"Přes všechny potíže a výtky je tu Mozilla stále, a s víceméně neměnným základním posláním."
Pokud budem skromný tak zobrazit internetovou stránku, a to je asi jediné poslání, které se dodnes dochovalo.
Asi jsem jeden z těch lidí co je nekompromisní vůči takovým výrokům.
Z mozilly zmizelo několik základních poslání a to je: být tu pro uživatele (uživatel si přizpůsobí podle sebe, nebo dokonce vyslyšet uživatele), vytvoří nějaké invence a především chce být odlišný od jiných prohlížečů.
Když si proberem dnešní aktivitu mozilly a její aktivitu v různých "spolcích" a podpor komunit (dnes tomu klidně můžem říkat netflix rules - což asi každý pochopí co netflix vtlouká za "standard dnešní doby").
Tak 50 nebo dokonce 40 se fakt tímto tempem nedožije ani náhodou...
Bohužel.
Od prohlížeče chci, aby fungoval a nes... mě.
Aproto jsem musel firefox opustit. Každá verze něco rozbila, UI, rozšíření, pořád něco - viz druhý bod.
Chrome je vykrádač dat, ale nic mi s aktualizacema nerozbíjí.
Coz je dane tim ze to vyviji hromada startupovych nagelovanych mliko po brade s marketingem ktery je stejny level.
Samozrejme a vyznamnymi ivesticemi do IGBT komunity ( tranzistors with insulated gate are transistors too) a specifickych inverznich rasistickych spolku.
25. 1. 2023, 13:58 editováno autorem komentáře
Navzdory hejtům stále může oslavovat. Bez nich bych nikdy neobjevil kouzlo customizovatelného prohlížeče. Do dnes na něm pracuji a je mým primárním browserem. Oceňuji (kromě schopnosti addonů) hlavně
- stálá podpora adblock (ano vím, že addon ale běží bez výjimky)
- vertikální taby (dtto)
- možnost poslat stránku na jiné PC/mobil i když tam není momentálně spuštěn
- sync addonů,bookmarkx a nastavení (vč. cookies) mezi zařízením
- zatím je zajímavým pro tvorbu pluginu mého oblíbeného passwd manažeru (offline)
Víc vlastně nepotřebuji od "pouhého" prohlížeče. Neumím si představit tohle financovat :-) Tak aspoň za to díky.
Takze mliko po brade a zapomenuta historie? Pan si nepamatuje kolikrat prisla zmena rozhrani pro pluginy nemluvic o single threaded kouli na noze kterou tahali tak dlouho az jim ta noha uhnila?
Jak si vubec muze nekdo mohl dovolit v momente kdy prohlizec je jak snek, cpu mely minimalne 2 cory neinvestovat do noveho multithreaded jadra a misto toho resit gui a pluginy?
A vidíte, nevadilo. Klidně si namažte trus kolem obličeje, mě to nevzruší. Jsem si vědom ceny, kterou jsem za to dal ze své peněženky. Do dnes jsem o profil nikdy nepřišel jako např v Chrome, od zavedení sync si prohlížeč svéhlavě sync nikdy nevypnul (jak někdo pravidelně po měsíci), a hlavně, byl tu první.
Asi to není mlíko, co jste chtěl slyšet, jako starousedlíkovi mi to žíly netrhá.
@TencosledujeLupu
Bez nich bych nikdy neobjevil kouzlo customizovatelného prohlížeče.
a ono slo nekdy Netscape/Mozilla customizovat? ;-)
v customizaci s brutalnim naskokem vzdy vedla Opera do verze 15 a pak stafetu preval Vivaldi...
a hlavně, byl tu první
Kdo? Kde? ja pouzival urcite drive AMosaic na Amize nez Netscape na Windows :-)
Firefox byl jednovláknový většinu své historie, navíc i jeho uživatelské rozhraní byla vlastně webová stránka (jmenovalo se to XUL), kterou vykreslovalo stejné jádro. Takže když začal nějaký web intenzivně zatěžovat to jedno vlákno (třeba se skript v něm kousnul), tak se to projevilo na všech stránkách a na prohlížeči samotném taky.
Projekt přidávající do Firefoxu podporu více vláken se jmenuje Electrolysis a začal se v uživatelských vydáních objevovat v roce 2016. Dlouho bylo potřeba ho ručně zapnout a teprve kolem roku 2018 se například začalo experimentovat s akcelerací na grafické kartě. Na konci roku 2018 se v experimentálních sestaveních zvýšil počet procesů Firefoxu ze čtyř na osm.
Takže vidíte, že je to skutečně velmi čerstvá historie. Chrome byl proti tomu vícevláknový od začátku, tedy už o deset let dříve.
Je to pravda, ovsem za to na druhou stranu platil extra zravosti pameti. Taky je si treba uvedomit ze Chrome byl takto navrzen uz ze zacatku a nemusel si tudiz sebou nest zatez starych Firefoxich rozsireni a NPAPI pluginu (Chrome tlacil uz od zacatku sve proprietalni rozhrani pluginu pepper).
Nicmene neni treba se hadat kdo byl driv, dulezite co je ted. V soucastnosti Firefox i Chrome funguji v mnoha vlaknech / procesech a oba umoznuji mit rozdilne procesy i v ramci jedne HTML stranky.
Tak to budu oslavovat s nema, protoze FF je i pres obcasne vetsi sousto v hrdle (UI zmeny) snesitelnejsi nez vendor locked Chrome, u ktereho me totalne sere to, ze kdyz zacnete psat do google search boxu, tak to najednou skoci do adresniho radku.
Come on.. ja vim zda chci HLEDAT nebo ZADAT adresu. Nepotrebuji nejaky nouma kod, aby rozhodnoval o tom co chci udelat. To je ma nejvetsi vytka. A pak taky puvod.. google at se venuje vyhledavaci, ale ne prohlizeci. To jsou zcela ortogonalni veci a jestli to nekdo krizi.. je velice podivnej.