Problem je v tom, ze ovladac umyslne poskozuje cizi majetek (takhle bych to videl jako laik - to, ze prepisuje nekde nejakou EEPROM kdyz je spatny cksum, to bude pro soudce neco naprosto nestravitelneho :-) a znalci se neda polozit otazka zda to je nebo neni v souladu se zakonem).
Proti tomu tady je poruseni autorskeho zakona, resp. licencni smlouvy. Spravny postup je dle meho nazoru takovy, ze ovladac odmitne pracovat se zarizenim.
Navic je to lehce kontraproduktivni - vyrobce plagiatu rychle zaridi napravu a cinanum je uplne jedno, ze se jim brickne zarizeni u zakaznika, resit to nebudou.
Pokud vlastnik aut. prav brickuje zarizeni (dela to treba elnec.sk), tak cinan zacne plagiat prodavat s nalepkou, ze nesmite pouzit jiny sw nez co dodaji oni a nesmite se pripojovat k internetu ... mam s tim bohate zkusenosti (jako spolecnik/jednatel firmy, ktera je soustavne podobne jako FTDI poskozovana).
Dostanou je na VID/PID, nikdo nesmí vyrábět/uvádět do provozu USB zařízení s cizím VID/PID. USB rozhraní a protokol není free, nýbrž podléhá USB konsorciu, třeba zde: http://www.usb.org/developers/vendor/
S číňanem vyrábějícím plagiát se nikdo soudit nebude. Pokud poškození uživatelé podají žalobu na výrobce ovladače, který jejich zařízení záměrně zničil, tak s velkou pravděpodobností vyhrají. Nějaké VID/PID nebude soud vůbec zajímat, VID/PID nemá oporu v zákoně, je to jen nějaké technické doporučení a proti tomu bude stát trestný čin úmyslného poškození cizí věci.
Soud nic zabavovat nemuze a nebude, soud bude resit vyhradne to, ze vydavatel SW umyslne znicil cizi majetek. Vubec se nebude zabyvat tim, ze slo o plagiat. Je to presne totez, jak kdyby te na ulici svlikli do naha vyrobci hadru, protoze mas na sobe plagiaty, a na miste je spalili. Slo by o naprosto stejny trestny cin.
Pokud si koupíte jeden, asi to nikdo řešit nebude, nakonec celní správa většinu balíčků pro fyzické osoby ani neprohlíží. Pokud si jich ale koupíte několik najednou, je pravděpodobné, že byste je mohl šířit (prodávat), a to už celní správa nejspíš zasáhne (rozpoznání na celnici neřeší prodejce, ale výrobce, který může prověřit třeba sériová čísla). Samozřejmě to ale může projít i tak, balíků je hodně a celníků málo, stačí se podívat, kolik zboží prošlo přes celnici do tržnic a zabaveno je až při kontrolách.
"který jejich zařízení záměrně zničil"
Ten sw se jim sám nenainstaloval/nespustil, to ti uživatelé si to sami zničili tím, že použili sw, který podle výrobce toho sw není kompatibilní s jejich zařízením.
Přijde mi to stejné, jako když si do základní desky naflashuji BIOS od od úplně jiné desky ... Ano, teoreticky to může fungovat, jenom výrobce mé desky to nepodporuje ...
To mas tak, tys taky parazitoval, vydelaval na toceni tachometru, nebo ne? Tak se ti to vraci...?
Podle meho Ftdi by udelal lip, kdyby vyvinul novy lepsi bezpecnejsi model, tohle je boj s vetrnymi mlyny a patenty jsou obecne spatne :-) zkratil bych platnost na 10 let :-)
Ale naprosto chapu frustraci z Ciny, ti povetsinou dokazou znicit trh svym objemem a bezne ekonomicke veci prestavaji fungovat... Na miste ftdi bych se k prepisovani moc nehlasil a souhladim s tim.
Koncovi uzivatele, necht si zaluji koho chteji, nejlepe toho, u koho nakoupili... Pokud nevedeli o fejku, na dodavatel smulu.
Myslím, že za Piráty si mohu dovolit za první polovinu tohoto příspěvku bezesporu +1. Ano, patenty jsou cesta do pekel.
A co se uzavřenosti formátu USB týká, tak mě, laika, napadá udělat podobný konektor, kompatibilní po nějakém (nepříliš profi) zásahu s původním USB. Ale to budu asi ukamenován jako největší lama všech dob ;)
Myslím, že to můžou v pohodě ustát.
Oni žádné zařízení nezničili. Jenom pri běhu sw zapsal na nějaké dvě adresy nuly. Oni jsou přeci autoři toho sw a tipnul bych si, že to klidně může být v EULA uvedené, jak se jejich sw v případě, že je použit s cizím zařízením chová. Že přepíše ty dvě čísla na nulu. Uživatel odklikne "Souhlasím s licenčním ujednáním" a dál je to automatika. Uživatel si nezkontroloval jaký sw používá pro jaký hw. Jeho chyba. Může žalovat výrobce hw, že používá cizí identifikaci hw a distribuuje svůj hw s cizím sw.
Nejsem s widlema moc sběhlý, ale řekl bych, že každý sw má nějakou licenci. A pokud výrobce hw přivedl uživatele v omyl (tím, že u svého výrobku uvedl cizí VID/PID), pak to není problém výrobce toho SW ani MS, že widle stáhly blbý ovladač a předpokládaly, že uživatel již jednou souhlasil. Třeba tím, že HW připojil s počítači...
Já jsem vůbec nerozporoval, že by nemělo docházet k úmyslnému poškozování HW. To je sprosťárna. Když chce někdo používat čínský HW, je to jeho problém, ne můj.
Pouze jsem rozporoval tvrzení, že se pána/paní, na jehož/jejíž příspěvek jsem reagoval, nikdy neptal Windows Update na potvrzení licenčních podmínek.
Ja osobne uz jsem dotaz na licenci pri updatu zaznamenal (pri automatickych aktualizacich se zobrazi po restartu a prihlaseni do systemu). Zcela urcite to delal kontrolor licenci, u jinych aktualizaci si nejsem jist.
"A) Kde v podminkach Widli se doctu o tom, ze muze dochazet k *umyslnemu* poskozeni HW?"
Licenci windows a updateru jsem sice nezkoumal, ale predpokladam kaluzuli o zreknuti se odpovednosti u SW tretich stran.
Ja osobne uz jsem dotaz na licenci pri updatu zaznamenal (pri automatickych aktualizacich se zobrazi po restartu a prihlaseni do systemu).
Ano, ja take. Pote, co se to zacalo instalovat, naskocil dialog, kde jsem musel souhlasit s pravnickym blabolem. To se ale netykalo updatu ovladacu, ale instalace nejakeho noveho Microsoftiho kramu, mozna Security Essentials nebo jak se to jmenuje.
Jak ale bylo v diskusi nekolikrat zdurazneno, a zduraznim to znovu hvezdickami, *pri instalaci tohoto vypeceneho updatu ovladace se nikdo nikoho na nic neptal*. Cili se bavime o nicem. To, ze nekdy nekde za jakychsi okolnosti Widle jakysi dialog zobrazi, je nepodstatne, protoze na tento pripad se to nevztahuje. N/A
Tenhle problém s FTDI je přesně ukázkou, proč se MS zdráhá šířit cizí SW podobným způsobem, jakým na Linuxu fungují repozitáře dister. Co když instalovaný SW omylem poškodí jinou aplikaci? Co když omylem poškodí HW? Co když totéž udělá záměrně? Vede to na spoustu nepříjemných právních otázek, které je nejsnazší vyřešit tak, že distribuci SW necháte na autorech. U Metro aplikací je to trochu jiné, protože ty nemohou napáchat v systému paseku.
Jeronýmku, zjevně jste nepochopil o čem je řeč. Libovolný balíček (instalace nebo patch) může systém poškodit, což se často i stává. Kdo ještě neměl problémy se zvukem nebo WiFi po aktualizaci Ubuntu, je něco jako bílá vrána :). Otázkou je pak právní odpovědnost toho, kdo takový balíček poskytuje, zvlášť pokud něco poškozuje záměrně.
Ad nepotrebuje, aby mu bezely sluzby pod systemem na aktualizaci - ty samozřejmě nejsou potřeba ani ve Windows. Plánované úlohy doufám znáte.
Ten driver se pokud vím dostal na WU, a nikoliv do instalaček Windows. Samozřejmě je nepříjemné, že MS umožnil šířit SW přes WU výrobci, který provedl takovou blbost.
Podle mě je to dobrá demonstrace toho, že by MS neměl šířit programy, drivery a záplaty jiných výrobců. Což je přesně opačná situace než na Linuxu. Centrální distribuce SW totiž obnáší jistá rizika. Link se týká Debianu. O takovém Google Play, natož dalších app storech pro Android, radši ani nemluvit.
http://www.zdnet.com/blog/bott/linux-infection-proves-windows-malware-monopoly-is-over-gentoo-ships-backdoor-updated/2206
Zákon hlavně řeší úmysly. Úmyslem zápisu těch dvou nul bylo dané zařízení zničit, jak sama firma i přiznává. To samo o sobě naplňuje podstatu trestného činu poškozování cizí věci, a i pokud by bylo jednoduché to opravit, tak je to přinejmenším ve stádiu pokusu. Oni spoléhají hlavně na to, že jde o nepatrnou škodu, takže je pravděpodobně nikdo žalovat nebude.
