Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku Německý státní fond investuje téměř 700 tisíc eur do FreeBSD. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Nově přidané názory se na webu objeví až po schválení redakcí.

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 8. 2024 14:11

    Tom5

    @Danny:

    Řada spisovek (IMHO většina aktuálních), na zelené louce vznikla. Stejně tak systémy archivací atd. Ta dodací doba v tendrech byla často tak krátká, že to naopak nikdo neměl šanci vyvinout a implementovat, pokud už v době podání nabídky neměl něco minimálně nastartovaného ne-li hotového. Takhle to je IMHO často i dnes.

    „a samozrejme zpusobem vyhodnym predevsim pro dodavatele“ – Tohle fakt neberu. Jak určujete „výhodnost“ pro objednatele, který s nabídkou souhlasí aniž by musel? Nebo chcete tvrdit, že musel souhlasit s danou nabídkou? Jistě obce se mohly spojit a pořídit jednu spisovku pro všechny (mimochodem k tomu není potřeba mít opensource projekt). Jenže za prvé něco takového nemusí být zrovna výhodné, namátkou mě napadá katastrofální projekt INDOŠ a za další běžný komerční software umožňuje rozpustit náklady mezi více zákazníků a v neposlední řadě především konkurenční prostředí stahuje cenu dolů... To, že např(!) GPL nebrání v prodeji licence je sice hezké, ale v praxi funkční asi jako komunismus.

    U opensource projektu dálničních známek jsem měl spíš na mysli ani ne tak jeho technický průběh (ten za špatný ani nepovažuji), ale spíš, že cenově to ve výsledku (dokonce jen částečném výsledku) bylo jen o málo méně než původní komerční nabídka a asi 12x víc než některé původní opensource odhady...

    Abych nebyl špatně pochopen. Já nemám nic a priori proti opensource produktům. Jen mi možnost hrabat se ve zdrojácích nepřijde sama o sobě jako benefit, za který bych musel vždycky platit... Ergo jeho výhodnost je otázka konkrétních potřeb a podmínek...