To jsou zase bláboly nějakého zakomplexovaného trolla. Žádné distro není bez chyby, ale Ubuntu 14.04 používám na Thinkpadu X1 Carbon a nepozoruju, že by to byla sračka. Sem tam něco zlobí, ale to kolegovi s Fedorou taky. Ve srovnání s manželčinými Windows 8 je oboje suprově stabilní.
BFU, který si Dell s Linuxem koupí nepřipravený, co ho čeká, bude mít stejné problémy na všech distrech: vypadá to jinak než Windows, není tam MS Office, HW vázaný na Windows nefunguje (u mě třeba emulace duplexu na tiskárně Samsung a aktualizace map v Garminu), apod. Ale tvrzení, jak je Ubuntu špatné a nějaké magické distro bezchybné, to je úsměvné až hloupé.
Tak jiste, zadne distro neni dokonale, problem se muze vyskytnout s kazdym. Ale akorat v Ubuntu trci baliky s leta nahlasenymi bugy, ktere nikdo neopravuje. Takz treba stabilita u LTS znamena, ze kdyz tam nefunguje balik, ktery nepouziva dostatecne velka vetsina uzivatelu, tak to tak bude az do pristiho LTS. A kdyz da clovek na modleni, tak v novem to snad bude opravene. Ubuntu je zalozeno na Debianu unstable. Zakladat distro na unstable muze jen debil. Normalni clovek pouzije minimalne testing.
Tak jiste, zalozit to na unstable urcite zlepsi situaci tim, ze trotlove budou nadavat, ze je tam OpenOffice 3.1. Zato si ale budou libovat, jak pekne pada. BTW, Openoffice uz snad zadne distro nepouziva.
Chrome/Chromium a dalsi browsery pak patri k tomu typu baliku, ktere byvaji backportovany kvuli bezpecnostnim diram, pokud se rovnou nepouzije extra repo, aby byly vzdy aktualni.
Takze tvoje poznamka je zcela mimo misu a vubec na hlavu. Tim, ze zalozim distro na unstable a ziskam tim o verzi novejsi baliky, z nichz pak ctvrtka bude padat, urcite dobre distro neudelam. Opravdu nevidim duvodu davat do distra co nejnovejsi verze softu, kdyz nejnovejsi zustanou jen treba par tydnu, protoze Ubuntu neni roling release. Ta o cislo vyssi verze za zavleceni nestability opravdu nestoji.
S tym unstable/testing/stable nemas vobec pravdu, Jardo. Tie nazvy vetiev nehovoria nic o "stabilite softveru" (ci to pada alebo nepada), ale o "stabilite verzii". V stable vetve sa (az na par vynimiek) nemeni cislo verzie - co je vyhodne hlavne na serveroch (spravca nemusi davat pozor na to, ci netreba upravovat konfiguracne subory po automatickej aktualizacii). A takisto moze v unstable i testingu docasne nastat situacia, ze sa rozbiju zavislosti medzi balikmi, co zase musi spravca riesit vratenim predoslej funkcnej verzie balikov a pockat, az sa vsetky potrebne zavislosti v distribucii zladia.
Z hladiska chybovosti softveru je unstable na tom priblizne rovnako ako stable. A Debian ma velmi vela spokojnych desktopovych uzivatelov vetvy unstable.
Pre odvodene distro (ako je napriklad Ubuntu) je uplne jedno, z ktorej vetvy Debianu zoberu baliky pre svoje vydanie, tym je dane len cislo verzie (a s unstable maju vyhodu novsej verzie). Podstatne je ale, ako dalej ten balik sami udrzuju (ak zoberu verziu z unstable, tak potom nemozu len jednoducho preberat updaty z Debianu - v stable je starsia verzia balika a v unstable je medzicasom uz novsia). Takze ak ma Ubuntu problemy s kvalitou softveru (ze nieco vobec nefunguje alebo nejaky program pada), nie je to kvoli tomu, ze zobrali ako zaklad unstable, ale preto, ze sa o tie baliky potom nasledne nestaraju dobre.
Navyse, zalozenim distra na testing-u by si vobec nepomohli, pretoze po kratkom case by boli v uplne rovnakej situacii (v Debian testingu by po case bola novsia verzia, takze updaty by boli zase len na nich), akurat by mali o nieco starsie verzie niektorych balikov.
