Navzdory hejtům stále může oslavovat. Bez nich bych nikdy neobjevil kouzlo customizovatelného prohlížeče. Do dnes na něm pracuji a je mým primárním browserem. Oceňuji (kromě schopnosti addonů) hlavně
- stálá podpora adblock (ano vím, že addon ale běží bez výjimky)
- vertikální taby (dtto)
- možnost poslat stránku na jiné PC/mobil i když tam není momentálně spuštěn
- sync addonů,bookmarkx a nastavení (vč. cookies) mezi zařízením
- zatím je zajímavým pro tvorbu pluginu mého oblíbeného passwd manažeru (offline)
Víc vlastně nepotřebuji od "pouhého" prohlížeče. Neumím si představit tohle financovat :-) Tak aspoň za to díky.
Takze mliko po brade a zapomenuta historie? Pan si nepamatuje kolikrat prisla zmena rozhrani pro pluginy nemluvic o single threaded kouli na noze kterou tahali tak dlouho az jim ta noha uhnila?
Jak si vubec muze nekdo mohl dovolit v momente kdy prohlizec je jak snek, cpu mely minimalne 2 cory neinvestovat do noveho multithreaded jadra a misto toho resit gui a pluginy?
A vidíte, nevadilo. Klidně si namažte trus kolem obličeje, mě to nevzruší. Jsem si vědom ceny, kterou jsem za to dal ze své peněženky. Do dnes jsem o profil nikdy nepřišel jako např v Chrome, od zavedení sync si prohlížeč svéhlavě sync nikdy nevypnul (jak někdo pravidelně po měsíci), a hlavně, byl tu první.
Asi to není mlíko, co jste chtěl slyšet, jako starousedlíkovi mi to žíly netrhá.
@TencosledujeLupu
Bez nich bych nikdy neobjevil kouzlo customizovatelného prohlížeče.
a ono slo nekdy Netscape/Mozilla customizovat? ;-)
v customizaci s brutalnim naskokem vzdy vedla Opera do verze 15 a pak stafetu preval Vivaldi...
a hlavně, byl tu první
Kdo? Kde? ja pouzival urcite drive AMosaic na Amize nez Netscape na Windows :-)
Firefox byl jednovláknový většinu své historie, navíc i jeho uživatelské rozhraní byla vlastně webová stránka (jmenovalo se to XUL), kterou vykreslovalo stejné jádro. Takže když začal nějaký web intenzivně zatěžovat to jedno vlákno (třeba se skript v něm kousnul), tak se to projevilo na všech stránkách a na prohlížeči samotném taky.
Projekt přidávající do Firefoxu podporu více vláken se jmenuje Electrolysis a začal se v uživatelských vydáních objevovat v roce 2016. Dlouho bylo potřeba ho ručně zapnout a teprve kolem roku 2018 se například začalo experimentovat s akcelerací na grafické kartě. Na konci roku 2018 se v experimentálních sestaveních zvýšil počet procesů Firefoxu ze čtyř na osm.
Takže vidíte, že je to skutečně velmi čerstvá historie. Chrome byl proti tomu vícevláknový od začátku, tedy už o deset let dříve.
Je to pravda, ovsem za to na druhou stranu platil extra zravosti pameti. Taky je si treba uvedomit ze Chrome byl takto navrzen uz ze zacatku a nemusel si tudiz sebou nest zatez starych Firefoxich rozsireni a NPAPI pluginu (Chrome tlacil uz od zacatku sve proprietalni rozhrani pluginu pepper).
Nicmene neni treba se hadat kdo byl driv, dulezite co je ted. V soucastnosti Firefox i Chrome funguji v mnoha vlaknech / procesech a oba umoznuji mit rozdilne procesy i v ramci jedne HTML stranky.