>není možné je zasunout poslepu.
Kristova koncetino, nejde zasunout, tak to otocim a je to. To je, jako by na svete byly pocetne skupiny lidi, kteri zasouvanim USB travi alespon 8 hodin denne. Me spis stvou vyrobci, kteri znak USB na konektory lisuji z obou stran, takze clovek nikdy nevi, kde je nahore a kde dole. Nebyt toho, nevim, kde je problem, protoze konektory jsou do pocitacu vzdy letovany znamym zpusobem a ne nekdy tak a jindy vzhuru nohama. Ja si spis predstavuji, jak kvuli BFU budeme mit jeste vetsi bordel ve sbirce kabelu. Krome konektoru A, B a vsech tech miniaturnich typu pribude jeste oboustrany, idealne zase v nekolika typech a velikostech. Kdyby radsi na ty konektory nalisovali cudlik, aby clovek poznal i po hmatu, kde je nahore.
Me se to stava leda tak u tech miniaturnich, kde na to clovek na stara kolena trochu blbe vidi. Jinak nevim, kde je problem, kdyz je horejsek konektoru oznacen. Samozrejme, kdyz ty konektory kdysi vymysleli, mohli je vymyslet oboustrane. Ale na to je dnes pozde a dalsi konektory vam akorat rozsiri sbirku kabelu. Aaby to nahodou nedopadlo tak, ze budete jeste navic potrebovat dalsi kabely nebo redukce pro prevod mezi starymi a novymi konektory nebo aby ty konektory nemely vyssi poruchovost.
Vy tedy ale dneska perlíte - reagujete na "není možné je zasunout poslepu." a píšete "clovek na stara kolena trochu blbe vidi" apod. ;-)
Označení strany konektoru výstupkem sice "aplikaci" možná trochu zjednodušuje, ale:
a) kdo si má pamatovat, kde ten výstupek je
b) stejně se musíte podívat i jak je orientovaná zdířku
Postup je tedy ten, že se mrknu na konektor, na zdířku, zkusím zastrčit - nejde. Opět ověřím - nejde. Aha, takže to bylo poprvé správně :-)
Vsimnete si, ze typ C konektoru ma byt nahradou za konektory typu B, u kterych mi zasunuti problemy nezpusobuje. S vyjimkou vyrobku nekterych retardovanych vyrobcu je na nich oznaceno, kde je nahore a kde dole a pozice v zariceni je take predem znama. Potiz je s malymi konektory, kde pozice neni vzdy zcela jasna, napriklad s ohledem na tvar a polohu zarizeni v prostoru a clovek musi koukat do konektoru, aby videl, jak patri. Krome toho, jak to neni PC nebo neco takoveho, tezko lze na vyrobce spolehat, ze se domluvi na necem logickem.
Jedinou vyhodou C konektoru v urcitych aplikacich je mensi rozmer, ktery by snad mohl zredukovat pocet vselijakych skoro stejnych konektoru, alespon v zarizenich, ktere nevyzaduji tezkou miniaturizaci. Na druhou stranu jsem ale ziskuchtivy, jak hodlaji C konektorem tlacit 20 A, jestli hodlaji zachovat napeti 5 V. Srovnejte si, jake kontakty jsou v dnesnich B konektorech a porovnejte to s kontakty v zasuvce na 16 A, co mate na zdi. A take srovnejte tloustku dratu kabelu treba u vasi pracky, ktera nejspis nebude zrat vice, nez 10 - 13 A, s tloustkou dratu v USB kabelu. Tedy tech 20 A by vyzadovalo draty silnejsi, nez mate u pracky, to vse zapojeno do konektoru, ktery ma byt mensi, nez je konektor USB B. Tedy i se slabsi izolaci, nez je treba v pracce, ty draty moc tenke nebudou. To vse mi pripada ponekud jako ze Star Treku.
