>Java je multiplatformní programovací jazyk, který vytvořila a vyvíjí společnost Sun
nie je to sice chyba ale,podl mna, nepresnost, uplne pres by bolo:
Java je multiplatformní programovací jazyk, který vytvořila společnost Sun a vyvíjí ji Oracle.
Ale prd:
1) Vsechny velke zasahy (treba generika) jsou zpetne kompatibilni. Treba ta generika se po kompilaci vypusti, slouzi vlastne jen ke staticke analyze kodu.
2) Vyvoj je opatrny, s novymi technologiemi se ceka az vyzraji, teprv pak se pridaji do urcite specifikace – nazorne to bylo treba videt s webovymi sluzbami.
3) Pro korporace existuje stale jeste podpora verze 1.4.2.
4) Prasarny a la Python 3, ktery zpetne kompatibilni neni, nejsou u Javy pripustne.
5) V pripade JavaEE je vse popsano standardem, ktery vsechny certifikovane aplikacni servery musi splnit. Pro JavaEE 1.4 se jednalo tusim o 40 000 testu.
Zkuste popremyslet, zda by nebylo vhodne si pred pristi kritikou ponekud doplnit vzdelani :-))
kdyby se lidi byli schopni domluvit aspoň na jednotkách (můj otec pořád kroutí hlavou, že půlka světa je schopná používat SI – v tomhle směru asi rekord)
Zajímalo by mě, co vede všechny aplikace k tomu, aby si nainstalovaly vlastní JRE… (asi je to jen we woknech) čekal bych, že když je něco odladěné pro konkrétní verzi a je zaručená zpětná kompatibilita, tak by stačilo zkontrolovat jestli je globálně nainstalovaná verze dostatečná…
z toho že to tak není můžu buď usoudit, že kompatibilita není spolehlivá, nebo jsou i standardní sunovské instalátory nekompatibilní, takže mi může být fuk, jestli mám božský dokonalý interpretovaný jazyk, když ho nějaká debilní sračka nainstaluje kdevšude, ale stejně neví, kde, tak se to projistotu nainstaluje ještě 5× (kdyby byli placení za každé stažení JRE tak bych takhle podivné chování uplně pochopil).
No, jako „přenosné prostředí“ je to super, ale pro přenášení je potřeba nainstalovat otřesný stamegabajtový moloch… skoro jako .Net:)
PS: pokud jsem někoho chtěl urážet, tak to byli mrkváče a další frameworkery, kteří se neobejdou bez gigabajtů opakujících se hnusů
(ať žije DRY a podobné TLA !)
Ja nemusim byt architekt. Uplne mi staci pouzivat komercne programy par firiem napisane v Jave. Najst verziu Javy, aby fungovali vsetky, nie je jednoduche.
Tie programy, ktore sa nespustaju ako applet v browseri, ale osobitne cez java exac si dokonca instaluju vlastnu Javu do vlastneho adresara.
Takze sice neprogramujem, ale roztriestenost Javu zazivam pravidelne. Pokial to je chyba programatorov, zabite ich za mna. Ja som len uzivatel…
RE: 4) Prasarny a la Python 3, ktery zpetne kompatibilni neni, nejsou u Javy pripustne.
Nejdřív jsem byl z Pythonu 3000 a zpětné nekompatibility rozladěný. Dal jsem si čas a přemýšlel o tom. Nyní se řadím k příznivcům tohoto řešení. Myslím že bylo učiněno velmi šetrně a do budoucna bude přínosem.
RE: Zkuste popremyslet, zda by nebylo vhodne si pred pristi kritikou ponekud doplnit vzdelani :-))
Jo jo, fajn rada.
Drobné zamyšlení:
http://www.artima.com/weblogs/viewpost.jsp?thread=221903
Generika jsou irelevantní syntaktický cukr a jestli na rozdíl od všeho ostatního fungují je fakt jedno. Co není jedno je faktický stav, kdy každá desktopová Java „aplikace“ vyžaduje jinou verzi JRE, a jejich velikosti dosahují stovek megabajtů.
Jaké to má příčiny je mi vcelku jedno, ale závěr je jasný: Framework který funguje stylem „kolik třešní tolik višní“ zjevně na kompatibilitu, opatrný vývoj, dodržování specifikací, buď kašle, nebo ty specifikace dělá úplně blbě.