Nevím co máte na mysli pod pojmem produkční prostředí, ale Mikrotik má dost omezení. Začíná to nešťastným packet flow zděděným z linuxu (natovat mezi třemi směry je luxus, vytvořit kombinace jednou na veřejnou ip adresu, podruhé na privátní - podle toho zrovna, jakými směry paket putuje). Pokračuje to přes velmi diskutabilní dynamické routování. Výkon mají až CCR routery, cokoliv nižšího už nestíhá v plné rychlosti obsloužit ani obyčejnou UPC linku (stačí mít menší packety, větší PPS a pár pravidel na firewallu, natu, nedej bože bridge).
Třešničkou na dortu v produkčním prostředí je pak dost žalostné přenášení konfigurace na podobný, ale trochu odlišný hardware. Backup konfigurace nenatáhnete ani mezi verzemi, natož na nástupnický model. Export konfiguračního scriptu také nezabírá, musí se ručně doeditovat, aby sedl. To je v opravdové produkci průšvih.
Nevím tedy, Mikrotik je zajímavé zařízení za super cenu, ale než "pro produkční nasazení" bych raději říkal "z nouze ctnost za super prachy".
1. 11. 2019, 22:37 editováno autorem komentáře
Mikrotik mozna ma omezeni ale ve srovnani s OpenWrt je na vetsinu veci porad lepsi.
Sam jsem driv pouzival temer vyhradne OpenWrt a na spouste mist mi jeste bezi. Temer vse se da naskriptovat. Jenze se s tim zabije pul dne ve srovnani s Winboxem, kde je to na 5 kliknuti a chodi to.
Dalsi vec je hardware pro OpenWrt. Dost jsem flashoval OpenWrt do TP-Link routeru. Ale jinak vyber moc neni.