovatelny, jako treba OS na pocitaci (v ramci HW moznosti, ne v ramci ochoty vyrobce vydat update ROM).
Možná to bude vypadat jako olej do ohně, ale proč se nepoužívá např. to Linaro Linux(Ubuntu)?
Osobně ho užívám na dvou platformách ARM a zatím jsem neměl výraznější problémy. Navíc můžu srovnávat, mám i Android i WP8 a obojí zřetelně drhne...zvláště chci-li přístroje užívat funkčně.
Když se na to dívám tak s odstupem, tak začínám mít pocit, že je to o uživatelích - oni prostě chtějí co nejméně přemýšlet a co nejvíce být ovládáni - takoví autopiloti. Částečně to chápu, ale ta má druhá část se svíjí a kroutí...
Registrační poplatek pro individuálního vývojáře je USD 19, v ČR 365 Kč. Studenti mají v rámci DreamSpark možnost publikovat aplikace zdarma.
Windows Phone Store má před 200k aplikací, o nedostatku bych nemluvil. Problém s aplikacemi nastává pokud jich nemáte pár desítek tisíc, a pokud nemáte ty důležité - kvalitní offline GPS navigaci, sociální sítě, slovníky a překlady, úpravu fotek apod. Když jsme u toho, tak MS nasbíral vývojáře i aplikace velmi rychle, což asi nikdo jiný nezopakuje. MS má výhodu v kvalitních vývojových nástrojích, a obecně v tom, že jeho firemní kultura je založená na vývojářích.
Jak si představujete tu upgradovatelnost? Mobilní OS pro daný telefon je ještě obtíženější vytvořit, než u kvalitně odladěného OS na notebooku. Je to spousta driverů (které dodávají výrobci HW), dodatečných nastavení a specifických funkcí (řekněme nastavení vysoké citlivosti dotekové vrstvy pro podporu ovládání v rukavicích, ekvalizér zvuku apod). Pokud HW nevyrábí přímo výrobce OS, je pro něj prakticky nemožné zajistit opravdu vyzkoušený a funkční upgrade pro všechna zařízení.
>Jak si představujete tu upgradovatelnost? Mobilní OS pro daný telefon je ještě obtíženější vytvořit, než u kvalitně odladěného OS na notebooku. Je to spousta driverů (které dodávají výrobci HW), dodatečných nastavení a specifických funkcí (řekněme nastavení vysoké citlivosti dotekové vrstvy pro podporu ovládání v rukavicích, ekvalizér zvuku apod).
Tak predne nevim, proc bych si to mel predstavovat, to by si meli predstavovat spise vyrobci, aby neprodavali HW, ktery muze clovek za rok zahodit, protoze je zastaraly system a upgrade v nedohlednu.
Nicmene bych si dokazal predstavit, ze ty ovladace a nastaveni budou v kusu pameti, kterou upgrade nebude prepisovat a nainstalovany OS s tim, bude komunikovat pres standardni a inteligentne navrzene API takove, aby nebylo nutno ho menit s kazdou verzi a bude to fungovat s jakoukoliv verzi OS, kterou tam nacpu a eventuelne s ruznymi OS.
Ano ... volná soutěž OS nejen těch mobilních má smysl. Tizen - velmi podobný Ubuntu Touch - díky možnosti sdílení ovladačů s většinou OS z konce tvého výčtu i Androidu, tlačí celý segment otevřenějším a svobodnějším směrem. Tizen/MeeGo byl muj favorit než ho Elop nakopl. Dnes bych s novým HW zkusil Sailfish ale vlastně si počkám na Ubuntu. Dokonce se nebojím investovat čas do vývoje pro tyhle "nadbytečné" OSs.
Já programuju mobilní aplikace v Qt. Běží to úplně všude, kromě WP. To je jediný OS, pro který už není na trhu místo. Lidi už mají Microsoftu dost, drží se na svých pozicích už jenom z historických důvodů. Není schopný vydělat na novém trhu, který z minulosti nemá zmonopolizovaný.
Platforma WP už spoustu let trvale prodělává. Je jenom otázka času, kdy jí MS odpíská...
Konkurence je zdravá, fandím Tizenu, Sailfishi i Ubuntu. Ale WP ať shnije v pekle. Pro další uzavřený systém už na trhu neni místo. Friklínum stačí iOS.
WP se naopak postupně na řadě trhů - včetně ČR - stávají druhou nejrozšířenější platformou. A platforma Android jak známo vydělává z výrobců telefonů prakticky jen Samsungu; ostatní jsou okolo nuly, případně prodělávají. Paradoxně včetně Motoroly, která vesele prodělávala i pod Googlem. A proč vydělává zrovna Samsung? Přišel včas, a díky tomu že vyráběl iPhone pro Apple, věděl jak to dělat.
Android dávno není otevřený systém. Je to Android Open Source Project (AOSP), to ano. Jenže Google postupně přesouvá spoustu funkcionality (nejen přístup ke Google Play) do svého uzavřeného balíku, a jeho licencování tvrdě kontroluje.
Navíc ten údajně "uzavřený" ekosystém WP má obrovské výhody. Zajišťuje totiž to, co cílová skupina uživatelů od smartphonu očekává. Není nutné se vyznat v IT, a telefon si nezmršíte malwarem. Dá se tedy používat jako televize nebo hloupý telefon. A IT business je přece přesně o tomhle: přinášet i netechnickým uživatelům složité technologie zabalené tak, aby se jednoduše používaly.
Marketing hezkej. Kdyby to tak fungovalo, bylo by to fajn. Jenže když ty složitý technologie zabalíš do hnusnýho kabátu (metro) a ještě k tomu nefungujou, tak tím opravdu uživatele neuchvátíš.
To, že WP v pár rozvojových zemích předběhl předražený Apple, opravdu není nic, z čeho se dá těžit.
Android vydělává spoustě výrobců, hlavně těch, co si moc nezadali s WP a soustředili se plně na Android. Všichni, kdo zkusili WP, na tom prodělali. Nejvíc Nokia, která musela nakonec těžce ztrátovou divizi mobilů prodat.
Metro je pro telefon super interface. Dlaždice zobrazují údaje které jsou pro uživatele relevantní (počet emailů, předpověď počasí), a zároveň umí spustit aplikaci, která se zabývá detaily. Navíc je skvělé, že si na Start screen můžete umístit třeba adresu kanceláře v GPS navigaci. Dlaždice pak ukazuje stav dopravy na cestě, bez nutnosti pouštět aplikaci. A navigaci do kanclu spustíte prostě stisknutím na tu dlaždici, bez zadávání adresy. Podobně můžete mít na dlaždici playlist, album, web site a spoustu dalších věcí. Navíc má Metro na rozdíl od řady jiných UI jistou estetickou hodnotu. Je vidět, že jste telefon s WP nikdy (pořádně) nepoužíval.
P5edběhnutí Applu je samozřejmě jenom milník, ale podle mě dost podstatný. Jinak rozvojové země jsou dneska zcela zásadní. Ve srovnání s US nebo EU jsou to veliké a nenasycené trhy. Navíc WP nepředběhly iPhone v pár rozvojových zemích... pokud mezi ně nepočítáte ČR, Finsko, Řecko, Maďarsko, Itálii, Kuvajt, Polsko a SAE :). Celý list: Chile, Colombia, Czech Republic, Egypt, Ecuador, Finland, Greece, Hungary, India, Italy, Kenya, Kuwait, Malaysia, Mexico, Nigeria, Pakistan, Peru, Poland, Saudi Arabia, South Africa, Thailand, Ukraine, United Arab Emirates, Vietnam.
