Vzpomínám, dokonce jsem dlouho měla N900. Běžela na tehdejším naprostém highendu, a že by to bylo zrovna bleskově rychlé se říct nedá. Což se zčásti dalo řešit přetaktováním, ale pak to dovedlo i rozšířenou baterku vysát za podstatně kratší dobu, než mi momentálně vydrží Xperia Z3 Compact.
Byl to skvělý telefon a mrzí mě že to Nokia zařízla (resp. že zařízla Harmattan), ale zase tak růžově bych tu nenáročnost prostředí neviděla.
8let ? Vazne to chces? No dobre ... c2q 2,4GHZ, 8GB RAM (uvedeni Q6600 je 1q07)
http://ark.intel.com/products/29765/Intel-Core2-Quad-Processor-Q6600-8M-Cache-2_40-GHz-1066-MHz-FSB
Tak nejak na tom bude libovolnej zcela aktualni system zcela vpohode fungovat, vcetne toho browseru. Stejne tak pochopitelne i na libovolnym jinym CPU C2.
To jo, ale od te doby se Android ponekud posunul dale. Vzhledem k tomu, ze mame k dispozici vetsi vypocetni vykon, tak ho tradicne nevyuzivame efektivne na to, abychom meli OS rychlejsi, ale na totalni hovadiny, v jejichz dusledku o rychlosti je lepsi nemluvit a baterka je vytriskana nejpozdeji za den, pricemz od dob N900 znacne vzrostly kapacity. Nemluve o tom, ze jiz prvni Androidy obsahovaly zhovadily Dalvik, ktery sam je duvodem, ze OS nemuze byt rychly a efektivni.
Dalvik byl od Android 5.0 nahrazen jinou technologii ART (v 4.4 to bylo volitelne)...
to neni jen u telefonu, muzu zpominat na to jak byl rychly Workbench/AmigaOS nebo MacOS na m68k s jednotkama az desitama MHz a jednotkama MB, provozovatelny z diskety... jak byl rychly PalmOS na podobnem CPU a RAM... ale proc... staci kdyz vezmu do ruky 4 roky starej Nexus 5 s Androd 7.1.1 a ten system je rychlejsi nez jsou tvoje reakce... ;)
Jo, ovsem ART je akorat vylepseny Dalvik, ktery kompiluje predem. Takze je to furt jakasi nenazrana guugli Java, coz z hlediska rychlosti neni to prave orechove. Kdyby aplikace byly istribuovane treba jako C zdrojaky, ktere by se pri instalaci na foun zkompilovaly (po vzoru Gentoo), byla by to asi jina melta).
Kompilace se provádí i při běžné instalaci. Aplikaci dostanete jako bytecode, a telefon ji zkompiluje do binárky. Resp. v současné době se nejspíš tahají předkompilované binárky ze serveru.
Cčko je špatný nápad, protože produktivita při psaní GUI apps je v něm tristní, a bezpečnost výsledných produktů bývá katastrofická. Navíc Android framework je psaný pro Javu. Můžete sice od nějaké verze napsat nativní GUI aplikaci v C++, ale aplikace (stub) je pořád v principu v Javě, a jen se používá native code pomocí JNI.
@Jarda_P 16:01
neni treba predstavu, muzes se rovnou podivat:
https://www.youtube.com/watch?v=y40LcBfkZyk
https://www.youtube.com/watch?v=A5zyG2wNWrY
N900 ma jednojadro na 600MHz a 256 MB RAM + swap. S ohledem na to je Maemo neuveritelne svizne. Jinak se mi tu vali Android tablet s jednojadrem nekde kolem 1 GHz a 512 MB RAM. Je to opravdu nepouzitelna katastrofa. Dokonce po zapnuti ani nedokaze updatovat aplikace, muzi se vypnout automaticke updaty a delat to rucne jednu po druhe, jinak to nikdy neskonci a tablet neni pouzitelny ani trochu. Pokud bezi (visi) automaticke updaty, je to v podstate mrtvola.
