Je naprosto směšné domnívat se, že zdrojáky, které mají v NBÚ možnost studovat, budou totožné s těmi, které se používají pro generování binárek, co poté každé určité úterý proudí do všech strojů na světě. Je to od Microsoftu jen prázdné bezcenné gesto, které má umlčet kritiky závislosti celé státní infrastruktury na libovůli jediné komerční firmy(!), ke všemu zahraniční a zrovna jak na potvoru z nejvíc odposlouchávající země na světě.
A je ostudné, že o tom novináři takto nekriticky informují, na root.cz obzvlášť.
Celá státní správa i samospráva by měly fungovat pouze a výhradně na plně svobodném software s veřejně dostupným zdrojovým kódem (github.cz). Jinak tento stát bude jen loutkou v rukou autorů Windows a dalšího "nepostradatelného" vybavení typu Office atd.
Souhlasím, že vidět nějakej zdroják není žádná jistota pro binárku, kterou sem si z něj osobně nepředložil (atd). Nicméně nevím, proč by se měl root.cz ve zprávičce angažovat nějakým vyhraněným názorem. Zprávička informuje o nějaké věci, události. Napište članek, pokud chcete poukázat na související věci a dle vašeho názoru.
Jo a mimochodem, proč děláte reklamu github.cz? Mluvíte o plně svobodném software s veřejně dostupným zdrojovým kódem, bylo by namístě zůstat u obecné definice a ne doporučovat konkrétní řešení konkrétní firmy. V kontextu Vaší kritiky to zní to komicky. Nemluvě o tom, že github monopol na hostování svobodného SW nemá.
Tu poznámku k tomu, jak dneska bezhlavě každej strká kdejaký zdrojáky na kdejaký servery a kdejaký binárky na kdejaký (jiný) servery, spolknu.
Drome, root.cz je odborný server věnující se svobodnému software. Když tuto zprávu napíšou na Novinkách.cz, nedivím se, že tam není žádný názor, ale autor zprávičky na odborném serveru by klidně svůj názor připojit mohl. Na článek to není, vždyť se mi to vešlo do dvou odstavečků.
A co se týče reklamy - github.cz není žádné řešení žádné komerční firmy, neboť ta doména není ani zaregistrovaná, nic takového neexistuje. Byl to jen příklad - potřeboval jsem jedním slovem vyjádřit, jak si představuji skutečně otevřený a přístupný zdrojový kód, tedy včetně dokumentace vývoje atd. Mimochodem, původně jsem měl napsáno github.gov.cz, ale řekl jsem si, že by to někdo nepochopil, a tak jsem gov umazal. No a vidím, že ani to nestačilo.
Ha, tak doména je zaregistrovaná, to se musím opravit, ale web tam neběží, což jsem si i zkusil předtím, než jsem napsal první zprávičku.
Tak tedy měl jsem na mysli uložit zdrojové kódy všech programů státní správy a samosprávy na v České republice vedený státní server s možnostmi ne nepodobnými dnes používaným DVCS systémům.
tohle je taky dobre :) "Podle odborných analýz se celosvětově každou vteřinu stane 12 osob obětí kybernetického zločinu. Pro napadné organizace činí průměrná škoda způsobená jedním cíleným kybernetickým útokem 60 milionů korun," upozornila Biljana Weber, generální ředitelka Microsoftu v ČR
https://docs.google.com/document/d/1lifHC-ZjeO4kcoNEQ26xLxKAZBi1vYUNwL2xAggGExs/edit
jinak ke zdrojaku je pristup vzdaleny interaktivni, tedy zadne stazeni na local a kompilace :)
Ad ke zdrojaku je pristup vzdaleny interaktivni, tedy zadne stazeni na local a kompilace - záleží na dohodě s MS. Můžete dostat online přístup ke zdrojákům k nahlížení, možnost nahlížet do zdrojáku v kancelářích MS, případně můžete mít část zdrojáku, nebo celý zdroják, k použití offline. Ovšem když máte symboly a debugger (obojí je ke stažení zdarma), tak většinou stačí disassembly view, a to si případně usnadnit nahlížením do zdrojáku.
Tak novinari delaji v zasade dve veci: 1. zverejnuji informace, 2. Pisi komentare. Takze zalezi na tom, co momentalne mel autor na mysli nebo v ktere sekci to zverejnil.