Ohledně údajného vydělávání na Androidu: podle zdroje je podíl na zisku z mobilů následující: Apple 87.4%, Samsung 32.2%. Ano, tyhle dvě firmy mají více než 100% zisků, které celý sektor mobilů produkuje. A to proto, že dlouhá řada dalších hráčů prodělává. Mezi nimi i Motorola Mobility, která prodělávala pod Motorolou, pak ji koupil Google, a prodělávala i pod ním. Je dost poučné vidět, jak Google coby autor a majitel platformy Android prodělává na výrobě mobilů, a místo něj vydělává Samsung.
http://news.investors.com/technology-click/021114-689654-2014-mobile-phone-market-to-see-little-or-no-growth.htm
Ta ČR, Řecko, Maďarsko, Itálie nebo Polsko jsou opravdu vyspělý ekonomiky. Tři čtvrtě Finů, co si Nokii koupili, jí rozšlapali když divizi mobilů odkoupil MS.
Všechno to, co popisuješ ohledně dlaždic, dělá Google Now. Akorát toho umí ještě mnohem víc. Informace o zprávách, emailech, narozeninách, svátcích, událostech v kalendáři atd, se zobrazují tam, kde chci já, a jak chci já. Na widgetu se mi zobrazuje nastavený počet příštích událostí v kalendáři. Dlaždice v metru jenom jednu nadcházející, fakt přínosný. :-/
Neexistuje jediná věc, kterou umí WP a Android ne. Ale tisíc věcí, který Android zvládne a WP ani omylem nebo s velkým obtížema.
Nevim, jakou má Metro estetickou hodnotu. Pro mě nulovou, přijde mi hnusný. Já jsem rád, že si můžu nastavit vzhled mýho telefonu takový, jaký chci já a ten pro mě má estetickou hodnotu.
Nejen těch pět, i ty další jsou vyspělé ekonomiky. Jinak nevidím důvod, aby Finové šlapali po telefonu, který jim dobře funguje :)
Google Now dost opisuje z Windows Phone. Rozdíl je v tom, že ve WP jde o výchozí rozhraní, a integruje s aplikacemi třetích stran, takže má daleko bohatší možnosti. Například hub People kombinuje kontakty z Outlook.com, Google.com, Facebooku, Skypu a dalších zdrojů. Jinak Calendar zobrazuje jen jednu následující událost, ale existují alternativní aplikace, včetně Simple Calendar.
http://www.windowsphone.com/en-us/store/app/simple-calendar/977e5d54-01d8-4cf8-9891-da9579ce2692
Určitě najdete věci, které WP neumí. V řadě případů to ale má dobré důvody. Například aplikace ve WP nemůže poslat SMS; může jen zobrazit dialog s předvyplněnou zprávou. Důvod? Jakmile aplikacím umožníte odesílat SMS bez kontroly uživatele, nemůžete zabránit vzniku malwaru, který odesílá prémiové SMS. Podobných záchranných brzd má WP víc.
Ono umět víc totiž není nezbytně lepší, což ukázal Apple, když s poměrně hloupým, ale snadno použitelným iPhonem převálcoval veškerou konkurenci. Ne každý chce používat takovéhle věci:
http://www.vivaf1.com/blog/wp-content/uploads/2013/06/steering.png
http://asset3.cbsistatic.com/cnwk.1d/i/tim//2010/05/28/33981226-720_620x433.jpg
Zvlášť odstrašujícím příkladem jsou ovládací panely termostatů - interface má 10 tlačítek, které přepínají pět módu interfacu, a bez návodu člověk neudělá vůbec nic. Spotřební elektronika se má používat snadno. Telefon není PC, a v jednoduchosti je krása:
http://www.jimsautoparts.com/steering_wheel.jpg
http://flipperremote.com/wp-content/uploads/2013/02/simple-tv-remote.jpg
http://www.technobuffalo.com/wp-content/uploads/2012/11/gg2012-nest-thermostat.jpg
A přitom to nijak nebrání možnosti si zařízení přizpůsobit:
http://img.gawkerassets.com/img/17qdlbafestrpjpg/original.jpg
Mně WP a Metro přijde jako splácanina a ne jako krása, ale to je fakt věc vkusu. Co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhýmu...
V Androidu mám jako výchozí rozhraní plochu s widgetama a aplikacema. Můžu si jí uzpůsobit, jak chci, widgety zobrazují notifikace, jsou interaktivní a třeba abych odpověděl na SMS, tak vůbec nemusím pouštět její program, napíšu to rovnou do okna oznámení. Ty možnosti přizpůsobení tomu, aby to fungovalo tak, jak chci já, je něco, co mi WP ani iOS nenabídne.
Apple uspěl s nápadem hloupého telefonu, o kterém tvrdil, že je chytrý. Ale postupně musel funkce dodávat. Dneska už by takhle hloupý OS neprorazil. Microsoft se snažil okopírovat Apple s hloupým chytrým telefonem, ale ono to nefunguje. Apple má prostě jiný jméno a to co si může dovolit on, zákazníci Microsoftu rozhodně neodpustí.
Myslím že je to věc soudnosti, nikoliv vkusu. V Metru se velmi dobře orientuje, je čisté, jasné a přehledné, typograficky kvalitní. Není plné nefunkčních dekorací a efektů. Nakonec i Apple na WP reagoval snahou o čistší vizuální styl. Akorát to přecpal nefunkčními efekty, ze kterých se lidem dělá fyzicky špatně.
http://www.youtube.com/watch?v=pcf5-fmhWoo
Přizpůsobení má něco do sebe. Ale je potřeba odlišit dvě věci: možnost přizpůsobení a nutnost přizpůsobení. Pro dobrou použitelnost UI je přemíra přizpůsobitelnosti nepotřebná, a dokonce škodlivá. Můžete to vidět na příkladu GPS navigací. První verze TomTomu uměly nastavit stovky parametrů, které nikdy nikdo nepoužil, a pokud je použil, tak věci jen uškodil. V dalších verzích byla všechna ta nastavení odstraněna, a zbyla jen základní. Opět opakuji, že spotřební elektronika musí jít používat snadno.
Microsoft se snažil okopírovat Apple s hloupým chytrým telefonem - to se dost mýlíte. iPhone původně neuměl ani připojit obyčejná BT sluchátka, těch nedostatků bylo víc než toho co uměl. WP začaly s výrazně větším feature setem.
Jinak ještě k tomu, jak podle vás WP "ještě k tomu nefungují": fungují velmi dobře. Naopak majitelé telefonů s Androidem si typicky stěžují na mrznutí a samovolné rebooty, plus jsou cílem spousty malwaru, a jejich GUI se i na nadupaném HW ošklivě škube. Nakonec si stačí přečíst recenzi jedno údajného high endu. Vysoké zahřívání, občas nevysvětlitelně vysoká spotřeba baterie, špatná správa RAM, neodladěné prostředí, nefungující čidlo jasu...
http://www.mobilmania.cz/clanky/huawei-ascend-d2-vlajkova-lod-dvou-tvari-recenze/sc-3-a-1323847/default.aspx
Ten telefon není zmršený HW, ale SW. Navíc u Androidu jde o dost rozšířený problém. Dost mi to připomíná právě ty stroje s Windows Phone. Úplně stejně řada výrobců dokáže zmršit implementaci, a úplně stejně výrobci tlačí "nadstavby" GUI, které se dělí na špatné a naprosto otřesné.