Jo, jenze v unstable je hafo novejsich verzi softu, ktere nikdo jeste poradne nevyzkousel. V testingu uz je soft celkem otestovany, takze kdyz si zalozim distro na nem, zejmena kdyz si to odchytnu nekdy tehdy, kdyz uz je trochu zraly a ne hned po te, co preklopili unstable na testing a testing na stable, tak bych vysledku veril vice, nez distru zalozenem na unstable. Ona ta zaplava updatu a reportovanych problemu po kazdm vydani noveho Ubuntu, o necem svedci. Vsak to drive, nez tri mesice po vydani, instaluji akorat sebevrazi. A kdyz se vezme v potaz, jak Canonical kolikrat totalne sere na opravy nekterych bugu, tak se mi pouziti unstable opravdu porad nejevi jako dobry napad.
Jednoducho nemas pravdu. Naznacujes pricinnu suvislost tam, kde neexistuje (pocet updatov kratko po vydani), pripadne stavias uplne hypoteticke konstrukcie (co by si ty robil, keby si vytvaral vlastne distro - to je sice tvoj nazor, ten ti nikto neberie, ale nie je to agrument v takejto diskusii). To tvojim vyjadreniam vacsiu vahu neprida, skor naopak.
Ani do unstable sa nedavaju uplne rozbite veci, ktore by vobec nefungovali. Vacsina veci v unstable skratka uplne normalne funguje - a tie verzie uz predsa aj "boli vyskusane" mimo Debianu. Navyse, ze v case zmrazenia pred vydanim baliky obsahuju nejake chyby (a to je jedno, ci su to chyby z upstreamu alebo vlastne chyby pri balickovani), je z hladiska kvality vydania nepodstatne (je predsa ulohou distribucie to vyriesit do vydania), takze je prakticky jedno, ktora verzia sa zoberie ako zaklad.
Zaplava problemov v Ubuntu po vydani o niecom svedci, ale rozhodne nie o tom, ze Debian unstable nie je vhodny zaklad pre odvodenu distribuciu. A uz vobec nie o tom, ze Debian testing by bol zaklad lepsi (a ak tebe osobne sa zda testing vhodnejsi pre tvoje vlastne pouzitie, neznamena to, ze je to lepsi zaklad pre lubovolne odvodene distro).
mnohonasobne vetsi sance je ze narazi na prispevek od JardaP, reknou si to je srac a nikdy uz si na portalu o Linuxu neprecnou ani slovo ;)
jake jine ditro bys chtel predinstalovat aby melo velkou uzivatelskou zakladnu, vedle mnozstvi software a domunentace a bylo vhodne pro BFU?
btw: uz si nahodil to LFS abys prestal s tema ubohejma anti-buntu hlodama?
Cim se pro tebe, jako uzivatele *predinstalovaneho* Linuxu, lisi to, ze misto Ubuntu budes pouzivat Debian?
Jinak kdyz je Ubuntu tak uzasne, vysvetli mi nasledujici:
EcryptFS se pred nekolika verzemi Ubuntu sam odmontoval, kdyz jsi uspal pocitac. Pak v nejake verzi z nejakeho duvody odmontovani prestalo chodit, namomontovano bylo i po probuzeni. Tak tomu bylo az do posledniho LTS, naposledy pred par dny. Nyni to funguje pro zmenu tak, ze EcryptFS se odmontuje,o nejake dobe sam, zatim jsem nevypozoroval, na cem to zavisi. Mozna se odmontuje, kdyz nic nesaha na soubory na EcryptFS.
Jinak kdyz ti tak jde o BFU, tak mi rekni, co rekne typicky BFU, az jednou updatuje Ubuntu a nasledn mu bude chodit scanner leda pod rootem. A on bude tri dny googlovat, aby zjistil, jak nekde prenastavit prava na zarizeni, aby mohl scanner pouzit i pod normalnim userem. A az se mu to povede, tak za nejakou dobu prijde update Xsane nebo mozna nejake knihovny a nasledne scanner nebude fungovat. Bude sice nefungovat pod normalnim uzivatelelm, coz jsme vyresili v predchozim kroku, ale to BFU neutesi. Scanner totiz leda tak udela preview a zustane viset dole na strance a nevrati se do vychozi pozice. BFU pak zjisti, ze bug je nahlasen, po cele vecnosti zjisti, ze se na bugzile o tom trochu zvani, ale oprava nikde. Takze BFU se nasere, nainstaluje kradene Widle 7, kvuli tomu mozna bude muset koupit novy scanner, coz nasere, ale aspon to pujde pouzivat.