V odkazech se muzete doklikat az na pdf, kde se pise:
"As the new USB Type-C plug and receptacle will not directly mate with existing USB plugs and receptacles (Type-A, Type-B, Micro-B, etc.), the Type-C specification will define passive new-to-existing cables and adapters to allow users to use their existing products."
Z toho vyplyva, ze zvyseni na napriklad 12 V (a pokles proudu na cca 8 A se neplanuje. Take z toho vyplyva, ze vyrobcum kabelaze se otevira novy trh, az silejici uzivatele budou hledat cesty, jak spojit sva stavajici a budouci zarizeni s nekompatibilnimi konektory.
http://en.wikipedia.org/wiki/USB#USB_3.1:
The standard is backwards compatible with USB 3.0 and USB 2.0. Utilizing five power profiles defined in the USB Power Delivery Specification, it will allow devices with larger energy demands to request higher currents and supply voltages from compliant hosts, up to 2 A at 5 V (for a power consumption of up to 10 W) and optionally up to 5 A at either 12 V (60 W) or 20 V (100 W).[25]
Zařízení si může vyžádat vyšší napětí.
Počítá s dodávkou energie v režimech 2A*5V,5A*12V a 5A*20V.
To ej jedna věc. Už vidím, jak si z noťasu s 17,5V baterkou zařízení berou na jendom porty 12V a na druhým 20V... :D To zase bude cívek, mosfetů, problémů s EMC...
Ale je super, že bude daleko jednodušší zničit připojený periferie. Bude úplně stačit využít zranitelnost USB driveru a vnutit portům plnou palbu :D Black hati si chrochtají blahem... On totiž jediný způsob, jak si domluvit napájení, bude pomocí zprávy, kterou zase dekóduje software a podle toho konfiguruje hardware.
> b) stejně se musíte podívat i jak je orientovaná zdířku
V notebooku se strká USB logem nahoru, ve stojacích desktopech logem pryč od desky (takže vlastně taky „nahoru“, kdyby deska ležela). Splňuje to notebook, RasPi, několik desktopů a motherboardů, set top box a vůbec snad všechna zařízení z bordelu kolem mě. Jediné, kde to nejde určit, je router TP-Link, kde je konektor kolmo k desce.
To je zase systém... 100W, 10MBit, oboustranný zasunutí, miniaturní. Hezký. Takže jedno po druhým:
- 100W napájení. Pokud budou držet 5V (zatím zanedbávám přechoďáky a odpory v kabelu), je to 20A (špičkově je potřeba 50A při připojení bazmeku, než se nakrmí kondíky). Číňanec tam vrzne 0,14mm2 drátky, to je cca 143A/mm2 proudová hustota. Takže drátky z wolframu, izolovat nějakým platem s teplotou tání kolem 500°C a víc. Nebo tam dají 48V jak do PoE, ve flash disku velký zdroj a hustota proudu jenom 15A/mm2? To chci vidět.
- 10Mbit. Super. Takže relativně náročný na impedance, délky drátků,... Technicky realizovat lze, ale obávám se, že tohle už bude o nějakým trafíčku a DC signály do středu vinutí... Takže rozměry, cena. Backward comaptibility není. GR8.
- Oboustranný konektor. Fajn, dvě řady kontaktů, zrcadlově, propojovací plechy napájení, na signál něco jako se používá u Ethernetu. Může být, ale při zmíněných 20A a impedanci cesty mezi kontaktama cca 2mOhmů je to 0,8W ztráta propojce kontaktů. A to vidím hodně optimisticky, budou tlačit rozměry hodně dolů...
Nepsali tam náhodou, jaký bude mít ten slavný konetor chlazení? Tekutým dusíkem? Pokud by totiž byl přechoďák na napájecím kontaktu 0,05 ohmů, napětí přivedený na konektor v hubu 5V a odběr zařízení oněch 20A (bez ohledu na napětí), jenom na konektoru se protopí 40W a napětí na začátku kabelu (ještě než vleze do drátů) spadne na 3V. Dva konektory = 80W ztráta, pro zařízení zbude 1V při drátech 4mm2 a víc... Mimochodem, přechoďák závisí na materiálu kontaktu a jeho ploše, čím menší plocha, tím větší přechoďák.
