No a keby každý štát prispel len pár miliónov, čo sú drobné, tak by open-source svet bol úplne inde, a maly by sme pokroky, aké v IT sme ešte nevideli. To čo bude možné v roku 2200, by bolo možné ešte za súčasnej generácie. Škoda len že to tak nefunguje. A to pritom platíme my občania, takže je to v podstate náš softvér a máme mať právo na prístup ku zdrojovým kódom už len z morálneho aspektu.
Co platite vy obcania? Dajte to trochu do kontextu. Ak myslite SW pre statnu spravu je to diskutabilne. Prezradim vam tajomstvo, v tom SW nie je nic zaujimave. Je to obvykle nudny kod kopirujuci nejake formulare a worflow danej organizacie.
No nevím trochu bych se obával, že by se pak open source přisály pijavice a začali by řešit různé inkluze a podobně voloviny. Krásný příklad je Mozilla a asi všichni víme jak to s ní teď je.
Vás tie inklúzie musia v noci budiť zo spánku ... Používajte Brave, ten browser robí, taký pán. (V rámci diplomacie to formulujem takto)
No a potom ti přijde email, že je potřeba najít "black women" na nějakou pozici, kde máš problém sehnat "white man"... Toto bylo asi 5 let zpět v německu...
Takže jo, celá inkluze je vlastně rasizmus, a rasizmus mi vadí...
Moudry urednik nejlepe pozna, co je dobre a do ceho investovat, je velka skoda, ze dane jeste nejsou 100% a stale s casti svych prijmu mohou lide v Evrope nezodpovedne nakladat, nastesti delame vse pro napravu ;-)
20. 10. 2024, 14:37 editováno autorem komentáře
Vidím, že más velké zkušenosti s vývojem open-source.
Problém je, že firmy na to prostě serou a vývojáře z nějakého důvodu nedokážou podpořit (je to z nějakého důvodu složité podpořit jakýkoliv projekt nebo konkrétní vývojáře - si třeba pamatuju, jak hlavní vývojář freetype dostal podporu až když řekl ze to pověsí na hřebík..).
No, a ty státní věci open source taky používají, že jo... takže i stát by se na tom mohl trochu podílet, když ty extrémně velké a bohaté firmy selhaly.
20. 10. 2024, 17:39 editováno autorem komentáře
Naštěstí firmy ty peníze alokují naprosto efektivně, takže se vůbec nestává, že miliardové byznysy závisí na knihovně, kterou dělá jeden dobrovolník po večerech a který je rád, že je rád, natož aby tomu z bezpečnostního pohledu dával péči, jakou to potřebuje.
A už vůbec tady neprobíhá kapitalizace zisků a socializace nákladů, kdy když dodavatel softwaru, který kvůli něčemu takovému způsobí zákazníkům velké ztráty, jen řekne "sorry" a pošle voucher do UberEats na 10 dolarů. :)