Pokud máte telefon s Androidem, který netuhne a nerestartuje se, tak se ho držte :D. S WP jsem takové problémy nikdy neměl; prostě fungují.
Nejvíc stížností jsem slyšel na Samsung, což ale může být tím, že se nejvíc prodává. Jinak strojů s Windows Mobile jsem měl několik. Některé byly naprosto příšerné. Nejhorší byl ETEN X500+: úděsná nadstavba GUI, celé se to plazilo jako nemocný slimák, hovor to přijmulo cca po půl vteřině od stisku tlačítka (tedy přesně poté, co člověk přiložil telefon k uchu a řekl "Lael, slyším"), a bylo to potřeba rebootovat co dva dny. Problémy vyřešilo vykopání předinstalovaných aplikací a pár registry tweaků. Jiné kusy byly naopak naprosto bez problémů, například HTC Touch. A s Androidem to dneska vypadá dost podobně.
Telefon se typicky přehřívá, když nějaký proces žere CPU, co to dá. Sensor špatně reaguje na okolní osvětlení, když je špatně napsaný driver. To všechno jsou SW záležitosti, zhruba odpovídající tomu co jsem popsal výše.
Ono si stačí vyzkoušet ty nadstavby GUI od výrobců. Samsung TouchWiz i HTC Sense jsou pomalé a lagují. A to se bavíme o renomovaných výrobcích. BTW co je špatného na článku, který jsem linkoval?
Abych také odpověděl na otázku: telefony s Androidem jsem používal i delší dobu, ale žádný jsem nikdy nevlastnil.
Tak neviem ale touchwiz mi na S3 nepripada vobec pomaly ani nelaguje. Neviem odkial to mate. Asi z diskuznych for ako vacsina haterov. Kazdopadne, ja mam prostredie od Sony a ziadny problem som nezaznamenal. Jediny problem co mam, ze su v ROMke aplikacie ako facebook, ktore nejdu odinstalovat co ma stve. Nastastie vraj uz tieto app do novych fonov nedavaju, resp. daju sa odinstalovat alebo aspon hidnut.
Co sa tyka clanku co ste sem pastol tak zle na nom nieje nic. Ale opat ste tendencne vybral hw, ktory ma ocividne problemy aby ste mohol svoje myslienky aplikovat na cely android. Pritom kludne moze ist o problemy pri vyrobe a dalsia seria aj tohto telefonu uz bude dobra. Ale nic to, zvykli sme si.
Ktore telefony s androidom ste doteraz pouzival a zhruba ako dlho?
To že vám TouchWiz nepřipadá pomalý je možné; například HTC HTC Sense mi na začátku běhal také celkem rychle, časem se začal zpomalovat. Ovšem že vám UI nelaguje, tomu se mi těžko věří.
Samozřejmě pokud chci demonstrovat nějaký problém, vyberu si telefon, na kterém se problém projevuje. Lagování Androidu asi nespraví nikdo, ale spousta implementací je zmršená podobně, jak tomu bylo u Windows Phone.
1. GUI nadstavby od výrobců NEJSOU Android. Podle Vás tedy když někdo zprzní aplikaci pro Windows, znamená to, že Windows jsou na hovno? Nebo když někdo nainstaluje Windows na starý HW a ony jsou pomalé, je to opět chyba Windows?
2. Na mém Galaxy Note 10.1 je Touchwiz svižný včetně animací, přesto používám jinou nadstavbu, která mi pasuje lépe. Naštěstí si mohu vybrat, na WP bych si tak akorát mohl malovat pastelkami po displeji.
Z toho, ze existuji mista, kde jsou na tom WP relativne slusne a zaroven jsou na tom WP celkove dost spatne mi plynou dve moznosti: ta mista jsou zanedbatelne mala nebo jsou tu mista, kde jsou na tom WP totalne tragicky.
btw: tahle statistika plati i ted, nebo to byl jenom nejaky vykyv pred uvedenim iP 5s? V Q4 sla Nokia dolu, dokonce i v absolutnich cislech, takze by mne zajimalo, zda se da porad vycherrypickovat nejaka takova statistika ve prospech WP.
WP jsou celosvětově okolo 4%, a počet prodaných telefonů vzrostl meziročně na dvojnásobek. Na řadě trhů přišly WP ještě později než v Evropě, a prosazovat se na trhu proti zavedené konkurenci holt není jednoduché.
V Evropě je situace WP poměrně silná: 17.1% v Itálii, 10.1% v EU5. V USA jsou to 4.3%, v Číně 1.1%, a v Japonsku 0%. Netěžší je získat první procenta trhu. Proto se MS snaží získat co nejvyšší zastoupení na vybraných trzích, a pak přenést úspěch platformy na další trhy.
Nokia šla v Q4 dolů v čem? V počtu prodaných kusů, v tržnách, nebo ve výsledku (zisk/ztráta)?
Nokia šla v Q4 2013 dolů s prodejem smartphonů oproti Q3 2013, dokonce i v absolutních číslech. Navíc zaznamenala poměrně velkou ztrátu divize mobilů, jak se snažili prodejní čísla dohnat prodejema Lumie 520 pod výrobní cenou. Je navíc zarážející, že se takhle špatně dařilo v obvykle prodejně nejlepším předvánočním období.
Jj, koukám na to, pokles o cca 7%. Meziročně je tam ale nárůst o 86%, což není špatné.
Divize mobilů nejspíš prodělala primárně na poklesu trhu hloupých telefonů. Upřímně v Earnings release ani Tables to nevidím, protože všechno naházeli pod Discontinued Operations, a řada údajů tam chybí.
Popravde jsem i ja, a to je muj nazor na WP/Nokii dost znamy, predpokladal ze Nokia v Q4 v absolutnich cislech vyroste. Nejspis pomaleji nez trh, ale... Mno, nakonec klesla. To mne ve Vanocnim ctvrtleti prekvapuje.
Neni vzrust oproti Q4 2012 roku dany hodne i tim, ze predlonske Q4 byla katastrofa po prechodu z WP7 na WP8, kdy Nokia nemela jeste pripravene nejake konkurenceschopne portfolio?
No podla mna ma najvacsi podiel v pomere k investiciam. Totiz zisk v minulom roku nad 1.5mld USD a investicie 0 USD. Kto by nebral take podmienky. Aj ked uznavam, ze neviem kolko dal na tych pravnikov. Len tak pre info zisk z WP bol nieco cez 350 milionov USD. Osobne si myslim, ze zisk z androidu je este vacsi ale to je uz len moj osobny nazor.
>A IT business je přece přesně o tomhle: přinášet i netechnickým uživatelům složité technologie zabalené tak, aby se jednoduše používaly.
Me spise pripada, ze vse po W2k akorat cim dal tim vic komplikuje pouzivani. Zacalo to tim, ze v XP vymysleli mod pro debily, kdy clovek ani nemuze nastavovat pristupova prava, pokud to neprepne na stary system. Nasledoval novy interface ve Widlich Vista, ktery je tak uzasne prehledny, ze treba v Control Panelu se neda nic najit. Potvrovani spustni kdeceho, kdyz se zaloguji jako admin, je take lahudka. Pak prisly dlazdice, ktere se vsem tak libi. Vsichni vyrobci podlahovych krytin pry jiz upgradovali.
