@Miroslav Šilhavý
Zajímavé. Nešlo by to udělat jedno pro vždy tak, že prostě pro každou aplikaci musí být by default definováno rozhraní, aby bylo možné je zaměňovat a prostě je nechat zaměňovat? Něco jako když se chystá EU nakázat, že výrobky se musí dát opravit - což je podle mě po dekádě zase jednou nějaký dobrý nápad.
Nejsem toho názoru, že by Google získal majoritní podíl v prohlížečích proto, že se udělalo rovné soutěžní pole (pokud máte na mysli někdejší ballot screen vyvolaný Operou). To soutěžní pole s prohlížeči reálně zorala Mozilla Firefoxem, byť z toho ve finále vyšel vítězně Google, což potvrdil Microsoft použitím Chromia pro Edge.
Česká republika (CZK měsíčně)
50 GB: 25 Kč
200 GB: 79 Kč
2 TB: 249 Kč
Onedrive:
100GB: 49Kč
Dropbox:
2 TB: 300 Kč
Google:
100GB: 60Kč
200GB: 80Kč
2TB: 300Kč
Ty ceny se moc neliší, funkce v různých systémech jo.
A mimochodem, OndeDrive integrovaný ve Windows? Snad ho stačí odinstalovat a je to. Nebo jen zakázat spouštění.
Apple to má úplně jinak. Má mnohem hlubší integraci, iCloud je všude v Cocoa (Touch), hlavně v CoreData, a tam by to nahradit nešlo. Že taky umožňuje sdílet soubory je jen malá část toho frameworku. Apple navíc nijak neomezuje použití OneDrive (apod.) na macOS. Ale bylo by fajn vidět, jak EU nutí Microsoft vyvinout pro macOS alternativu ke CoreData :)
Priznam se, ze mi to prijde jako kravina. Proti nextCloudu vubec nic nemam, naopak OneDrive ve widlich me stve, odinstalovavam ho, ale na druhou stranu to beru tak, ze widle sou od M$ a tak at si s tim M$ dela co chce.
Divim se, ze si vyrobci tuning doplnku pro auta nestezuji, ze skodovka dava do auta uz z vyroby volant a tedy uzivatel uz neni nucen si vybrat a tedy to poskozuje vyrobce nahrad.
Kdyby si v next cloudu radeji nechali narust poradny plnovous. Nebo udelali svuj OS z predinstalovanym nextCloudem ;-)
29. 11. 2021, 10:48 editováno autorem komentáře
Kdyby měla, tak se stává firmou s dominantním postavením a vztahují se na ni jiná pravidla podle zákona na ochranu hospodářské soutěže. Pak bychom mohli řešit, jestli si tam může dát volant natvrdo, nebo umožnit výběr apod. Škoda ale dominantní postavení nemá, takže ta analogie je bezpředmětná. Stejně tak nikdo neřeší, co si kdo předinstalovává do linuxových distribucí, protože jejich tržní podíl a tudíž schopnost ovlivnit navazující trhy je malá.
Mimochodem kdyby měla 90% podíl na trhu s auty, tak si myslím, že už byste moc velkou svobodnou volbu si koupit jinou značku auta neměl. Teoreticky měl, ale prakticky byste narážel na věci jako, že pneu až na pár modelů by se dělaly jen pro Škodu, benzínky by byly uzpůsobené pro Škodu, měl byste problém sehnat opraváře, který dělá něco jiného než Škodu... I kdyby někdo začal nakrásně dělat lepší auto, tak byste si jeho nákup pravděpodobně velmi rychle rozmyslel a vo tom to je.
Rozumím. Já tím chtěl jen říct, že existuje nepřesně definovatelná hranice mezi tím, kdy je na místě umožňovat volbu, a kdy je to nesmyslný požadavek. I kdyby měla Škoda 90% podíl na trhu, stejně by u lidí nebyla o nic větší nebo menší touha měnit volant.
Jestli to platí u OneDrive, nedokážu říct. Ale je na místě se touto otázkou zabývat v první řadě. Pak dál už platí přesně to, co píšete.
Nextcloud je hodně dobrá volba, pokud chcete být pány svých dat. Spoustu věcí umí, spousta věcí je ale taková ... nedotažená. Na takové to "domácí žvýkání" dokonce je přepřipravené ubuntu+nextcloud pro RPi, super do chvíle, než zjistíte že slibovaný integrovaný "office" funguje jen na x86 platformě. Chce to prostě doladit.