Licenční podmínky jsou při úmyslném činu irelevantní, zákon s vyšší právní váhou vám neumožní se v takovém případě vyvinit.
takze do ELUA dam, ze vam vyrobce vyvrazdi rodinu, vy jste to odsouhlasil, takze vam ji vyvrazdi ?
Zakaznik nemusi zadnou ELUA cist, soud v EU jasne rekl ze tam musi byt bezne a predpovidatelne veci a ze scela logicky nesmi porusovat zakon.
Vetsina casti ELUA M$ je v EU neplatna, dokonce se M$ bal, ze by za svuj SW musel nest zodpovednost, nebot soudy v EU nezjimaji neplatne slmluvy a blbe kecy plavniku, to co je a neni v EU zakonne rozhoduji pouze soudy.
Takze zde mame neplatnou ELUA vs poskozovani cozi veci a modifikace dat datoveho nosice, takhle nejak to zakon nazyva.
Dale zde mame fak, ze zakaznik neni expert poridil si zarizeni v dobre vire ... jsem zvedav, jak mu vyrobce dokaze, ze vedel ze kupuje padelek ;-)))
Vyrobcse se ma totiz soudit v Cine s padelateli ;-)))
Az me potka nejaky zastupce znacek a zacne mi tvrdit, ze mam padelane oblceni a zacne mi jej krast, zmlatim jej teleskopem a budu se hajit, ze jsem byl napaden a ze me chteli okrast zlodeji ;-)) ... svete div se, soud mi da zapravdu.
Zajimave bude, pokud jejich driver znici neco duleziteho, na cem stoji napr. nejaka vyroba, skody pujdou do zavratnych vysin a vyrobce priznal, ze jim to poskozdil umyslne ... takze priznal, ze jim umyslne zastavil vyrobu a zpusobil skodu ve vysi 1M kc /hod a museli to ze sve odbornosti predpokladat.
Myslím, že pokud lze kus HW zničit pomocí SW, pak je to na reklamaci toho HW. Navíc k žádnému skutečnému poškození nedojde, pouze uvedený kus HW přestane fungovat se starším SW, který navíc není pro dané zařízení určen. Takže by mě zajímalo, kdo dokáže jakoukoli škodu. Z mého pohledu to může být k nasrání, ale akceptovatelné.
osobně si myslím, že HW, který se dá zničit pomocí SW, si nic jiného nezaslouží. :-)
HW by měl mít nastavené mantinely bezpečných nastavení a za ty by nemělo být možné jít. Výrobce originál čipů by neměl ničit fake čipy, ale měl by požadovat spolupráci při odhalení dodavatele fake čipů. A pak by se měl soudit s oním padělatelem. Koncový zákazník, jehož padělatel napálil, je v tom nevinně.
I flashovani FW se da udelat ruzne. Kde to jde, lze firmware chranit jumperem nebo necim. Nakonec i v notebooku by mohl byt aspon DIP prepinac. U nekterych vyrobcu, kdyz se flash nepovede, tak jste v zakonceni zazivaciho traktu a muzete vyhodit mobo. U jinych vypalite firmware na CD, vlozite do mechaniky a pri butu stisknete kombibaci klaves a FW vypalite z CD. Nebo treba modemy: u nekterych vam zbyva leda tak seriova konzole, u jinych zustane zachovano alespon minimum zivotnich funkci, aby bylo mozno pokus opakovat.
Cili nejak to jde, jen ne kazdy se tim obtezuje.Navic si myslim, ze kdyz nekdo dela treba sitove karty, kde lze FW zmrsit softwarovou chybou, mel by se take obtezovat dodanim opravneho nastroje.
Oni nic neničí. Zničí si to sami uživatelé, použitím softwaru, který pro daný čip není určen. Asi jako když použiji Low Level disk format utilitu od Seagate k naformátování disku Western Digital (představme si hypoteticky, že něco takového, jako low level format utilita ještě existuje). Taky si pak nemůžu stěžovat, že mi Seagate zničil můj WD disk.
Snaha jasně „ocejchovat“ padělané můstky (jsou dál plně funkční, jen se na ně nechytají originální FTDI ovladače) zřejmě stojí za stížnostmi na předchozí verzi ovladačů, která padělky jen detekovala a místo skutečných dat posílala jen nuly, což způsobovalo uživatelům mnoho bezesných nocí.
která padělky jen detekovala a místo skutečných dat posílala jen nuly, což způsobovalo uživatelům mnoho bezesných nocí.
Protože vyhodit okno z hláškou "Zakoupili jste padělaný chip, tento ovladač nebude fungovat, s problémy se obraťte na prodejce zařízení." by pro čuráky z FTDI bylo moc práce, že...
Ono by asii muselo byt strasne tezke, aby ovladac pri pripojeni zarizeni otestoval pravost chipu a jednoduse zarizeni ignoroval, pokud chip je falesny. Ro se hned musi prikrocit k preprogramovani PID, coz je jediny spravny zpusob, jak zajistit, aby ovladac zariceni ignoroval a zaroven se tomu dostalo radne medialni pozornosti.
> Asi jako když použiji Low Level disk format utilitu od Seagate k naformátování disku Western Digital
Podle mě je rozdíl:
- Utilita disk nejspíš zničí proto, že s ním neumí komunikovat. Zde je ničení přidaná speciální funkce.
- Když spustím low level format, zeptá se mě, který disk chci naformátovat. Můžu tak mít v počítači dva disky - jeden Seagate a jeden WD - a nic se nestane. Když ale připojím k počítači jeden originální FTDI čip a jeden padělek, padělek to automaticky zničí.
FTDI je z odpovednosti tezce za vodou :)
Jak to muze fungovat? Detekce a umyslne zniceni by bylo:
if (cloned) { znic_to }
Ale FTDI na to slo chytre a posila programovaci prikaz se spatnym CRC:
a_od_ted_budes_0000! delam_si_prdel.
Prave umyslne spatne CRC nezpusobi prepsani PID. Ze cinske klony nekontroluji crc? Jejich problem... at se nesnazi tvarit jako FTDI, kdyz nemi nejsou!
Drsna slova... koupil jste snad nejaky padelek?
Kod v ovladaci pro FTDI opravdu nic spatneho nedela, jen pusti prikaz ktery nedava smysl. Ze klon hardwaru neoveruje checksum snad neni problem vyrobce sw. Stejne tak existovali pakety ktere spolehlive odrovnali os... je to chyba hackeru ze vyrobce si to nezabezpecil?
Ukony ktere vyzaduji autorizaci a nemaji ji jsou normalne neplatne. Nebo vy snad nevyzadujete napr. po webovych sluzbach aby heslo overovali zda je spravne, postaci vam ze nejake heslo napisete ale jake je fuk? mozna to tak funguje ve win, kde si muzete delat co chcete, ale v systemech na urovni se kontroly proste delaji :)
Ano, funkce BrickCloneDevices a přiznání firmy, že ten "padělaný" HW zcela úmyslně poškodili, je pro debily jako ty asi nedostatečné. No, já zase s podobnými dementy nebudu dál ztrácet čas.
P.S. Ne, žádný padělek jsem nekoupil. Zato vím zcela bezpečně, že FTDI u mě skončila na blacklistu zmrdů, od kterých nic nekupuju.
To neni "padelany" ale PADELANY! Evidentne jste zadny IP nikdy nevytvoril - kazdy vyrobce ma pravo si svuj vytvor chranit, hlavne kdyz mu nejaky cinan leze do zeli. Nejste jeden z tech typu, ktery miluje sberace kovu, ne? Svoboda a pravni ochrana jen pro skudce... ble.
FTDI u nas naopak stouplo - je treba nabrat odvahu a postavit se problemu celem. Da se predpokladat ze zkouseli i ciste pravni metody ale k vysledku nevedli.
Btw, v ramci bezpecnostni analyzy kodu pro nejmenovanou aplikaci jsme objevili "rm -rf /home" ... je to ochrana nebo umyslne poskozeni cizi veci? Funcke probehla na neautorizovane kopii (pokud bezela na jinem hw nebo byl sw modifikovan). Pokud vam to smaze home, je chyba na strane vyrobce proprietarniho reseni, nebo cloveka ktery se to snazil uloupit?
"Btw, v ramci bezpecnostni analyzy kodu pro nejmenovanou aplikaci jsme objevili "rm -rf /home" ... je to ochrana nebo umyslne poskozeni cizi veci?"
Poškození cizí věci a to zcela jednoznačně. Kde bere tento "protipirátský" mechanismus jistotu, že se v /home nachází data toho, co to upirátil? Co když je /home bindnutý na nějaké velké síťové úložiště? Co když /home neobsahuje žádná data získaná nelegálním provozem té aplikace? (Co když ten genuine check selže?) Že aktivní destrukce SW a HW není použitelnou strategií při boji proti pirátství pochopili i gauneři v Sony. Z temných dob "Oko za oko" už lidská společnost naštěstí celkem vyrostla.
I kdybych si byl naprosto jistý, že jste to vy, kdo mi šlohnul ten notebook, pořád mi to nedává právo hodit vám do obýváku zápalnou lahev. Frustraci lidí z FTDI chápu, ale takhle to prostě řešit nelze.
> To neni "padelany" ale PADELANY!
Furt mi nepřijde, že je padělek něco jenom proto, že si to nastavilo stejné vendor ID.
> kazdy vyrobce ma pravo si svuj vytvor chranit, hlavne kdyz mu nejaky cinan leze do zeli
Já zase teď cítím potřebu chránit si své čipy tím, že vyhackuju FTDI a smažu jim všechna data a že pustím worma, který smaže všechna Windows, která mají tento ovladač. Je takové konání v pořádku?