Michat tyto dva druhy novinarske prace neni nejlepsi, i kdyz v ceskych mediich se to bezne deje. Novinar pak pise sve nazory, jako by to byla informace, eventuelne oboji splaca dohromady v jednom clanku. Je to jeden z duvodu tristniho stavu ceskych medii.
Ostatne si nemyslim, ze zrovna na tohle autor potrebuje sepisovat komentar, tady na Rootu je to kazdemu jasne i bez nej, snad s vyjimkou LO a mozna Jirsaka.
Souhlasím s tím rozdělením na 1. a 2. Naštěstí tu ještě máme povolené komentáře, takže bylo možné tu neutrálně oslavnou informaci ve zprávičce doplnit.
Nesouhlasím s tím, že je to tady každému kromě dvou jasné. Ve fóru je vidět, kolik "nových" lidí sem chodí, a těm to prostě nemusí být nijak jasné. Jednoduchým příkladem je test: jasně popište rozdíly mezi closed source, open source, shared source a svobodným softwarem.
Nicmene pravidla Rootu pro zverejnovani zpravicek neukladaji autorovi povinnost doplnit je komentarem pro mene chapave. Dokonce ani asi nemaji presna pravidla proto, jestli zpravicka ma byt informaci nebo komentarem. Je to na autorovi. A vzhledem k tomu, ze ke zpravicce muzete pripojit sve komentare, nic vam nebrani doplnit informace, o kterych si myslite, ze chybi a nemely by a i pripojit komentar.
MS dává k dispozici i zdrojáky k patchům, a svého času dával i školení struktury kódu a jeho kompilace.
Ad státní správa i samospráva by měly fungovat pouze a výhradně na plně svobodném software s veřejně dostupným zdrojovým kódem - a samozřejmě používat svobodné aplikace, svobodný PC HW, svobodné routery, smartphony a automobily :)
A malo to skolenie aj nejaky vyznam? Napriklad si vlada nejakeho statu prekladala sama Windows a ten mala nainstalovany na vladnych pc? Ci to bolo len tak pro forma. Zatial som pocul len jedneho profesora ktory ich videl a ten hovoril ze kody ktore Microsoft zverejnuje su neskompilovatelne.
To školení samozřejmě mělo dobrý smysl. Dostat DVD se zdrojáky je fajn, ale vyznat se v něm a zkompilovat ho je bez průpravy dost obtížné.
Ad ten hovoril ze kody ktore Microsoft zverejnuje su neskompilovatelne - záleží na úrovni přístupu ke zdrojákům. Můžete dostat různou podmnožinu zdrojáků (včetně kompletních kompilovatelných), mít je k nahlédnutí skrz webový interface, dostat je ke studiu na pobočce MS, nebo je dostat kompletně na médiu.
Ad co je tak tezke na kompilaci - zkusil jste si někdy stáhnout nějaký tarball a provést kompilaci? Schválně, kolik stránek chyb vám to vyhodilo? :)
MS používá interně distribuovanou kompilaci na poměrně velké serverové farmě. Kompilace na lokálním stroji je trochu jiná věc. Pokud vás MS na školení naučí váš stroj správně nakonfigurovat, považoval bych to za výhodu. Školení obsahuje navíc přinejmenším coding conventions a strukturu kódu.
neni to nic tezkeho, misto skoleni staci pridat script neco jako nize, samozrejmne je vhodnejsi osetrit ruzne situace a script muze bez problemu zkontrolovat+doinstalovat schazejici zavisle balicky z repositaru, pripadne cele devel prostredi, samo pripraveno pro ruzne distribuce, pak stahne zdrojak, rozbali, nakonfiguruje, zkompiluje, vytvori balicek a ten nainstaluje...
url=adresa
file=soubor
mkdir builld; cd build
wget $url/$file && tar xf $file && cd * && ./configure && make
pokud se zobrazi chyba pri make, nejde o chybu kompilace, ale zdrojaku...
pokud se zobrazi warning pri make, jde o upozorneni kdy kompilace jede dal...
skoleni je potreba opravdu jen na kompilovani hromady sracek :)
Ad „Je naprosto směšné domnívat se, že zdrojáky, které mají v NBÚ možnost studovat, budou totožné s těmi, které se používají pro generování binárek, co poté každé určité úterý proudí do všech strojů na světě.“
+1 Přístup ke zdsrojákům (navíc jen k „nahlížení“) je naprosto bezcenný, když si z nich nemůžeš kompilovat vlastní binárky a ty pak používat.
