Otevreny dopis v placenych novinach, oznamene jako obrazek na twitteru kde se clovek musi zalogovat aby videl vice prispevku. Pricemz na strankach Mozilla Press Center nic nevidim. Jako jasne, muzu si to vygooglit ( https://foundation.mozilla.org/en/campaigns/sign-letter-AICOA/ ) ale tak nejak jsem myslel ze ten dopis je proti vlivu velkych korporaci, jako je google :)
To je právě ten bizár téhle doby. Daleko efektivněji, než něco hledat na nějakém webu, je progooglit to skrze ... Google. Ostatně já jsem před nějakými 8 lety napsal takovej krátkej text "odejděte z facebooku dokud není pozdě". Je to patrně můj nejčtenější článek za všechny roky na cdr/diit. Když jsem viděli, jak mu každou minutu letí čtenost nahoru jako raketa, chtěli tomu kluci zaplatit propagaci na fb, ale fb to zamítl. Stejně to tam tehdy proplulo organicky. Ten článek udělal asi 200násobek tehdejší obvyklé čtenosti. Prostě za plácnu 45 minut práce jsem odvedl tolik práce, jako bych jinak odvedl za zhruba 2 až 3 měsíce (posuzováno metrikou čtenosti článků). Nic z toho by nebylo bez toho, koho ten můj text zcela kompletně kritizoval. Pár dní na to jsem psal krátký text o nějaké dílčí novince ve FreeBSD. Zhruba stejná doba práce a zhruba 1000× menší čtenost. A teď si vyber, co s tím :-D.
Řešení by pochopitelně bylo - promítnout to do ceny. Takže auto by nestálo třeba 300.000 Kč, ale 500.000 Kč, analogicky by farma firmy mohly prodávat dražší produkty, které by skutečně pomáhaly místo nějakých sajrajtů, které člověk musí brát dlouhodobě nebo doživotně, se sporným účinkem. To samé u technologických firem - platil bys za službu jejíž součástí by byla ochrana tvých dat. Pochopitelně by tam byl třeba nějaký arbitr (to je asi kámen úrazu číslo 1) a důvěra (kámen úrazu č. 2). Třeba u toho auta by to nějak šlo, u těch léků nebo neanalýzy/neprodeje dat těžko, protože tam je to čistě na důvěře bez možnosti to ověřit (dokud se třeba nestane nějaký průser).
Jo, důvěra je kámen úrazu. U léčiv máte jistotu, že výrobce ten účinek otestoval, jinak by jim to SUKL a podobní vůbec neschválili. Ty klinické testy jsou tak náročné, že na ně mají prachy jen ty největší korporáty. Vývoj nového léku stojí miliardy dolarů a největší ranec jsou právě ty testy. Menší firmy můžou leda tak nějaký nadějný lék prodat někomu většímu, aby to dotáhl. A nebo dělat potravinové doplňky, které tak brutálně testovat nemusí. Do ceny se to samozřejmě promítne, protože se jim to musí zaplatit, dokud nevyprší patent.
Takže u léčiv máte přesně to, co chcete a to skoro v té nejextrémnější možné podobě. A stejně to nestačí a nevěříte tomu. Jak byste to chtěl opravit? Testy léků jsou tak náročné, že neodfláknuté stojí balík. A to zase přináši obrovský prostor pro korupci.
Aha. Protože je to tak neprůstřelné, tak proto sami Američané točí dokumenty jako je tenhle: https://www.csfd.cz/film/260648-psychiatry-an-industry-of-death/prehled/ (k dohledání na YouTube; možná i na VyTrubky tečka com )
A u nás vychází zprávy jako je tahle: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/antidepresiva-deprese-serotonin-studie-joanna-moncrieff_2207230605_ula
...a pak to vysvětlujte pacientům, co tyhle sračky berou celý život a pak pod jejich vlivem páchají sebevraždy... ;-)
Fakt se nechci se hádat. Ale ten ten odkaz jsem si bohužel rozklikl a zhlédl (už před léty). Ano, je to rozhořčená sekta. A ten dokument přehání. Bohužel to ale jako dlouhodobě psychiatricky léčený musím podepsat. Dost věci v tom dokumentu je pravda, i když třeba zveličovaná. Ty léky mají spoustu vedlejších účinků, ne vždycky fungují. (A i se kvůli nim zbytečně umírá). Lékaři jich na mně vyzkoušeli plus mínus deset. Než zjistili (po dlouhých letech), že místo antidepresiv jsou pro mě lepší antipsychotika v nízké dávce. Těch deset léků předtím mi mozek celkem rozhodilo. A život mi to celkem rozhodilo. Zažíval jsem hnusné stavy, a léky na tom taky měly svůj podíl. Jako pacient pak o těch lécích začnete (oprávněně) pochybovat. (I o systému. A o společnosti. Smajlík.) Pak ty léky ne vždy berete úplně pravidelně, což vás rozhodí ještě víc... Mísí se v tom nemoc, vedlejší účinky, abstinenční příznaky, erupce na slunci, atd.
