Nokia (bez ohledu na to, komu patřila, patří či patřit bude) v poslední době vyvíjela VR kameru Ozo. Ohlášena byla v roce 2015 s cenovkou 60 tisíc dolarů (zhruba 1,3 miliónu Kč), což samo o sobě naznačuje, že to s ní bylo nahnuté od počátku.
O něco později pak Nokia snížila cenu na 45 tisíc dolarů a později ještě více. Na produkt zaměřený na profesionální sféru pro pořizování 360° 3D videí s podporou živého streamování, monitoringu i automatického slepování jednotlivých částí do výsledného videa to byla cena poměrně slušná.
V dobách, kdy o tvorbu VR obsahu projevily společnosti jako Disney, Sony Pictures či UEFA a další velká jména to vypadalo, že Ozo má před sebou slibnou budoucnost, nicméně během posledních dvou let se prakticky nic zásadního v průlomu VR videa nestalo a tak Nokia s vývojem končí. Ozo kamera se nechytila tak, aby bylo pro firmu nadále lukrativní ve vývoji pokračovat. Týká se tak i zhruba 310 zaměstnanců z celkových 1090 (z Finska i USA), kteří v divizi Nokia Technologies pracují a kteří budou propuštěni.
Firma se hodlá naopak více zaměřit na licencování patentů a technologií či značku jako takovou. Aktuálně se přímo v obchodu Nokie Ozo+ prodává za 23500 eur. Doplňme, že Ozo snímá obraz celkem 8 synchronizovanými snímači i rozlišení 2k×2k, přičemž počítá se stereo výstupem ve 4k / oko. Objektivy s clonou f/2.4 ostří od 0,5 m a mají úhel záběru 195 °, snímače pak základní citlivost ISO 400 a dynamický rozsah 10 EV. Záznam probíhá na vyměnitelná SSD o kapacitě 500 GB, která vystačí na 45 minut záznamu. SW podpora pro zpracování videa je k dispozici pro macOS 10.11+ a Windows 10.