Já osobně jedu jenom na Windows ale souhlasím s tebou že naprosto směšné se domnívat že zdroje ke kterým bude mít přístup NBÚ jsou ty, které se použijí z buildu Windows.
Druhý směšný přístup je představa že by programátor prohlížel, prostudovával, snažil se pochopit cizí zdrojový kód víc než by musel. Proto taky většina to radši napíše celé znovat než aby trávila hodiny prostudováním a provedla nutné úpravy pokud má na výběr.
Celá státní správa by měla fungovat na dekopilačních jazycích aby je nikdo nemohl vydírat zdrojovými kódy.
To by se ale blbe kradlo ... protoze trebas takovej registr vozidel je tak uloha na rocnikovku pro par stredoskolaku. A fungovalo by to. Takze SW by nestal nic, a na HW by stacilo vytahnout neco z popelnice, protoze obslouzit tech 200 byrokratu co to pouzivaj zvladne i 30let starej HW.
Jenze to by pak nebyly destiky mega na "premie", neplatilo by se stovky mega za provoz ... a nakonec by se treba i zjistilo, ze se na danich vybira zbytecne moc ... no to by neslo.
Ono je to troche složitější, což už jsem popisoval, když jsem o tématu psal dřív:
U registru vozidel firma dostala krásná testovací data na testování, a když se přecházelo na ostro, tak šokovaně zjistili, že jsou ta data v hrozném stavu (řekněme místo SPZ je v poli zapsáno "1A1234 a přívěs 2A2345"). Některé stanice neměly správné SSL certifikáty, takže se zobrazovaly chybové hlášky. Stát si také objednal školení daleko menšího počtu uživatelů, než dodavatel doporučoval. Navíc se ukázalo, že spojení na registr tuším odcizených vozidel nefunguje korektně. Requesty se hromadily ve frontě, a když byla moc dlouhá, tak admini na druhé straně server prostě restartovali. K tomu údajně došlo k nějakému problému s HW datového úložiště, které se díky tomu výrazně zpomalilo.
Dodavatel přitom nemůže ovlivnit kvalitu migrovaných dat, nemůže ovlivnit jestli dostane reprezentativní testovací data, jestli mají stanice SSL certifikáty, natož jestli interface na registr odcizených vozidel funguje jak má. Tohle jsou selhání na straně zadavatele.
je chyba dodavatele ze spoleha na to ze v poli bude presne to co tam ma byt a nekontroluje to... v pripade formularoveho IS musi preci pocitat s tim ze referenti jsou jen lide co tam mohli napsat neco spatne, splest si kolonky, prehodit je atd... vzorek neslouzi jako ukazka toho jak jedine ta data mohou vypadat, ale jak by mela vypadat... soucasti takoveho reseni proste musi byt pripravenost na takove nesrovnalosti... myslim ze projekt jehoz vytvoreni, zavedeni a rocni sprava prijde na 100 milionu korun by mel byt pripraveny na VSECHNO, a myslim ze pokud by na tom pracovalo 10 studentu jako rocnikove praci pod vedenim 3 profesoru, vytvoren by byl system pripraven na SKORO VSECHNO za 100-1000x mene... tedy jednoznacne slo o absolutni selhani dodavatele...
Ad neslouzi jako ukazka toho jak jedine ta data mohou vypadat, ale jak by mela vypadat - testovací data jsou určená k otestování procesu migrace. Samotný formát dat je daný ve specifikaci. Pokud jsou data pro testování migrace bezvadná, a při ostré migraci je vysoké procento záznamů zmršených, není to vina dodavatele.
Ad IS musi preci pocitat s tim ze referenti jsou jen lide co tam mohli napsat neco spatne, splest si kolonky, prehodit je atd. - otázkou je procento vadných záznamů. Navíc pokud dodavatel nemá ve smlouvě to že data "vyčistí", v nejlepším případě je označí jako vadná, a jejich oprava je pak na operátorech (případně je to nadpráce dodavatele nepokrytá smlouvou).
