nechcel som tomu verit, ale vyzera to, ze je to naozaj tak. vie niekto, co maju neuronove siete spolocne s fyzikou? nasiel som len toto:
https://vedanadosah.cvtisr.sk/priroda/fyzika/nobelovu-cenu-za-fyziku-ziskali-john-hopfield-a-geoffrey-hinton/
kde je citat od Ellen Moons. ak je to pravda, tak sa jedna o cistu ubohost a uz ani ta nobelova cena nie je co byvala.
zial je to tym, ze na poli fyziky ako takej sa toho deje zalostne malo, rozhodne nic co by stalo za Nobelovu cenu... tak toto uz je ciste zufalstvo v snahe najst aspon nieco co ma okrajovo nieco spolocne s fyzikou... a AI a neuronove siete sa vo vyskume fyziky (ako vsade inde) urcite pouzivaju... a navyse aj tak neni asi iny chlievik kam by im to zapadlo, tak to dali do tejto kategorie... Sabine Hossenfelder mala o tom akurat dobre video na TouTube :)
Napadlo mě přesně to samé. Nic proti ocenění, ale Nobelova cena za fyziku je za mě pro objevy týkající se AI opravdu úlet.
Pointa bude skôr v tej vete „Obaja laureáti využili nástroje z fyziky na vývoj metód, ktoré sú základom dnešného výkonného strojového učenia.“
Tak zase úplný úlet to není. Ty neuronové sítě se aktivně ve fyzice používají, například v částicové fyzice, materiálové fyzice a astrofyzice. K tomu ta Hopfieldova síť používá spiny a Hinton zase použil Boltzmanovu statistiku z termodynamiky. Kvůli tomu máte v LLM (pokud tedy můžete měnit parametry) teplotu. Když ji zvýšíte, tak výsledek bude více náhodný blábol (halucinace), ale zase více originální (odlišný od vstupů?).
https://en.wikipedia.org/wiki/Hopfield_network
https://en.wikipedia.org/wiki/Boltzmann_machine
K tomu ještě přidejme, že Nobelova cena za informatiku ani za matematiku není
https://hsm.stackexchange.com/questions/24/why-isnt-there-a-nobel-prize-in-mathematics#answer-28
Nobelova cena za informatiku sice neexistuje, ale každý rok se uděluje Turingova cena, která se považuje za jakousi "Nobelovku za informatiku".
Geoffrey Hinton Turingovu cenu obdržel v roce 2018 za: For conceptual and engineering breakthroughs that have made deep neural networks a critical component of computing"
9. 10. 2024, 10:37 editováno autorem komentáře
Matematikové mají snad stejně prestižní Fields medal, ne?
Cena je to každopádně zasloužená, o tom žádná, ale obor je opravdu úlet (navíc, nebylo doposud v podmínkách Nobelovky něco jako experiment - takže třeba cena za Higgsův mechanismus čekala na potvrzení na LHC?)
Jinak jsem viděl od Johna Baeze použití počtů z QFT (anihilační/kreační operátory na stavové vektory) na stavy u Markovova procesu, použitý na příkladu množení králíků vs predátorů. Bude se tedy za podstatné objevy v evoluční biologii také dávat nobelovka z fyziky, když je použita matematika obvyklá ve fyzice? Nezlobte se, ale to vysvětlení je opravdu drbání se levou zadní za uchem...
Jasně Turingova cena, Fieldsova medaile, ale ani jedno nemá takový dopad a prestiž jako Nobelova cena. Například dostane se to vůbec do televize?
Tak komise pro Nobelovu cenu nemusí přihlížet k tomu, že by nějaký výzkum měl spíše dostat například méně prestižní Turingovu cenu a tím to smést ze stolu.
A experiment není v podmínkách, v podmínkách je, že to má být potvrzené. Třeba Einstein nedostal za relativitu, v té době to nebylo ještě potvrzené, ale za fotoefekt. Neuronové sítě jsou v současnosti dost potvrzené všeobecným nasazením, hype, boomem (sami vyberte).
Mohol by mi prosím ako laikovi v oblasti AI niekto vysvetliť, čo znamená graf v linku? Nie je potrebné pozerať celé video, link je nastavený presne na graf. Ak chcem nakresliť napr. graf y=x^2, dávam na x-ovú os 'x', alebo znova "x^2"? A je grafom kvadratickej paraboly polpriamka? Potom ešte doporučujem pozrieť prvú sekundu videa, aby bolo jasné prečo sa pýtam.
https://youtu.be/2fRnHVVLf1Y?list=PLiPvV5TNogxKKwvKb1RKwkq2hm7ZvpHz0&t=1450
No to je přesně ta přenosová funkce, jak výstup neuronu reaguje na vstupy. Buď může být prostě y=x (to je na tom obrázku - prostě přímka), nebo schodek (25:26), nebo šikmý schodek (27:17), nebo sigmoida (28:37).