Na druhou stranu, ficury, ktere pily krev uz v NT, houzevnate pretrvavaji - napriklad administrativni dialogy, ktere jsou prilis male a zvetsit nejdou a jeste navic nemaji polozku na taskbaru. Pokrok je snad akorat v tom, ze uz to na cloveka nechrli bubliny, jak kniha komixu.
Desim se toho, co prijde priste. Widle s 3D displayem a 3D intefacem, kde clovek bude soupat kvadriky a kostky, ktere tez pujdou otacet, cimz se zpristupni nahledy souboru a dalsi uzitecnosti? A pobezi to minimalne na osmijadru se 128 GB pameti, na disku to schroustne 400 GB, pricemz se bude jednat o minimalni pozadavky pro spusteni holych Widli, ktere na tom pobezi jak snek po obrne a doporuceny HW bude alespon trojnasobek toho vseho.
Mě naopak připadá, že ty dlaždice jsou velmi jednoduché. Jinak dialogy fixní velikosti jsou ve Windows už vcelku výjimečné. Trochu problém je v tom, že když je změníte, tak lidé jako vy budou řvát, že MS pořád všechno mění, a nic se nedá pořádně najít.
Před 19 lety chtěly Windows 95 8MB RAM a 55MB místa na HDD. Dnes Windows 8 chtějí 4GB RAM a 20GB místa na HDD (v obou případech jde o doporučené konfigurace, nikoliv minimální). I mobily mají dneska 2GB RAM a 8 jader CPU, což by v době Windows 95 bylo sci-fi. Takže můžete oprávněně čekat, že čerstvě nainstalovaný stroj bude jednou chtít 128GB RAM a 400GB diskového prostoru.
>Mě naopak připadá, že ty dlaždice jsou velmi jednoduché.
Ano, po rade iteraci MS konecne prisel s UI pro totalne retardovane. Pro totalne retardovane pak postupne zacina byt i zbytek OS, kde prizpusobitelnost bude brzy nulova, protoze MS vi, jak ma uzivatel Widle pouzivat.
>Jinak dialogy fixní velikosti jsou ve Windows už vcelku výjimečné. Trochu problém je v tom, že když je změníte, tak lidé jako vy budou řvát, že MS pořád všechno mění, a nic se nedá pořádně najít.
Nevim, jak jste prisel na to, ze bych neco hledal jen proto, ze lze zmenit rozmer okna dialogu. Naopak, hledal bych mene, protoze bych s tim nemusel soupat ze strany na stranu, nahoru dolu a jeste roztahovat poicka, aby se tam vesel cely obsah. Za tyhle dialogy by nekdo mel byt trikrat brutalne zavrazden.
>Takže můžete oprávněně čekat, že čerstvě nainstalovaný stroj bude jednou chtít 128GB RAM a 400GB diskového prostoru.
Mozna ten od MS. Pevne doufam, ze ostatni si uvedomi, ze cesta stale vetsiho plytvani systemovymi prostredky neni ta prava. Dnes mame stroje, ktere jsou mozna tisickrat rychlejsi, nez kdysi. Bezi nam na nich Widle rychleji? Mozna, ale ne tisickrat, mozna tak desetkrat.
MS nepřišel s UI pro retardované, ale s UI pro dotekové displaye. Zkuste si někdy nabootovat desktopové distro Linuxu na tabletu, a používat ho prstem. Nejspíš zjistíte to co já u Windows XP - prostě to nejde. Naopak Metro se na tabletech používá velmi dobře. S myší je to trochu změna, a ta navíc nic moc nepřináší, ale v principu se dá dělat totéž, co ve starších verzích.
Jsou dialogy, kde je fixní velikost opravdu problematická. Ale když například vybírám defaultní zvukovou kartu, je mi fakt jedno, že nemůžu okno zvětšit, protože tam nic nemůže přetéct. Většina z těch pár zbývajících fixed size dialogů je právě z téhle kategorie.
Ad dnes mame stroje, ktere jsou mozna tisickrat rychlejsi, nez kdysi. Bezi nam na nich Widle rychleji? - mohl jste si všimnout, že ta rychlost záleží hlavně na HDD. HDD se až tak dramaticky nezrychlily. A mimo jiné máte dnes GUI s cca 8x větším počtem pixelů, ze kterých každý zabírá cca 8x víc paměti; asi nepřekvapí, že to chce víc výpočetního výkonu. K tomu máte v počítači například kvalitní Unicodové fonty, které zabírají víc místa, než kompletní instalačky Windows 95.
BTW například Windows 95 nebyly na stojích té doby ve srovnání s dneškem nijak zvlášť svižné. Zkuste někde vyhrabat HW z roku 1995, nainstalovat si Win95+Office95, a změřit si rychlost bootování a spouštění aplikací. Budete překvapený, jak vás klame paměť.
Jo, Metro s mysi, to musi byt zradlo. Clovek si u toho asi pripada, jako by hral solitaire.
Ad okna s pevnou velikosti: Vyvolejte si dialog na nastaveni pristupovych prav a kliknete na advanced. To je zradlo, co?
Rychlost disku se mozna zvetsila mene dramaticky, nez rychlost CPU, nicmene jestli jste nekdy videl stroj, ve kterem rachtal stary Seagate 40 MB a s pevnym poctem sektoru na stopu, tak bych rekl, ze i rychlost disku vzrostla dost dramaticky. Problem ale je, ze se z nich musi tahat stale vice debilit, ktere jsou uplne na dve veci.
Metro s myší pro mě znamená stisknout klávesu Start, a vybrat ikonu aplikace. Mimochodem u toho funguje i menu key a pohyb z klávesnice, takže to zase tak špatně vymyšlené není. Ale jak říkám, je to změna, a nepřináší to nic navíc.
Ad Vyvolejte si dialog na nastaveni pristupovych prav a kliknete na advanced - zrovna tenhle dialog není fixed size.
Rychlost disků se sice zvýšila, ale hlavně díky rychlejší rotaci plotny a hustotě dat ve stopě. Seek time zůstává dost podobný. Přitom právě seek time hraje zásadní roli. Pokud chcete rychlý počítač, jděte do SSD.
Mimochodem notebookové disky jsou z hlediska výkonu příšerné. Nejhorší jsou ty 2.5" mrchy, z toho by jeden umřel.
>Metro s myší pro mě znamená stisknout klávesu Start, a vybrat ikonu aplikace.
Vy musite lezt na klavesnici? Vidim, ze zlepsili usability a user experience.
>Ad Vyvolejte si dialog na nastaveni pristupovych prav a kliknete na advanced - zrovna tenhle dialog není fixed size.
Zrovna tenhle dialog JE fixed size jeste ve Widlich 7. Pokud se na tom ve Widlich 8 neco zmenilo, volam: "Wow"! Netrvalo to snad ani dvacet let a odbornici Microsoftu na usability GUI tuto drobnou vadu na krase promptne opravili.
>Nejhorší jsou ty 2.5" mrchy, z toho by jeden umřel.
Aha. Vy snad, krome 1.8" znate nejake jine? Mate notebook s desktopovym HD?