Až jsem po dlouhých letech zjistil...že daleko lepší než globálně předepisovaná antidepresiva (miliardový byznys) je, když si upravíte stravu, režim, životosprávu, vyřešíte si všechny křivdy a traumata, omezíte všechny stresory (a že jich dneska je), přestanete čučet do (všech) modrých obrazovek (a antisociálních sítí). Pochopíte, co je to celostní medicína, co je alternativní medicína. (Podle některých východních směrů je úplně špatně, když na na psychické problémy a duševní nemoci začnete brát léky; a kus pravdy na tom je.) Jak fungují bylinky. Jak funguje zdravá strava. A zdravý pohyb. A zdravý spánek. Co je láska a víra. A najdete si někoho, kdo vás má aspoň trochu rád. A je té lásky aspoň trochu schopný. A utlumíte všechny negativa ze společnosti a z práce (a že jich dneska je), a nahradíte je tou trochou pěkného, co tam ještě zůstává. A ty jejich slavné léky omezíte na nutné minimum. Ony nějaká malinký účinek mají. Ale taky často dost vedlejších účinků a negativ. (Je za tím velký byznys, výrobci si všechny průzkumy přiohnou jak potřebují; tohle potlačí, tohle zveličí, přesně podle toho, co lékaři chtějí číst a jaká je společenská poptávka; pak lékařům zaplatí kongres, nebo dovolenou; a všichni v systému jsou pak happpy; jenom ti psychiatričtí pacienti furt ne; dokud sami neprozřou... Smajlík.)
(Psychiatři si vás zvou každé tři měsíce (třeba po dobu mnoha let). Ale pak na vás vůbec nemají čas. Moc vás neznají. V čekárně strávíte víc času než v ordinaci...pak vám předepíšou ten váš recept a jdete zase domů. Trochu zjednodušeně. Ale blízko pravdy. Která je jedna, ale má spoustu verzí. Viz Ukrajina, třeba.) (Uzdraví vás teprve tehdy, když se budete chtít uzdravit sami. A když se najde někdo, kdo vám k tomu pomůže. Jinak vás medicína bude jenom léčit, ale nebude vás uzdravovat. To nevydělává.)
...A mohl bych o tom napsat celou knihu. Co vám pomůže a co vám škodí. O lécích by moc nebyla. Asi bych je jenom zmínil. A spíš před nimi varoval. ;-)
Už jsem napsal dost. Nejvyšší čas přestat psát. :-) Hezký den přeju. Pokud možno bez lékařů, bez medicíny, bez farmak a bez psychofarmak. :-)
Ano. Je třeba prostě vycházet z toho, že to jsou firmy (navíc většinou velké korporáty), jejichž účelem je vytváření zisku a nikoliv charitativní pomoc bližnímu svému. Z toho už se dá mnohé odvodit. Cílem není uzdravovat lidi, ale v první řadě inkasovat peníze a pokud možno je úplně nezabít, aby se od nich peníze daly inkasovat dál. A když už uzdravit, tak ne úplně. Popř. se zaháčkovat tak, že jeden symptom se odstraní, ale další vznikne, na něj se předepíše další "léčivo", a tak dále, až člověk skončí s 10-15 léky, které do sebe každý den hrne, nejlépe několikrát.
I třeba taková panika a obava o zdraví nebo život, mediálně notně přiživená (vůbec tím nenarážím na poslední ~2 roky) je příležitost pro kšefty, které se jinak sotva naskytnou.
Samozřejmě čest výjimkám, které se snaží opravdu lidi uzdravovat, ale to se sotva bude týkat těch korporátů. A s tím schvalováním SÚKLem to taky nebude tak úžasné, aby bylo možné tomu bezmezně věřit.
