Mne osobne sa pár mesiacov dozadu "podarilo" osloviť Geralda J. Sussmana, po jednom jeho (geniálnom) konferenčnom talku, v rámci Q&A, ako "Gary". Vďaka mojej chvíľkovej kulúrnej inidispozícii...
O nejaké 3-4 minúty neskôr sa z pléna, jeden z jeho študentov z MIT prihlásil s ďalšou otázkou, a s o mnoho vhodnejším a slušnejším oslovením "Dr. Sussman".
Z mojej strany to bolo embarassing. No ale čo už, stalo sa. So much about this topic.
Bývaly doby, kdy jsme si tak nějak my ajťáci prostě tykali. Nikdo si na nic nehrál, nějaká korektnost nikoho nezajímala, prostě se žilo a neřešilo, kdo má jaká písmenka před či za jménem, kdo je jakého náboženského vyznání, barvy pleti či genderové identity. Cílem bylo udělat věci co nejlépe, někdo třeba šolíchal projekty raději sám, jiný byl spíš týmový hráč, ale v součtu jako celek to běželo celkem fajn. Linus mohl kohokoli "poslat do pr...." a ten dotyčný se z toho nehroutil, nebral si to osobně, věděl, že to neznamená nic zásadního, jen doprovází nějaký problém či průšvih.
Dneska je holt jiná doba. i Linus (ano Linus, ne "pan Torvalds") už vyměkl a je na lidi korektnější. Jistě ani těm newyorčankám dveře nepodrží, aby je tím sexuálně neobtěžoval. A my na rootu v diskusích zjevně už také tvrdě řešíme, když David napíše o Martinovi, že je Martin. Sem asi starej, když teď musím napsat: nevěřil bych, že se v IT něčeho takového dožiju.
OK, tak si na nic nehrejme. Nejprve vychladni a uklidni se, protože např. gender tu nikdo ani nezmínil.
Možná používání křestního (prvního, cokoliv) jména bylo zvykem mezi ajťáky, ale ne každý kdo navštěvuje root je ajťák. Jen jsem napsal že mi to přijde divné, a že já na to nejsem zvyklý. Tak jsem to podotknul a zeptal se. Od toho je diskuze ne?
Úplně a naprosto stačilo napsat "mezi ajťáky to bylo zvykem odjakživa".
Není potřeba diskuzi eskalovat nesmysly že něco "tvrdě" řešíme, když je to tu očividně celkem v pohodě diskuze (na rootu byly mnohem zuřivější, a to i mezi mnou a tebou), a nikdo nepotřebuje číst dědkovské "nevěřil bych že se něčeho takového dožiju".
Tak když už si tykáme a neoslovujeme se tu "pane" (holt jsme se nepotkali u Kolína, a to ani u Ondřeje :-)), tak k věci: nemusíš mi radit, abych se uklidnil a vychladil. Jsem zcela klidný a chladný, což myslím můj komentář jasně ilustruje. Popsal jsem stav věcí a přidal rádoby vtipný závěrečný kousek. Ano, s mým smyslem pro humor to už nejspíš není ono, chápu.
Napsal jsem to v diskusi na webu, který je tak moc "macho IT", jak to jen jde, je to linuxový web a v Linuxu se primárně vrtají ajťáci a ajťačky. Samozřejmě se mohu plést a zdejší čtenářstvo tvoří právníci, lékaři, filosofové či divadelní kulisáci. Pokud je tomu tak, všem právníkům, lékařům, filosofům či kulisákům se tímto omlouvám :-).
Nic neeskaluji, ale faktem je, že tahle debata o jménech a oslovování fakt nebývala typicky nikde a myslím, že ani na Rootu - pamatuji si třeba jak tu Johanka kdysi psala, jak se jí během jednoho dne vystřídalo v posteli několik mužů (což byl článek o tom, jak měla komplikace se zprovoznění připojení přes nějakou komunitní wifi free síť, po těch ~15 letech to nejsem schopen dohledat). Jinými slovy, nebrali jsme se zas tak vážně, ať už ajťáci, čtenářstvo či kdokoli kdo sem zavítal. Byla na českých IT webech určitá kultura. Tu lepší, tu horší, vždy serverově-specifická, což dnes dobře ilustruje vyšší korektnost zde na Rootu (daná "kodexem") či vyšší "žumpoidnost" na abclinuxu. Nikdo se kvůli tomu nijak moc nečílil. Proč teď a tady? Pochopil bych, kdybys byl Martin, tedy pardon, pan Thomson.
Uf, snad to takhle stačí, pokud už tohle vlákno beztak není adeptem na smazání pro nerelevantnost.
