MojeID v soukromém sektoru se dá použít pro přihlašování všude tam, kde je podporováno OpenID nebo OpenID Connect. V komunikaci se státní správou se dá použít pro přihlášení k NIA, což je centrální bod (provázaný s podobnými body napříč EU), přes který je možné se přihlašovat k různým službám veřejné správy – ty služby pak věří tomu, že jste to opravdu vy. Je to ale poměrně čerstvá věc, takže reálně to ještě moc služeb nepodporuje – není moc daleko od pravdy bonmot, že teď máme víc způsobů přihlášení k NIA, než je služeb, ke kterým se lze přes NIA přihlásit. Asi nejznámější službou, kam se lze přes NIA přihlásit, je Portál občana.
eObčanka je další způsob, jak se přihlásit k NIA. Při přihlašování k NIA jsou tři stupně důvěryhodnosti (jak moc je zaručené, že jste to opravdu vy) – eObčanka aktuálně nabízí ten nejvyšší stupeň, MojeID na něj bude aspirovat také, ale momentálně je schválené jen pro prostřední stupeň.
eObčanka se dál dá použít jako kvalifikovaný prostředek pro vytváření elektronických podpisů. Abyste mohl vytvářet elektronické podpisy uznávané napříč EU, musíte mít jednak certifikát vystavený kvalifikovanou certifikační autoritou, jednak musíte mít privátní klíč uložený na kvalifikovaném prostředku (který prošel certifikací a zaručuje, že bude prakticky nemožné z něj získat privátní klíč). To právě eObčanka splňuje. My máme v ČR výjimku, že pro komunikaci se státní správou není kvalifikovaný prostředek potřeba – stačí kvalifikovaný certifikát.
Reálně používám elektronické podpisy všude, kde to dává smysl (veškerá podání vůči státní správě, faktury apod.). Přihlášení přes NIA zatím dává smysl prakticky jen k Portálu občana, kde se můžete podívat na vystavené doklady a nechat hlídat platnost, můžete se tam podívat na stav bodového konta řidiče a můžete to používat pro eRecepty. Tím prakticky výčet zajímavých funkcí končí. Případně se můžete podívat, zda zrovna vaše obec nebo nějaký úřad, který vás zajímá, nepodporuje NIA.
Reálně to bude ještě chvíli trvat, než se přes NIA napojí další zajímavé systémy. Dříve se tohle řešilo proprietárně přes datové schránky a ještě před tím si to každý portál řešil sám. Takže to bude chvíli trvat, než se přejde na řešení standardizované napříč EU. Příští rok se půjde přihlásit přes NIA do Sčítání lidí, domů a bytů (ale bude tam stále ještě i přihlášení přes datové schránky).