Omlouvám se. Včera jsem si to zaměnil s tímto dokumentem: https://www.youtube.com/watch?v=PpAnMyzkivM (Psychofarmaka: peníze s cejchem smrti). Na YT je už jenom ukázka, pokud dobře hledám. Tohle je víc "k tématu". Ale jinak se to obsahově překrývá. I to má podobný původ. Může to vyznít kontroverzně, ale zcela nepravdivé to není...
Že to píše zrovna Mozilla, která v rámci "ochrany soukromí" rozbíjí funkcionalitu webů a jejich autorům pak píšou a volají zmatení uživatelé...
No, já zatím narazil jen na takoví weby, kde ta funkcionalita byla rozbitá a Mozilla to prostě nechává tak - a nesnaží se to napravovat. Ve výsledku to ale vypadá tak, že v Edge to funguje, v Crome to funguje - jen uživatelé Firefoxu s tím mají problém, ale to je jejich chyba, mají přejít na Microsoftí nebo Googlí prohlížeč, jako každej slušnej konzument obsahu
.
Na jednu stranu mi všechny ty volby dalšího a dalšího zabezpečení poněkud vadí, ale rozhodně o dva řády méně, než ty spousty potenciálně šmírovacích prvků na těch webech, byť tam jsou jen z toho důvodu, že programátor nechtěl vynalézat kolo a používá běžnou knihovnu třetí strany (Google Analytics kvůli statistikám...).
Co to znamená "byla rozbitá"? Že aplikace používá nějaké nestandardní API / featuru prohlížeče, kterou má Chrome a FF ne? Pak je to chyba aplikace.
Ale pokud je aplikace rozbitá proto, že prohlížeč svévolně odmítne nahrát nějakou její část, tak to je chyba prohlížeče, ne aplikace.
Nicméně dobře, je to uživatelův počítač, pokud si ho vědomě nakonfiguruje tak, že bude rozbíjet aplikace, je to jeho věc. S tím bych problém neměl. Problém ale je, že FF tohle dělá netransparentně, maximálně někde zobrazí malinkou ikonku, takže uživatelé netuší, která bije a myslí si, že je chyba v aplikaci. A autoři aplikací se moc nemají jak bránit. To je klasický korporátní zm*dipřístup, který mě vytáčí.
Jinak tedy to, že programátor nevynalézá kolo, ale použije existující řešení / knihovnu mi přijde tak nějak good practice.
Mám zkušenost s Firefox pro Android, kde mi na manga serveru odmítl zobrazit Facebook diskuzi pod kapitolou, i když jsem vypnul integrovaný adblock a dal nejnižší (vypnutou) míru ochrany před sledováním. Navíc ten rozpor, že desktopový Firefox je úplně jiný prohlížeč s jiným jádrem, tudíž fungování webů není konzistentní mezi nima. A jako třešnička, že i po tolika letech Mozilla odmítá přidat podporu rozšíření do Firefoxu pro Android (je tam jen pevný seznam a dost komplikovaný postup, jak přidat vlastní skrze uživatelskou kolekci naklikanou na jejich extensions store a zadání jejího id někam do aplikace).
Tohle není ukázka toho, co ve FF nejde, ale jinde ano:
Nejběžnější "chyba": posun času o hodinu (v létě o dvě), protože ani prosté "objednali jste se na 14 hodin" se neobejde bez JavaScriptu, která zjišťuje v prohlížeči aktuální časovou zónu (zbytečně - důležitý je cas tam, kde se objednávám, nikoliv můj) - a pro jistotu je ten script z "cizí" domény. (Ona by asi TZ byla i v hlavičce HTTP requestu, ale z neznámého důvodu je časté generovat to scriptem na straně klienta.) Ve Firefoxu to narazí na vcelku běžné restrikce, Chromwe a Edge si do toho tolik kecat nenechá. Ale když zablokuji scripty z cizích domén, nefunguje to ani tam.
Ona to není chyba v aplikaci, ale prostě hloupé spoléhání na to, že to má klient nějak nastavené. Následují perly typu utajeného volání reCAPTCHA, takže ani nevíte, že tam má být a potřebujete si to povolit, až po Google Analytics jako povinné komponenty pro zobrazení obsahu (Bakaláři.cz...) nebo neuvedení generických písem a spoléhání na Google Fonts.
