To je krásný moudro.
"každý takový problém má řešení" - Mohl bys definovat "takový"? Abych u každého problému poznal, jestli má řešení a zbytečně se tím nezdržoval. Podle mě se to definovat nedá, čímž pádem jsi napsal, že každý problém, který má nějaké řešení má řešení, jen ty, co řešení nemají ho nemají. Ale to by napsal jen trouba, ne?
V 90 rokoch sme sa dostali k nejakemu vyradenu satelitu z ktoreho sme mali smerom na SK obrovsky download, uplink strasny. A kedze sme potrebovali/chceli prenasat velke subory tak sme si urobili specialny program. Na odosielacej strane to cakalo na TCP na nejakom porte, tam ste posielali prikazy a ten program na ten satelit odosielal UDP pakety. Co sa zle prenieslo tak sme znovu poziadali do toho programu aby sa preposlalo. Fungovalo to skvele.
Tak vzhledem k tomu, že měsíc je k nám stále přivrácen a je asi v setinové vzdálenosti co přenesli těch 267 Mb/s, co se týká tohoto, je celkem solidní šance, že ano když bude dostatek výpočetního výkonu pro kompresi ale to by mohl zvládnout nějaký ASIC.
Docela by mě atokonto zajímalo jak řeší vzájemný pohyb vysílače a přijímače a co tím přijímačem vlastně bylo. Netuší někdo?
Jakykoli prenos na libovolnou vzdalenost je jen a pouze o antenach na obou stranach a pripadnem ruseni. Nic vic.
Mesic je zarohem, takze krome ponekud vyssi latence, se kterou nic neudelas, se da prenaset libovolny bitrate, zalezi ciste na tech antenach.
Mnohem vetsi problem budes mit s tim, ze ve vesmiru moc nefunguji digitalni kamery. A cim maji vyssi rozliseni a mensi pixely ... tim hur. Muzes to videt pri startech ze kterych prenos je, treba Muskovo rakety.
Nejen o antenach a ruseni, ale taky o pouzitem nosnem signalu, modulaci, pouzitem vykonu...
To ze digitalni kamery "nefunguji ve vesmiru" asi nepozname pri startu, ale az kdyz je ta raketa ve vesmiru, ne? Pri startu je jeste u zeme...
A jinak, digitalni kamery ve vesmiru tak nejak funguji. Nevim co znamena to tvoje oznaceni "moc". Uz jsem videl hromadu peknych zaberu z obezne drahy, z ISS, z mesice...
Tim "nefunguji" jsi mel na mysli asi vypadky spojeni? Zpusobene treba plazmou pri navratu, nebo spatnym natocenim vesmirne lode, nebo spatnym pokrytim useku drahy pozemnimi prijimaci.
Taky jsi mozna mel na mysli ruseni snimacich cipu vesmirnym zarenim? Ale to ma smysl resit az pri letech na mesic nebo dale, pripadne pri dlouhodobejsich misich. Pro nosice, ktere behem par hodin pristanou zpatky, nebo zaniknou v atmosfere, to neni problem.
Chjo ... antena === zisk. Na vykonu nezalezi. Kdyz udelam dostatecne obri antenu, staci mi pikowatty vykonu.
V digitalnich kamerach je ... chip. Chip bez jakekoli ochrany vystaveny zareni ... a projevuje se to tak, ze i na nizkych obeznych drahach, kde jeste existuje magneticka ochrana Zeme, postupne jednotlive pixely chcipaji. A je to videt uz pri tech prenasenych startech, vzdy par pixelu umre.
Kdybys investoval par sekund do hledani, tak bys treba zjistil, ze ty kamery se na tech opakovane pouzivanych castech ... vymenuji.
Pricemz to plati pro vsechny chipy, jen ty nekde uvnitr maji typicky nejakou ochranu, ale i tak se ve vesmiru rozhodne nepouzivaji na zadne kriticke casti zadne ubermoderni megatechnologie ... protoze jsou moc male a moc nachylne.
Chjo. Na výkonu doprkýnka záleží, při stejných anténách vysílače i přijímače, s vyšším výkonem poslaném do antény vysílače mám lepší příjem na druhé straně. Amplituda přiímaného signálu je funkcí mnoha veličin, a je tam i zisk antén, i výkon poslaný do vysílací antény. A to jsi pominul ty modulace, nosný signál.... Uvědomuješ si třeba že amplitudová modulace mění výkon, takže mění kvalitu příjmu? Jasně, už se prakticky nepoužívá, ale ty jsi kategoricky a špatně napsal, že závisí jen na zisku antén a rušení.
