Mozilla spustí dva experimenty bojující s notifikačním spamem ve Firefoxu

3. 4. 2019

Sdílet

Firefox notifikace

Prohlížeče dnes umožňují stránkám, aby posílaly uživateli push notifikace. To je velmi užitečné v případě různých chatovacích služeb nebo sociálních sítí. Bohužel se toho velmi rychle chytila spousta webů a uživatele obtěžují neustálé žádosti o povolení takových oznámení. Web je dnes zaplaven notifikačním spamem.

Mozilla se rozhodla s narůstajícím problémem něco dělat a brzy spustí dva experimenty, které mají za úkol dopad tohoto spamu snížit. Podle telemetrických dat je právě dotaz na povolení notifikací jednoznačně nejčastějším dotazem na udělení práv – v lednu jich jen na uživatele betaverze Firefoxu Beta vyskočilo 18 milionů. Ovšem jen 3 % z nich byla odsouhlasena, naopak 19 % vedlo k okamžitému opuštění stránky. Proti tomu třeba dotaz na využití kamery či mikrofonu byl odsouhlasen v 85 % případů.

První experiment se objeví v nočním sestavení Firefoxu 68 a dovolí stránce zobrazit dotaz až po interakci s uživatelem. Některé weby totiž vyhazují dialog příliš brzy, což je jednak podezřelé a hlavně to nedává uživateli čas se na webu vůbec zorientovat. Experiment poběží během dubna: v první polovině nebude mít stránka možnost zobrazit dotaz, dokud uživatel neklikne nebo nestiskne klávesu. Ve druhé půlce měsíce se pak v adresním řádku bude objevovat ikona oznamující pozastavenou notifikaci s možností jejího snadného zobrazení.

Druhý experiment bude součástí Firefoxu 67 a jeho cílem bude posbírat data o tom, za jakých okolností uživatel souhlasí či nesouhlasí se zasíláním oznámení. Jak dlouho byl na dané stránce? Jak předtím reagoval na stejné dotazy na jiných stránkách? Cílem je sesbírat informace použitelné pro budoucí nastavení pravidel pro webové stránky vyžadující notifikace.

Našli jste v článku chybu?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.