Nebo takovy geek, co si umane, ze si zkusi zbastlit neco s nbd-serverem. Bohuzel zjisti, ze Ubuntu je patrne jedine distro, ve kterem nbd-server nefunguje. Bug je nahlasen, ale to nikomu nervy nedrasa. Mesice plynou a oprava nikde.
Ano, Ubuntu je distro, ktere je vhodne uplne pro vsechny. BFU, geekove, vsichni si najdou sve bugy, nikdo neprijde zkratka.
Jen pro zajímavost jsem tam nasekal 16GB paměti, 512GB SSD, i7, zbytek víceméně základ. To u Series 5000, u Series 7000 nešlo vybrat Ubuntu (proč?!).
Výsledná cena je $2006, což je tak o $500 víc než podobných konkurenčních produktů, například moje Toshiba Portége, která má pro srovnání navíc Ultra Low Voltage procesor a celá je nacpaná v 13" krabičce. Na obhajobu je třeba říct, že i u ostatních (včetně Toshiba) znamená online konfigurátor 20-40% ceny navíc.
Takže tudy cesta bohužel nevede. Dokud se to nedostane do běžných e-shopů, tak cenově se to nemůže vyplatit. Daleko lepší by byla možnost u finálního produktu zvolit systém nebo zjednodušit vrácení windows...
PS: K tomu ta logika - čím vyšší třída, tím omezenější výběr systému - kdo jiný, než vývojář, potřebuje nadupaný a spolehlivý stroj???
Ne každému OSX ale vyhovuje. Kolem mě ho všichni používají a diví se, proč mám Linux, ale mě se prostě s Ubuntu pracuje líp. Abych měl vlastní zkušenost, koupil jsem si Macbook Air a 2 týdny ho používal. HW je skvělý (i když svou závislost na trackpointu jsem těžko překonával), ale s tím systémem se mi špatně dělalo. Neříkám, že je špatný, ale za dlouhé roky střídání Windows a Linuxu jsem si vytvořil nějaké postupy a tady nefungovaly. Kolega tvrdil, že to chce víc jak ty 2 týdny, ale já jsem nechtěl riskovat, že si nezvyknu, Macbook vrátil a jsem spokojený s Ubuntu na Thinkpadu.
Mimochodem, kdybych nesehnal X1 se starou klávesnicí, byl Dell XPS v podstatě jediná přijatelná alternativa, tak jsem rád, že Dell řeší Linux zrovna na téhle řadě.
OSX na m68k nikdy nebezel, nejde o to ze se to tak nejmenovalo, ale slo o naprosto jinej system....
OSX je zalozen na BSD a je to v zakladu Unix, predtim se to jmenovalo Mac OS X, nicmene ani to nebezelo na m68k, predtim to byl MacOS ktere bezelo na PPC no a konecne na m68k bezel System <=7 ;)
Před cca 2 lety jsem si chtěl pořídil Dell XPS s předinstalovaným Ubuntu (rychle nahrazeno jinou distribucí). Problém byla klávesnice: notebook s Ubuntu mohl být pouze s anglickou klávesnicí. Prodejce to vyřešil šalomounsky: nechal tam českou klávesnici za pár kaček vypálit laserem v jedné firmě :-).
Trochu krkolomné což, ale považte toto. Nedávno jsem se bavil s kolegou, který si pořídil notebook od Dellu s českou klávesnicí a ta měla proti anglické klávesnici dost nelogicky prohozenou klávesnici Enter a Shift.
Myslím si, že je zbytečné, aby na noťasu bylo cokoli předinstalované. Linuxových distribucí je příliš mnoho, každý preferuje něco jiného (já preferuju každý rok něco jiného).
Důležitější je, když výrobce deklaruje, že veškerý obsažený HW má (rozumně bezproblémovou) podporu v linuxu (aťsi na to vybere referenční distro třeba Ubuntu, protože podporovat vše nejde, ale pak vím, že s Kubuntu, Lubuntu a Mintem nebude problém).