BTW, i seek time se o hodne zkratil.
Ad Vy musite lezt na klavesnici - nemusím, ale je to rychlejší než jet myší do levého dolního roku obrazovky.
Ad Zrovna tenhle dialog JE fixed size jeste ve Widlich 7 - MS postupně předělává staré dialogy. Na tenhle nejspíš došlo až ve Windows 8.
Ad Nejhorší jsou ty 2.5" mrchy - chybka, měl jsem na mysli 1.8" mrchy. Ty 2.5" nejsou nic moc, ale není to až taková tragédie.
Ad seek time se o hodne zkratil - máte k tomu nějaký zdroj? Koukal jsem se po údajích, a nějak je nemůžu najít.
>Ad Zrovna tenhle dialog JE fixed size jeste ve Widlich 7 - MS postupně předělává staré dialogy. Na tenhle nejspíš došlo až ve Windows 8.
Dyk to rikam: Netrvalo to snad ani 20 let a uz je to opravene! Musim obdivovat rychlou reakci MS, kdy promptne opravili dialog, ktery zrovna adminy musel pekne srat, protoze patri k tem dulezitejsim. Nastaveni zvukove karty na serveru admini moc neresi, ale zrovna pristupva prava dost casto. Nebo ze by tim MS daval najevo sve priority? Dialog na nastaveni prav neresime, protoze nam jde hlavne o klikace s hrami, kteri o pravech stejne nic nevedi?
>Ad seek time se o hodne zkratil - máte k tomu nějaký zdroj? Koukal jsem se po údajích, a nějak je nemůžu najít.
V osmdesatych letech, ponechame-li stranou prikladne strasne disky, byl average seek time okolo 20 ms. Dnes, na spickovych serverovych discich mame az 4 ms. Cili pokles rekneme u desktopoveho stroje o tak ctvrtinu az polovinu, podle toho jak mate uzasny disk. Serverovy disk asi doma nemate.
K tomu si pripoctete skutecnost, ze je dnes na stope podstatne vice sektoru a FS jsou inteligentnejsi, takze pri trose stesti je potreba hlavami lomcovat podstatne mene, nez kdysi, v dobe co nejvice fragmentovaneho FATu, takze average seek time je dnes asi ponekud mene dulezitum parametrem, nez kdysi.
Windows jsem pár let administroval, a s tímhle dialogem jsem nikdy neměl problém. Kdybyste mi neřekl, že je fixed size, tak bych si toho ani nevšiml.
Ty 4ms seek time máte odkud? Hledal jsem údaje na webu WD, a nic jsem nenašel. Pro jistotu upozorňuji, že v tom článku na Wiki se odstavec Latency týká něčeho jiného :)
Nicméně kdybyste s těmi 4ms měl pravdu (což vidím jako pravděpodobné), tak by došlo ke zrychlení seeku nejvýš pětkrát. Máme mnohem výkonnější CPU než kdysi, ale u disků se situace mění daleko pomaleji. Jak jsem psal, SSD je SSD.
>Ty 4ms seek time máte odkud? Hledal jsem údaje na webu WD, a nic jsem nenašel. Pro jistotu upozorňuji, že v tom článku na Wiki se odstavec Latency týká něčeho jiného
Mate tam odkaz. Nevidim, kde vidite odstavec Latency, ja tam vidim Seek time a zacina to Average seek time ranges from under 4 ms for high-end server drives. Ze by vas ten uzasny IE hodil jinam, nez ka ma?
>...tak by došlo ke zrychlení seeku nejvýš pětkrát.
Ano, coz vubec neni spatne a v kombinaci s narustem poctu sektory na stopu, vyssimi prenosovymi rychlostmi a inteligentnejsimi FS to dela hodne. Zkuste si predstavit, jak by vam jely Widle, kdybyste jen ten average seek time zvetsil na tech starych 20 ms. Krome toho mam dojem, ze jsem kdysi pri testech Norton utilitami videl i horsi.
Jen jestli neni Samsung v o dost lepsi pozici treti ekosystem vybudovat, nez je Microsoft.
Od oka ma vyhody
- lepsi vztahy s operatory (ale on ma lepsi vztahy s operatory ve srovnani s MS kazdy)
- lepsi vztahy s operatory
- lepsi vztahy s operatory
- prodava tretinu smartphones. Kdyz o chlup vic nez jednu desetinu z toho zvladne prodavat jako svuj OS, tak uz je na tom lepe nez MS. A pokud na Tizen preklopi i cast prodeju hloupych telefonu...
- lepsi vztahy s operatory
- uz ted vedi, jak na telefonech vydelat. Nemaji akcionare, co rikaji, ze se maji telefony zariznout a soustredit se na Win, Office, servery...
Otazka je, jak jsou ted na tom s Googlem. Udajne byly nektere spory utlumeny. Tim by se mohla vyrazne zmensit jejich motivace jit za svym OS.
A popravde neni Samsung zrovna prosluly svou schopnosti dodavat software (to uz je na tom v posledni dobe lepe i ten Microsoft).
MS jako SW firma hlavně moc vztahů s operátory nemá. Naopak Nokia ano, a má je celkem dobré. Jinak velkým problémem je pro operátory například Apple, který od nich požaduje vysoké dotace svých telefonů. Operátorům to fakt nesedělo; prosazení Androidu a WP je jedním z důsledků.
Vztahy Samsungu a Googlu jasně poznamenává snaha Googlu o zvýšení kontroly nad Androidem. A souhlas, zrovna Samsung nemá v oblasti vývoje SW moc zkušeností. Jak ukazují mnohé problémy s Androidem (ve srovnání s iPhonem i WP), zadělat si na problém může i zkušená SW firma, přesto že použije spoustu hotových dílů skládačky. Koukněte na to rejdiště malwaru, kterým je dneska Android, a na ty spousty nikdy nezáplatovaných telefonů.
Nokia ma vztahy s operatory hodne poskozene. Byvaly skvele, pred tremi roky sly dolu kvuli MS (stary problem se Skype). A ted uz je to jenom na MS - Nokia s nicim nepomuze.
http://communities-dominate.blogs.com/brands/2014/02/ok-a-few-words-about-microsoft-under-satya-nadella.html
Apple a operatori - mate samozrejme pravdu. Jedine, co Apple drzi, je to, ze lide jeho telefony chteji a vyzaduji. Coz o sobe nemuze ve vetsi mire rict Microsoft (pocet fanu: 2), Google (pocet fanu: setrvale klesa), Samsung (pocet fanu: 0)...
Android jako rejdiste malware - citation needed.
A ano, nezaplatovani je problem. Zero days jsou zero days :/ Otazka je, nakolik je to aplikovatelne na Tizen. Pokud bude telefony produkovat hlavne Samsung a nevznikne schizma vyrobce HW/ vyrobce HW... A jeste podstatnejsi otazka je, nakolik to ovlivnuje prodeje - vnimaji to lide kupujici telefony nizsi a stredni tridy jako problem?
Nechapu, jak to souvisi s vyse psanym. Samozrejme, ze lidi si iPhone nekupuji z mnoha duvodu a cena je urcite jednim z hlavnich. Na druhou stranu je iPhone snad jediny telefon, ktery hodne lidi proste vyzaduje - nemit operator nekterou Lumii nebo nejake HTC, tak to rozhodne nevyvola takovy tlak zakazniku.