O mánii posílat Google Docs "formulář" s povinností aktivovat si Google účet a povolit google.com, gstatic.com
a další, aby člověk mohl vyplnit adresu v objednávce, případně nemožnost vyplnit (resp. odeslat) adresu, dokud se neověří jako "platná" tím, že ji najdou mapy.cz
(ano, i to se mi opakovaně stalo!), nemluvě.
Tvůrci se příliš spoléhají na to, že to většina mí povolené - a ostatní neřeším
- a ani se nesnaží to někde uvést: pokud se nenecháš šmírovat nebo nejsi aktivní na sociálních sítích, ani sem nelez, stejně ti to fungovat nebude
.
Minulý rok se do senátu přihlana whistleblowerka z FB, která okamžitě dostala pozornost všech médií i obvyklých podezřelých z Big Tech, do tří dnů už ověšená kamerami vypovídala v Senátu, zatímco FB se začal okamžitě mrskat a požadoval regulace ... takže, moc bych se neradoval. Spíš se ještě budeme za pár let divit co tady tím umožnili.
A Mozilla? Ta se občas ráno probudí vedle nějaké té korporace, abych tak řekl, ne?
26. 7. 2022, 19:27 editováno autorem komentáře
@A.P Hacker mob
Ano, lidé takto riskují pořád. Ať už pro nebo proti. To, co je na této whitleblowerce skutečně to zajímavé je to, jak ji mainstream a Senát okamžitě objal v vyzdvihl, na rozdíl od tisíců různých dalších. To je na tom to podstatné - na té historce v tomto případě nazáleží, potřebovali jenom "důvod" udělat změny které chtěli. Když nechtějí, nehnou prstem i 20 let ...
To nedává smysl. Jak může být jejich cenzura rebélií proti nim samotným a ještě to tak kreslit v jejich vlastních médiích? Proč se to snažíte zamotat do konspiračních blábolů, aby to už nikdo nerozmotal?
Podstata věci je, že "někdo" chce z nějakého důvodu najednou po letech odmítání protlačit nějaký zákon. Tak nebídli záminku.
FIN
Mozilla fungovala jakz/takz dokud si nezaplatila za "profi" mgmt. Prvni krok co na mozille resili, byly finance. Dohoda o spolupraci s vyhledavacem google a prachy z ni ziskane zpusobily, ze uzivatele jim zacali byt burt, a z firefoxu se stala platforma pro betatesty UI, na ktere by google nemel koule. Nasrani uzivatele vyjma par skalnich odesli, a kdyz jim doslo, ze zisky ze zprostredkovane reklamy mizi s uzivateli, placou.
V google jim drzeli palce, protoze bez konkurence na poli browseru by jim hrozil zasah antimonopolniho uradu. Ted maji edge (chromium based), a mozilla s tema par userama nikoho nezajima
Já na desktopu používámirefox i instaluju lidem (běží asi na 5ti devuanech verzi z https://sourceforge.net/p/ubuntuzilla/wiki/Main_Page/ ).
Na mobilu brave nebo opera kvůli funkcím.
A nesetkal jsme se moc s weby které by na Firefoxu nešli (dřív zlobilo jitsi, ale to jsem dlouho nepoužíval).
Šmírování omezuji skrze DNS (nextDNS, Adguard), ublock a Adguard a pár dalších doplňků..
Vyhledávač někde startpage někde google.
Škoda že nemá použitelný vyhledávač třeba seznam nebo neexistuje něco s dobrými výsledky co vy byl svobodný software.
Jakože nevím jak vy mohl mít ff etické příjmy. Jakože možná ta VPN, nějaké služby nebo reklama.. jakože dřív měli peníze z google reklam provize z reklamy spojené se šmírování uživatelů..
Mohli by nabídnout nějaké služby s freemium modelem nebo tykajici se provozování webů..
Jakože otázka je co bude. Musí vymyslet obchodní model. A vlastně nevím jestli je důvod udržovat vlastní jádro které nemá oproti tomu co používají všichni ostatní přidanou hodnotu (nebo o ní nevím). Můžou ho kontrolovat a v případě potřeby měnit, udělat fork.. V chromiu byl v minulosti integrovaný blob na asistenta který poslouchal mikrofon od googlu nebo hrozili že omezí blokátory reklam.. takže to je třeba hlídat/žalovat..