Obavam se, ze v au to neni jen o rychlosti, ale i o geograficke vzdalenosti. Precijen... rychlost svetla (zatim) obcurat neumime, takze i ty packety v kabelech litaji maximalne touto rychlosti, realne je to o dost pomaleji, uz trebas i jen kvuli zpozdeni aktivnich prvku v trase. Realne je to zpozdeni v rozmezi 1-2s; kdyz jsem z cz pracoval na serverech v APAC oblasti jsem vzdy trpel :)
no větší hovadinu už jsem dlouho neslyšel. Latence, budiš, ale i tak se jedná o cca. 150ms(300ms tam a zpět).
Kapacita je pořad na těch kabelech stejná n x 10Gbit. Počítam tedy že nízká kapacita je dána spíš náklady na tak velkou vzdálenost, ale rozhodně né technikou nebo fyzikou.
Je to hlavne o geografickej vzdialenosti a aj o pouzitiom protokole, ktore maju vplyv na vyslednu rychlost. Aktivne prvky su v tomto retazci nezaujimave(ak niesu zahltene).
Napr. pri TCP spojeni s velkou vzdialenostou brutalne klesa vysledna realna rychlost. Niekde to chlapik pekne ukazoval na priklade, kde na medzikontinetalnej linke , ktora zvladala vysoku rychlost (tusim nad 100Mbit) ,realne dosiahol len par Mbit. Da sa to pekne vypocitat.
Zase vpodstatě báboly, rychlost u TCP rozhodně neklesá. Jediné co se děje je to, že zjednodušeně řečeno se odešle balík dat a čeká se na potvrzení protistrany o přijetí dat. Ovšem s ohledem na latenci se nechá "balík dat" úměrně zvětšit/zmenšit. Takže 10Gbit, 100Gbit linku bezproblémů plně využijete jedním TCP spojením bez ohledu na latenci pokud takové spojení bude patřičně optimalizováno.
Optimalizace je pouze jednou z možností, další možnost je potřebná data přenášet ve více vláknech.
Už si vzpomínám proč raději nečíst místní komentáře. Každej "odborník" se vyjadřuje k něčemu čemu vůbec nerozumí. V tomhle státě je prostě každej IT, hokejovej a fotbalovej odborník. :-)
1) povídáme si o kapacitě. Latency linky změnit už z důvodu fyzikálních opravdu nejde, ale latence nemá naprosto žádny vliv na kapacitu linky.
2) nepovídáme si o změně MTU ale o změně velikosti TCP okna.
Prostě a jednoduše: mam-li 10Gbit trasu na 10.000km a na jedne strany do ní sypu data rychlostí 10Gbit, tak na druhé straně data stejnou rychlostí, ale s odpovídajicím zpoždením zase vylejzají.
Pokud ti jde o rychlost, tak to tam muzes ladovat jako UDP a potvrzovat to vubec nemusis. Je ti pak uplne urite, jestli to na druhy strane toho dratu vyleze za 1/2 roku.
Jenze podmorsky kable to neni zdaleka jen kabel. To je taky hromada aktivnich prvku cestou, ktery na ip vrstve nebude vubec videt, ale jsou tam. A ty prvky muzou omezovat propustnost toho kabelu vic, nez vlakno samotny. Pricemz cim delsi ten kabel je, tim vic tam musi bejt tech aktivnich prvku a tim vic muzou omezovat jeho propustnost.
Ve finale vzdycky prenasis analogovej signal. A aby se data totalne nerozpadly, pouzivaj se ruzny samoopravny kody, ktery ale samo zblajznou taky kus pasma. Cim delsi vedeni, tim vetsi cast pasma se pouzije na kompenzaci chyb. I ten prastenej ethernet pouziva crc32.
"Optimalizace je pouze jednou z možností, další možnost je potřebná data přenášet ve více vláknech"
Problem je ten ze pocet vlaken je omezen- tady:
http://www.jupiterbroadcasting.com/100161/10000-cables-under-the-sea-techsnap-269/
je vysvetleno proc a jak celej ten podmorskej datovej cirkus vlastne funguje (@18m26s je videt i realnej kabel v rezu)
Pokud soudruzi v Nokii obesli fyzikalni omezeni "tloustky" kabelu pomoci modulace tak to je na medaili :o))))
"Jenze podmorsky kable to neni zdaleka jen kabel. To je taky hromada aktivnich prvku cestou, ktery na ip vrstve nebude vubec videt, ale jsou tam. A ty prvky muzou omezovat propustnost toho kabelu vic, nez vlakno samotny"
Je to tak- je tam kazdych tusim 100km tzv. repeater kterej zere pomerne dost energie a samozrejme pri kazdym pruchodu signal drobet spozduje. Coz je napr duvodem proc pri arbitrazovych automatizovanych obchodech na burze maj firmy ktere se ucastni trhu tendenci se stehovat "pobliz burzy" ktera obchody vyporadava protoze rychlost svetla je prilis pomala a trafik pres Atlantik pridava latenci, takze pokud by se teto souteze chtel ucastnit computer z Evropy tak prakticky vzdycky prijde "z krizkem po funuse..."
http://topdocumentaryfilms.com/money-speed-inside-black-box/
Pokud by nekoho zajimalo kde vsude jsou natahany pod morem kabely tak tady je docela pekna mapa:
http://submarinecablemap.com/