Tak nevím, zas abych se opakoval že se nikdo nečílí (tvoje slovo), a nikdo nic tvrdě (tvoje slovo) neřeší. Byl to jen dotaz... Jo, asi fakt humor, který nechápu.
Proč teď a tady? Já nevím, snad abych se zas opakoval? Zmiňoval to i nick hgfdsa... Jiné komunity prostě a jednoduše nemají zvyklost hned se oslovovat jménem, a v téhle zprávičce bylo použití prvního jména explicitní. Jestli je tvůj zvyk přijít na přednášku, a cizímu člověkovi, profesorovi či sponzorovi hned říkat jménem, tak ok, jak je libo, pro mně to je překvapující a nejsem na to zvyklý. (Ta poslední část textu není nějaká polemika, to je prostě znovu opakovaný můj pohled na věc, protože ses na to explicitně znovu zeptal, a já nevím jak jinak to líp napsat. Nepotřebuji znovu vysvětlovat IT svět potřetí, mě to stačilo i jednou.)
Na této diskuzi je krásně vidět celé dění okolo JPEG XL. Jedna společnost prohlásí, že co se daného formátu týče, nehodlá na něj mít ani názor. Toto prohlášení o ničem se vydá na X webech, neboť je zřejmě okurková sezóna. A aby článek nebyl zcela prázdný, připomeneme si, že Google tento formát opustil.
A v komentářích - aby se bylo alespoň o čem bavit - se rozjede vášnivá diskuze o tykání a oslovování jménem / příjmením, neboť ve vztahu k původnímu tématu není co říci a vše bylo řečeno již před X články na totéž prázdné téma.
moz://a stráca relevanciu každým dňom. Je to škoda.
Pre Andrák som v Neo Store namiesto F-Droid našiel jxlViewer.
https://apt.izzysoft.de/fdroid/index/apk/fr.oupson.jxlviewer
A funguje to!
bude se ale sledovat, jestli/jak roste využívání formátu na webu.
Vzhledem k tomu, že ho pohřbil chrome, který je dneska majoritní, tak bych to s přírůstkem používání neviděl moc pozitivně. Leda, že by jsme se vrátili k hackům ala 90 léta, kdy se podle prohlížeče posílá různý obsah protože jeden něco umí a druhý ne...
Zase připomenu, že žádný produkt Adobe (Photoshop, Lightroom atd.) stále nenabízí podporu pro JPEG XL (nepočítám neoficiální exportní plugin), ve Windows nedostanete z JPEG XL ani náhled a běžně používané prohlížeče obrázků ho taky neumí. Takže stále jediné využití JPEG XL je u filutů, kteří chtějí někoho nakrknout tím, že mu pošlou obrázek v obskurním formátu...
Zatím je z pohledu normálního uživatele obskurní. Existují jednotky editorů a obrázkových prohlížečů schopných práce s tímto formátem, ani jeden nepatří k majoritním ani na trhu ani vzhledem k počtu uživatelů.
Já proti tomu formátu nic nemám, mě samotnému by pomohl zmenšit velikost fotek na disku, ale je to podobné jako s IPv6. Kdyby to neexistovalo, nikdo kromě nás pár, co tu jsme, si nevšimne a život půjde prakticky beze změny dál.
__flamewar begins__
Podle mě je ten formát velmi užitečný, ale ...
WebP je na bezztrátovou kompresi lepší, protože JXL v0.7 je komprimuje šíleně dlouho a někdy - u různých vektorových obrázků, grafů, ... - z toho vyleze obrázek větší než PNG, zatímco WebP je zde třeba o 40% menší. JXL to nakonec dokáže taky, ale musí se použít nejvyšší komprese a pak se středně velký obrázek komprimuje desítky sekund.
Bohužel WebP je dobrý akorát pro web (což není nutně na škodu) a neumí obrázky větší než 8K, neumí 16bit barevnou hloubku. Není to na škodu proto, že takový TIFF umí snad všechno, ale je to kontejner obrázků a snad žádný prohlížeč neumí všechny jeho vlastnosti, natož pak tagy a vnořené XML použité nějakou úzkou skupinou (ome-tiff, geotiff)
Záleží na tom, jaký je nastavený effort. Třeba v tomhle testu https://heystacks.com/doc/385/lossless-image-formats-comparison-jpeg-xl-avif-web , který porovnává WebP, AVIF JXL atp. to u effort 7 je JXL z pohledu velikosti souboru celkem jasný vítěz a s WebP prohrál jenom ve dvou datasetech. Co se týká rychlosti, tak JXL je tu teprve chvíli narozdíl od WebP, takže by se dala asi výrazně zvýšit.
Výhoda JXL je jeho univerzálnost a jeho "kompatibilita" s JPEG a to je to co by konečně mohlo nahradit JPEG. AVIF ani WebP nikdy JPEG nenahradí.