No, ono psát "běží to celé v prohlížeči" je strašně zavádějící. Jak je vidět, je to celé postaveno na PNaCl (viz http://i.imgur.com/JjjHIor.png ), což je prakticky něco na způsob Java nebo .NET - stáhne se nějaký platformě nezávislý bytecode, který je pak spuštěn na klientovi). U Javy běh zajišťuje JVM, u .NET je to CRL, u PNaCl je to Chrome.
Když to trochu přeženu, tak jsme vysekali z prohlížečů Flash, Javu a Silverlight, abychom si zavedli tohle. JE to pro mě ještě horší princip, než třeba ta Java, protože se z odlehčeného prohlížeče opět stává "všeumějící moloch" :(.
Ano, uděláte jednu aplikaci a rozběhnete ji kdekoliv. Nikdy není nic zadarmo, tato výhoda bývala zaplacena jednodušším ovládáním, které ale uživatelé přijali za své. A to přece platí i pro light prohlížeče, jednotné zjednodušené prostředí, které usnadňuje návrh aplikací, proto si trh vybral, že dnes pohlížeče neslouží výhradně k prohlížení, ale konvergují k operačnímu systému.
Ja myslim, ze se na to divas druhe strany - vetsine lidi je jedno jeslti ta aplikace je webova nebo se jim stahne nejakej soubor na kterej 2x kliknout a ono se neco deje na pozadi. Oni si nevybiraji, vicemene jen pouzivaji co je k dispozici, velke sluzby funguji spise jako monopol - tezko presvedcite pratele s ucty google/facebook at prejdou vsichni jinam, ze maj lepsi aplikaci.
Za velkym rozsirenim bych videl spise to, jak snado a levne je dnes mozne pomoci webove prohlizece vytvorit aplikaci, ktera doda nejakou hodnotou uzivateli. Diky JS a webovemu prohlizeci (a tune frameworku) na to staci v podstate IT/programovanim nepolibeny clovek. Tohle je opravdu dulezite pro mensi/stredni firmy, pro ktere najednou internet je snadno dostupny trh.
Mozna se spise do budoucna dockame prechodu modelu ios/android aplikaci na desktop - at uz to bude nejaky ios/android sandboxing nebo snap, flatpack ci jina technologie - i tohle je proste mozne nastreamovat z webu a jde jen o rychlost pripojeni a do budoucna i snadnost vyvoje.
To je opravdu skvělý trend. Webové aplikace sice neumí ani to co uměly klasické aplikace ve Windows 3.1 (práci s fonty, kerning, tisk, copy-paste jinak než v textu, obecně spolupráce mezi aplikacemi, ovládání z klávesnice atd.), ale zase přináší samé "výhody": potřebují GB paměti a GHz CPU, mají závislost na spojení, na app providerovi, závažné problémy s důvěrností dat u app providera i po cestě, a k tomu běží v browserech, které mají stovky bezpečnostních děr ročně. V případě Google Earth k tomu přidejte závislost na konkrétním browseru a absenci jakékoliv standardizace, což musí nutně vzbudit úsměv i u autorů MSIE 6, Adobe Flashe a Silverlightu. Navíc ty webové aplikace fungují primárně na desktopu, a třeba pro mobil se většinou vydávají "plnohodnotné" aplikace, což je i případ Google Earth. Prostě krásný nový svět :)
Souhlas že je výhodou, pokud aplikaci není třeba instalovat. Ale je to dost malá výhoda v porovnáním s tím, co všechno webové aplikace neumí, a jak jsou náročné. Navíc spuštění aplikace bez instalace je možné pomocí ClickOnce (Windows), Java Web Start apod. Ty aplikace jsou sandboxované, a minimálně v případě ClickOnce mají klasické desktopové UI.
Dostupnost dat nesouvisí s tím, jestli má aplikace webové UI.
Jsem blbej (ano jsem - o tom se v komentářích nerozpustné) nebo dělám chybu?
Mi to háže jen odkaz na Google play s možností stažení appky.
https://earth.google.com/web/
Krasny ... takze defakto misto toho aby na pc bezela lokalne binarka ... tak mezi to jeste nastrcime browser a dalsi hromadu srackometu ... aby se ta (defakto binarka) spustila v tom ... paradni ... ten uzasnej vykon ... a ta bezpecnost ...
BTW: Od ty doby co guugl vylepsil ty svy uzasny mapy (ukazujici polnacku jako dalnici), na nich nefunguje vyber oblasti a zoom na ni ... tomu rikam inovace.