Ad pokud by na tom pracovalo 10 studentu jako rocnikove praci pod vedenim 3 profesoru... - a teď zpátky do reality. Studenti mají se SW projekty nulové zkušenosti, a když mají postavit nějakou trivialitu, dost jich na tom vyhoří. Ten zbytek nad tím stráví roky, a výsledek je dost příšerný. Nakonec o tom psala i Johanka tady na rootu :)
http://www.root.cz/clanky/zemljanka-commander/
mezi "otestovanim procesu migrace" na vzorku dat a "ostra migrace se vsemi daty" ma byt "otestovani procesu migrace se vsemi daty", tedy je to chyba dodavatele pokud to neprovedl...
dale je chyba dodavatele pokud duveroval tomu ze "testovaci vzorek" = "vsechna data"
soucast smlouvy za 100milionu korun by krome pripadneho vycisteni/uhlazeni dat, melo byt i rucni prepsani vsech dat pokud migrace nebude mozna
zemljanka je neco jineho nez is, ale dobra... IS ve statni sprave za 100Mega se klidne pripravuje nekolik let nez jde do provozu, tedy nevidim nic spatneho kdyby to studentum trvalo 1rok, kdyz by na tom pracovalo 2-3vice studentu nez na zemljance... btw: vsiml jste si ze zemljanka uvedly taby o 3roky drive nez se to dokazal internet explorer 7 ? i presto ze slo o par studentu... ;)
Migroval sem osobne databazi daleko vetsi nez celej registr aut. Priprava trvala 2 roky, behem tech 2 let se minimalne 10x delal kompletni testovaci prevod a nasledne se ladilo co kde je spatne, neprevedlo se ...
Vysledek byl ten, ze dotycna firma byla jedina, ktera prevod zvladla bez vypadku a pravnich tahanic, sfouklo se to naostro za 1/2 vikendu, ta druha byla na reseni pripadnych problemu, ktery nenastaly.
A presne jak pises, cast dat se jeste ve vychozim systemu rucne prepisovala do podoby prevoditelne. (napr telefonni cisla, kde to bylo na tema "franta 1567687, pepa - 6546796" v jednom poli)
Dodavatel dělá to, co mu zadavatel předepíše v zadávací dokumentaci. Ta bohužel není veřejně přístupná. Jestli máte přílohu 1 ke smlouvě S-172-330/2012, sem s ní.
Ad soucast smlouvy za 100milionu korun by krome pripadneho vycisteni/uhlazeni dat, melo byt i rucni prepsani vsech dat pokud migrace nebude mozna - ve smlouvě je podpora převodu dat za 13M CZK bez DPH (služba C).
http://i.iinfo.cz/files/lupa/411/smlouva-ats-s-172-330-2012.pdf
Ad smlouvy za 100milionu korun - cena je podle smlouvy 27M CZK bez DPH.
Ad zemljanka je neco jineho nez is - ano, Zemljanka Commander je proti CRV trivialita. Studenti nemají zkušenosti s reálnými SW projekty, a svěřovat jim je by byla katastrofa. Mimochodem tady uvidíte schéma systému:
www.atstelcom.cz/uploads/files/344_ms-line-crv.pdf
Ad ze zemljanka uvedly taby o 3roky drive nez se to dokazal internet explorer 7 - pro MSIE existovala implementace tabů už léta před uvedením MSIE7.
Milý Jeronýmku, zase silnými slovy plácáte o věcech, o kterých nemáte páru. Registr vozidel má interface minimálně na národní registr odcizených vozů, schengenský informační systém a základní registry. Při vyřizování requestu v registru vozidel se generují requesty na ostatní systémy, a na jejich dokončení je potřeba čekat.
Těch "10 lidi online" je dobrý odhad, pro jedno menší pracoviště registru vozidel a mimo špičku :). Registr vozidel má ve špičce cca 50000 transakcí denně.
K vašemu druhému výlevu ohledně toho že registr vozidel je " linearni seznam aut s jednotkama mega zaznamu": to je samozřejmě nesmysl. Registr obsahuje větší množství relací. V evidenci nejsou jen aktuální data, ale také všechny změny.
Když to shrnu, tak o věci nic nevíte. Vy totiž nic nevíte o naprosté většině věcí, o kterých se tu kategoricky vyjadřujete. Zjevně vám to ale nebrání zvracet vulgarismy na všechny strany. Ve výsledku ze sebe děláte veřejně idiota. Přitom každému musí být dávno jasné, že jste odpad jak na úrovni odborné, tak lidské.
