Píšou proč? V odkazech to okamžitě nevidím.
Souběžně končí emacs.ch mastodon (to mne mrzí výrazně víc), tam to vysvětloval admin i tím že dostával osobní útoky a výhrůžky smrtí kvůli moderování i nemoderování. Asi to je nevděčné, držet naživu takovou veřejnou instanci.
bohuzel je to zacarovane kolecko, ma to malo uzivatelu, tak to nema dosah a proto to ma malo uzivatelu. lidi jsou lenivi a radeji funguji na velkych socialnich sitich, kde je hodne lidi. uvazuju jestli by nebylo lepsi si spustit instanci mastodonu, ale jen v .onion
Kromě nedostatku uživatelů je to podle mě taky tím, že v tom boomu nedávno prostě každý, kdo má do * díru měl svou vlastní instanci... Přišlo mi to strašně zbytečné a nepřehledné. A současně tam vlastně nikdo nebyl no..
Taková anonymní necenzurovaná onion verze by mohla být fajn, ale zase... kolik lidí tam dostaneš...?
Jenže to je hlavní princip Mastodonu (Fediverse), že si každý bez problémů spustí svou instanci se svými pravidly. Třeba si každá zpravodajská redakce bude provozovat malý server jen pro své redaktory, kam se nikdo jiný nezaregistruje. Tak to má třeba Český rozhlas. Nebo třeba nějaká lokální komunita si spustí svůj server, pokud jí ty veřejné nevyhovují.
Z uživatelského hlediska to vůbec není problém, protože ty servery si spolu vyměňují data, takže není problém sledovat uživatele napříč mnoha různými prostředími. Je to vlastně podobné, jako s e-mailem. Taky se nikdo nepozastaví nad tím, že si každá firma může provozovat svůj poštovní server.
Mně právě - zdálky - přišlo že v poslední době to je komplikovanější - "my se nebudeme federovat s vámi pokud se budete federovat s těmahle (třeba Meta)", a "pokud nebudete mazat tyhle příspěvky co se nám nelíbí tak budete na blacklistu instancí a nebudou se s vámi bavit tihleti", a podobně.
To je slabší varianta, silnější "pokud budete mít příspěvky od X nebo federaci s Y, tak tě admine zdoxujeme nebo hůř".
AFAIK to byly jenom takové výkřiky. Pokud jsem mohl pozorovat, tak se to prakticky nijak neprojevilo. (Mám vlastní soukromou instanci.)
bloglisty byly (jsou?) součástí skoro všech Mastodon (a i jiných) mobilních aplikací/instancí od založení GABu
tím se z toho stala naprosto nepoužitelná platforma
Nic nikomu nebrání mít vlastní privátní instanci a neblokovat nic. Provozuju na svém serveru privátní GoToSocial server a funguje to s minimem prostředků.
Je složité sledovat třeba 50x profil 1 člověka na různých serverech, nebo zdi různých serverů. Je to složitější než mail, je tam víc věcí co se sleduje.
Mít někde v záložkách 1 inatanci 4x protože tam člověk sleduje různé způsoby veřejných příspěvků? Nefunguje tam pořádně vyhledávání..
Pošta je jednoduší a nebere možnosti které by sociální sítě mohli mít a to o ty decentralizované.
Dává mi smysl víc dotáhnout nějaké P2P řešení kde nebude tak uživatelsky omezující a otravné.
Vždyť už jako mladý jsem používal P2P sítě používající OpenDHT.
Nějaké pokusy ne moc daleko jsou..
https://www.manyver.se/
Je složité sledovat třeba 50x profil 1 člověka na různých serverech, nebo zdi různých serverů.
Vůbec netuším, co tímto myslíte. Chci někoho sledovat, tak si ho přidám do follow listu a jeho server mému posílá jeho příspěvky, které se mi zobrazují na zdi. Nevím, proč by měl sledovat 50x profil 1 člověka na různých serverech.
"Lidi jsou lini"?
Ludia idu za obsahom. Tam kde najdu co hladaju.
Ked sa bude obsah stahovat s fejsbuku, tak tam bude chodit menej ludi. A pojdu tam, kde ho najdu.
Mna tiez casto stve, ze niektore organizacie postuju len na facebooku.
Pokud chodíte někam sledovat obsah, tak už nechodíte na sociální síť v původním slova smyslu, ale na algoritmizovaný feed s komentáři, kterému se z nějakého důvodu pořád říká sociální síť.
Proto mi tam nechybí oficiální účty firem a organizací jako Mozilla, s kterými se socializovat nemusím, a naopak ocením, když jsou tam samotní zaměstnanci Mozilly.
"Pokud chodíte někam sledovat obsah, tak už nechodíte na sociální síť v původním slova smyslu, ale na algoritmizovaný feed s komentáři, kterému se z nějakého důvodu pořád říká sociální síť."
- Přesně. Teď to ale vysvětlete politikům, úřadům, policii, různým komorám, veřejnoprávním mediím atd. atd. - Ti všichni používají extwitter jako informační portál - bohužel čím dál častěji exkluzivně. Viz povodně; sem tam jsem se podíval na "sledujeme online" na webo ČRo a každej třetí, čtvrtej příspěvek byl odkaz na extwitter, kde měly být dotčené informace, zprávy, důležitá upozornění.
BTW: přijde mi na hlavu padlé na jednu stranu dštít popel a síru na Muska, a co všechno dělá podle úřadů na tom svém xku špatně [s tím bych souhlasil] až nezákonně [s tím už ne], a přitom to vesele používat (a tím podporovat), často jako jediný zdroj oficiálních sdělení státu/úřadu široké veřejnosti.
Oni si (nejen!) úředníci prostě zjednodušují život.
Takže se běžně stává, že oficiální informace se dovíte pouze na Twitteru/X, škola komunikuje s rodiči na WhatsAppu, a zaměstnavatel umísťuje důležité informace pro zaměstnance na Facebook - a všichni se následně diví, že je buď nečtete vůbec (protože danou sociální síť vůbec nemáte), nebo se zpožděním (až/pokud se k tomu doma dostanete).
Závisláci na sociálních médiích se nedovedou představit, že se někdo bez sociálních médií obejde.
Těm politikům, úřadům a podobně to není potřeba vysvětlovat. Oni prostě informují tam, kde mají čtenáře. Což je v pořádku. Pokud je způsob fungování Twitteru, Facebooku nebo TikToku problém, musí se to řešit jinak, než že tam politici, úřady a další nebudou publikovat. Už jenom proto, že když kdyby tam publikovat přestali, tak jejich místo velice rychle převezmou ruští a proruští trollové.
Píšou proč? V odkazech to okamžitě nevidím.
Oni k tomu moc neřekli, ale obecně to byla oběť řezání vedlejších projektů v poslední době. Pořád to bylo jen ve fázi interní bety, bylo to na pozvánky a měli tam asi 270 uživatelů. Když i Vivaldi, které má podstatně menší uživatelskou základnu než Firefox, může mít instanci s 60 tisíci uživateli, tak je jasné, že se tomu Mozilla moc nevěnovala a nebyla to pro ni priorita. V takovém případě je lepší to odpískat než to udržovat při životě.