Hodně štěstí s tím pertinaxem...
Namitky proti celkem nevinne ale uzitecne zmene, jake tu ctu, mne bohuzel utvrzuji v tom, ze kopec lidi v IT neni zadny "intelektualni predvoj", za ktery se radi povazuji, ale banda konzerv, co se automaticky postavi proti temer jakekoli zmene. Docela by mne zajimalo, zda je to specialita Rootu, neco specifickeho pro pomezi Evropy a Asie nebo globalni stav.
Kupoval. K tiskárnám HP (kostka), Arduinu (kostka/mini), Garmin eTrex (mini), FT4232HQMiniModule (mini), FTDI breakout (mini), Bluegiga dongle nebo GPRS Huawei E3131 (klasik), rtl-sdr (klasik) se nedává. To jen neúplný výčet toho, k čemu jsem poslední dva roky kupoval kabely.
(poslední dvě zmíněné nemohou trčet přímo z počítače -- modem/bluetooth kvůli rušení a SDR kvůli vylomení při provozu notebooku v terénu)
Tak zrovna 100W je poměrně velký přínos. Patřím k lidem, kteří už dávno volají po možnosti tam protlačit víc šťávy. Jenže ony už 2A to docela zahřejí a dát tam 10V prostě nemůžete. Pokud nový standard umožní napětí stejné jako kupříkladu PoE, tak to i při 1A dá dostatečný výkon prakticky na cokoliv a navíc se bude dát použít existující HW z oblasti PoE (step down měniče atd.)
Připouštím, že 100W už je až přehnané, ale v kategorii 10W-20W už se využití najde dost. A to dnešní USB nedá.
Právě kvůli jinému napětí tam musí být jiný konektor. To by bylo spálených zařízení, kdyby byl stejný. Argument "nebyl správně implementován protokol" by asi na nadšení majitele ohořelého kousku plastu mnoho nezměnil.
I když by to možná vytvořilo tlak na výrobce USB hubů a zařízení, aby konečně začali vyrábět podle specifikace. Zatím se to řadě z nich nedaří. Jenže co s tím, co už je vyrobeno a na stolech koncových uživatelů?
Nikoliv. USB Power Delivery nemá jiný konektor. Pin Power Delivery Detect slouží pouze k tomu, aby host poznal, že kabel přenese 20V/5A. Na straně klienta je konektor již zcela totožný.
Volba napětí se provádí elektronicky.
http://www.usb.org/developers/powerdelivery/PD_1.0_Introduction.pdf
Oboustrannému konektoru jednoznačně tleskám, ale nejsem si jist, jestli zrovna tohle je to správné řešení. Od konektoru očekávám jistou robustnost, ale tahle piďivěc fungující díky pružinek ve mě moc důvěry nevzbuzuje.
Když mluvíš o konzervativnosti, tak já naopak vidím cele USB jako zbytečně konzervativní. Je to 15 let staré a nevyhovující době, tak ho prostě opusťme a začněme s novým konektorem, jako už mnohokrát dřív.
Nejlepší konektory pro zasouvání "poslepu", už drahně let, jsou konektory JACK - a kdo má mobil zná i čtyřdrátový jack 3,5 mm na headset. Trošku prodloužit, plocha pro minimalizaci přechodového odporu dostatečná, lze snadno očistit. Pro větší proudy se používají u notebooků souosé konektory a tam těch 100W nebude problém, stačí přidat komunikaci, jenom aby to nevzali jako u HP - vnitřní jehlička zásuvky tak tenká, že se snadno ohne a zlomí. Škoda, že nevypadá dost počítačově - datově.
