Nebude niekedy aj skolenie o MariaDB vratane advanced featur? Napriklad ako optimalne riesit Galera cluster, partitioning, versioning, ako ulozit 100TiB a podobne. Zaciatocnickych skoleni je hromada, ale pokrocile, kde by boli ludia, ktori vidia aj do samotneho kodu a vedia poradit s roznymi extremnymi pripadmi, chybaju.
Veci, ktere jsi nastinil, se ale s mysql neresi. V techto pripadech se pouzivaji dospele databaze jsko oracle, db2 a postgresql. Mysql je dobra tak na blogisek a maly web. I kdyz tam staci klidne sqlite a u vetsich veci ten postgres, ktery je take zdarma. Obavam se, ze mysql umira a uz neni pro jeho existenci duvod. Az ta mecha chcipne, tak ja osobne to oslavim.
MySQL určitě neumírá. Nové verze MySQL a MariaDB mají hromadu zajímavých fíčur. A určitě se také používá na intenzivně zatížené a velké projekty. Tyhle databáze mají jinou cílovku než Postgres - intenzivní OLTP - velké množství krátkých jednoduchých dotazů, a prakticky žádný OLAP. Oproti tomu Postgres umožňuje mix OLTP/OLAP (ale rozhodně Postgres není OLAP databází).
Co je jiné - a říkám to jako Postgresista - je filozofie. Postgres je databáze pro uživatele, kteří chtějí pracovat s SQL databází. MySQL je databáze pro uživatele, kteří chtějí storage. Samozřejmě, že je to určité zjednodušení a nadsázka, ale něco pravdy na tom je.
Když pominu základní provoz databází v defaultu, tak pokročilejší konfigurace MySQL je o dost komplikovanější než Postgresu (ale možná to je subjektivní), vzhledem k tomu, že neběží na svém engine, ale na externím InnoDB. Popravdě řečeno, nejsem si jistý, jestli je tu (v ČR) někdo, kdo MySQL umí na expertní úrovni (jako třeba lidi z Percony). Pokud tady je, tak rozhodně moc nepublikuje - nevzpomínám si, že bych četl články pro pokročilé v češtině. Také je to dané tím, že v Praze jsou čtyři aktivní vývojáři Postgresu, a z toho má jeden práva commitera (což je absolutní top level). Na MariaDB a MySQL se asi nikdo z ČR nepodílí.