Hlavní navigace

Nadace Linux Foundation oznamuje založení OpenSearch Software Foundation

17. 9. 2024

Sdílet

OpenSearch Software Foundation Autor: OpenSearch Software Foundation

Nadace Linux Foundation oznámila vytvoření nadace OpenSearch Software Foundation, která je neutrálním domovem pro vyhledávací software OpenSearch. Ten vznikl v roce 2021 a od té doby zaznamenal více než 700 milionů stažení a účast tisíce vývojářů.

Projekt původně vytvořila společnost AWS jako open-source klon projektů ElasticSearch a Kibana, když společnost Elastic převedla tyto projekty na nesvobodné licence. Společnost Elastic letos oznámila, že projekty znovu licencuje pod licencí Affero GPL (AGPL).

Novou nadaci podporuje řada významných partnerů jako AWS, SAP a Uber a členů jako Aiven, Aryn, Atlassian, Canonical, DigitalOcean, Eliatra, Graylog, NetApp Instaclustr, a Portal26. Projekt OpenSearch od počátku sdružoval velmi loajální komunitu uživatelů, vývojářů a partnerů, kteří si uvědomovali, že pro skutečný rozkvět projektu je nutná otevřená spolupráce s příspěvky různých zainteresovaných stran, uvedla Nandini Ramaniová, viceprezidentka pro vyhledávání a cloudové operace ve společnosti AWS.

Našli jste v článku chybu?
  • 17. 9. 2024 13:41

    Saljack

    Tak to vypadá, že změna licence se vyplatila asi jenom u Monga i když i tam bych věřil, že by díky Atlas vydělali. ElasticSearch to vzdává a je otázka, zda se podaří přitáhnout zpět lidi co přešli na OpenSearch. Redis je naprostý úlet, tam to taky může dopadnout úplným koncem značky. Terraform, tam to taky moc nevypadá, že by jim to nějak pomohlo a co vím z mého okolí tak většina zamrazila změny verze Terraformu a vyčkávají.

  • 17. 9. 2024 15:09

    Uncaught ReferenceError:

    u Monga je asi problém i v tom, že to není nikterak dobrá databáze a spíše využívá vendor locku. Zdrojový kód je chaos, o pár forkách jsem slyšel, ale i odstranění copyright textů byl asi velký úkol.

    Chápu, že ty firmy se potřebují život, ale trochu mi vadí, že mění model až když to je úspěšné a čekají, že jsou tak cenní, že jim na to ostatní skočí.

    Terraform se s poslední změnou ceny za resource úplně zbláznil, u jednoho projektu nám to vycházelo na 4500 USD / month, tj. cca 1/3 ceny za infrastrukturu. Hlavně je to strašně blbě predikovatelné, protože struktura a počet resourců vychází z samotné implementace, ta se mění a žije a teď zároveň to výrazně ovlivňuje cenu, blbě se to spravuje.

    U těhle komerčních licencí se mi líbí, že mám k dispozici zdrojový kód, mohu to lépe debugovat a lépe pochopit jak to funguje, to je proti closed source obrovská výhoda, kde číst tuny dokumentací a hledat, která není aktuální je velký pokrok.

  • 17. 9. 2024 15:50

    prochac

    U monga pokukuji po FerretDB. Je to "proxy" mezi MongoDB wire protokolem a PostgreSQL. Hodně to pracuje s JSONB, takže tam asi mohou být nějaké odchylky. A ještě nejsou 100% kompatibilní.
    Ale osobně si myslím, že dříve zmigrujeme do Postgre rovnou. Jen je problém ten "zapiš vše, poser se až při čtení" přístup co panoval u předchudců na projektu

  • 17. 9. 2024 16:14

    Uncaught ReferenceError:

    FerretDB má kvůli mongu nemocné zápisy, pokud ti výrazně převyšují nad čtením, nebudeš s tím moc spokojený, neumí to dobře shardovat na více Pg instancí.

    Pokud můžeš zasáhnout do aplikace, nevidím důvod, proč použít FerretDB a ne přímo Pg.

    FerretDB je taková one-man show, hlavní vývojář je velce schopný a někdy je radost číst jeho kód, ale jde vidět jak je těžké udržet fukčnost s Mongodb, které má jedno z nejhorších navržených api, co jsem kdy viděl u databáze.

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.