Jako vychazi z toho zajimave pocty.. delka bitu je 12 metru a na trase se nachazi v kazdem momentu celkem 2.35 GB dat :D
Takze vlastne vesmir by mohl slouzit jako volatilni uloziste, pokud bychom porad dokola vysilali prijata data (nevzpomenu si ted na stoletou technologii, protoze nejsem prvni koho to napadlo).
A ted otazka pro znalce: v pripade, ze se vesmir saturuje paralelnimi datovymi toky z bodu A do bodu B, muze prenos v jinem smeru (rekneme kolmem, nebo sikmem), protinajici puvodni A-B paprsek zmenit obsah tamnich dat? :)
ma astrofyzikalni ja se se tetli blahem. Obsah dat takto muzes zmenit tuty. Mozna te ochrani nejake ty kontrolni soucty, ale nevim jestli je na teto vrstve vubec meli.
Data ktera se nechali kolovat internetem aniz by byli nekde fyzicky ulezene se uz opravdu delali mnohokrat, ale rodine album tam mit nechces.
Inac myslim ze delka toho bytu nebude 12metru. Je to optika, cili mala vlnova delka. Tezko rici jak jednotlive bity kodovali... Ani nepisou jak cely prenos trval dlouho, mozna ze trvalhodiny, ale 90% obsahu vyradili jako poskozeny...
Ano, to je ono! Diky.
Ale mozna jsem objevil neco noveho - ze ja bych vyuzil prazdny prostor mezi dvemi vzdalenymi body - a tim ze je to "vakuum" tak jsou ztraty minimalni. Doposud tomu branil fakt, ze nebylo snadne umistit objekt jednoduse daleko.. a nebo nebyl stabilni - treba kdybychom k tomu ucelu pouzili retroreflektor - podobny, ktery je na mesici, tak se z duvodu casove prodlevy mezi vysilanim a prijmem budou tyto zarizeni na zemi (nebo i na obezne draze) vzdaleny od sebe.
Prikladem tech 25 min tam a zpet na sondu z clanku znamena na zemi rozdil cca 700 km :D (coz je asi jedno - paprsek po takove ceste bude mit nejspis vetsi rozdil - to by me taky zajimalo, jaky mel - realne ze sondy v clanku)
Ako intelektualno - technicky myslienkovy experiment je to pekne, ale na komunikaciu so sondami NASA pouziva Deep Space Network systemy (brutalna status stranka) a myslim ze prevadzkove naklady to ma neporovnatelne s akymkolvek planetarnym datovym centrom.
Ked budem velky tak sa chcem ist pozriet na tie europske anteny, su v Robledo de Chavela pri Madride, da sa tam ist na exkurziu.
no vakuum je asi nejhorsi mozne medium, protoze se tam svetlo pohybuje moc rychle. Takze se musi vysilac a prijimac umistit do vesmiru (nestaci jen nejakej valec v laborce), resit, jak ho dostat z/do pocitace (pres sadu druzic asi?) atd. Ta rtut + zvuk ci co pouzivali pred tim skoro stoletim, je presnej opak.
Pokud jsem ve svem populrne-vedeckem vzdelani neco nepochopil spatne, tak jelikoz se vice fotonu (jakozto bosonu), muze vyskytovat ve stejnem kvantovem stavu (tj. i ve stejnem case na stejnem miste), aniz by se ovlivnily, tak pokud se jiny stream netrefi do stejneho prijimace, tak to data in flight neovlivni.
Data in flight je možné ovlivnit, ale je k tomu potřeba vysoká energie fotonů (gama záření). Bylo to experimentálně dokázáno tak, že svazek fotonů z laseru sráželi s elektrony, což vytvoří vysokoenergetický gamma foton, který interaguje s fotonem z laseru a vznikne pár elektron-pozitron. Je k tomu paper, ve kterém se uvádí:
These results are the first laboratory evidence for inelastic light-by-light scattering involving only real photons.