vim co ma v sobe N900 za HW a i znam jeji reakce z praxe, lezi mi tu \na stole vedne toho Huawei Y300 a vedlen Nexus 5 :)
tvuj tablet ma bud zaneradenej system havetma co si tam nainstaloval ty, nebo od vyrobce co pripravil zprasenou verzi Androidu, ani za jedno nemuze ale Android jako takovej ;)
zkus na ten tablet dat nejakou custom ROM, bez GooglePlay/Services a uvidis ze to ozije jak bys tam dal (podle tebe asi) 4core 2GHz CPU a 4GB RAM ;)
Custom rom na ten krap zadna nejak neni k mani. Ale problem vidim hlavne v tom, ze je to Android. Skyta to hovno kontrolu nad tim, co zrovna bezi a co ne. Kazda druha aplikace si mysli, ze to, ze jsem ji nainstaloval, znamena take to, ze ji chci mit porad spustenou. A neni celkem nic, cim bych jim to zakazal. Zkousel jsem nejake utility, ktere to udajne umi, ale celkem bez vysledku. Takze se tam porad neco samo spousti a kdyz dojde pamet, system neco zabije (nebo neco samo spadne, napriklad browser) a pak to zase znovu zacne startovat. Nevim, proc ma treba po bootu sama nabehnout ctecka knih, kdyz jsem ji napriklad uz mesic nepouzil. Opravdu si autor mysli, ze si kram s Androidem lidi porizuji jen kvuli jeho ctecce a chteji ji mit porad spustenou na pozadi, aby nahodou nemuseli chvili cekat, kdyz ji nekdy opravdu spustit chteji?
Proste ten kram je velky bordel, ve kterem se mezi sebou perou aplikace a navzajem se poziraji. V dusledku se poradne neda pouzivat ani jedna a o jsem treba uz odinstaloval Skype, protoze z toho by se clovek posral uplne nejvic.
Stara Nokia asi chapes co se tim muze myslet, no a Nova Nokia je jednoduse vyrabene HMD, muzes tomu klidne rikat MHD Nokia ;) ze byl predstaven jen pro Cinu? no a co... je bezne ze nejaka spolecnost uvede svuj produkt jen pro urcitej trh...
osobne je mi teda Nokia vicemene ukradena, doby kdy sem pouzival Nokia N5110 nasledovane 7110, jsou uz davno history, tedy mozno rict Stara Stara Nokia, pak stejne pres nejake podivne pristroje (vyjimka 6310) prisel jen bulshit Symbian... to jedine dobre pak bylo Maemo/MeeGo ktere zarizla aby experimentovala s shitem WindowsPhone...
Fakty sa dajú prezentovať všelijako, občas sa o niečom pomlčí alebo sa niečo "stratí v preklade"...
Áno, Nokia licencuje brand, inak je výrobca telefónov samostatná firma HMD, to je pravda. A z každého predaného telefónu bude HMD odvádzať Nokii licenčné poplatky za značku (a tiež za patenty). HMD zase bude mať exkluzívne právo používať značku Nokia na mobiloch a tabletoch.
Ale ďalším faktom je, že súčasťou toho licencovania je aj povinnosť dobre značku reprezentovať (teda telefóny nesúce značku Nokia musia mať istú úroveň inovácií, dizajnu, použiteľnosti, kvality, trvanlivosti a zákazníckej podpory). To by som rozhodne nepopísal vetou "Původní Nokia licencuje jen brand" (slovíčko "jen" tu silne vplýva na celkové vyznenie vety), pretože to nie je len o tých poplatkoch, ale Nokia má záujem o to, aby jej značka (ktorá je stále vnímaná ako silná) rástla - a to s podpriemernými či priemernými výrobkami skrátka nejde.
Ďalej: HMD sídli vo Fínsku, v Espoo (neďaleko hlavného sídla Nokia Corporation) a viaceré kľúčové osoby z HMD predtým pracovali práve v Nokii, takže to evidentne nie je len taká ľubovoľná firma bez vzťahu k značke. Asi toľko fakty k tomu, nakoľko nové telefóny "budú alebo nebudú Nokia", nakoľko HMD chápe a rešpektuje značku a nakoľko majú obe firmy záujem na tom, aby tie telefóny boli čo najlepšie a zákazníci čo najspokojnejší...
Nakoniec, nech si každý sám rozhodne, či je pre neho dôležité, kto vlastní firmu, alebo kto v tej firme pracuje, alebo aké tie telefóny nakoniec budú v reálnom použití.
Pre mňa osobne je 5.5 palcový displej skrátka pádlo, bohužiaľ zohnať telefón rozumnej veľkosti s dobrými HW parametrami je dnes fakt problém.
Ano uvádím jen brand protože patenty\licence můžete licencovat ikdyž budete vyrábět telefony pod jiným názvem.
Nokia má opravdu podmínku, že ty telefony jim nemí dělat ostudu. To … mať istú úroveň inovací, dizajnu, použitelnosti, kvality, trvanlivosti a zákaznické podpory… je přání fanoušků a fabulace. Lidé kteří se v smartphonech trohu pohybují a nejsou fanatiky jedné značky vědí že na trhu je spousta výrobců kteří nikdy pořádný telefon nevyrobí.
Né vždy rozhodně trh , ale už teď není problém s technických parametrů vyvodit že takový smartphonů žádnou díru do světa neudělá protože to je jen další „průměrný čiňan“ za nad průměrnou cenu.
to že nějaký manažer pracoval v Nokii , MS teď v nové firmě neznámá že z té firme dělá taky Nokii.