Ne, nicmene doplnuji Anonymovo vysvetleni o dalsi okolnosti. Cin FTDI nijak neobhajuji, pouze vysvetluji, ze jejich motivaci nebylo to, ze nekdo vyrabi chipy se stejnou funkci, ale ze na ne drze lisuje jejich logo a prodava je, jako by byly od FTDI. To, ze se FTDI hoji nicenim HW koncoveho zakaznika, namisto aby napichli na kul padelatele, je samozrejme na hlavu.
IP vyrábím léta a určitě souhlasím s tím, že si výrobce má právo chránit své IP, ale už nesouhlasím s tím, že tu ochranu může hnát mimo povolené hranice dané zákonem. Pochybuji, že kdyby mi někdo okopíroval kus mého softu, že bych mohl jít uživatelům toho okopírovaného softwaru, který si pořídili v dobré víře rozbíjet třeba palice jinou palicí, znásilňovat jejich ženy či zapalovat auta. V takovém případě si mám právo vyřídit si to LEGÁLNĚ s tím, co mé IP nelegálně zkopíroval a ne si brát jako rukojmího nic netušícího uživatele a mstít se na něm. Takové mafianské praktiky neberu. U mě teda po tomto FTDI má velký vykřičník ohledně pořizování si čehokoli od nich, protože kdo ví, kdy jim rupne v kouli z úplně jiného důvodu a udělají mi jako uživateli nějakou jinou vypečenou nepříjemnost. To je jako na písečku, sousedovic kluk (A) mi (B) rozšlapal bábovičku, tak já za to propíchnu pneumatiky spolužákovi (C), protože se s A zná a půjčil mu kyblíček na jeho bábovičku, která vypadá stejně jako ta co jsem vyrobil já ;-)
> Ze klon hardwaru neoveruje checksum snad neni problem vyrobce sw. Stejne tak existovali pakety ktere spolehlive odrovnali os... je to chyba hackeru ze vyrobce si to nezabezpecil?
Jak už jsem psal, mám pocit, že zatím byl takový konsenzus, že když budu hackovat cizí počítače, crackovat software atd., do vězení půjdu já, a nikoho nezajímá, že si to protistrana měla zabezpečit.
To priznani ma vahu jako sliby politiku. Kod ktery ve funkci je neni umyslne zniceni. Pokud ho prelozite do prirozeneho jazyka, rika to neco jako "neznicime si vlastni zarizeni". A to neni to same jako "znicime cizi zarizeni". A vo tom to je! FTDI rulez! Programator a pravnik co toto dali dohromady jsou jednicky.
Pokud ho prelozite do prirozeneho jazyka
Pokud název funkce BrickCloneDevices přeložím do přirozeného jazyka, tak mám skutečně jasno.
FTDI rulez! Programator a pravnik co toto dali dohromady jsou jednicky.
Ano, jsou to takové jedničky, že po telefonátu z MS ten výtečný kód zmizel ovladač během okamžiku z distribuce. (A pochopitelně FTDI skončila na dlouhou dobu na MS shitlistu, protože MS opravdu netouží nechat si zlikvidovat ekosystém WU/MU ovladačovým malwarem, který mu podstrčí výrobci za účelem svatého boje proti konkurenci, k tomu tahle funkce opravdu neslouží a oni sami mají i tak dost svých problémů s rozbitými záplatami.)
A má výrobce originálu nějaké právo znehodnoti padělek, který někdo v dobré víře zakoupil? Zcela jistě nemá. Proto také razie proti padělkům provádí celní správa a ne ADIDAS, NIKE a podobní. O osudu padělků rovněž rozhodůjí patřičné orgány,
Když půjdete po ulici v botech, co se ukáží jako padělky nějaké značky, taky Vás může kdokoliv z bot vyzout a spálit Vám je?
A co když v důsledku zablokování zmíněných čipů někdo zemře nebo dojde k újmě na majetku, protože nějaké důležité zařízení přestalo fungovat? Čipy mohou být instalované v lecčem. Rovněž je v pořádku je zablokovat?
Zde jedná o neoprávněný zásah do funkčnosti zařízení. Hack.
To srovnání s botami není úplně dobré, protože v tomto případě si padělek zničí sám uživatel a dojde k tomu s jeho prokazatelným souhlasem. EULA jasně říká, že ovladače smí používat pouze uživatelé originálních čipů a že ovladač může způsobit nevratné škody na neoriginálních čipech.
Je to tedy spíš jako byste si do falešných Niků koupil originální Nike tkaničky, které by při utažení způsobily, že se neoriginální bota rozpadne.
Asi porad ta nemocnice. Racionalni pohled mensiho zla se u soudu prilis neuplatnuje. Dovedu si zive predstavit, jak pribuzni zaluji nemocnici o milionovou uhradu, protoze kazda zaminka se hodi. A tech devet lidi meli odmitnout, at si treba zhebnou v sanitce pri prevozu jinam, nejsou kapacity a nemocnice dnes neni zadna dobrocinna organizace, ale predevsim fabrika na penize.
Jednoduše nemohl, vím to naprosto jistě.
Na udržování životních funkcí nelze použít komponentu co si koupíte někde na alibaba.com, nýbrž musíte mít certifikovaného dodavatele a tento vám musí garantovat vhodnost komponenty pro udržování životních funkcí věrohodným certifikátem. A na cokoliv s USB takový certifikát dostanete jen velmi těžko.
>v EULA widli je neco o nemoznosti je pouzivat na nejakem HW?
budete sa divit ale je, a je tam spomenuity doavtela microsoftu, co v diskutovanom pripade(Windows Update) je FTDI, (znicenia zakupen eho zariadenia je ina peanzana strata)
LICENČNÍ SMLOUVA S KONCOVÝM UŽIVATELEM NA SOFTWARE SPOLEČNOSTI MICROSOFT
SYSTÉM WINDOWS XP PROFESSIONAL EDITION S AKTUALIZACÍ SERVICE PACK 2
Omezení odpovědnosti - V maximálním rozsahu povoleném rozhodným právem a pokud to není stanoveno v záruce společnosti Microsoft, nebude společnost Microsoft
ani její dodavatelé
odpovídat za jakékoli škody (včetně, ale nikoli výhradně, ušlého zisku, přerušení podnikání, ztráty obchodních informací nebo jiné peněžní ztráty) vzniklé v důsledku nemožnosti užívat Produkt, i když byla společnost Microsoft na možnost vzniku takových škod upozorněna. V každém případě bude celková odpovědnost společnosti Microsoft na základě jakéhokoli ustanovení této Smlouvy omezena na částku, kterou jste skutečně za Produkt zaplatili. Tato
omezení se nevztahují na jakoukoli odpovědnost, která nemůže být vyloučena nebo omezena příslušnými zákony.
http://download.microsoft.com/download/2/3/2/232B28B2-1F17-46BB-8C52-F5A5FCD35679/EULA_Microsoft_Windows.pdf
lenze softver nie je vyrobok, ale dielo. Na to, ze ak si 30x precitas Mor ho! tak budes najvacsi slovak na svete ti nikto neda zaruku, podonbne na bezchybnost SW
618/2003 Z.z.
ZÁKON
zo 4. decembra 2003
o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon)
§ 7
Dielo
(1) Predmetom autorského práva je literárne a iné umelecké dielo a vedecké dielo, ktoré je výsledkom vlastnej tvorivej duševnej činnosti autora, najmä
a) slovesné dielo a počítačový program,
Ale manipulujete s fakty :D
správně mělo znít: "pokud by autor obrazu pouzil jedovatou barvu, pak by nesl zodpovednost za to ze zacne zvracet"
Zde nastala jiná situace, někdo namaloval stejný obraz jako jiný autor. A autor původního obrazu, dodal např. osvěžovač vzduchu, který při kontaktu s barvou na padělku, vytvoří jedovatou směs a majitel padělku se pozvrací.
Tedy zde není nedbalostní čin jako ve vašem příkladu(ještě manipulačně změněném), ale úmyslné poškození...
Kolemjdouci: Napálení kupující se mohou obrátit na policii, ale pouze v souvislosti s prodejem plagiátu, tento plagiát ilegálně používá VID/PID které mu nepatří. VID/PID se normálně kupuje, podobně jako třeba doména.
To je dost dezinformaci. V prve rade 'prodej VID/PID' je jen smluvni vztah mezi USB konsorciem a jeho cleny, ten nemuze omezovat treti stranu, ktera s USB konsorciem do zadneho smluvniho vztahu nevstoupila. Treti strana by se dopoustela protipravniho jednani jen kdyby porusila prava spojena se zakony definovanymi konstrukty dusevniho vlastnictvi (copyright, patenty, trademarky, uzitne vzory a pod.) a cislo samotne AFAIK nemuze byt chraneno trademarkem. Proto je na kazdem USB konektoru USB logo, ktere je chranene trademarkem a jeho pouziti bez poskytnuti licence od USB konsorcia je protipravni. Nicmene prodej USB zarizeni bez USB loga je AFAIK v poradku.