Jack je na tohle blbost, snadno se zkratuje. Myslím že soustředné obdélníky (tři soustředné obdélníky a uprostřed kulatý pin) by mohly docela dobře fungovat - když budou v jedné rovině, můžou být na obou stranách konektoru dost "utopené" v plastu aby bylo obtížné je neúmyslně zkratovat, a zároveň můžou mít slušnou plochu, bude jedno jak je otočíte a zároveň to může být poměrně tenký konektor.
Prostě souosý konektor. Představ si kruhy z plechového pásku, které mají středy v jednom místě. Při pohledu z čela konektoru bys viděl tři soustředné kruhy. Svinovat střed z pásku je blbost, tak necháme tenký pin. Jenže takhle by to bylo moc velký, tak z kruhů uděláme obdélníky - asi takhle nějak se ubíraly moje myšlenky při uvažování jak udělat čtyřpólový konektor na slušný proud který půjde zasunout oboustranně.
Je úsměvné, jak místní diskutéři dělají z těch techniků, co ten konektor navrhli, úplné idioty, kteří neví, jak dimenzovat kontakty, jak konektor navrhnout, aby byl mechanicky i elektricky spolehlivý. 20A? Návrh hovoří o max. 5A (x 20V max). 10Gbps má stávající ověřený thunderbolt, proč by nemohl být v USB.
Konektor na 5 A se bezpochyby udělat dá, ale ne v provedení mikroUSB.
5 A v letitém zoxidovaném mikroUSB konektoru je pozvánka na výjezd hasičů.
Co se týká idiotů, tak nic ti nebrání udělat si doma pokus, zkusit přes to přehnat 5 A do 60 W žárovky H4 z auta z automobilového akumulátoru 12 V. Hned budeš vědět kdo je idiot a kdo Hurvínek.
Jo, navrhnou to tak, aby to při dodržení specifikovaného rozsahu proudu shořelo. A výrobci, kteří za těmito standardizačními procesy stojí, budou pořád draze řešit reklamace.
Příklad - kdybych použil celou horní i dolní širokou vnitřní stranu pro napájecí plošky (a do zařízení dal můstek zajišťující správnou polaritu výstupního napětí) a datové linky dal na tenké boky nebo vedle těch plošek (stejně to pro 10Gbps musí být maličké), tak těch několik mm široké plošky 5A utáhnou.
5A můstky se zcela běžně používají, u 100W zařízení není pár wattů ztráta nic zásadního. Shottky diody mají úbytek pod 0.5V (takže do 1V celý můstek). Navíc nikde neříkám, že to tak bude, dával jsem to jako reálný příklad možného řešení.
Očividně si pořád myslíš, že ti, co ten konektor navrhují, jsou úplní blbci, a měli se tě nejdříve zeptat, protože ty se přece vyznáš.
Ocividne to blbci jsou, protoze Gbity pres USB neprotlacis, ani kdyby ses posral ... a vis ty proc? Protoze bys na to potreboval aspon 100GHz CPU. Rac se podivat, kolik zateze vygeneruje prenos desitek Mbit ... proto je (jake prakvapeni) dycky lepsi disk pripojit na sata port ... kterej je "papirove" pomalejsi.
A pak se podivej, jak vypadaj mikro konektory ... a klidne si vyzkousej pres to 5A protlacit. Uz se tesim na foto vytavenyho konektoru a ohorelych dratu.
?? Proč by byl ten můstek v konektoru? Co to je za nesmysl? Když mohu konektor otáčet a chci maximálně využít dostupnou plochu, nemám prostor pro zdvojování napájecích plošek. Tak to navrhnu tak, aby na polaritě nezáleželo. Je to jen příklad, určitě to bude úplně jinak. Ale museli by být magoři, aby si to navrhli tak, aby s tím měli v provozu problémy.