Když se vám seknou requesty na další systémy (například ověření jestli vůz není hlášený jako kradený), nelze pochopitelně dokončit transakci v registru vozidel. Vyjma toho tam byly občas provozní problémy, včetně například rozpadlého spojení mezi DB enginem a diskovým polem.
Nemysite, ze by ten system s tim mel nejak pocitat? Nemela by byt uzivateli nabdnuta moznost transakci ulozit a vyridit pozdeji, az bude konektivita na nasledne systemy? To, ze to zustane viset hodinu na terminalu, aby to pak nakonec stejne neslo, jaksi neni nejlepsi reseni. Predstavte si ten strudl nadavajicich zadatelu. Nebylo by lepsi, kdyby se to proste ulozilo, urednik zadatele informoval, ze se system posral a papiry mu budou misto toho dodany treba postou? Koneckoncu, kdyz to delali na papire, tak to nejak resit museli.
Dovede si treba predstavit, ze si nechate prevest prachy do banky v Hongkongu, tamnejsi banka zrovna neodpovida, protoze krokodyl prekousl kabel, tak se ve vasi bance na den zasekne terminal? A protoze na vedlejsi prepazce zase neodpovida banka na Kajmanech, kam si nejaky politik prevadi statni penize, protoze tam kabel prekousal aguti, tak nasledkem toho je cely bankovni system priveden na pokraj krachu a pri zivote se drzi jen za cenu neuveritelne pomalosti.
No a pokud tem borcum nechodi ani spojeni DB systemu s datovym ulozistem, tak to uz je tedy tresnicka na dortu. To vypada jako opravdu profesionalni reseni, na ktere bychom meli byt hrdi a ukazovat ho zahranicnim delegacim. Kdyz se clovek nemuze spolehnout ani na to, ze se dostane na vlastni data, tak by me zajimalo, proc nekdo ocekava, ze se dostane na data cizi.
Ad nemysite, ze by ten system s tim mel nejak pocitat - to je otázka procesů. Pokud chce někdo například převést auto, a nelze ověřit že není ukradené, tak nemůžete převod provést, zapsat ho do TP, a ověření provést později. Jinak transakce v browseru nezůstávaly viset. Měly by po nějaké době spadnout do chyby. I pokud je lze z té webové aplikace opakovat, je vám to na nic, protože další request serveru na ostatní systémy státní správy úplně stejně neprojde.
Ad pokud tem borcum nechodi ani spojeni DB systemu s datovym ulozistem - dodavatel aplikace nedodává, neprovozuje ani nepodporuje HW. Za tím nespíš stojí Telefonica O2, případně Česká pošta (a následně jejich dodavatelé). Tohle mimochodem vidíte v každé větší firmě. U aplikace různé týmy (interní nebo outsourcované) odpovídají za HW+OS, networking+SAN, provoz aplikace, helpdesk, vývoj aplikace...
Ad vypada jako opravdu profesionalni reseni, na ktere bychom meli byt hrdi a ukazovat ho zahranicnim delegacim - a pionýři by u toho měli mávat šátky, jedno dítko nabídne z košíku chléb se solí atd. :) Ten projekt je typická IT katastrofa, jakých je na světě dlouhá řada ve státním i privátním sektoru. Ano, stát je expert na vytváření podobných katastrof a neschopnost je řešit. Jenže co chcete, když stát nemá experty? A kde je má brát, když za ty peníze, v tom prostředí plném politiky a byrokracie, nikdo schopný pracovat nebude?
Tipnu si, že zadavatel špatně popsal zadání, špatně rozdělil role, špatně řídil projekt, dodavatelé předražili dodávky, dodali nezbytné minimum, které stejně nefungovalo, různé subdodávky nefungovaly dohromady, a dodavatelé si problém přehazovali jako horkou bramboru.
Aaa negramotnej idiot se vyjadruje ke vecem, o kterych nema paru. Hosane, s registrem pracuje MAXIMALNE 250lidi zaroven, to je RADOVE min, nez na lecjakym pidiwebu.
A ne, opravdu neni problem s dotazovanim se do horoucich pekel, ale v tom, ze ten slavnej registr nedokaze podle VINu najit auto.
Ve skutečnosti státní správa nemá dost expertů ani na vytvoření slušného zadání, natož na jeho implementaci. Navíc úprava zdrojáku znamená také nutnost výsledek vyzkoušet, zdokumentovat a podporovat.