Obdobne domeny take nejsou 'vlastnictvi' samo o sobe, ale stoji na smluvnim vztahu se soustavou pravnickych osob v cele s ICANN. Klidne si muzes rozjet vlastni domenovy strom a v nem prodavat domeny verejnosti bez ohledu na to, komu je ta domena pridelena v 'oficialnim' strome, realne ale malokdo o ne bude mit zajem, nebot nepresvedcis moc ISP a/nebo uzivatel, aby pouzivali ten tvuj strom namisto 'oficialniho' ICANN stromu.
tento plagiát ilegálně používá VID/PID které mu nepatří. VID/PID se normálně kupuje, podobně jako třeba doména.
Velmi vtipné... Bus 002 Device 007: ID 1234:5678 Unknown
Nechápeš psaný text. Tady nejde o kradení věci, ale o její kopírování. Je to spíš jako kdyby jsi maloval obrazy a v galerii je prodával. A přišel soused, obrazy vyfotil a před galerií si otevřel stánek s fotokoliema za polovinu ceny. Využívá tvoje know-how, využívá tvé místo a přetahuje ti zákazníky ... dlouho by netrvalo a stánek by jsi mu rozšlapal.
Docela je chapu, i kdyz v rozporu se zakonem takovy postup zrejme bude. Divim se, ze to delaji tak okate. Mohli uplne v klidu vymyslet nejaky postup, kde plagiat by odesel z duvodu "legitimnejsich" ("ovladac musel diky bugu v kremiku prepsat neco v eeprom").
Jinak original FTxxxRL lze bricknout uplne, bez moznosti jakekoliv napravy (plagiaty neznam). Je potreba mit spravny cksum a soucasne vhodne zmenit nektere konkretni bajty.
Proč by to dělali?
Jeden způsob boje proti padělkům je upozornění na ně. Jinak bych taky o existenci těch padělků nevěděl a netušil bych, jak padělek rozeznat. Když před rokem na padělky upozornili a přesto je de prodej padělků dál, tak je jediná možnost. Zabíjet je.
A má to být otevřeně, nebo formou konspirace? Tutlání je problém, protože když odejde komunikace zařízení a na brouku vidím "FTDI", nabudu přesvědčení, že jejich produkty jsou šmejd. Když vysvětlí, že čip je padělek, je to korektní chování a originál se nezničí, tak ten dopad aféry s chcípajícíma zařízeníma nebude až tak drastický. Navíc bude i tlak na výrobce a jejich dodavatele k nápravě...
A proc si to ma odskakat ten, kdo zarizeni s falesnym chipem zaplatil vlastnimi penezi? Kupujici nema moznost pri koupi poznat, ze zarizeni obsahuje paelany chip. Jak vyplyva z obrazku nalinkovaneho ve zpravicce, kupujici by nic nemohl poznat, i kdyby zarizeni rozebral, coz by ovsem vedlo ke ztrate zaruky.
A pokud soudruzi z FTDI takto nekomu znici zariceni, ktere jiz nema zaruku, prijde majitel o vec, za kterou zaplatil, zatimco vyrobce zarizeni i vyrobce falesneho chipu se to nijak nedotkne.
Takže pokud vám v servise do bavoráka dají neoriginální šrouby a na D1 vám upadne kolo, tak si příště nekoupíte bavoráka, ale citroena?
Je to způsob, jak tlačit na výrobce, aby si hlídali, co pouští na trh a jak spolehlivý mají dodavatele. Várku padělků každopádně prodají jenom jednou, náklady na reklamace atd. je donutí dodatečně testovat a nepreferovat montovny v číně jenom podle ceny.
A pokud vím, o problémech s padělkama se psalo už před rokem. Standardní záruční lhůta je u nás dva roky, takže výměna a tytyty na výrobce nebude problém.
Jestliže prodejce uvedl (nejlépe písemně), že se jedná o plagiát, je to věcí nakupujícího (kopírování je jiná kauza). Jestliže to neuvedl, je to klamání spotřebitele a odpovědnost nese výrobce.
V té souvislosti by bylo vhodné, aby FTDI poskytoval také nástroj na odhalení plagiátu.
1. Obvykle všechno zboží má záruku 2 roky, po této době se bohužel ze zákona funkčnost bere jenom jako příjemný bonus. Možná by taky stálo za to se podívat, zda originál nemá náhodou tu záruku delší.
2. Pořád platí, že jste spustil ovladač, který má v podmínkách, že vám neoriginál zkurví. Právně je to podchyceno, morálně to dělí uživatele na 2 skupiny (vizte tuto diskusi). Koneckonců i používání plagiátů dělí uživatele morálně na 2 skupiny.
Určitě? Co si pamatuji, tak naprostá většina ovladačů někde v průběhu instalace vyhodila průvodce, kde se muselo volit Další, Přijímám, Další, Instalovat…
Pokud se to skutečně instaluje, aniž by uživatel aspoň jednou odsouhlasil licenční podmínky (ve kterých třeba bude napsáno, že se můžou jednostranně měnit bez předchozího souhlasu), byl by to asi problém.
Prosim vas, u kterych ovladacu z Widle Update presne jste videl instalacniho pruvodce? Typicky je to jen nejaky .inf, eventuelne i nejaka ta knihovna a podobne kramy, ale pruvodce instalaci ani nahodou. To byste se pri instalaci Widli uklikal do bezvedomi a namisto hodinove instalace a celodenniho updatu byste z toho mel jednotydenni klikaci maraton.
Samozrejme, pokud mi zarizeni windows znici a linux ne, reknu ze windows nici HW a je to shit ;-)))
Dalsi zaskodnik je SONY, kdyz do DVD/CD davali FW, ktery pri pristupu grabovani s opavou zahltil sbernici ;-)) ... nastesti linuxaci moc nepouzivali master/slave, nebot vedeli, ze IDE sestreli obe zarizeni, pokud dojde k chybe, i tak linux zareagoval tak, ze po oprave kernelu sestrelil sony ze sbernice a tu restartoval. A Linus torvald prohlasil, ze nemaji mechaniky SONY kupovat, coz vedlo k tomu, ze je prestali kupovat i mnozi zakaznici windows, nebot jim to system shodilo a odbornici jsou linuxaci, takze kdyz se nekdo zeptal, jakou vyplaovacku, rekli, halvne ne SONY shazuje umyslne system ;-)))
Dalsi odbornici byly vyrobci DVD, kdy mandriva testovala zda se jedan o vypalovacku tak, ze udelal cync na buffer ... a ona se sama poskodila ... zde ale neslo o umysl linuxu a hlavne slo o bug ve FW DVD mechaniky jednoho vyrobce ;-))
Asi si sedíte na vedení. Abych mohl vůbec nějakou smlouvu uzavřít (byť konkludentně), musí být známy podstatné náležitosti té smlouvy (§ 1732 OZ). Projev vůle, který nevyhovuje § 1732, není nabídkou a nemůže být proto přijat. (§ 1733 OZ). S přihlédnutím k obsahu nabídky nebo k praxi, kterou strany mezi sebou zavedly, nebo je-li to obvyklé, může osoba, které je nabídka určena, nabídku přijmout tak, že se podle ní zachová, zejména poskytne-li nebo přijme-li plnění. (§ 1744 OZ, totéž § 2373 odst. 2 týkající se přímo licenčních smluv k autorským dílům. WU umožňuje zobrazit dodatečné licenční podmínky při instalaci aktualizace, v daném případě tak ovšem rozhodně nečiní. I pokud by je zobrazil, bylo by možno o platnosti takového ujednání možno uvažovat snad pouze tehdy, pokud by hned nahoře velkým červeným písmem bylo napsáno cosi ve smyslu "Ve vašim počítači je zařízení XY, které po instalaci aktualizace bude poškozeno a přestane fungovat."
Pokud tady někdo odkazuje na licenční podmínky Windows Update ve wokenní EULA, tak asi taky spadl z višně. To je adhezní smlouva jako vyšitá, na kterou se vztahují ustanovení § 1798 - 1800 OZ, použití těchto ustanovení nelze platně vyloučit ani smlouvou, pokud se nejedná o smlouvu mezi podnikateli. I kdyby tam MS kamsi zašil ustanovení o tom, že může aktualizací dle svého uvážení úmyslně poškodit nebo zničit HW, bude takové ujednání neplatné nejen podle § 1800 odst. 2 OZ (odchyluje-li se smlouva závažně a bez zvláštního důvodu od obvyklých podmínek ujednávaných v obdobných případech, je doložka neplatná), ale zejm. podle § 580 OZ, protože se takovéto jednání příčí dobrým mravům a zákonu.
A to už vůbec nehovořím o trestně-právních aspektech takového jednání, viz např. § 230 TZ (odst. 2 písm. b) - "Kdo získá přístup k počítačovému systému nebo k nosiči informací a data uložená v počítačovém systému nebo na nosiči informací neoprávněně vymaže nebo jinak zničí, poškodí, změní, potlačí, sníží jejich kvalitu nebo je učiní neupotřebitelnými ...", zde navíc v kvalifikované skutkové podstatě podle odst. 3 písm. b) "v úmyslu neoprávněně omezit funkčnost počítačového systému nebo jiného technického zařízení").
Obchodní spory a své IP si soudruzi z FTDI musí chránit pouze způsobem, který je zákonný, nikoliv poškozováním majetku těch, kteří sou nota bene jen další obětí porušování práv v IP. Normální uživatel, který instaluje ovladače přes Windows Update, vůbec netuší, že v daném zařízení je nějaký FTDI čip. O tom, že nepřijatelnosti takového počínání si je MS velmi dobře vědom, svědčí to, že daná "aktualizace" po profláknutí celé záležitosti bleskurychle zmizela ze serverů.