Divil by ses, ale ja bych to ocenil. Kdyz sem objednaval auto, tak sem resil, jestli na nej umej dat gumy, ktery si vyberu ... neumej, respektive, samozrejme kdyz si je koupim tak mi je tam daj, ale ty z vyroby si jako protiucet nenechaj. Rafky si kupodivu vybrat muzes z pomerne velkyo rozpalu vsech moznych provedeni i rozmeru.
Autor opat poplietol informacie. V poslednej dobe sda to na root-e stava coraz castejsie! Asi sa ani neunuval precitat si povodnu spravicku (zdroj):
Dell XPS je iny model ako dell Precision.
Podla spravicky sa bude s ubuntu dodavat iba XPS13, ale cela modelova rada Precision.
Ono je to tak: Pokud něco nefunguje na WIN tak se holt nedá nic dělat, pokud to nejede na "Linuxu", tak je "Linux" na <|>.
Dokud se nevyřeší aspoň problémy s ovladači grafik a nebudou na "Linux" všechny, hlavně nové hry, dotud se neprosadí. Jako upřímě, každý se vy...be na to, mít Linux, a doufat, že herní novinky možná nějak za pár měsíců rozjede na GOG nebo tak. Je to takový začarovaný kruh.
Chápu, asi se ozve tuna lidí který grafika šlape nejlíp ze všech, sami si to odladili a nikdy problémy neměli ani "nikto s ich okolia", ale už jsem měl několik vlastních notebooků, několik pracovních, několik dister a nebyl jediný, který by s grafikou nebo s alsou neměl problém. Nevěříte? Stačí mrknout na google, o problémech s grafikami můžete číst do halelujah. Fajn, je to zábava zdarma, jenže to není pro běžné uživatele stylem: Kup si notebook s Linuxem a je to! a to, že DELL vzal distro a odladil to na hardware je toho vlastně důkazem.
Jako by vývojáři hry nehráli ;-) Jen jsem poukázal na největší problém Linuxu i co se týče rozšířenosti a kvůli té malé rozšířenosti se občas dočteme parádní novinku, že si někdo dal tu práci a na jeden HW to dostal na prodejní úrovni (Sakra, teď si připadám jako Lael :-) ) .
Ale na to, aby jste si s grafikou na Linuxu užil, nemusíte být hráč. Třeba když si stáhnete oficiální ovladače a pak nabootujete akorát tak jako root do konzole a nebo když se Vám občas do alsy místo ovladačů k audiu propíše ovladač od graf. karty, tak to asi ani vývojáře nepotěší. A to je ještě v seznamu mezi podporovanými. No spíš ten hráč má spíš asi čas se v tom hrabat, na rozdíl od vývojáře ... Btw, hru jsem na stroji nehrál tak 2 roky, vyvýjím každý den a Linuxu se nevzdám, Widle jsou mi fakt k ničemu.
Tak na widlich si taky uzijes ... trebas jeden stroj s nv gtx 780... a posledni "funkcni" driver je skorem 2 roky starej. Vsechny novejsi (samo "whql") vice nebo mene padaj a padaj a padaj ... s tim starsim prozmenu nektery specielne vypeceny gamesky ... fungujou tragicky (coz ani neni ovladacema, to jen novejsi resi to, co autori zprasili), napr AC syndicate ... neustale a vsude blika, v mape az tak, ze je prakticky nepouzitelna. S novejsim driverem je to OK, ale ten prozmenu pada celej, coz samo vede k tomu, ze se zhrouti i gamesa.
A aby drivery mely 500MB+ ... megalol ...
Hry nehraju, ale pro normální práci mi grafika naThinkPadu s Ubuntu funguje naprosto bez problémů. Dokonce narozdíl od Windows na předchozím ThinkPadu nemusím řešit, jestli externí monitor připojím/odpojím při zapnutém/uspaném počítači nebo během bootu OS - prostě to funguje.
Pokud někdo chce "herní novinky" tak bych mu řekl, že s Windows bude mít asi méně problémů. Ale stejně tak můžu říct, že Windows a OS X jsou problematické, pokud chci vyvíjet aplikace v Dockeru a nebo že na vývoj iPhone aplikací si bez Maca neškrtnu - prostě každý systém má silné a slabé stránky.