Otázkou je, na co vlastně jsou udělena "autorská práva", anebo jestli se jedná o "průmyslové vlastnictví".
Zjednodušeně řečeno: autorská práva jsou jenom na "dílo", tedy například text zdrojového kódu aplikace (ovladače) a vůbec se netýkají samotného zařízení, naproti tomu pokud zařízení (zde USB "čip") splní novost, patentovatelnost, atd., potom mohou získat patent a na ten mohou udělovat licence.
Zatímco právo na užití autorského díla se uděluje "smluvním zakoupením", tak na užití ochrany práv k užití vynalezeného principu zařízení formou patentu se uděluje licence (za sjednané platby). Patent lze získat i na způsob výroby/užití zařízení, pokud je splněna patentovatelnost.
Myslím, že se často v tšchto sporech operuje s neznalostí pojmů. Spoléhá se na to, že čtenář nepátrá po tom, zda na zařízení je vůbec udělen patent a zda je platný. Stejně tak je obvykle sporné, jaká vlastně autorská práva se problému týkají, protože pokud "kód" je jen interpretací dosud známých variant, tak by nemělo být autorské právo vůbec zmiňováno (v podstatě se vždy jedná o sestavení kódu ze subkódů, na které by si měl právo nárokovat prapůvodce - vlastně ten, kdo vymyslel abecedu).
Je to jenom hra s neznalostí a důvěřivostí, kde jde v podstatě jen o "rozdělování kořisti". "Ulovil jsi zákazníka? Dej mi hryznout, jinak sežeru tebe!"