A vztahy Apple/operatori jsou notoricky zname jako rekneme napjate. (Operatori chteji customizace, ktere nedostanou, Apple chce kontrolu nad okolnostmi prodeje, Apple chce kopec $$$, operatori nesnaseji nektere sluzby, co jsou na kazdem iPhone...)
Co muze antimonopolni urad delat proti tomu, ze nekdo nechce prodavat telefony dotovane, ale pouze za normalni cemu Apple + nejaky zisk? Tohle neni kartelova dohoda, kdy nejaka skupina drzi ceny umele vysoke. Cemu urcuje Apple tim, za kolik to proda meziclankum v retezci mezi kupujicim a vyrobcem. Navic operatori mohou argumentovat tim, ze Apple nenabizi podminky bezne u jinych vyrobcu a jejich ajfouny jsou proto nezajimave a prodavaji to akorat pro pohodli zakaznika, ktery by jinak musel jeste do supermarketu.
Nemyslim, ze by to proslo.
FYI: minimalne USA antimonopolni zakony neresi pouze cenu. A jak se dohodnou vsichni operatori na trhu, tak je to vazne snadny cil...
A i kdyby si operatori mysleli, ze jim to projde, tajne se dohodli...
...prvni z nich, kdo dohodu porusi vyhrava. Hodi iPhone za pekne vypadajici cenu s uvazkem a lidi se k nemu jen pohrnou. Proc? Protoze iPhone chteji.
Ty veris, ze by si rekneme T-Mobile nechal ujit prilezitost porusit nevymahatelnou dohodu s AT&T, vydelat na tom majlant a jeste vypadat mezi beznym lidem dobre?
Tomu snad sam neveris. Vsichni operatori na nejakem uzemi naraz reknou, ze iPhone saje a pak ho zacnou potapet...
A ani jeden se nerozhodne shrabnout zakazniky tim, ze rekne "my ho mame radi, mili ovcove, pardon zakaznici, pojdte se svymi iDollary k nam". Uz jen protoze iZakaznici jsou ti, na kterych se v konecnem dusledku vic nahrabe.
Narozdil od Widli je malver na Androidu v 99, 9% pripadu pouze vlastni hlouposti uzivatele umyslne nahrany trojsky kun bezici ve svem sandboxu. Navic 99,999 % uzivatelu Androida zadny malver nema a nikdy mit nebude, protoze nahravaji pouze mainstreamove aplikace z overenych zdroju.
Zkuste to porovnat se zaplavou viru a botnetu na Widlich, pane MS.
Jaké ověřené zdroje máte na mysli? Malware se vyskytuje i v Google Play. Řada levných telefonů navíc do relativně bezpečného Google Play nemá přístup, a jsou odkázání na různé jiné zdroje, které jsou malwarem prolezlé řádově víc.
http://www.theregister.co.uk/2013/04/22/android_malware_badnews/
Samozřejmě velká část problémů připadá na hloupost uživatele. Jenže na rozdíl od PC je telefon kus spotřební elektroniky, stejně jako televize nebo hloupý telefon. Cílová skupina uživatelů nemá - a ani nechce mít - žádné znalosti IT.
Google u Androidu těžce nedal zabezpečení. API umožňuje prakticky libovolné aplikaci provést řadu nebezpečných věcí, a neznalý uživatel to při instalaci klidně schválí. A aby to bylo zábavnější, je to Master Key bug, který umožňuje obejít i to dotazování. Postižené jsou nejspíš stovky milionů zařízení, a nikdy je nikdo neopraví, protože na to výrobci kašlou.
http://nakedsecurity.sophos.com/2013/08/09/android-master-key-vulnerability-more-malware-found-exploiting-code-verification-bypass/
K tomu tu byla diskuse před pár dny. V té jsem vyjádřil pochybnosti o možnosti, že by MS přišel s telefonem postaveným na Androidu.
BTW prznění GUI má přece na Androidu tradici. Koukněte se na HTC TouchSense a Samsung TouchWiz. Ty jsou sice dost nepovedené, ale ve srovnání s nadstavbami různých menších výrobců je to pořád pohoda.
No vidite ale vase pochybnosti su len vas subjektivny nazor, lebo nokia X ide na trhy a je to divizia defacto vlastnena M$.
To prznenie je taktiez iba vas subjektivny nazor. Keby to bolo take zle, tak by predaje androidu neboli v 226 milionov oproti 8.8 miliona pri WP. A co sa tyka nadstavieb mensich vyrobcov, tak ty zrovna nejake tazke nerobia, kedze do toho ani nemozu vela investovat. Ake konkretne nadstavby od mensich vyrobcov mate na mysli a ktore su podla vas este horsie nez touchwiz ci touchsense?
Ad nokia X ide na trhy - to samozřejmě nemůžu vyloučit. Tu informaci máte z nějakého oficiálního zdroje, nebo jde o vaší interpretaci různých neoficiálních informací různě pobraných po netu?
Konkrétní nadstavby od menších výrobců najdete na každém tržišti v rozvojovém světě. Třeba modely "značek" HTE, NCKIA, Mororola, Viber (se zrcadlově převráceným logem Applu) apod. Zkuste si někdy od místních takový telefon půjčit, a uvidíte.
Jojo, za debilizaci ve jménu "ochrany" zákazníka statečně vpřed :-) Je potřeba vychovávat ovce, které nadšeně konzumují to, co jim výrobci laskavě předloží, používání mozku k přemýšlení (stejně jako soukromí) je přežitek a je nepřípustné. A aby to nějakého frikulína nelákalo, tak ne že případné možnosti nastavení pro případ zájmu ponecháme a schováme, aby nemátly, my je rovnou odebereme nebo vůbec neumožníme. Skončí to tak, že jako uživatel si na desktopu můžu nanejvýš upravit barvu oken z jedné pastelové hrůzy na jinou pastelovou hrůzu, protože takovou trivialitu, jako změnit barvu fontu titulku okna, přece nikdo nepotřebuje a mohla by uživatele mást, navíc by si mohl "rozbít" systém nastavením stejné barvy fontu i rámu.
Chvála bohu za Android, chvála bohu i za ty "zmršené" GUI nadstavby výrobců, které si mohu jednoduše vyměnit, pokud mi nevyhovují.
Vždyť jste sám dávno součástí té "debilitizace". Nejspíš nevíte nic o elektronice, vysílací technice, technologii polovodičů - a spokojeně se díváte na televizi, u které si nezměníte ani barvu OSD menu, natož abyste si mohl předefinovat význam tlačítek na ovladači. nemluvě o čemkoliv "uvnitř boxu". Podobně jezdíte autem, a nevíte nic o teorii spalovacích motorů, aerodynamice atd. A používáte fádní kulatý volant, i když je to technicky jen jedna z mnoha možností.
Technologické firmy se snaží lidem přinést složité technologie v jednoduchém balení. Z téhle "debilitizace" těžíte stejně jako všichni ostatní. Výjimkou je zjevně obor IT, který vás osobně zajímá. Předpokládám že kdybyste dělal do televizí, chtěl byste tu jinou barvu menu a možnost předefinovat tlačítka na ovladači :)
Vaše analogie jsou naprosto mimo. Obsluha TV se naopak stala mnohem komplexnější, dříve jste si mohl akorát tak zvolit kanál a nastavit jas, kontrast a hlasitost. Porovnávat barvu OSD, na kterou se dívám pár sekund jednou za čas s barvou desktopu, na kterém pracuji řadu hodin denně, no... Ono k ježdění autem bylo někdy třeba znát teorii spalovacích motorů? Asi ne, takže zase blbina. Navíc pokud chci, můžu se klidně vrtat v motoru, není zalitý v žádné hmotě a veškeré ovládací a nastavovací prvky jsou mi přístupné po pouhém zvednutí kapoty.