Takže se vrátíme k tomu, na co jste reagoval tím výplodem o konkludentním uzavření smlouvy:
Majitel nosouhlasil, nemohl, protoze nebyl upozornen a dotazan.
Je zcela zřejmé, že kdyby uživatel byl s návrhem obsahu smlouvy "Nainstaluj to a já ti znefunkčním hardware" seznámen, tak by takovou smlouvu nikdy neuzavřel a ani takový malware nenainstaloval, takže ke konkludentnímu uzavření smlouvy v žádném případě dojít nemohlo. Tak popravdě řečeno nevím, co jste nám tím chtěl sdělit a jaké "moudro" se nám snažíte sdělit teď. On totiž nikdo s postižených po užívání onoho "softwaru" nijak netoužil, prostě se mu automaticky nainstalovala aktualizace jako stovky jiných.
Tak pro blbé ještě jednou. Věta „Majitel nosouhlasil, nemohl, protoze nebyl upozornen a dotazan“, na kterou jsem reagoval, opět nic nepíše o nějakém ničení hardware a je nesmysl, souhlasit totiž můžete se smlouvou klidně konkludentně. To, že záměrné ničení HW se nedá dát do licenční smlouvy, a to ani uzavřené s notářsky ověřeným podpisem, je věc druhá, o které jsem se jen tak mimochodem vyjádřil o příspěvek hned nad tím, co citujete.
OMG. Zde žádná smlouva není, protože o jejím navrhovaném obsahu uživatel neví zhola nic. Těžko teda může nějakou smlouvu konkludentně uzavřít, protože neví, čeho by se měla týkat. Koneckonců ji nemůže ani konkludentně odmítnout (pokud za úkon, jímž se smlouvou uživatel souhlasí, považujete instalaci onoho SW), protože ten ovladač /aktualizace se instaluje zcela automaticky. Konečně musím naprosto odmítnout to, že by snad uživatel neměl v tom případě právo ten SW užívat -- pokud výrobce daný ovladač Microsoftu poskytne k šíření přes WU/MU, musí si být vědom toho, že ho bude potenciálně užívat každý uživatel Windows. (To celé počínaje testováním ovladačů a konče distribucí je samozřejmě ošetřeno mnoho smlouvami, které musíte podepsat, pokud po nějakém WHQL podpisu ovladačů a jejich distribuci prostřednictvím MS toužíte.)
Pokud nemáte uzavřenou licenční smlouvu, pácháte trestný čin porušení autorského práva. Je to velmi prosté, milý Watsone ;-)
Nejste sice nijak upozorněn na jednotlivé smlouvy s jednotlivými autory, ale jste ve Windows Update EULA, se kterou jste souhlasil a jistě ji velmi pečlivě četl, upozorněn na to, že při jeho aktivaci služby Windows Update budete takové smlouvy konkludentně uzavírat. Mimochodem v Linuxu to funguje naprosto totožně, také nejste při spuštění každého programu dotázán, jestli souhlasíte s jeho licencí (ač má většina programů GPL, je licence pro každý program samostatná smlouva, protože má jiné smluvní strany).
Hmmm, dobrý, no. GPL užívání vůbec neupravuje - "Activities other than copying, distribution and modification are not covered by this License; they are outside its scope.". Jinak vámi popsanou formou smlouvu rozhodně uzavřit nelze. A na závěr, trestný čin porušení autorského práva vyžaduje zavinění ve formě úmyslu, který zde rovněž zcela chybí. Co kdybyste začal fušovat do něčeho, o čem máte aspoň mlhavou představu? Prezentujete se tady jako Jirsák č. 2...
GPL de facto obsahuje dvě licence, jednu plnou GPL a druhou takovou minimalistickou specifikovanou právě v tomto oddílu:
The act of running the Program is not restricted, and the output from the Program is covered only if its contents constitute a work based on the Program (independent of having been made by running the Program). Whether that is true depends on what the Program does.
GPL 3 je v tomhle ještě detailnější (taky ji na rozdíl od předchozích Stallman konzultoval s právníky).
Licenční smlouvu takhle uzavřít lze, viz § 46 odst. 6 AZ.
Začněte u sebe ;-)
Licenční smlouvu takhle uzavřít lze, viz § 46 odst. 6 AZ.
Ne, prosím vás, vámi navrhovanou formou, kdy odsouhlasením jedné smlouvy konkludentně přijímám jakoukoliv další smlouvu, o jejímž obsahu nevím vůbec nic, rozhodně smlouvu uzavřít nelze. Doporučuju studený obklad na hlavu a přirození večer omývat vlažnou vodou.
Např. z EULA k W7: "The terms also apply to any Microsoft updates ... for this software, unless other terms accompany those items."
FTDI má jaksi smůlu, pokud si ke svému malwaru nedala vlastní licenci, se kterou byl uživatel seznámen, žádné další podmínky se na jejich ovladače nevztahují, Dál ten váš brainfart nehodlám rozebírat. A běžte si ujasnit, co to je ten nepřímý úmysl.
Nevím, jestli máte nějaké problémy s chápáním psaného textu, ale píše se tam jen o software Microsoftu. V bodě 20 se zato píše:
The software contains third party programs. The license terms with those programs apply to your use of them.
Ano, žádné neobvyklé podmínky tam být nemohou (to by odporovalo možnosti konkludentního uzavření podle AZ), to ale neznamená, že nemáte uzavřenou licenční smlouvu s FTDI.
Podmínky pro uzavření licenční smlouvy uvedené v autorském zákoně jsou nadřazeny podmínkám pro uzavření smlouvy v obecných zákonech.
Nepřímý úmysl znamená, že jste věděl, že to může nastat, a pro případ, kdy to nastane, jste s tím byl srozuměn. Což je evidentní tím, že jste odsouhlasil Windows EULA, kde se o tom, že můžete používat cizí software, explicitně píše.
Dále již na vaše komentáře nebudu reagovat, nemá to cenu, když už jen dokola omíláte něco o podmínkách, o kterých jsem se několikrát vyjádřil, že v té smlouvě být nemůžou bez ohledu na způsob uzavření, tedy bez ohledu na to, jestli se něco zobrazí nebo ne.
Člověče, vy jste vopravdu blbec k pohledání. Já vám nainstaluju za rok 325 aktualizací s neznámou licencí, kterou jste v životě neviděl. Za rok dorazím se stěhováky a exekutorem, nechám vám vybílit účet v bance, zabavit barák a běda, jak se budete bránit, že jste žádnou smlouvu neuzavřel, uzavřel jste jich rovnejch 325, a podle každý z nich jste se konkludentně zavázal zaplatit 1000 dolarů za licenci. (To přece není nic neobvyklého, že se za licenci platí.) Takže mi visíte 325 tisíc doláčů plus úroky z prodlení. A vopovažte se bránit, že jste žádnou smlouvu neuzavřel, páč potom jste SW pirát a za 325 trestných činů porušení autorského práva vám patří 20násobný trest doživotí, případně poprava smrtíci injekcí made in USA (samo nevyzkoušenou, takže se budete dvě hodiny dusit a dostanete infarkt.)
Predpokladam, ze MS rovnez nebyl informovan o nove ficure ovladace, protoze predpokladam, ze MS by se nechtel na necem takovem podilet. Uz ted je lidi maji radi jak pazdero v prdeli. Ovladac byl nejspise updatovan standardnim procesem po nejakem automatickem otestovani. V MS tezko muzou reverzne engineerovat kazdy ovladac a studovat kod.
Jinak bych se nedivil, kdyby vec jeste mela nejakou dohru. Pamatujete na Sony rootkit? Ten dokonce ani nemel v zameru neco nicit. http://en.wikipedia.org/wiki/Sony_BMG_copy_protection_rootkit_scandal#Legal_and_financial_problems
Podla mna tam umysel jasny je. Akurat to nevyzera, ze by to nevratne nicilo zariadenia (ako naznacuje spravicka), aspon podla komentara je tam prepocitany checksum aby sa zariadenie nebricklo. Takze po update ovladaca zariadenie "len" prestane fungovat a kvoli prepisanemu VID to nevyriesi len jednoduchy downgrade ovladaca na predchadzajucu verziu... (vsetky spekulacie o pripadnych sudnych sporoch su tym asi bezpredmetne, kedze zariadenie je dalej funkcne, ibaze nie s FTDI ovladacom... aj ked v USA jeden nikdy nevie)
IMHO sa ale da napisat utilitka, ktora to VID zase prepise naspat na povodne... Joj co to rozpravam, fasistov sme hnali! Ved utilitka je davno napisana a najnovsie pribudol aj presny navod k tomuto incidentu: http://www.minipwner.com/index.php/unbrickftdi000
Tak teda zaujimavy pokus od FTDI, ale odnesu to akurat tak nejaki neinformovani nestastnici.
Akurat mi v pondelok spoluziak priniesol cinsky klon arduino mini s fake FTDI cipom, ktory kedysi fungoval. PID 0x0000. Spoluziak ma windows x64, vypol som overovanie podpisov ovladacov a doplnil do .inf suborov riadky typu:
%VID_0403&PID_0000.DeviceDesc%=FtdiPort.NTamd64,FTDIBUS\COMPORT&VID_0403&PID_0000
A arduino funguje dalej :)
Osobne to vidim tak. Vetsina zarizeni je stejne posleze vyrabena v Cine a vyrobce hw desky stejne nema sanci kompletne kontrolovat proces, ze se tam nepriplete nejake falsifikovane FTDI (Cinan bude chit usetrit apod)... takze se stane to, nez aby vyrobce riskoval, ze bude mit nakrknute zakazniky a reklamace, jednoduse zmeni design a od priste uz nebude komponenty od FTDI pouzivat. Cize FTDI si podepsalo rozsudek smrti samo a dobrovolne...
