Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Notebooky Dell s Ubuntu jsou dražší než s Windows od LO - Notebooků s Linuxem se moc neprodá. Pokud je...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 11. 2007 3:48

    LO (neregistrovaný)
    Notebooků s Linuxem se moc neprodá. Pokud je dnes Linux na 0.8% desktopů, lze očekávat, že procento prodaných notebooků s Linuxem bude někde mezi 0.1-1%. Lidé z marketingu vám řeknou, nakolik předpokládají, že počet kupců bude kopírovat zastoupení Linuxu na desktopech. Osobně se obávám, že mezi mobilními uživateli (manageři, analytici, konzultanti, obchodní zástupci apod) je počet uživatelů Linuxu nižší, a tedy se notebooků s Linuxem prodá velmi nízké procento.

    Dell má nějakou odpovědnost k zákazníkům. Když vám na domácím počítači nejde v Linuxu hibernace (celkem běžné), tak jí buď nebudete používat, nebo budete zkoušet různé konfigurační options, dokud si to "nesedne". Jenže jako výrobce, který poskytuje podporu, musíte také zjistit, proč ta hibernace neběhá, a vyřešit to nějak systémově (minimálně interně zdokumentovat). Na domácím poči považujete za úspěch,když se vám podaří rozchodit WiFi. Ale jako výrobce notebooku máte na svém HW třeba páčku pro vypínání WiFi (kteru tam chce řada firem, a jejíž odstranění by znamenalo zásah do výrobního procesu, a efektivně speciální verzi HW pro Linux verze, tedy neskutečně vysoké náklady), a ta by měla fungovat. Podobně se čtečkou SD karet, senzorem intenzity osvětlení apod.

    Dell má stovky různých konfigurací notebooků. Například řada Latitude má v USA 6 modelů, ovšem v rámci každého jednoho modelu různé konfigurace mohou mít různé CPU, různé velikosti a rychlosti paměti, mohou používat různé wireless chipsety, různé periferie (třeba HDD nebo SSD) a někdy i různé grafické karty.

    Systémy se produkují tak, že se vyrobí a odzkouší image pro příslušnou skupinu HW konfigurací (třeba velikost HDD nehraje roli), který poté musí projít testováním na řadě konfigurací. Ten se potom rozkopírovává na systémy (při prvním bootu se stroj do-customizuje). Cena vytvoření image je fixní. Stroje s Windows jsou potom levnější díky úspoře z rozsahu. Cena výroby image (která mimochodem u Linuxu bude zřejmě vyšší - viz "páčka na WiFi") se u Windows rozpustí do ceny velikého množství strojů. U Linuxu do menšího množství strojů, proto se to na jejich ceně projeví vyšší částkou.

    Navíc Ubuntu má každého půl roku novou verzi, kde se celý proces musí opakovat.

    Proč Dell nabízí Linux jen ve vybraných zemích? Je to proto, že si není jistý, jestli se bude dobře prodávat. A lidé z marketingu dobře vědí to, co čtenáři root.cz asi nevědí. Pokud začnete prodávat nový model sekaček na trávu po celém světě, vyjde to draho, a může to být propadák. Když to zkusíte v jednom státě, a sekačky nepůjdou na odbyt, je prakticky jisté, že nepůjdou na odbyt ani nikde jinde. U notebooků je to úplně stejné. Navíc je tu otázka lokalizace - nemá smysl do ní investovat, dokud se nepotvrdí prodejnost výrobku.
  • 4. 11. 2007 8:36

    anonymní
    On snad někdo ty milióny lidí nutí kupovat nebo crackovat Windows XP, když mohou mít zdarma Linux? Nenutí... Windows se prosazují na 90% počítačů, protože jsou prostě lepší než Linux. Hromada počítačů se prodává s Linuxem (či s FreeDOSem), je poté sice o cca 2.000 Kč levnější, a pro lidi je to částka, pro kterou jsou ochotní i krást. Lidé následně Linux z HDD smažou a nainstalují si cracklá Windows XP. Proč ti asi dělají?

