Moravská zemská knihovna spustila webového průvodce e-zdroji #KnihovnyPROTIviru

20. 3. 2020

Sdílet

Knihy

Všechny veřejné knihovny se v rámci preventivních opatření proti šíření koronaviru uzavřely 12. března. Mnoho čtenářů tak najednou bylo odříznuto od přístupu ke knihám i informacím. Moravská zemská knihovna proto již včera spustila webového průvodce volně dostupnými e-zdroji. Nejdůležitější elektronický obsah je tak jednoduše dostupný online z jednoho místa.

Stránka #KnihovnyPROTIviru nabízí uživatelsky přívětivý přehled pro rodiče dětí, které se doma nudí, pro čtenáře produktivního i seniorského věku, kteří momentálně přišli o přístup ke klasickým knihám. Zvláštní sekce je věnována studentům, kteří dokončují diplomku nebo seminárku. Právě ti zde najdou odkaz na autorsky chráněný digitální obsah Národní knihovny ČR i Moravské zemské knihovny, který byl v rekordně krátkém čase a po intenzivním úsilí vývojářů obou knihoven dočasně (jen po dobu uzavření knihoven) zpřístupněn na dálku pro vzdělávací a vědecké účely. Představuje to až 59 milionů stran dokumentů. Dosud byl tento obsah dostupný pouze na počítačích uvnitř knihoven. K aktuálnímu zveřejnění byl nutný souhlas správců autorských práv Dilie, Ochranné organizace autorské a Svazu českých nakladatelů a knihkupců.

Na přípravě webu #KnihovnyPROTIviru se podílely týmy již existujících národních portálů Knihovny.cz a Digitální knihovna.cz, jež provozuje Moravská zemská knihovna. Oba projekty byly v loňském roce nominovány na Křišťálovou lupu. Jen Knihovny.cz nabízejí 380 miliónů záznamů zahraničních a 15,5 miliónů domácích zdrojů, přičemž část z nich je online. Digitální knihovna pak obsahuje digitalizované noviny a časopisy, knihy i grafiky, rukopisy, archiválie a další dokumenty, které již jako elektronické vznikly. Nově spuštěný průvodce odkazuje i na další zdroje, například na vyhledávač odborné literatury Google Scholar, archiv diplomových prací Theses.cz nebo NUŠL, archiv tzv. šedé literatury, tedy materiálů firemní či akademické povahy, které nebyly oficiálně publikovány (například materiály z konferencí).

Na své si ale přijdou i čtenáři beletrie všech věkových skupin. Pro lepší orientaci jsou zde dostupné inspirační seznamy a sbírky e-knih či digitalizovaných knih podle zaměření. Najdete zde výběr české a zahraniční beletrie z kolekce Městské knihovny v Praze, sbírku povinné četby pro školáky, klasických pohádek, detektivek, dobrodružné literatury, historických románů, naučných atlasů, kuchařek nebo červené literatury. Všechny tyto seznamy odkazují na knihy, které je možné zdarma číst z pohodlí domova z jakéhokoliv online zařízení bez nutnosti vlastnit speciální čtečku. Průvodce odkazuje i na externí (neknihovní) zdroje, například na audioknihy volně ke stažení či na literaturu v audio podobě na stránkách Českého rozhlasu. Senioři zde najdou odkazy na online křížovky, hlavolamy nebo zdroje, z nichž mohou sestavit svůj rodokmen.

„Elektronických volně dostupných zdrojů je dnes již celá řada, ať už pocházejí z knihoven či od dalších subjektů. Je ale těžké se v tom zorientovat a ne každý má trpělivost hledat. Chtěli jsme proto v těchto dnech nabídnout lidem jednoduchý a přehledný rozcestník, ve kterém si každý snadno najde to své. Je to živý projekt, který neustále aktualizujeme,“ uvedl ke spuštění ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?

Autor zprávičky