FTDI ma na stazeni program MPROG ktery dovoluje prenastavit PID a VID v EEPROM.
Co jsem zaregistrovalm, tak ruzne klony OBD diagnostik s FTDI chipem byly take zablokovavany prepsanim EEPROM pokud SW (take ukradeny) zjistil ze diagnosticky kabel neni original. Ono ja spousta vyrobcu levnych diagnostik co prodaji HW a SW si obstarejte (ukradnete) jak chcete. A nevim o tom ze by se nekdo soudil. I kdyz tohle neni takova masova vyroba.
Nadruhou stranu bylo v zacatcich FTDI mozno si u nich zazadat o prideleni nekolika PID zdarma z rozsahu FTDI VID. Tohle treba od nich bylo docela fajn.
Pak pouzivate modifikovany ovladac (inf) a update driveru snad nebude vadit.
Myslim ze pokud se bude nekdo soudit, tak je treba aby soud rozhodl tak, ze za pouziti klonu zodpovida vyrobce a ten at se pak soudi s tim kdo skutecne zarizeni zhotovil nebo dodal v rozporu s pozadavkem klon chipu. Neni mozne prece tuhle zlodeninu know how tolerovat. FTDI se urcite predem poradila s pravniky, takze dobre vedi co delaji.
1. Vypůjčili si značku FTDI bez sphlasu FTDI
2. Použili k tomu software (ovladač) FTDI v rozporu s licenčníma podmínkama FTDI.
Kdyby někdo udělal pod svým logem čip ve stejným pouzdře, se stejným zapojením a přibalil k tomu svoje ovladače s tvrzením, že jde o náhradu FTxxxxyy, tak je všechno OK. Dát jenom jiný HW se stejnou značkou je lumpárna.
A pokud zařízení přestane komunikovat? Buďto jsem BFU, omlátím to výrobci o hlavu a varuju na FB známý, že je to trochu riziko. Nebo do toho trochu vidím, varuju známý a opravím si to. Anebo si rovnou ohlídám, co na tom DealExtreme kupuju.
P.S. To je takový problém vyměnit po záruce jednoho brouka?
Kdo si co vypujcil? Kupujici nic, ten to jen v dobre vire koupil. Nicmene trestan neni vyrobce, ale kupujici, ktery za pouziti falesneho chipu neni zodpovedny. To je uz jak v Severni Korei, kde jsou za ideozlociny rodicu vezneny i jejich deti, z nichz rada se i v koncentraku uz narodila a nic jineho nezna.
Nemůže, HDD to neutáhne.
Jedná se o FT232y(y) (převod USB/RS232), FTx232 (to samý, x je počet portů) a FT245y(y) (osmibitový paralelní port pro mikrokontrolér). Tyhle potvory podporují jenom USB2.0 lo speed a full speed (ne high speed) a nedá se skrz ně tahat víc jak 1Mbps. Na HDD je to trochu málo. Navíc to nemá ani SATA, ani PATA rozhraní.
Narazit se na ně dá třeba v hobby elektronice (nabíječky,...), v kabelech pro převod USB na RS232, USB na RS485, JTAG adaptérech (na FT2232 existují GDB drivery pro většinu procesorů s rozhraním JTAG), ve vývojových kitech, v licenčních USB klíčích,...
Pokud pomineme to, že někdo používá cizí VID, tak co je vlastně na FTDI čipech tak speciálního, když to ty klony dokážou nahradit za výrazně menší peníze? No co by bylo - umělý monopol vyrobený pomocí patentové (asi) ochrany.
Navíc značná část čipů pro USB rozhraní stejně má VID nastavitelné někde
v softwaru, takže taky to může být tak, že ten klon se dodává neinicializovaný, a až výrobce zařízení, ve kterém ten čip je, tam nacpe nějaké VID (třeba FTDI, protože pak nemusí řešit drivery).
Když jsem před časem chtěl stavět nějaké zařízení s USB rozhraním, tak v koncových cenách jednoho kusu stojí ATmega168PA cca 100 korun (to je docela výkonný procesor s mnoha různýmí I/O moduly), ATmega16U4 asi 140 korun (podobný procesor, akorát s HW podporou USB), ale samotný FTDI FT232 stojí už 150 až 200 korun podle verze. A to je jednoúčelový čip, který v podstatě převádí RS232 na USB a nedělá nic dalšího.
Jediná přidaná hodnota FTDI je, že pro podobně chovající se čip(y) má dnes drivery každý výrobce OS. Zbytek je nadbytečná marže z uměle vytvořeného monopolu.
Takže pokud jde o mě, já jako zákazník (ať už výrobců čipů nebo výrobců zařízení s tím čipem) jsem jednoznačně na straně výrobců alternativních čipů s rozhraním kompatibilním s FTDI.
-Yenya, http://www.fi.muni.cz/~kas/blog/
FTDI ma 2 obrovske vyhody:
1) FUNGUJICI ovladace na spoustu platforem, pripadne nejaky genericky USB CDC. Nemusite potom resit ruzne chyby, kdy napr. nase aplikace prestala chodit pod Windows 8.1 (ze dne na den, prisel update a se zarizenim se nedalo spojit).
2) trivialni design, ktery prida do aplikace USB. Jestli jste nekdy delal neco s USB, tak tusite, ze implementovat USB i s pomoci ruznych demo-kitu je pomerne velky problem (aby to chodilo skutecne dobre). Tady vezmete obvod, pripojite na UART, a mate temer hotovo.
(Já vím k čemu je FT232)
Ano, ale to je přesně odpověď na otázku, proč mít/použít čip s _rozhraním_ kompatibilním s FTDI, nikoliv proč použít čip od _firmy_ FTDI. Na podobné bázi dřív vznikaly čipy s řadiči disketových jednotek, pevných disků, super-IO čipy, atd. Každý se snažil na svůj čip zadrátovat rozhraní kompatiblní s 8250/16450/16550A, protože to pak bylo jednodušší pro následné uživatele.
No a podobné je to dneska s tím FTDI (i když podobných čipů je víc, například Prolific PL2303). A firma FTDI prská a kope kolem sebe. Jako trochu chápu, že se jim nelíbí, když někdo prodává čipy s jejich logem, ale to zase neopravňuje zásah tohoto kalibrou proti _všem_ čipům s podobným rozhraním.
Mimochodem, ta architektura jednoho z těch kompatibilních čipů je docela zajímavá - je to v podstatě čip s obecným mikrokontrolerem a ROM, do které si výrobce vypálí co uzná za vhodné. Takže z jednoho designu může být tu FTDI USB-to-RS232, tam něco úplně jiného:
http://zeptobars.ru/en/read/FTDI-FT232RL-real-vs-fake-supereal
-Yenya
Důvod pro použití je ten, že originální čipy skutečně spolehlivě fungují, což se o klonech říct nedá (z vlastní zkušenosti).
A firma "prská", protože polofunkční klony jim kromě snižování návratnosti nákladů taky kazí dobré jméno.
A já budu prskat, když FTDI zkrachuje nebo omezí investice a zbudou tady jen takové polotovary jako PL2303.
No, vidíš... a já zase od zmrdů z FTDI už nemám zájem jejich produkty kupovat. Páč na takovýhle manýry ve stylu Sony rootkit jsem fakt vysazenej. (A zatáhnout do distribuce toho svinstva bez upozornění a vědomě třetí stranu už je skutečně vrchol, jak MS nemůžu jinak ani cejtit.)
“Microsoft has given us a statement: Yesterday FTDI removed two driver versions from Windows Update. Our engineering team is engaging with FTDI to prevent these problems with their future driver updates via Windows Update.”
Potiz je asi jen v tech ovladacich a mozna nejaky patent k jejich ChipID (nevim jestli jej nakonec maji). ChipID myslim spoustu firem zachranilo pred plagiaty.
FTDI skutecne ale jako jeden z mala obvodu opravdu dobre funguje bez dalsich znalosti o USB (o profilicu se to rici neda, resp. pred par lety nedalo). Ano, je mnohem levnejsi koupit nejaky PIC18F s USB a programovat do nich FTDI-compatible kod, ale jake jsou naklady na vyvoj.
Jinak my FTDI nepouzivame, mame vlastni USB stack (na www.obdtester.com/focom www.obdtester.com/ficom www.obdtester.com/hicom a dalsi), nejsem si ale jist jestli se to financne vyplatilo.
S kompatibilním rozhraním není takový problém jako s parazitováním na ovladačích. Certifikace ovladačů, která je pro většinu platforem nutná, jistě něco stojí. Podle mě by nikdo neměl problém s pinově kompatibilní součástkou, která by měla jiné označení a jiné VID/PID a výrobce by k ní dodával vlastní WHQL certifikované ovladače.
No oni maji s Intelem mozna i smlouvu ;-)))
Kazdopande ano, neposkouzje je to, vmware nevyrabi HW i kdyz jim virtualizje nenarocne systemy a tim zakaznik zaplati mene za HW ;-))
Ale neni jen vmware a tak muze byt intel rad, ze je i na x86_64 nejaka platforma na virtualizaci, kdyz na unixech je jiz davno a zakaznik by mohl zacit kupovat IBM Power ;-))
Mohl by prosim nekdo opravit FTDI "mustku"? To je nova stanice metra? Je to jak pest na oko. Neslo by to napsat treba: Nove ovladace FTDI cipu pro USB-RS232 prevodniky nici... nebo kratsi: Nove ovladace FTDI prevodniku...
