Zajímalo by mě, co autor zprávičky myslí tím, že Notepad++ je už nějakou dobu dostupný pro Linux. Na stránkách programu není o Linuxu ani písmeno, ke stažení jsou pouze verze pro Windows, na diskusním fóru programu uživatelé léta marně volají po linuxové verzi (i nejnovější příspěvky jasně píšou, že je pouze pro Windows), ve zdrojovém kódu není žádný pokyn pro sestavení na Linuxu a komunitní balíčky programu, které jsou různě na internetu pro některé linuxové distribuce, jsou verze pro Windows, používající Wine. Mimochodem, pod Wine to, jako mnohé jiné programy, funguje tak trochu. Spustit to jde, ale k používání to moc není, ovládání nefunguje stoprocentně, vypadá to hnusně, GUI je línější atd.
Jediný mě známý Notepad++ pro Linux je Notepadqq https://github.com/notepadqq/notepadqq
Rekl bych, ze Notepad++ bude opravdu pro linux az kdyz autor sam bude aktivne opravovat chyby pri behu na linuxu, nebo sam bude vyvyijet program tak aby chyby pri behu na linuxu nevznikaly. Neboli je tam dulezite to autorske zapojeni.
Vsechny ty programy vyvinute jen a pouze pro windows, a presto fungujici pod winem proste neoznacujeme jako ze jsou "dostupne" pro linux. Protoze kazda jakakoliv nova verze programu nebo wine muze tu funkcionalitu naprosto zrusit, a vyrobcum programu to bude naprosto sumafuk.
Samozřejmě, že podpora přímo od upstream vývojářů by byla mnohem lepší, ale ve skutečnosti je to často stejně tak, že za podporu, testování, patche atd. pro konkrétní distro ručí správci distra nebo přispěvatelé, a v případě balíků typu snap a flatpak je to balič (který je často nezávislý na upstreamu). Tenhle balík přímo neznám, ale pokud to balič testuje a podporuje a balí se správnou verzí Wine tak, aby to fungovalo, pak to v zásadě není nic jiného.
Vidím to podobně, jako když v počátcích Linuxu vyšel tehdejší Netscape Navigator pro Linux. Byl to sice build přímo od Netscape, ale hrozně nestabilní a absolutně nepodporovaný - přesto to byl Netscape pro Linux. Tohle bych tedy bral podobně jako pravděpodobně nepodporovaný Notepad++ pro Linux. Pokud upstream začne někdy testovat svá vydání na Linuxu s Wine, pak to bude zcela regulérní Notepad++ pro Linux (že interně používá Wine pak bude nepodstatný implementační detail, stejně jako spousta softwaru pro Linux používá např. Electron, Javu a jiné runtime systémy).
Jasne, spoustu prace udelaji spravci distra a balici. Jenze autor takovych programu to pri vyvoji aspon na tom linuxu jednou za cas zkusi. Kdezto u notepad++ autor asi ani nevi jak linux nainstalovat. A pokud prida nejake API volani, ktere wine nema, tak se muzou balici klidne rozkrajet ale pod wine to nepojede v jakekoliv verzi.
World of Warcraft taky nikdo neoznacuje ze je pro linux, i kdyz ve wine ma oceneni platinum/gold uz fakt dlouho.
je to silna demagogie, "program pro linux" nedela moznost "nejak" "program pro windows" zprovoznit, jakmile je to "program pro windows" ktery "bezi ve wine", tak to stale je "program pro windows ktery bezi ve wine" s primhourenejma ocima pri upstream podpore to lze nazvat zaroven "program pro wine" ;-)
priklad z praxe, "TeamViewer pro Linux" byl jeste pred casem "nativni linux server cast + windows klient s bundlovanym wine", primo oficialne od autoru... ten klient ale nebyl "program pro linux", teprve od verze TeamViewer 13 je klient nativni linux program...
u Elektronu je to zdanlive zradne, nicmene tam stale je nativni linux program, napr. Signal:
$ file -L /usr/bin/signal-desktop
/usr/bin/signal-desktop: ELF 64-bit LSB shared object, x86-64, version 1 (SYSV), dynamically linked, interpreter /lib64/ld-linux-x86-64.so.2, for GNU/Linux 3.2.0
u Javy je to jednoduche tam to proste neni "program pro Linux" ale "program pro Javu" ;-)
Posuzovat zdali je program "pro Linux" podle toho, zda je ve formátu ELF, nedává moc smysl. Např. DNF je v Pythonu, žádný ELF tam není, přesto je to zcela nepopíratelně program pro Linux. Stejně tak spousta dalších věcí, Gnome Shell je (bohužel) v JavaScriptu atd. U Javy není pravda, že software by bylo nutně "pro Javu", existuje řada věcí v Javě dodávaných ve formě JVM bytekódu, u kterých je build přesto specifický pro daný OS. Jeden příklad za všechny: Eclipse.
I samotný Wine má utility evidentně "pro Linux", které jsou implementované jako .exe binárky, například winecfg.
Je to tak, že software pro Linux je pro mě software, které funguje na Linuxovém jádře a - jak jiný přispěvatel správně poznamenal - u kterého upstream nebo distributor, nebo balič, takové používání testuje a podporuje. Jestli má binární formát ELF, používá loader ld.so a jako abstrakci nad systémovými voláními glibc, nebo binární formáty COFF/PE, loader wine a jako abstrakci libwine/win32, anebo něco ještě jiného, je irelevantní co se uživatele týče.