Áno, je to dobrá voľba s výbornou bezpečnosťou dát. A áno, niektoré veci zatiaľ nie sú dotiahnuté. Ale je to otvorená platforma a nikomu nebráni niečím prispieť alebo si integrovať vlastné riešenie.
Na druhú stranu, mal som tú možnosť integrovať v korporátnom riešení M365 Enterprise a možnosti boli veľmi obmedzené. Či Teams klient, online verzia Sharepoint alebo OneDrive. Keď zamestnanci zistili aké (ne)možnosti majú oproti triviálnemu lokálnemu fileserveru, museli sme si vypočuť veľmi nepekné a hlasné slová. A tiež to dokončovali pod rukami, ale za licencie sa platilo v desaťtisícoch EUR hneď.
Je naozaj neuveriteľné, ako Office produkty udžujú MS roky nad vodou. To je vec, ktorá bude vždy v ich prospech do doby, než príde niekto s niečim porovnateľným. Ostatní majú len horšie alternatívy.
29. 11. 2021, 13:40 editováno autorem komentáře
No, ale: MS nabizi produkt widle. Ty ho bud chces, a tak si ho koupis a pouzivas, anebo ho nechces a nic nekoupis. MS proste nenabizi produkt widleX s vlastnosti X nebo widle-Y bez vlastnosti Y. MS nabizi jen widle.
Teprve az ve chvili, kdy MS zacne pomoci vlastnosti Z prekracovat antimonopolni zakon, pak se da soudem resit ze MS musi upravit widle a vyrobit widle2-Z bez vlastnosti Z.
Otazka, jestli si jako spotrebitel muzu upravit mnou koupene widle aby se chovaly jak potrebuji je proste jiny problem nez ktery resi nextcloud a dalsi.
Dovolím si nesouhlasit. Problém je v tom, že současné SSD nemají dostatečnou kapacitu. Proto třeba u uživatelů Macbooků je iCloud skoro nutností pro pohodlné používání. U PC s Windows to nebylo tak kritické, ale také to směřuje tímto směrem.
Na rozdíl od prohlížeče má integrace cloudu s OS smysl. Na PC by se to ale mělo udělat v rámci otevřených standardů. A o to asi těm firmám jde.
Ale jo, fakt je to podobne. IE zacal byt integrovany do systemu, a i kdyz ho clovek diky ballot screen mohl jakoze odinstalovat, porad tam nekde byl schovany, protoze nektere komponenty windows bez nej nefungovaly.
A ne, cloud+OS neni nicim dulezitejsi nebo vyznamnejsi nebo smysluplnejsi nez prohlizec+OS.
Já ten rozdíl vidím v tom, že prohlížeč mohla být user-level aplikace. Integrace s cloudovými službami se může dělat (a dělá) v rámci jádra. Možná ne ve všech případech, ale třeba microsoftí synchronizace s OneDrive na macOS běžela v rámci jádra. Detaily neznám. S nadšením jsem to do macOS nainstaloval, protože jsem si myslel, že budu mít pokoj od pomalého a nespolehlivého OneDrive. Jenže když ten synchronizátor dělal svou práci, tak zcela paralyzoval zbytek systému. Nedalo se to zabít, systém ukazoval, že jádro žere 100% CPU. Použitelné to bylo jen pro synchronizaci několika malých souborů. Jakmile to mělo synchronizovat velké množství dat, tak to z macOS udělalo nepoužitelný systém. Po několika dnech jsem to musel odinstalovat a už to nechci ani vidět. Synchronizace s iCloudem funguje mnohem lépe, uživatel si jí leckdy ani nevšimne.
Já to vidím tak, že při integraci do jádra může MS použít mnohem víc "triků" (nechci napsat sviňáren) vůči konkurenci. V souvislosti s kauzou DOJ vs Microsoft se třeba diskutovalo o použití nedokumentovaných API MS aplikacemi. Údajně jim to dávalo výhodu oproti konkurenci, která používala dokumentované API. V případě jádra má Microsoft víc možností tuto praxi tajit než v případě user-level aplikací. Netvrdím, že to dělá nebo chce dělat. Ale tu možnost tam vidím.