BTW všimněte si, že státní správa nemá ani vlastní automechaniky nebo elektrikáře, natož aby si auta nebo elektrická zařízení stavěla. Proč by to měla dělat u SW? Má na to stejně mizernou kvalifikaci.
Ze zprávičkového systému root.cz mi není jasné, na koho reagujete, ale je-li to na mě, tak bych rád upozornil, že na rozdíl od ministra Babiše jsem neříkal, že státní správa a samospráva si má něco naprogramovat sama. Samozřejmě by to měly dělat komerční subjekty, ale za jasných podmínek předání kompletních kódů pod otevřenou licencí. A výsledkem jejich práce by v okamžiku předání do provozu mělo být též zveřejnění kompletních zdrojových souborů na "státním serveru" a další vývoj už by měl probíhat plně otevřeně, klidně i s pomocí jiné firmy, či více firem.
Jsem asi idealista, ale mám dobrou zkušenost se zveřejněním zdrojových kódů projektů - obvykle se objeví lidé a začnou systém vylepšovat. Pro sebe i pro druhé. A dokonce zdarma (což by v tomto případě nebylo ani nutné).
Hm, a kdo bude takový systém podporovat? Dodavatel těžko bude držet záruku nad něčím, do čeho si zákazník (klidně s pomocí třetích stran) zanáší změny funkcionality.
Navíc příspěvky třetích stran do open source projektů jsou zpravidla motivované osobním prospěchem: dotyčný chce vyřešit nějaký svůj problém, opravit bug nebo zavést novou funkcionalitu. Například MS přispěl do kernelu Linuxu, aby o integroval s Hyper-V. Těžko si představit, proč by někdo měl přispívat do systému evidence motorových vozidel s propojením na české základní registry a Schengenskou evidenci ukradených vozů, protože takový systém provozuje v ČR jediný subjekt, a zahraniční projekty mají odlišná specifika.
Zažil jsem to. Systém, který fungoval jen občas. Tedy tak na 95%, což nevypadá špatně. Ale ve skutečnosti to dva roky jelo a pak měsíc ne, protože se zrovna nenašel šikovný programátor. Nešikovný to opravit neuměl (dodával jen názory na předešlé autory) a oslovení programátoři to chtěli zaplatit.
Nevěřil byste, jak málo má občan pochopení pro dočasný problém s obecní vývěskou. Zákon byl naplněn, papír vysel na náměstí. I na webu to bylo, ale muselo se tam proklikat po jednom. Ale že to nebylo na internetu "na obvyklém místě v obvyklé formě" (interaktivní kalendář), tak to po měsíci vypadalo na předčasné volby. A ne, nenašel se žádný šikovný programátor, prostě se za peníze zastupitelů najal živnostník. Vzal si deset tisíc za úpravu na dva řádky. Věděl, kam sáhnout.
PS: Šlo o problém s google site, kdy po bezpečnostním updatu chrome přestaly fungovat vložené kalendáře. Řešení bylo změnit ve scriptu řádek na: setSandboxMode(HtmlService.SandboxMode.IFRAME); Nic složitého, ale prostě se nenašel nikdo, kdo by investoval půl hodiny do hledání na google.
Nj, dment jako ty nemuze samozrejme tusit, ze jak Praha Tak Kotehulky maji ZAKONEM presne dano co maji delat (a nic jineho delat nesmi), takze jednotny web by znamenal tam maximalne 5 variant podle toho, o jaky typ spravniho celku jde. A kupodivu by pak ovcan nemusel na 150 zcela ruznych webech resit, kdepak asi tak bude zasito to ci ono. Proste by to bylo vsude stejne.
Nedela to zadna bezna firma tak proc by mel stat?
1. stat neni zadna firma
2. protoze by to zpristupnil verejnosti ktera ho financuje, a ktera by mohla zaroven pomoci s vyvojem, misto aby penize ktere stat od lidi dostal daval bagrama znovu a znovu komercnim subjektum za ty same veci a nikdo ani nemohl overit jestli efektivne...
Nj, tatar jako ty samo nemuze chapat rozdil mezi firmou a statem. Ten kod nevlastni zadny stat, kod vlastnim ja, ty, kdokoli, protoze prave za nase penize byl porizen. A ja chci videt a kontrolovat, jak ty MOJE prachy stat utraci. Jestli tobe je to jedno, tak mi posli svoje prachy na ucet, a ja si je nejak utratim.