To to já se jdu vymočit na hřbitov. Because we can. Pak najdeme nějaký důvod, proč to byl super nápad.
"Because we can" je naopak přístup, který typicky nepřináší výsledky. Kolo, splachovací toaletu, jadernou elektrárnu a další věci jsem nevytvořili "because we can", ale proto, abychom dosáhli nějakého konkrétního výsledku.
Zajímalo by mě, jaký má smysl psát alternativní firmware pro nějaká zařízení, pokud tam není zjevný cíl. Tím cílem například může být ládování hudby do iPodu bez iTunes, lepší interface, možnost psát jednoduché hry pro některé přehrávače apod. Ale dělat to "because we can" je nesmysl.
Ano, jaderná elektrárna vznika, ale až poté co byl výzkum použit k vyvraždění dvou měst, což byl taky konkrétní výsledek a "because we can" zároveň.
Spousta věcí byla vytvořena, ale ignoranti jako vy vesměs říkali, že jsou to nesmysly. Až další generace většinou využily toho, co ignoranti, označili jako nesmysl.
Proč si neověříte historii? Jaderná bomba nebyla prvotním cílem. Cílem byla řízená jaderná reakce, jaderný reaktor. Pokud mne paměť neklame, tak zásadní výzkum odstartoval někdy kolem roku 1930 a první reaktor byl spuštěn v roce 1942 v Chicagu Enricem Fermim. Pochopitelně lidé kolem tohoto projektu byli i v projektu Manhattan a výzkum z Manhattanu pomohl i u jaderného reaktoru. Jinak první skutečně funkční jaderná elektrárna byla V Sovětském svazu a byla spuštěna v roce 1954.
Naprostá většina vojenských technologií vznikla s nevojenskými záměry a jejich využití armádou byl "vedlejší produkt", což ovšem většinou velmi zásadně urychlilo vývoj.
Jste opravdu přesvědčen, že následující (nebo jakékoliv jiné) generace využijí alternativní firmware k MP3 playerům? :)
Projekt Manhattan rozhodně nevznikl "because we can". Ani bombardování Hirošimy a Nagasaki nebylo "because we can". Všechno to mělo velmi dobré důvody, a byla za tím racionální rozhodnutí.
vetsina prehravacu v sobe ma slabej procesor a hw cip na prehravani mpeg-1 souboru, cili ogg se ve vetsine pripadu nekona - procesor to nedokaze dekodovat a to neresime jeste to, ze to nema floating point (stejne jako na iPodu OGG nehraje a linux uz je pro neho roky).
Přehrávače o kterých je řeč mají většinou ARM7-9 procesory, které OGG zvládnou. Sansa E200V2 zvládne dekódovat i MPEG-4 (v malém rozlišení displeje) i s původním firmwarem a pokud vím žádný spec. HW kodek na to nemá.
A OGG na iPodech (mimo prvních verzí) s RockBoxem přehrát jde.
Osobne me napadaji dve aplikace
1) provozovani textoveho editoru po pripojeni usb klavesnice
2) pouziti jako zobrazovaciho zarizeni pripojeneho po usb...
USB klávesnice tam připojit nejde, respektive není jak. Využití bych viděl v hrách, sansa sama o sobě umí jen přehrávat filmy, hudbu, zobrazit fotky a nebo záznam zvuku (diktafon), pomocí takových vychytávek jako je tento jde ale například doom a podobně.
Nejde jak? USB je preci obousmerne zarizeni. Kdyz na to jdou nahravat pisnicky, tak tam musi jit "nahravat" i stisky klaves. Staci na to napsat ovladac. (Mozna si to predstavuju jako hurvinek valku, tak me kdyztak opravte).
nerekl bych, ze konektor bude jediny prehravac - tohle bude pravdepodobne jen USB HOST a ono se to asi hardwarove lisi (napr. pocitac do usb portu posila napajeni, prehravac urcite na USBcko napajeni neposila - klavesnice se musi necim napajet...)
Myslím že je rozdíl v HW mezi USB host (to bývá v počítačích) a USB gadget (to mají ty USB klávesnice, myši, a nebo MP3 přehrávače) - to druhé se připojuje na přístroje, které umějí to první.
Tento Linux nefunguje pro nové e200v2 přehrávače, které jsou obvykle v e-obchodech jediné dostupné. Tyto verze vypadají zvenku úplně stejně, ale jsou vybaveny jiným procesorem (resp. SoC čipem). Poznat je lze podle malého v2 na zadní straně za názvem modelu. Také by na krabici měla být zmíněna podpora Audible formátu, ale já jsem ji tam neměl.
Mimochodem tento projekt používá z části kód z Rockboxu, který se zdá být daleko pokročilejší ve vývoji než SansaLinux, i když obecně Linuxový systém do budoucna může poskytnout další výhody.
Nicméně podle ohlasů na webu má RockBox daleko vyšší možnosti než originální FW od Sansy (Formáty, správa souborů, pluginy).
Konkrétně je použit zavaděč, který se u V2 zatím nepodařilo prolomit (systém zavádění FW se od V1 liší a navíc je použita jiná kontrola integrity FW).
Pokud někdo má tento přehrávač (i ze stejné skupiny c,m,clip) a chtěl by se podílet na zmapování zavaděče nebo na portaci pro v2 připojuji fóra kde se to aktuálně řeší.
Mimochodem je vidět jak se postupným přepisováním ztrácí podstatné informace (zde o omezení verzí). Na domovských stránkách projektu je exaktně zmíněna nefunkčnost na v2. Na odkazovaném článku je jen zmínka o původní verzi a tady už ani to ne. :)