    Lidé mají možnost volby už přes deset let, a přesto si jich 90.% volí Windows. Proč asi? Kvalita, dostupnost aplikací a kompatibilita.

    I velké firmy jedou na produktech MS, protože spravovat pod ním uživatelské účty a "politiky" je řádově snazší než na Linuxu. U velkých firem je ale cena licence zanedbatelná, počítají se náklady na správu, a ty jsou u Win desktopu + W2K3 server nejnižší. Velké firmy si kupují MS produkty paradoxně proto, aby ušetřily.

    Mnichov je například krásný příklad toho, jak Linux a jeho hromadné nasazení nefunguje. Roky se o tom mluví, implementuje se, a pořád nic... Již na začátku roku 2004 Mnichov zveřejnil, že je Linux dražší než Windows. Stal se tak jedním z prvních, který veřejně prohlásil, že výměna Linuxu za Windows přinesla zdražení. Omyl on Linux pro firmy totiž není zdarma. Linux pro firmy totiž není zdarma. Podpora na něj je mnohem dražší než zakoupit si licence a mít support zdarma. Navíc řada distribucí Linuxu pro velké společnosti se prodává, viz ceníky RedHatu či Novellu nebo Mandrivy...
  • 4. 11. 2007 12:32

    anonymní
    Ano, nejednotnost Linuxu - nebo přesněji Linux de facto vůbec neexistuje - existují jen stovky navzájem nekompatibilních distribucí - je to co ho drží dole.

    Podle samotného Billa Gatese byla tolerance softwarového pirátství nejlepší dlouhodobou strategií Microsoftu. Prohlásil, že „pro náš software je snazší konkurovat Linuxu, pokud existuje softwarové pirátství“.

    Nemohu si pomoci, ale open-source paradoxně pomáhá víc rozšiřování Windows než linuxu.
    Vývojáři open-source programů si myslí, že vývojem stejných aplikací pro Windows i Linux usnadní lidem přechod z Windows na Linux. Nicméně zcela ignorují samotnou podstatu věci - proč by měl někdo přecházet z Windows na Linux, když pod Windows má ty samé aplikace, co na Linuxu, ale také spoustu aplikací navíc, které na Linuxu neexistují? Linux co dobré vymyslel nabídnul i Windows...Důvod pro přechod na Linux tedy neexistuje.
  • 4. 11. 2007 12:46

    anonymní
    Tím, že jsou OpenSource programy portovány do Windows, získávají pro OpenSource další uživatele.
    Tito uživatelé pak samozřejmě pomáhají dalšímu šíření OSS programů a představují tolik potřebnou zpětnou vazbu pro vývojáře. Takže z portací programů do Windows nakonec těží hlavně Linux, protože dostane pro svůj desktop kvalitnější aplikace.

    A nakonec, je to prospěšné i pro uživatele komerčních aplikací, protože je vyvíjen tlak i na jejich vývojáře.
  • 4. 11. 2007 21:16

    anonymní
    To zajisté pomáhají, akorát že převážně ke škodě všech na Windows a ne na linuxu, který má otevřené zdrojové kódy.
  • 4. 11. 2007 13:04

    Petr Tomeš
    Proč by měli tvůrci multiplatformních open source aplikací (Firefox, Openoffice.org, GIMP, Abiword, Gnumeric...) uživatele svazovat k jendomu systému, které nyní používá "jen" několik promile užvatelů, když takhle jejich výhody mohou používat prakticky všichni?
  • 5. 11. 2007 16:39

    Seti (neregistrovaný)
    OMG co to je za výplod nesmyslů? :DDD "Linux de facto vůbec neexistuje...", "I velké firmy jedou na produktech MS, protože spravovat pod ním uživatelské účty a "politiky" je řádově snazší než na Linuxu...", "Kvalita, dostupnost aplikací a kompatibilita..." co slovo to perla :)))
  • 5. 11. 2007 20:57

    anonymní
    jj, co slovo to pravda chlapečku, sundej si růžové brýle :o)))))))