Obcas nekdo take napise taky jizni a severni mustek. To pak clovek netusi jestli cte cestopis nebo technicky zamereny web. Jednou je ustaleny technicky pojem bridge a netreba startovat nove narodni obrozeni.
Otázkou je, na co vlastně jsou udělena "autorská práva", anebo jestli se jedná o "průmyslové vlastnictví".
Zjednodušeně řečeno: autorská práva jsou jenom na "dílo", tedy například text zdrojového kódu aplikace (ovladače) a vůbec se netýkají samotného zařízení, naproti tomu pokud zařízení (zde USB "čip") splní novost, patentovatelnost, atd., potom mohou získat patent a na ten mohou udělovat licence.
Zatímco právo na užití autorského díla se uděluje "smluvním zakoupením", tak na užití ochrany práv k užití vynalezeného principu zařízení formou patentu se uděluje licence (za sjednané platby). Patent lze získat i na způsob výroby/užití zařízení, pokud je splněna patentovatelnost.
Myslím, že se často v tšchto sporech operuje s neznalostí pojmů. Spoléhá se na to, že čtenář nepátrá po tom, zda na zařízení je vůbec udělen patent a zda je platný. Stejně tak je obvykle sporné, jaká vlastně autorská práva se problému týkají, protože pokud "kód" je jen interpretací dosud známých variant, tak by nemělo být autorské právo vůbec zmiňováno (v podstatě se vždy jedná o sestavení kódu ze subkódů, na které by si měl právo nárokovat prapůvodce - vlastně ten, kdo vymyslel abecedu).
Je to jenom hra s neznalostí a důvěřivostí, kde jde v podstatě jen o "rozdělování kořisti". "Ulovil jsi zákazníka? Dej mi hryznout, jinak sežeru tebe!"
Jenze tady neslo o nic z toho, ale o vyrobu a prodej chipu s neopravnene pouzitym logem FTDI, coz pochopitelne nasere. http://zeptobars.ru/en/read/FTDI-FT232RL-real-vs-fake-supereal
To je, jakobyste zacal vyrabet auta, ktera nejsou Mercedes, ale zatracene se jim podobaji a abyste dojem umocnil, budete na ne lepit logo Mercedesu.
Pozrel om si ten obrazok, uprimne povedane ten fake cip vyzera lepsie, pismena su citatelnejsie a celkovo vyzera ako novsia generacia. Dokonca je robeny 500nm a original ma az 600nm.
Cinania vyrabali mercedesy, to si pametam lebo v nich bolo smrtelne nebezpecne aj slabsie naburat. Mali airbag urobeny tak ze vystrelil cely volant proti vodicovi.
Skoda ze vetsina novinaru pouziva slova jako nici, brick a podobne. Pritom tem padelanym cipum se nic nestane, jen se jim nastavi PID jine - pro ktere nejsou registrovane FTDI drivery.
Je to dost podobne situaci, kdyz zaparkujete u vjezdu odtahove sluzby a delate machry. Odtahovka, pokud ma odvazneho sefa, vam jednoduse auto premisti a nemuzete ho pouzivat, protoze bude nekde jinde. On vam to auto snad nekdo znicil? Ne, jen je presunuto nekam, kde to nemuzete pouzivat. Treba exemplarne polozene na vrcholu kontejneru... A ted si poradte sam jak ho z tama dostat :)
Uz se tesim na dalsi revizi driveru, ktera nabidne pro klonovane cipy okno, informujici o tom, ze hardware neni original a tudiz pouziva ovladace/sw FTDI nelegalne. Ale da vam moznost si licenci poridit - treba platbou kartou nebo pres PayPal. Treba $1 za kazde pripojeni :)
1/ To, zda k nefunkčnosti daných čipů dochází v důsledku HW nebo SW poškození, má vliv maximálně na to, podle kterého paragrafu TZ je to trestné. Na protiprávnosti počínání to nic nemění. (Již rozebráno výše, to jste ovšem ignoroval, protože k tomu zjevně nemáte co relevantního namítnout. Stejně tak jsme se nedozvěděli nic ohledně vašeho zaměstnavatele, opakuji svůj dotaz - skutečně bych se rád vyhnul kreténům, u kterých někdo stoupnul v ceně proto, že znefunkčňuje HW koncovým uživatelům, kteří vůbec netuší, o co se jedná.)
2/ Až někomu takhle své(po)mocně odtáhnete auto, budete mít nemalé problémy s firmou P&Ch. Prakticky soudně vyzkoušeno mnohokrát. Dokonce, což pro vás asi bude taky novinka, i v případě, že auto odtáhnete oprávněně při tzv. "blokovém čištění" ulic, jste povinen ho vrátit zpět na místo. V žádném případě ovšem nesmíte tímto způsobem vlastníkovi auta bránit v jeho dalším užívání, a to ani formou takových debilních nápadů, jako se líhnou ve vašem mozku, např. přemístěním do kontajneru.
Vypada to ze zmineny patch pro vymazane PID (0000) - http://marc.info/?l=linux-usb&m=141403510729881&w=2 - bude zahrnut do jadra.
Je to zajimavy precedens, kdy vyvojar kernelu se otevrene priznava a schvaluje porusovani IP. Ted konecne muze FTDI jit po FSF zadat odskodne - vyvojari prece vedeli, ze timto podporuji nelegalni kopie!
Ale starou belu, nevis o cem meles, oni znicili spoustu chipu, ktere zadna jejich prava neporusuji. Jen se ohlasi sytemu IDckem, protoze umi fungovat stejne. Je to presne stejny, jako kdyz budu stavet lokomotivu, nejspis ji dam rozchod 1435 mm a ne nejakej svuj vejmysl. A kupodivu, nikomu neprijde divny, ze ta lokomotiva bude moct jezdit po stejny trati jako vyrobky jinych dodavatelu.
A jak uz i nekolikrate konstatovaly ruzne soudy, rozhrani nelze chranit. Takze ja mam chip (lokomotivu) ktera jen vyuziva stejne (obdobne) rozhrani.
Vzhledem k tomu ze u lokomotiv se delaji dost prisne zkousky kompatibility s trakci, tak vam preji mnoho stesti v staveni kopii ktere vypadaji zcela stejne jako ty od puvodniho vyrobce, jez si je take nechal certifikovat.
V tomto sporu se nechrani rozhrani, ale to, ze na druhem konci rozhrani existuje ovladac od FTDI, jez je jejich dilo a prosel ruznymi certifikacemi (whql, zacleneni do jadra) a je vyuzivan bez patricne licence. Nemluvne o tom znaceni cipu, ktere jiste porusuje ochrannou znamku.
Pokud budete v pozici FTDI a z nejakeho zahadneho duvodu bude vas certifikovany ovladac padat, protoze user/windows reportuje pady (a tyto budou zpusobeny neodhalenymi padelky), co udelate? MS bude na vas nasranej, uzivatele budou nasrani jeste vice, business se vam bude hroutit... vy by jste to nechal plavat? I kdyz pak objevite ze jsou na vine padelky, ale nevite odkud... zustava vam jen moznost s tim neco rychle udelat.
Berte krok FTDI jako facku malemu parchantovi ktery osahava vasi dceru. Existuje nespocet exemplaru, kde maly exemplarni trest je efektivnejsi nez korektni cesta pres soudy. Treba fail2ban - dava vam nekdo pravo odeprit sluzbu lidem kteri jsou napadeni virem aniz o tom netusi?
existuje ovladac od FTDI, jez je jejich dilo a prosel ruznymi certifikacemi (whql, zacleneni do jadra) a je vyuzivan bez patricne licence.
Pardon, to už jsme rozebrali nahoře, že licenci jaksi FTDI zapomněla uživatelům sdělit. Tudíž se na ten ovladač vztahuje standardní Windows EULA, která rozhodně nepovoluje nikomu poškozovat cizí HW.
Nemluvne o tom znaceni cipu, ktere jiste porusuje ochrannou znamku.
Aha. Tak ten malware ovladač má kamerku, která prozkoumá označení čipu... To už jsme taky rozebrali, že.
Máte tam konečně nějaký argument, místo toho blábolení mimo mísu?
V tomto sporu se nechrani rozhrani, ale to, ze na druhem konci rozhrani existuje ovladac od FTDI, jez je jejich dilo a prosel ruznymi certifikacemi (whql, zacleneni do jadra) a je vyuzivan bez patricne licence.
Protože je ten ovladač zařazen do Windows Update, jde o freeware, tedy licenci na jeho použití má kdokoliv. Naproti tomu úmyslné (!) ničení konkurenčního hardware nemůže být v žádné spotřebitelské smlouvě.
Pokud budete v pozici FTDI a z nejakeho zahadneho duvodu bude vas certifikovany ovladac padat, protoze user/windows reportuje pady (a tyto budou zpusobeny neodhalenymi padelky), co udelate? MS bude na vas nasranej, uzivatele budou nasrani jeste vice, business se vam bude hroutit...
Kvůli tomu, že nefunguje konkurenční hardware, se vám bude hroutit business? WTF?
vy by jste to nechal plavat? I kdyz pak objevite ze jsou na vine padelky, ale nevite odkud... zustava vam jen moznost s tim neco rychle udelat.