Ať si technologické firmy klidně přinášejí složité technologie v jednoduchém balení, ale ať nebrání možnostem širšího nastavení těm, kteří o to mají zájem. Ať si laskavě tyto firmy přestanou myslet, že ony ví nejlépe, co chci. A ne, z téhleté debilizace opravdu netěžím, naopak mi hází klacky pod nohy.
Jenom 3 ekosystemy se mi na celou planetu a tech nekolik miliard lidi zda malo. Bohuzel realita je takova, ze mame vlastne jen 2 (iOS a Android) a nekolik nevyznamnych (WP, BB, ...). Asi o bude o tom, ze vytvorit dobry OS neni problem, ale ekosystem jedina firma na zelene louce proste nepostavi. A dalsi vec je realna nabidka. Pokud mam v regallu v obchode/u operatora iPhone, nekolik Androidu, jediny WP a zadny BB, tak tomu odpovidaji i prodeje.
Anebo taky: tahle země není pro starý ..
Tolikrát jsme slyšeli, že už tu není místo pro toto .. a onohle .. a pak se něco změní a je všechno jinak.
Pokud bude 10 platforem používat jednotnou platformu z pohledu vývojářů, tak všichni mají všechno a uživatelům je šuma fuk na jakém systému ten foun běží. Prostě uživatelé chtějí aplikace a vývojáři nechtějí psát všechno znova.
Doba směřuje k webovým aplikacím. Je to ekonomický tlak (i když se mi nelíbí, ale to je jediné, co s tím mohu udělat). :) A v tomhle má Tizen a FirefoxOS defakto náskok. Pro SailfishOS určitě nebude problém spouštět HTML5 aplikace. A určitě ani pro ostatní systémy.
Lidem je úplně ukradené, jaký OS mají na founu. Důležité jsou aplikace. A spolu s tlakem sjednotit app i na těch třech platformách, dojde se k závěru, že nejlíp bude, když všechny budou umět spouštět "webové" aplikace. A pak bude fuk kolik bude na trhu platforem OS. :)
>>Doba směřuje k webovým aplikacím. Je to ekonomický tlak
>>(i když se mi nelíbí, ale to je jediné, co s tím mohu udělat). :)
>>A v tomhle má Tizen a FirefoxOS defakto náskok. Pro SailfishOS
>>určitě nebude problém spouštět HTML5 aplikace. A určitě ani pro
>>ostatní systémy.
To se da z velke casti vyresit pomoci Apache Cordova http://cordova.apache.org/
Napises HTML5 aplikaci a pak ji "prevedes" na nativni aplikaci pro danou platformu.
Podle jejich webu podporuji "Amazon Fire OS, Android, Bada, Blackberry, FirefoxOS, iOS, Mac OS X, QT, Tizen, Ubuntu, WebOS, Windows (desktop), Windows Phone 7, Windows Phone 8", coz je az neskutecne!
Sam si ted asi 2 dny s Cordovou hraju (zatim jenom pro Android) a moc se mi libi.
Moc rád bych viděl třeba offline GPS navigaci napsanou jako webovou aplikaci :). Webové aplikace toho umí méně než nativní, mají vyšší spotřebu zdrojů, a vypadají řekněme poněkud nezvykle.
Ad Lidem je úplně ukradené, jaký OS mají na founu - nemyslím. Řada lidí si kupuje iPhone kvůli tomu, že má relativně čisté a konzistentní prostředí. Totéž se myslím dá říci o WP. Samozřejmě aplikace jsou důležité, ale iOS, Android a WP jich dávno mají dostatek.
nech sa paci, gps navi v html5 napr.: http://www.evernav.com/
EverNav nemá 3D zobrazení, což je zásadní nevýhoda. Dále čtu: EverNav is an Online solution, tj. bez připojení ani ťuk. Navíc v tom HTML5 napsali občasné stahování mapy a zobrazování ikony auta a zobrazování instrukcí. Srovnejte s opravdovou GPS navigací, kde máte data lokálně, aplikace je musí dostatečně rychle rastrovat ve 3D, počítat trasu atd. Takovou věc asi v HTML5 nenapíšete.
OMG v com je akoze nevyhoda ked navigacia v aute nema 3D??? To mi musite vysvetlit.
Tiez nerozumiem, preco by html5 nemal vediet "rastrovat" mapu z offline uloziska ked to vie z online.
To online vas pomylilo lebo ste si precital, ze je cloud based, ze? Mapy sa tam ale daju ulozit do cache pre offline pouzitie.
Tiez by ma zaujimalo kde ste videl a naposledy pouzil 3D navigaciu v aute?
Ked uz vam chybaju take tie 3D "vylepsenia", tak nokia here tiez funguje aj pod html5 aj ked neviem ci maju navi pre auta. Taktiez je tu navigacia telenav. Na to, ze sa firefox os este prakticky nepouziva a este som nevidel fon s nim, tak ma uz dost aplikacii, ktorych kvalita sa bude zvysovat. Kazdopadne html5 uz nieje problem a ma buducnost sa stat multiplatformovym prostredim. Popravde mobilne app uz robime iba v nom a ziadny problem s performance ci vykreslovanim grafiky nemame a to robime hlavne graficke a firemne app.
Prakticky všechny navigace dnes používají 3D projekci mapy. Je to výrazně pohodlnější, než koukat na 2D mapu.
http://www.tomtom.com/de_de/images/Navigation-App-for-Android-DE.png
Domnívám se, že ta aplikace tahá mapy ze serveru vyrastrované do bitmapy. A jestli je takhle i cachuje, tak je to na nic. Rastrové mapy jsou obrovské, a máte je k dispozici jen v jednom rozlišení. A ne, nedají se škálovat, protože při změně měřítka mapy potřebujete například zvětšit popisky ulic, zobrazit názvy měst apod.
Tak vy pracujete v IBM? Mám pár otázek. Ještě máte povinné uniformy? A manuály pořád obsahují například zmínku o tom, že má nadřízený zkontrolovat, jestli má technik čisté nehty, než ho pustí k zákazníkovi? A co firemní zpěvníky? Pořád ještě vaši nejúspěšnější obchodníci demonstrují nehynoucí lásku k IBM zpěvem? Třeba tenhle song na nápěv Jingle Bells udělá fakt dojem:
I. B. M., Happy men, smiling all the way.
Oh what fun it is to sell our products night and day.
I. B. M., Watson men, partners of T. J.
In his service to mankind-that’s why we are so gay.
http://www.digibarn.com/collections/songs/ibm-songs/
No neviem co je podla vas 3D navigacia ale to co ste mi ukazal je asi taka PR 3D navigacia ako ja mam 5G internet. Ja povazujem za 3D navigaciu skor toto: http://img.scoop.it/2qwj2HSdcqAhmWtJM0W_xTl72eJkfbmt4t8yenImKBXEejxNn4ZJNZ2ss5Ku7Cxt alebo este lepsie toto: http://www.hardware.sk/materials/user15/thumbs/3dlabs-494.jpg
To co vy ukazujete je skor naklonena 2D mapa, co nevidim zeby mal byt tazky problem spravit aj pre evernav. Ak to aj nemaju, tak sa to objavi v dalsom z buducich releasov.