Pravda, mohou dotáhnout napájení neznámé polarity až do zařízení. Datové linky jsou symetrické, a datovou zem nepotřebují (tedy potřebují, ale pouze pro stejnosměrné detekční signály, ale to by se dalo vyřešit).
Ovšem rozumnější (a pravda, dražší) by byl můstek z nízkoodporových spínacích tranzistorů. Ty zvládají 5A se ztrátou pod 0,1W, tedy bez chladiče.
Výrobci redukcí už se těší, až se rodina USB konektorů rozroste o další kousek:
USB A
USB A 3.0
USB A 3.1 Power Delivery
USB B
USB B 3.0
Mini USB A
Mini USB B
Mini USB AB
Mini USB OTG
Mini USB 3.0 (ten není ve specifikaci, ale používá se)
Micro USB A
Micro USB B
Micro USB AB
Micro USB OTG
Micro USB 3.0
USB C
K tomu ještě pár proprietárních USB konektorů pro foťáky, pár hnusných nekompatibilních hacků na pinu 4 Mini a Micro konektorů, aby nebyla nuda…
Už jenom tabulka, co kam jde zastrčit, a co smí mít takový kabel na druhém konci, není malá. A stejně pak najdete podivnosti, jako kabel, který má na obou koncích samec USB A.
V prvním případě může mít další standard smysl, pokud dokáže pokrýt potřeby několika stávajících variant a nahradí je. Třeba nahradit to peklo mini-, mikro- a pidi- USB konektorů jedinou variantou by bylo záslužné. Samozřejmě hrozí, že nový konektor jen rozšíří zástup těch předchozích. Pokud platí druhá varianta, stejně nikdo výrobcům nezabrání, aby na truc nevymysleli další konektor.
Jinak myslím, že na USB C je správná doba. S USB 3 už se ukázalo, že zpětná kompatibilita není nedotknutelná. Zároveň se USB 3 rozšiřuje pomalu, takže to ještě nikdo nebude považovat za zmařenou investici. Zvlášť pokud USB C bude zpětně kompatibilní na úrovni protokolu a k propojení USB 3.1 se starším USB bude stačit hloupá redukce.
USB 3.0 ukázalo že USB byl bazmek od svého prvopočátku a už to nešlo dál rozšiřovat. Proto se to udělalo celé od začátku s USB 3.0.
Není bez zajímavosti že USB 3.0 je zcela nekompatibilní s USB 1.x/2.0 a USB 3.0 konektor je proto tak velký, protože obsahuje dvě samostatné části USB 1.x/2.0 a USB 3.0.
Tak ta otočnost zas takovej problém není. Třebas takovej TRS či RCA s tím nemá problémy. BTW specielně RCA jsem měřil a snese 6A, TRS 1/4 (pro blbé Jack 6.3) snese 4A též v pohodě...aniž by se roztekl. Dovedu si představit, že dekl uzemní, doprostřed vrazí nějakej masivnější ščuhel, čili to tam můžete následně vrazit jak chcete a to obloží dvěma/čtyřma kontaktama na data. Použijí-li vhodnou modulaci nebude na polaritě dat záležet a napájecí ščuhel se z prostředka nehne ať to točíte jak to točíte. Stejně tak vnější dekl. A tam budou pěkný stykový plochy, takže 6-8A bych neviděl jako problém, při vhodné konstrukci.
Průser vidím v jiný věci. Budete to muset krmit z programovatelnýho zdroje, kterej bude muset pracovat od 5-20V. Pravda, v krocích, ale při 100W je to něco, co natlačíte tak do pixle rozměrů krabičky od mejdla a ještě se z vás bude kouřit (a možná i z tý krabičky).
