Každý watt dolů se u SBC hodí viz debaty a testy SBC na fóru Armbian.
Zajímavější by bylo vědět jaké features byly odstraněny.
Je to v komentářích pod druhým odkazem, odstraněna byla síťovka v BCM2712, protože se nepoužívá. Na RPi5 se používá ta z čipu RP1. Stejně tak nějaké UART a SDIO bylo odstraněno. Také se na RPi5 nepoužívá.
To me prijde porad jako maly zlomek te plochy. Tam bude nejaka kulisarna - ostatne RPi s BCM maj sve tajne kartelove dohody - coz me staci, abych to povazoval za moralni odpad a RPi se uspesne vyhybam.
Mám Rpi5@2.9GHz a kromě toho že to nonstop počítá yoyo@home nebo asteroids@home to používám občas jako desktop, tj. net, terminál client, video a music přehrávač.
Rpi5 jako jedna z mála SBC funguje s 2k screenem nativně a rychle. Rychlejšího na Armu zatím nic není. A s takovou softwarovou podporou vůbec ne. Nikdo nemá plně funkční software pro SBC v den vydání anebo updates v tak krátkém čase, bohužel.
Tak nvidia dela svoje Tegry.. ty davaj 4k60 bez problemu (HDMI2/DP1.2) a je tam klasicke Ubuntu, normalni sitovka, nvme, pcie wifi, usb3, atd.. jako jo, ma to sve wtf momenty, ale konkurence to rozhodne je, pokud se bavime o vykonu cpu nebo gpu.
Sorry, Nvidiu jsem nejak vynechal protoze ty jejich dev kity jsou priserne drahe.
Pro AI je to snad topka, nebo ne? Ty co to nemysli vazne si kupujou cinske klony SBC s 5 TOPS a 4GB RAM.
nVidia je odpad ohledně podpory. Používáme tegru 2 a 3. Vydali snad 1 opatchovaný kernel a od té doby nic, nula. Je to plné bugů, ani watchdog na T3 není OK....
Tak T2/T3 byla vec z pred 15 let, kterou podporovali skrze IHV - kernel a bugy reste skrze dodavatele modulu. To same pro T4 a K1.
Pozdeji se uz NV rozhodla delat veci sama - a od TX1/TX2 a dal dela sw podporu taky sama, skrze L4T. Jo.. jsou veci ktere tam nejsou nebo jsou megamoc popatchovane, ale jako zaklad to funguje relativne pak ok - hlavne kdyz setrvate na releasu na ktery jste udelal vlastni produkt.
Tak jestli jedete na Tegra 2/3, tak se vám (pravděpodobně) vyplatí používat mainline kernel. Alespoň tablety postavené na T2/T3 fungovali na Linuxu líp než s officiálním Androidem (stabilita i výkon).
Rychlejšího na Armu zatím nic není.
Např. RK3588 je znatelně rychlejší. Pravda podpora mainline je slabší (ale ani RPi5 zdaleka nepodporuje všechen svůj HW a není k němu defakto žádná dokumentace). Ve stock androidu mi bez výpadků zvládá passthrough HDMI in -> HDMI out 4k 60Hz vč. audia, což je docela slušný datový tok.
Mainlining docela pokročilo https://gitlab.collabora.com/hardware-enablement/rockchip-3588/notes-for-rockchip-3588/-/blob/main/mainline-status.md .
Mám také tento SoC v NanopcT6-LTS se systémem Armbian a vendor kernelem.
Tam mi naskočilo 2k nějak omylem s nějakou aplikací (teď jedu jenom na fullhd) a s 6.9 kolabora kernelem to nebootuje (že by nekompatibilní u-boot s tímto SBC?).
Měl jsem tam i systém od výrobce ale ten mi nechutnal. Měnit tam boot args je vopruz protože je to zapsáno ne do souboru ale někam před první partition. Pak výrobce nenabízí možnost flashnutí os/boot z nvme.
Celkový výkon RK3588 je sice vyšší, ale jednovlánový výkon díky oc má lepší Rpi5. Nemám zatím 2.5g switch takže T6-ka taky čeká na lepší využití a počítá v mezičase nonstop boinc projekty pod CNT Boinc týmem.
Celkový výkon RK3588 je sice vyšší, ale jednovlánový výkon díky oc má lepší Rpi5.
A jak moc tu oc'd RPi5 musíš chladit? Jak dlouho vydrží?
31. 8. 2024, 10:16 editováno autorem komentáře
Dal jsem Rpi5 na distancni sloupky mezi 2 desky 105*75. Mam tam originalni chladic a
extra ventilator 12V 80*80 foukajici z boku prichyceny k tem sloupkum. Ten je pripojeny na 5V piny GPIO takze neni hlucny.
Dle rpimonitoru to vydrzelo nejdele 14dni, ale ted se to restartuje casto, takze musim zjistit co se deje.
Uz to mam, v USB je pripojene Pine64 a protoze je Rpi5 na POE s nastavenym nizkym limitem tak se to cas od casu rebootovalo kvuli nedostatku stavy.
Díky. Přiznám se, že bych raději porovnával zařízení neohackovaná, provozovaná tak, jak podporuje výrobce. Nad OC'd SBC lze těžko postavit komerční produkt.
Tak vyhybat se je urcite OK, nejake velke terno Pi5 pro kazdeho neni, ale ty argumenty jsou na cepicku z alobalu.
Hodnotný komentář s hodnotou posledních 3 slov.
