Ale maji ji taky open source. https://opensource.apple.com/source/smb/smb-759.40.1/
Hlavní využití Samby není pro to, aby si administrátor linuxového serveru přenesl k sobě nějaké soubory – jak si asi představujete. Samba se používá jako síťové úložiště souborů, které používají uživatelé – třeba zaměstnanci nebo studenti. Když účetní potřebuje otevřít nějaký soubor ve Wordu, nebude ho odněkud kopírovat přes SSH, lokálně upravovat a pak kopírovat zpět, ale prostě si ho otevře ze síťového disku stejně, jako kdyby ho měla uložený lokálně.
Alternativou by dnes možná v jednoduchých případech mohl být WebDAV, ale Samba řeší i věci kolem přihlašování uživatelů a uživatelských profilů – tj. centrální správu účtů v síti a přihlašování z Windows.
Ja osobne mám takto pripojené SSH a nemám problém editovať priamo na tom tj. nemusím si kopírovať súbor (SSHFS Windows a Linux Mint natívne).. A prečo komplikovať prihlasovanie tak zložitými vecami keď máme RDP, VNC (tj tenké klienty) nieje to jednoduchšie na administráciu a na čas ?
Tenký klient nijak neřeší přihlašování – i ten uživatel tenkého klienta se pořád musí nějak přihlásit. A opravdu zábavná je představa, jak se 100 nebo 1000 lidí ve firmě přihlásí přes RDP na jeden vzdálený server a tam budou něco editovat ve Wordu, programovat nebo kreslit v Photoshopu – jenom proto, aby nemuseli sdílet soubory přes síť.
To jiste, a kazdej si poridi serverovou farmu ... to aby mel dost velkej power na upocitani toho sifrovani ... pocitam ze tak 2 jadra per uzivatel ...
Schvalne jo, pochlub se ... kolik ti to pres to SSHcko dava ... Ony si totiz specielne firmy porizujou 10G site ... aby pres to pak prenasely soubory rychlosti modemu ... ale zato bezpecne.
A ta uzasna flexibilita zejo ... takhle kdyz si dva useri otevrou stejnej soubor ... to teprve bude parada ... A jeste krasnejsi bude, az dva lidi budou ukladat soubor pod stejnym nazvem ...