Vlákno názorů k článku
Nové konektory USB Type-C budou oboustranné od benghi - Tak ta otočnost zas takovej problém není. Třebas...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 12. 2013 10:38

    benghi (neregistrovaný)

    Tak ta otočnost zas takovej problém není. Třebas takovej TRS či RCA s tím nemá problémy. BTW specielně RCA jsem měřil a snese 6A, TRS 1/4 (pro blbé Jack 6.3) snese 4A též v pohodě...aniž by se roztekl. Dovedu si představit, že dekl uzemní, doprostřed vrazí nějakej masivnější ščuhel, čili to tam můžete následně vrazit jak chcete a to obloží dvěma/čtyřma kontaktama na data. Použijí-li vhodnou modulaci nebude na polaritě dat záležet a napájecí ščuhel se z prostředka nehne ať to točíte jak to točíte. Stejně tak vnější dekl. A tam budou pěkný stykový plochy, takže 6-8A bych neviděl jako problém, při vhodné konstrukci.

    Průser vidím v jiný věci. Budete to muset krmit z programovatelnýho zdroje, kterej bude muset pracovat od 5-20V. Pravda, v krocích, ale při 100W je to něco, co natlačíte tak do pixle rozměrů krabičky od mejdla a ještě se z vás bude kouřit (a možná i z tý krabičky).

    Dále. Běžnej komp má 8 USB portů. V týhle konfiguraci to značí 800W příkonu, čili pokud máte v PC 200W zroj jak já, můžete jít rovnou do prdele. V notebooku pravda "jen" 300W, ale většina dnešních notebooků má povětšinou zdroje kolem 50W. Takže ne, budete za sebou v rámci pokroku vláčet 500W cihlu. Další cihla budou akumulátory v takhle postiženým notebooku.

    Pokud budou tyhle výkony "optional", bude to jen další zmatek pro uživatele. Pro BFU to má pokud možno vypadat tak, že "když to tam jde zarazit, tak to tam má i fungovat". Cokoliv jinýho je potencionální průser.

    Neužitečné výmysly vzniklé patrně při brainstormingu (nebo jiné manažerské kratochvíli), které je problematické implementovat, způsobí, že se pak do toho nikomu nechce. Nejjednodužší způsob, jak pohřbít dobrou myšlenku. Kdyby soudruzi byli trochu realističtější, mohli vytvořit novej standard...ale takhle vyrobili jen usmévný nesmysl. 100W je prostě nesmysl. Otočnost se mi ale líbí, bude-li řešena hlavou a nikoliv jiným údem.

    Navíc ignorují mnoho skutečně existujících problémů USB. Na současným USB mi třeba chybí zámek. Nemusí to být nutně šrouby jako u DSUBů, ale jazýček ve stylu RJ45 by potěšil. Unlock zmáčknutím konektoru zboku by byl výhra. Ono je fakt super pohnout komplem a následně hledat co kde vypadlo. A pokud máte vyvázaný kabely, tak specielně USB vyskáčou zcela spolehlivě. 12V je taky sympatickejch, ale omezil bych to na 12W, čili 1A. To bohatě stačí. A kdyby se "prostřední ščuhel" podařilo navrhnout tak, aby tam 12V a 5V bylo současně, odpadne programovatelný zdroj, odpadnou měniče v USB discích (což je nejčastější příčina smrti) a mnoho jinejch potíží. Navíc současný zdroje 5V i 12V ve výstupech mají. Ale kde chcete vzít 20V? Etc... Někdo zkrátka nemyslel...

  • 10. 12. 2013 13:36

    Sten (neregistrovaný)

    USB 3.0 už používá 12 a 20 V. Nevím, jestli to pro 20 V používá DC-DC konvertory nebo to má vlastní výstup ze zdroje, ale funguje to (i když bych uvítal, kdyby to raději používalo standardních 24 V). USB 3.1 chce oproti současnosti „pouze“ zvýšit proud z 1,5 A na 5 A, přičemž porty pro USB 3.0 jsou již dnes dimenzované na 5 A, takže tato změna bude zpětně kompatibilní.

    USB Battery Charging port bývá na počítači jen jeden (většinou kombinovaný s eSATA), zbytek jsou USB limitované na 900 mA.

    Doufám, že USB půjde cestou Applu a magnetického uchycení. Dnes již používá pružinové packy, ale ty jsou velice zranitelné a po nějaké době mohou přestat fungovat (což je možná ten důvod, proč vám to vypadává). Zamčené připojení má navíc ten problém, že jednoduše může zničit zásuvku, stačí o ten kabel třeba zakopnout.

  • 11. 12. 2013 11:15

    SB (neregistrovaný)

    100 W mi taky přijde pro použití u PC jako naddimenzovaný nesmysl, akorát to povede k tomu, že k USB bude kdejaký kokot připojovat ohřívač čajových hrnků nebo lampičky.
    Symetrie konektoru klidně, ale to, co jsem viděl na fotkách, mě nepřesvědčilo.

  • 11. 12. 2013 16:57

    Stanislav Brabec

    A co třeba tiskárna? Ta si s pár watty nevystačí.

    Předpokládám, že se toho v Číně chytnou, a USB PD zdroje se stanou masově využívané jako normalizované zdroje u nízkonapěťové spotřební elektroniky. Jde vlastně jen o jeden čip navíc (pravda, i na straně spotřebiče, ale tam jej jde zalisovat rovnou do kabelu), a pulzní zdroje si s rozsahem 5–20V poradí.

    Utáhnou lampu, vrtačku, různé ohřívače, nabíječ autobaterií…