Rpi5 má svoje využití a v zapeklitosti spouštění jádra systému nevidím nic jiného než ochranu duševního vlastnictví. Ono by to bylo moc jednoduché pro čínské klonovače kdyby raspbian běžel bez modifikací na klonech. Sonovoip a podobní moc do vývoje a udržování softwarové části nechtěli investovat a i když se to s RK3588 trochu zlepšuje tak pořád to není ono.
Nevim jestli to je ironie s tim hodnotnym komentarem nebo ne ale reagoval jsem na "bude nejaka kulisarna - ostatne RPi s BCM maj sve tajne kartelove dohody". Ze se jim povedlo vyhodit z cipu co neni potreba a tim usetrit penize a spotrebu je prece jedine pozitivni. Ze maji dve firmy ktere spolupracuji nejake obchodni dohody a jsou "tajne" je normalni. Takze argumenty na vode. Broadcom se nebavi s kazdym, maji cilenou a znamou strategii zamerit se pouze na top zakazniky podle prodeju coz minimalizuje naklady a maximalizuje zisky, zbytek trhu nechavaji jinym. Takze muze rict ze nema rad obchodni model Broadcomu nebo RaspberryPi, nebo ze se mu treba nelibi architektura Rpi, nebo cena - to je OK ale balit to do nejakych konspiracnich teorii a z neceho nekaleho je obvinovat je to co jsem napsal. Jinak v dokumentu pro investory pred jejich IPO je zmineno, ze i cip RP1 si udelali pro sebe a cilene ho nenabizeji k prodeji tretim stranam prave aby zabranili klonovani achitektury Pi5 - zminujou to tam jako jednu z vyhod pred konkurenci. Ale jestli k tom pisou opensource drivery do mainline kernelu, tak jsou porad o mnoho lepsi, nez hromada jinych.
Eben Upton robil kedysi pre Broadcom, je jasné, že majú nadštandardné vzťahy. Ale hovoriť o custom čipoch ako o karteli, to vám trošku viac pracuje fantázia. Neviem, ktorú konkrétnu črtu kartelu to spĺňa.
V cem RPi a BCM (Raspberry Pi Foundation a Broadcomm?) vyrabeji stejne vyrobky mebo poskytuji podobne sluzby?
Mate namysli RP2040 a RP2350? V cem spociva ta kartelova dohoda?
Hodne stesti, az budete porizovat tray s BCM2835/6/7, BCM2711/2 - odkazou vas zrejme na produkty RPi.
Takze jsou tyto spolecnosti nezavisle, nebo pecou spolu? Jedna i druha brani konkurenci a tvorbe kompatibilnejsich reseni jen s jinym form factorem a jinou organizaci portu.
Kdyby to bylo na miru, tak asi nedelaji ty saskarny s usb-eth nebo externim RP chipsetem :-)
A historie obvodu pak vysvetluje, proc RPI bootuje tak frikulinsky pres GPU.. ono to totiz neni "ARM s GPU", ale "GPU s ARMem". Zakladem je VC4 gpu (v implementaci napr. jako BCM2763, kterou pouzivalo nekolik Nokia telefonu, hlavni AP/cpu byl arm od TI), a pak se k tomuto v Broadcomu dobastlil ARM procesor - a cely ten produkt byl minen spis na set top box pouziti.
Prvni RPi desky meli dokonce BCM branding - viz
https://www.raspberrypi.com/news/the-alpha-boards-are-here/
A tim ze Eben pracoval az do 2020 pro BCM, je to proste meh - uplny inside job. Kde by asi konkurence prisla k takovym informacim a moznostem vlivu, jako on? A proto tohle cely smrdi a narusuje trh. Ale lidi vidi jen levnej kompik.. ktery uz tak levny neni.
PS.: nekolik modelu Roku media boxu pouzivaji BCM2835 (RPi1) - takze nejake prodeje jinam se urcite najdou - a ted bych byl zvedavej, zda na tom pobezi Raspbian, nebo ne :D
Na míru to IMO mají až teď, když ze SoCu vyhodili např. eth, který nepotřebují. RP1 dělali záměrně, protože chtěli nezávislost na SoCu a navíc chtěli 40nm pro větší odolnost GPIOs.
Vazba zakladatele na Broadcom je známá od začátku, stejně jako pozice VC4 v tom SoCu. Nějak nikde online nevidím, že by si lidi stěžovali na pokřivení trhu. SBCs s jinými SoCy je mraky a používají se, RPi nemá monopolní postavení. Pro mě třeba není RPi5 zajímavá, vyhovují mi jiné SoCy s jinou výbavou, dokonce běžně dostupné i na českých eshopech.
1. 9. 2024, 19:59 editováno autorem komentáře
"Hodne stesti, az budete porizovat tray s BCM2835/6/7, BCM2711/2 " - v tom nemusi byt nic osobniho. Uz jsem to popisoval vyse, Broadcom nesbira drobne ze zeme ale hrne penize buldozerem. je to jejich dlouhodoba politika se zajimat jen o nejvetsi zakazniky - spicku pyramidy. VIdet to bylo treba i nedavno po koupi VMWare kdy bez milosti chteli zariznout skoro vsechny - protoze takhle oni proste funguji. Takze cipy mozna nakoupite pres nekoho jineho ale support od nich (vcetne dokumentace, prikladu, zdrojaku firmware,..) asi ziskate jen tezko. Nedava jim smysl delat podporu desitkam tisic zakazniku. Viz treba https://www.theregister.com/2022/05/30/broadcom_strategy_vmware_customer_impact/