Já nemůžu za to že se neumíš vyjadřovat. Napsal jsi:
" ve vesmiru moc nefunguji digitalni kamery. A cim maji vyssi rozliseni a mensi pixely ... tim hur. Muzes to videt pri startech"
Kdybys investoval pár sekund do sebereflexe a čtení toho co jsem napsal, je ti jasné že v té tvojí větě je sousloví "moc nefungují" příliš vágní, obecné, a hlavně blbě.
Při startu těch mrtvých pixelů fakt ještě moc nevidíš, start probíhá u země (polopaticky - začíná na nulové výšce), kde toho tvého záření ještě moc není. Teprve až to vyletí výše (polopaticky - raketa se dostane nahoru několik desítek kilometrů) se něco bude dít.
Ty jsi tak naprosto sebestředný a neschopný číst, že i poté, co tě upozorním na jasnou blbost, to zopakuješ znova.
Vysilac vysila signal a ten se siri vsemi smery. Antena zachyti presne tokoli energie toho signalu, kolik z te kulove plochy kolem vysilace je obestaveno. Na vykonu naprosto vubec nezalezi.
Jasne jsem popsal problem ktery brani 8k z Mesice a dalsim podpobny pitomostem. Coz je to co se tu resilo. Pri startu se ty tupce stroj dostava mino atmosferu a presne v ten okamzik zacinaji pixely umirat.
Ok, mas pravdu, presvedcil jsi me svymi argumenty.
Ted hned jdu na Cukrak, a reknu tamnim technikum tvou pravdu: "Jakykoli prenos na libovolnou vzdalenost je jen a pouze o antenach na obou stranach a pripadnem ruseni. Nic vic." To jim bezpochyby otevre oci, a prestanou cpat ty stovky kilowatu vykonu do anten, protoze prece zalezi jen na antenach a ruseni. A hnedle usetri spoustu penez za spotrebovanou energii!
A svet bude ruzovejsi a zelenejsi a budeme se mit lepe.
Pote pojedu do spacex, ze do raket tankuji zbytecne moc paliva, protoze prece podle slavneho fyzika "bez prezdivky" se rakety dostavaji mimo atmosferu jiz pri startu!
A svet bude jeste ruzovejsi a jeste zelenejsi a budeme se mit vsichni tak dobre, ze praskneme stestim! Dekujeme, slavny fyziku bez prezdivky, zachranil jsi svet!
Zajímavé. Vždycky jsem si myslel, že vysílač generuje signál, který vysílá anténa, která rozhodně nemusí vysílat do kulové plochy - od toho je např. směrová.
Ale dobře, pomiňme otázku vysílače. Z tvého tvrzení přímo vyplývá, že když obestavíš tu kulovou plochu celou, zachytíš nekonečnou energii/výkon. Protože přece na výkonu vysílače nezáleží, jen na podílu obestavěné plochy.
A nebo zachytíš jen celou energii/výkon toho vysílače?
3. 5. 2024, 10:44 editováno autorem komentáře
Tak treba JWST ma detektor NIRCam s cipem, kde je roztec mezi pixely jen 3x vetsi nez co maji dnesni snimaci cipy v kapesnich kamerach.
(JWST: roztec 18 mikrometru, kapesni kamera Canon PowerShot V10 ma roztec 6 mikrometru.)
Ja jen ze problem neni o celkove plose cipu, ale velikosti bunek snimacu. A technologii snimacu.
Ale (vzhledem k tomu co predvadis ve vlaknu vyse) necekam ze by jsi resil takove podruzne detaily. Pisu to tu jen kvuli pripadnym navstevnikum co tomu nerozumi a mohli by si nedejboze nektere tve vyplody zapamatovat.
Jako vychazi z toho zajimave pocty.. delka bitu je 12 metru a na trase se nachazi v kazdem momentu celkem 2.35 GB dat :D
Takze vlastne vesmir by mohl slouzit jako volatilni uloziste, pokud bychom porad dokola vysilali prijata data (nevzpomenu si ted na stoletou technologii, protoze nejsem prvni koho to napadlo).
