Brtfs som vytvoril pri instalacii ubuntu, nic specialne, ziadne vylomeniny. Stacilo vsak par krat spusit npm install, ktory vytvara strasne kvanta malych suborov a btrfs sa rozdrbalo na sracky, vycerpali sa nejake metadata bloky, filesystem isiel do readonly a ani standardny proces uvolnenia tych blokov nesiel spustit, lebo na to ich musi byt nejake percento volne. Ked sa mi to stalo treti krat tak btrfs letelo prec.
Oprava, nie read only, ale volne miesto 0 bytov pritom obsadene miesto bolo len v nizkych desiatkach percent kapacity. Vychodiska boli mozne len dve - bud data odkopirovat na cisty filesystem alebo nieco zmazat aby sa uvolnili metadata na tolko ze moze prebehnut balance. Sialene.
Tomu se dá samozřejmě předejít tím, že se monitoruje stav souborového systému a pokud se zmenší volné místo pro některý druh dat, spustí se rebalancování dřív, dokud je ještě volné místo. BTRFS prostě není souborový systém, který se jen nainstaluje a dál se o něj není potřeba nijak starat – kladem jsou možnosti, které má, což je ale samozřejmě vyvážené většími nároky na údržbu. Je to jako porovnávat Škodu 100 a dnešní auta – ta dnešní jsou mnohem bezpečnější, levnější, ekologičtější, výkonnější a pohodlnější, ale už je neopravíte doma v garáži šroubovákem, sadou běžných klíčů a kleštěma.
ctvrty odkaz na googlu:
http://marc.merlins.org/perso/btrfs/post_2014-05-04_Fixing-Btrfs-Filesystem-Full-Problems.html
jak uz bylo receno vyse, btrfs ma vyssi naroky na administratora. opravdu se vyplati precist si k nemu dokumentaci nez ho clovek zacne pouzivat.