Dále. Běžnej komp má 8 USB portů. V týhle konfiguraci to značí 800W příkonu, čili pokud máte v PC 200W zroj jak já, můžete jít rovnou do prdele. V notebooku pravda "jen" 300W, ale většina dnešních notebooků má povětšinou zdroje kolem 50W. Takže ne, budete za sebou v rámci pokroku vláčet 500W cihlu. Další cihla budou akumulátory v takhle postiženým notebooku.
Pokud budou tyhle výkony "optional", bude to jen další zmatek pro uživatele. Pro BFU to má pokud možno vypadat tak, že "když to tam jde zarazit, tak to tam má i fungovat". Cokoliv jinýho je potencionální průser.
Neužitečné výmysly vzniklé patrně při brainstormingu (nebo jiné manažerské kratochvíli), které je problematické implementovat, způsobí, že se pak do toho nikomu nechce. Nejjednodužší způsob, jak pohřbít dobrou myšlenku. Kdyby soudruzi byli trochu realističtější, mohli vytvořit novej standard...ale takhle vyrobili jen usmévný nesmysl. 100W je prostě nesmysl. Otočnost se mi ale líbí, bude-li řešena hlavou a nikoliv jiným údem.
Navíc ignorují mnoho skutečně existujících problémů USB. Na současným USB mi třeba chybí zámek. Nemusí to být nutně šrouby jako u DSUBů, ale jazýček ve stylu RJ45 by potěšil. Unlock zmáčknutím konektoru zboku by byl výhra. Ono je fakt super pohnout komplem a následně hledat co kde vypadlo. A pokud máte vyvázaný kabely, tak specielně USB vyskáčou zcela spolehlivě. 12V je taky sympatickejch, ale omezil bych to na 12W, čili 1A. To bohatě stačí. A kdyby se "prostřední ščuhel" podařilo navrhnout tak, aby tam 12V a 5V bylo současně, odpadne programovatelný zdroj, odpadnou měniče v USB discích (což je nejčastější příčina smrti) a mnoho jinejch potíží. Navíc současný zdroje 5V i 12V ve výstupech mají. Ale kde chcete vzít 20V? Etc... Někdo zkrátka nemyslel...
USB 3.0 už používá 12 a 20 V. Nevím, jestli to pro 20 V používá DC-DC konvertory nebo to má vlastní výstup ze zdroje, ale funguje to (i když bych uvítal, kdyby to raději používalo standardních 24 V). USB 3.1 chce oproti současnosti „pouze“ zvýšit proud z 1,5 A na 5 A, přičemž porty pro USB 3.0 jsou již dnes dimenzované na 5 A, takže tato změna bude zpětně kompatibilní.
USB Battery Charging port bývá na počítači jen jeden (většinou kombinovaný s eSATA), zbytek jsou USB limitované na 900 mA.
Doufám, že USB půjde cestou Applu a magnetického uchycení. Dnes již používá pružinové packy, ale ty jsou velice zranitelné a po nějaké době mohou přestat fungovat (což je možná ten důvod, proč vám to vypadává). Zamčené připojení má navíc ten problém, že jednoduše může zničit zásuvku, stačí o ten kabel třeba zakopnout.
A co třeba tiskárna? Ta si s pár watty nevystačí.
Předpokládám, že se toho v Číně chytnou, a USB PD zdroje se stanou masově využívané jako normalizované zdroje u nízkonapěťové spotřební elektroniky. Jde vlastně jen o jeden čip navíc (pravda, i na straně spotřebiče, ale tam jej jde zalisovat rovnou do kabelu), a pulzní zdroje si s rozsahem 5–20V poradí.
Utáhnou lampu, vrtačku, různé ohřívače, nabíječ autobaterií…
Problém "2x otočit" nepozoruju, ale vždy se mi stane to, že na první pokus to mám obráceně a na druhý to jde. Pokud se pokusím to "oblafnout" a záměrně na poprvé zasunout konektor obráceně (třeba ho těsně před zasunutím otočím), na situaci se nic nezmění, opět je to na první pokus špatně a na druhý to jde. Je to záhada.