A ted otazka pro znalce: v pripade, ze se vesmir saturuje paralelnimi datovymi toky z bodu A do bodu B, muze prenos v jinem smeru (rekneme kolmem, nebo sikmem), protinajici puvodni A-B paprsek zmenit obsah tamnich dat? :)
ma astrofyzikalni ja se se tetli blahem. Obsah dat takto muzes zmenit tuty. Mozna te ochrani nejake ty kontrolni soucty, ale nevim jestli je na teto vrstve vubec meli.
Data ktera se nechali kolovat internetem aniz by byli nekde fyzicky ulezene se uz opravdu delali mnohokrat, ale rodine album tam mit nechces.
Inac myslim ze delka toho bytu nebude 12metru. Je to optika, cili mala vlnova delka. Tezko rici jak jednotlive bity kodovali... Ani nepisou jak cely prenos trval dlouho, mozna ze trvalhodiny, ale 90% obsahu vyradili jako poskozeny...
Ano, to je ono! Diky.
Ale mozna jsem objevil neco noveho - ze ja bych vyuzil prazdny prostor mezi dvemi vzdalenymi body - a tim ze je to "vakuum" tak jsou ztraty minimalni. Doposud tomu branil fakt, ze nebylo snadne umistit objekt jednoduse daleko.. a nebo nebyl stabilni - treba kdybychom k tomu ucelu pouzili retroreflektor - podobny, ktery je na mesici, tak se z duvodu casove prodlevy mezi vysilanim a prijmem budou tyto zarizeni na zemi (nebo i na obezne draze) vzdaleny od sebe.
Prikladem tech 25 min tam a zpet na sondu z clanku znamena na zemi rozdil cca 700 km :D (coz je asi jedno - paprsek po takove ceste bude mit nejspis vetsi rozdil - to by me taky zajimalo, jaky mel - realne ze sondy v clanku)
Ako intelektualno - technicky myslienkovy experiment je to pekne, ale na komunikaciu so sondami NASA pouziva Deep Space Network systemy (brutalna status stranka) a myslim ze prevadzkove naklady to ma neporovnatelne s akymkolvek planetarnym datovym centrom.
Ked budem velky tak sa chcem ist pozriet na tie europske anteny, su v Robledo de Chavela pri Madride, da sa tam ist na exkurziu.
no vakuum je asi nejhorsi mozne medium, protoze se tam svetlo pohybuje moc rychle. Takze se musi vysilac a prijimac umistit do vesmiru (nestaci jen nejakej valec v laborce), resit, jak ho dostat z/do pocitace (pres sadu druzic asi?) atd. Ta rtut + zvuk ci co pouzivali pred tim skoro stoletim, je presnej opak.
Pokud jsem ve svem populrne-vedeckem vzdelani neco nepochopil spatne, tak jelikoz se vice fotonu (jakozto bosonu), muze vyskytovat ve stejnem kvantovem stavu (tj. i ve stejnem case na stejnem miste), aniz by se ovlivnily, tak pokud se jiny stream netrefi do stejneho prijimace, tak to data in flight neovlivni.
Data in flight je možné ovlivnit, ale je k tomu potřeba vysoká energie fotonů (gama záření). Bylo to experimentálně dokázáno tak, že svazek fotonů z laseru sráželi s elektrony, což vytvoří vysokoenergetický gamma foton, který interaguje s fotonem z laseru a vznikne pár elektron-pozitron. Je k tomu paper, ve kterém se uvádí:
These results are the first laboratory evidence for inelastic light-by-light scattering involving only real photons.
Koho by zajimalo, jak vypada laserovy transceiver na palube Psyche, tak tady https://www.jpl.nasa.gov/images/pia24569-dsocs-flight-laser-transceiver
a co se tyce pozemni anteny kombinujici optiku i radio, tak ta je v Kalifornii tady https://www.jpl.nasa.gov/news/nasas-new-experimental-antenna-tracks-deep-space-laser
V článku (ani v původním) jsem nenašel zásadní informaci - kolik se přenášelo dat a jak dlouho přenos trval. Původní kočičí video (https://www.youtube.com/watch?v=GvJtVOmFs5Q) má 23s, při full HD rozlišení má soubor MP4 asi 8MB.
Tedy při 25Mb/s by se přenesl asi za 64/25 = 2,6s. Po tuto dobu by se tedy laser trefoval do pozemského přijímače. Nu, trefa skvělá.