No keby ta aplikacia mala tahat mapy priamo v bitmapach tak si dovolim tvrdit, zeby to bolo uplne nepouzitelne. Myslim, ze vsetci co sme tu dobre pozname co je to mobilne pripojenie do netu. S takou navigaciou by ste sa nenavigovali ani keby ste siel peso. Pokial viem, tak navigacne mapy su vektorove a ich zobrazenie sa prepocitava. Napr. aj google maps si dokaze cachovat mapy vo vektorovej forme a neskor pouzit v offline mode, takze tu problem nevidim. V bitmapach by bol aj ten problem co popisujete, zeby sa nedali zvacsovat. Kazdopadne si nemyslim zeby mal byt nejaky problem spravit plnohodnotnu navigaciu aj v html5. Vykon je dnes uz plne dostatocny a ako som uz pisal tak pre html5 uz bola portovana aj nokia HERE a tiez existuje dalsia trocha starsia navigacia scout of telenavu napisana v html5.
Tak toto ste mi velmi polichotil. To ako ked som mal 27 rokov a predavacka v tescu si odomna vypytala obciansky :). Neviem sice co vas to napadlo ale kazdopadne dakujem, velmi som sa pobavil. Kiez by som bol zamestnanec IBM alebo mal aspon porovnatelny plat ludi co tam pracuju.
Ten 3D pohled, který jsem linkoval, je pro řízení daleko lepší, než 2D mapa. A samozřejmě to není nakloněná bitmapová mapa. Názvy ulic se rastrují kde mají být, při 2D pohledu se podle úrovně přiblížení odkrvají/skrývají detaily a popisky atd. Samozřejmě TomTom i další mají 3D budovy. Jenže v praxi je to k ničemu, protože je tam ve 3D jen pár budov v centrech větších měst, takže ty 3D budovy uvidíte velmi zřídka.
Bohužel jsem nikde nenašel video z používání EverMap, ani žádnou recenzi. Nicméně podle screenshotů jde o 2D pohled na mapu, což musí být pro používání velmi problematické. Vzhledem k technologii jde nejspíš o mapu dotaženou ze serveru ve formě bitmapy. BTW jenom sklonit tu 3D mapu by byl poměrně problém, protože se vám při pohybu jaksi mění pozice kamery - musíte pak mapu překreslovat se slušným refresh rate, aby to celé mělo smysl. A rastrování vektorové mapy, to je výkonově úplně jinde.
Pokud jde o Nokia Here, tak tam byste měl vědět, že existuje aplikace Maps a aplikace Drive(+). Pro Firefox OS je k dispozici jen aplikace Maps, s 2D pohledem na mapu, bez navigace (byť umí kalkulovat trasu).
https://marketplace.firefox.com/app/here-maps-packaged
Here Drive není úplně skvělá navigace, ale je celkem použitelná, je zdarma s Lumiemi, a hlavně nabízí mapy celého světa. Než přišla tahle aplikace, zkoušel jsem používat různé aplikace tahající Google Maps, OSM apod. Všechny bez rozdílu (včetně originální aplikace Google Maps pro Android) tehdy cachovaly mapová data ve formě bitmapy, a byly tedy naprosto nepoužitelné. Navíc neuměly offline navigovat ani vyhledávat POI.
To není žádná 3D mapa, to je normální dvourozměrná mapa s nakloněnou rovinou renderovaná z vektorů. Stejně tak, jako ji renderují navigace, ji může renderovat i HTML 5 aplikace, není to nic výkonově až tak náročného. Renderovat vektory zvládl třeba už CorelDRAW 2.0 na i286 běžícím na ubohých 12 MHz, dnes na to máme všude, i v těch levných šuntech, speciální grafické chipy, které to zvládnou mnohem rychleji. BTW jo, ten slušný refresh rate 1 fps na klasické navigaci vidím na vlastní oči a přesto je s komfortem používají miliony lidí. Nebo ta Vaše na WP má těch fps 30? :-D
Je to 3D pohled na (většinou) 2D vektorovou mapu, s výběrem zobrazovaných objektů a popisek podle vzdálenosti.
Rendrování mapy není nic výkonově náročného? To asi nevíte o čem mluvíte. Mapy se typicky dodávají v textovém formátu GDF, který si pak autoři aplikace zkompilují do binární struktury, na kterou aplikují kompresi. Jde o obrovský binární blob popisující ohromnou spoustu vektorů. Hlavní problém je z toho blobu zjistit, co vlastně máte vykreslit. Neumím si představit to psát v HTML5. Pak je tam nějaká 3D geometrie a kreslení, s rozumným refresh rate. Srovnávat to s tím co dělal CorelDRAW je úplně mimo.
Až tohle nějaká HTML5 aplikace zvládne, rád se na ni podívám. Zatím mi to připadá jako sci-fi. Zvlášť u levných telefonů, na jakých běží Firefox OS.
Aha, 3D pohled, tak to pak jo.
Psal jsem renderování vektorů, ne renderování mapy, ale to na věci nic nemění. To, jak zajišťují zobrazení mapy výrobci navigací, není vůbec podstatné, nicméně to ty krabičky zvládnou a já nevidím nejmenší důvod, proč by to nemohly zvládnou smartfouny v HTML 5. Teď jsem zkoušel na tabletu WebGL verzi Quake a dával mi slušných 18 fps, což je na navigaci naprosto zbytečně velké číslo, u mapy navíc není třeba počítat a rederovat žádné povrchy z bitmap, světelné a jiné efekty a podobné náročné věci, cesty jsou kresleny jednoduchými úsečkami, ani se nepoužívají křivky.
No vidíte, já si zase neuměl před 2 lety představit, že bych kdy mohl vlastnit tablet, považoval jsem to za naprostou zbytečnost. Pak jsem si ho pořídil z pracovních důvodů kvůli testování a dnes? Je to úplně naopak, používám ho na všechno možné, od prohlížení webu, až po vzdálenou správu serverů.
Tak si vyberte. Buďto si neumíte představit psát navigaci v HTML 5, nebo si neumíte představit, že bude rozumně fungovat na levných telefonech s FirefoxOS.
Psát cokoliv složitějšího v HTML5 je utrpení, protože JavaScript je jako jazyk na větší projekty vysloveně příšerný, a ve srovnání s nativním kódem vždy ztrácíte velikou spoustu výkonu. Nakonec se zamyslete, proč taháte na tablet Quake ve WebGL verzi, aby jste z něj vymáčkl "úžasných" 18fps, když byste v nativním kódu mohl mít desetinásobné fps, nebo výrazně nižší spotřebu baterie. I kdyby bylo možné napsat navigace pro Firefox OS, otázka by zněla podobně: proč ji psát v JavaScriptu, který je na podobné věci naprosto nevhodný, když to navíc bude ve srovnání s nativním kódem pomalé, a k tomu to bude žrát baterku?
V HTML5 podle všeho ještě nikdo nenapsal použitelnou navigaci, a myslím že to ani není dobrý nápad.