Ono to neni uplne jednoduchy. Apache 1.X je sice hodne obsolete, ale porad se nekde pouziva. A tahle verze IPv6 nebude podporovat nikdy. Dalsi problem je, ze JVM sice IPv6 podporuje dlouho ale starsi verze bely totalne zabugovany. Pokud pouzivate Tomcat anebo JBOSS tak to neni problem, staci upgradovat JVM. Pokud ale pouzivate Weblogic anebo Websphere, tak mate smulu. JVM vymenit nemuzete. Jedina moznost je prejit na vyssi verzi aplikacniho serveru a to znamena spoustu regresnich testu.
Ve skutečnosti se v těch velkých firmách až na nějakou javu to IPv6 vůbec nedostane. Zúčastnil jsem se v jedné takové firmě projektu, který měl vyhodnotit přechod na IPv6. Výsledné řešení by vypadalo tak, že IPv6 by končilo na loadbalancerech, v nejhorším případě na apachi a vše za tím by se vesele dál provozovalo na oblíbeném IPv4 10.0.0.0/8 rozsahu zřejmě už navždy. Jediné co by se změnilo by bylo pár systémů, aby si poradily s IPv6 adresami (jako auditní logy v DB a jejich analýza).
Jestli ono to nebude tim, ze prave ti velci maji nahrabane hromady IPv4 adres, takze je jaksi jejich nedostatek nepali. Jednoduse to budou resit (a jak bylo zmineno, nejspis nejakym praseckym prekladem) az jim nic jinyho nezbude.
Mimochodem, t-mobile neumi IPv6 ani v pripade, ze nabizi konektivitu ... coz me celkem rozesmalo (ze si maj web na 4ce ... je asi to nejmensi). A vazne nemluvim o mobilnim netu, ale o lince s SLAckem. A samo, nabizeji (na te lince) cele DVE ipv4 adresy (to se mi jeste nikdo neodvazil nabidnout, nejmin bylo dycky 8). Ze sou cca 5x drazsi nez libovolna konkurence ... uz prihazuju jen jako perlicku ;D.
O té přednášce se zda na Rootu docela dlouze diskutovalo. Závěr byl, jestli se nemýlím, takový, že autor té přednášky IPv6 docela fandí, a pokud to někdo pochopil tak, že je podle něj IPv6 horší než IPv4, pochopil to špatně.
Jak to může někoho překvapit (z chytřejší části populace), když tyto firmy v posledních letech neexpandují, protože nemají v období dlouhodobé recese kam, když mají k dispozici dostatečnou rezervu na IPv4 a když objevily kouzlo virtualizace současně s ochutnávkou cloudů? Mimochodem, překopat síťovou infrastrukturu korporace znamená nemálo investovat do IPv6 kompatibilních prvků...