Upravím svůj ovladač, aby při detekci padělku ohlásil Windows, že daný HW nepodporuje. Klidně k tomu můžete i vyhodit bublinu v systray, že jde o padělek.
Treba fail2ban - dava vam nekdo pravo odeprit sluzbu lidem kteri jsou napadeni virem aniz o tom netusi?
Jenže to jste tomu uživateli odřízl svou službu, se kterou si můžete dělat, co chcete, ne službu konkurence, ke které nemáte žádná práva.
Pokud chci resit opravdu problem a ne vytvaret dalsi, tak udealm testovaci utilitu na pravost chipu, kdyz uz jsem takovy king.
Mate problemy? otestujte si, zda je vas chip pravy, pokud ne reklamujte u prodejce.
Takovemu fotrovi bych pak naschval prefikl i manzelku a matku, aby si dobytek rozmyslel takove zaskodnicke akce.
Takova firma jde u me na blacklist stejne, jako sla SONY, uz jsem i od nich nikdy nic nekooupil a koukal i po chipech od fotaku.
Na windows je řešení trifka. Všechny poslední levné Arduina NANO z číny, co se mi dostali do ruky, už mají tyto "nelegální" čipy a nejdou zprovoznit - po první inicializaci přes USB je PID 0x0000.
řešení:
- odinstalovat driver z Windows
- rozbalit instalačku driveru (nebo sehnat ZIP verzi)
- otevřít INF pro editaci a přidat řádky pro 0x0000 (je to asi na 4řech místech)
- uložit
- nainstalovat updatovaný driver
B.
p.s. ...testováno na Windows 7 x64 (virtual VMWare) + Arduino NANO
Fixing a bricked FTDI chip from Linux
So FTDI pushed out a new driver with Windows Update that bricks counterfeit FTDI chips by setting the Product ID to "0000".
But if you are here you probably know that already.
Here is the process that worked for me to return the FTDI chip back to its original VID:PID of 0403:6001 from a Linux (Ubuntu) computer.
Plug in your bricked device. If you run "lsusb" it should show a device at "0403:0000".
Download ft232r_prog from ft232r_prog (v1.24) and extract to a folder
Install the build dependencies by running "sudo apt-get install make gcc libftdi-dev"
Change directory into the folder ft232r_prog where the file ft232r_prog.c resides
Type "make" to build the program
Now run "sudo ./ft232r_prog --old-pid 0x0000 --new-pid 0x6001"
You are done. Unplug and re-insert your USB device and run "lsusb" again. It should show an id of 0403:6001
Ja nevidim v chovani spolecnosti problem ...
Dodavam ovladace ke svemu zarizeni.
Tyto ovladace jsou urceny pro moje zarizeni.
Svoje zarizeni rozpoznavam i podle ID. ktere mam registrovane a placene.
Pokud narazim na zarizeni, ktere pouziva moje registrovane ID a pritom se nejedna o moje zarizeni, pokusim se mu ID prepsat na neutralni (stale na tom nevidim nic neregulerniho)
Od tohoto okamziku moje ovladace nebudou fungovat pro cizi zarizeni, to je stale v poradku .... proc bych mel psat ovladace pro jine vyrobce, kteri mi za to nedavaji zadne tantiemy ze???
Pokud dany vyrobce dodava svoje ovladace k danemu zarizeni, uzivatel ho muze regulerne dal pouzivat.
Pokud takove ovladace vyrobce nedodava, uzivatel se na me nemuze zlobit, kdyz si nepreju aby pouzival muj software, pro hardware cizi firmy.
Zarizeni je nadale plne funkcni, jen si na nej prosim sezente originalni ovladace.
Oni nic nenici, pouze chrani svoje ID a odmitaji obsluhovat cizi HW ...
Takze se zase vsichni laskave uklidnime ....
On je nepřepisuje na „neutrální“ ID, ale na takové ID, aby ten čip vůbec nefungoval, takže uživatel pak nemůže použít ani jiné ovladači. A dělají to zcela úmyslně. Navíc to ID ani FTDI nijak vymahatelně nepatří. Ale třeba to pochopíte, až vám někdo prořeže pneumatiky, protože stojíte na „jeho” místě.
>> Ale třeba to pochopíte,
To vyznívá jako byste byl uražen, že s vámi někdo nesouhlasí :)
>> až vám někdo prořeže pneumatiky, protože stojíte na „jeho” místě.
Tento příklad moc nekoreluje neboli je zcestný.
Výrobce vyvinul vlastní software, který když se připojí pouze k jeho vlastnímu hardwaru, tak ověří zda-li není poškozen. Tj. jestli sedí kontrolní součet. Pokud ne, označí hardware jako poškozený, protože se patrně změnila jeho funkce.
Váš příklad tvoří analogii:
Prořezání pneumatiky = označení poškozeného hardwaru
což je nesmysl, protože ten kdo ji prořeže si musí být jistý, že je to jeho model auta, které vyrobil. Takže váš příklad by musel být postavený tak, že přijedete autem do servisu výrobce automobilu a ten zatlačí na místo o kterém ví, že vydrží určitý tlak. Nic se nestane a všechno je vpořádku, pokud ale auto bude podvrh vyrobený někým jiným, v daném místě bude slabé a promáčkne se, pak za to nemůže výrobce automobilu. K tomu ale samozřejmě nedojde, protože si výrobce před zatlačením na dané místo ověří, že bylo auto opravdu vyrobeno u něj.
Chápejte, software si je jist, že pracuje se zařízením, které bylo vytvořeno výrobcem (ftdi) a ne někým jiným. To, že někdo podvádí, není určitě odpovědnost výrobce.
Takže pokud si někdo koupí plagiát, tak by se neměl vztekat v diskuzi, že mu bylo porušeno právo, ale měl by se zamyslet sám nad sebou.
Máte opravdu bujnou fantazii, ale to je tak všechno. FTDI naprosto úmyslně ničilo čipy, které se snaží použít stejný protokol a stejný ovladač. Vaše analogie je naprosto zcestná, protože svým čipům nepošlou stejné příkazy.
>Vaše analogie je naprosto zcestná, protože svým čipům nepošlou stejné příkazy.
Vždyť to píšu. Pokud nesedí kontrolní součet, zařízení je "poškozeno". Přeberte si to jak chcete. Podporujte plagiáty jak chcete. Předpokládám, že asi firmu vyrábějící hw v evropě mít nebudete, ale přál bych vám to. Přál bych vám vzdělání a úspěch, abyste to někdy pochopil.
Pokud nesedí kontrolní součet, tak ho úmyslně zničí. Žádné, že ohlásí uživateli, že je poškozeno. Oni mu úmyslně pošlou příkazy, aby fungovat a nešlo použít s žádnými ovladači. Mimochodem to nedělají ani se svými poškozenými čipy, jen s těmi, které detekují jako kopie.
Zbytek vašeho příspěvku je ad hominem a FUD, takže na něj nehodlám reagovat.
Otázka je, jestli je uživatel při instalace ovladače upozorněn na nekompatibilitu ovladače se zařízením. Dodavatel ovladače, který místo upozornění vědomě to nekompatibilní zařízení zničí, jednoznačně zasluhuje potrestání.
Na druhé straně dodavatel nekompatibilního zařízení by měl k němu dodávat i vlastní ovladače.
ad.: Dodavatel ovladače, který místo upozornění vědomě to nekompatibilní zařízení zničí, jednoznačně zasluhuje potrestání.
Vy to nechápete? To není nekompatibilní zařízení, ale zařízení, které se vydává za zařízení firmy FDI. Žádné nějaké jiné zařízení, které se náhodou dostalo na sběrnici. Takže jednoduše nelegální čínský klon. Je to stejné jako byste v hospodě nalíval své pivo, které je 10x levnější než to čepované v hospodě. Nebo kdybyste prodával obrazy, které stojí miliony, za statisíce, ale byly to nelegální kopie.
To že číňani zkopírují hardware, vyrobího 10x levněji díky tomu, že nejsou v Evropě, nemusí platit takové daně, neřeší ochranu životního prostředí, můžou vyždímat zaměstnance atd. a Evropan tak dostane levnou součástku a ušetří peníze, neznamená, že je to tak správně.
Myslíte, jako třeba když vám nový Blu-Ray disk brickne vaší mechaniku tak, že už zádný Blu-Ray disk nepřehraje? To se běžně děje.
...o totálnom ho*ne. Keď niečo vyrábam a je to kvalitné tak nechcem aby mi na trhu kvázi konkuroval niekto kto sa iba vezie na mojom mene. To, že sa plagiátori o to snažia si zaslúži presne tento postup. Ľudia čo plagiát kúpia si zaslúžia to isté pokiaľ sa to snažia používať s mojim softvérom. Chceš používať falzifikát? Nepoužívaj ho s mojim softvérom inak ten odpad môžeš vyhodiť. Jednoduchá cesta. Tu s nejedná o nejakú smiešnu a vo väčšine prípadov odfláknutú videohru čo sa piráti na torrentoch. Toto nie je nejaký softvér alebo hudba. Tu ide v prvom rade o poškodzovanie dobrého mena spoločnosti, ktorej inžinieri niečo aj naozaj robia. Porovnávať to v rámci autorského zákona s niečím čo je väčšinou len dobre odpromované a pritom bezcenné je trochu mimo. Mám samozrejme na mysli zrovna tie hry, filmy a hudbu čo sa vo veľkom sťahujú. Niektoré z týchto "výrobkov" by bez pirátskych kópií nemali takmer žiadne publikum.