Hmm pravděpodobně zacílené na mladé, asi respozivní dyzajn na cca šest obrazovek, v tom pár odstavců nablblého reklamního textu... V menu tři položky: komunita, přispět, a získat GNOME.
Hezky to vypadá, ale pro mě to není. Sociálních sítí se vesměs neúčastním a tady nic zajímavého není.
13. 8. 2022, 07:47 editováno autorem komentáře
Do budoucna je toho v plánu mnohem víc, současná verze, inspirovaná tou brazilskou, je z většiny jen do češtiny přepsaný oficiální anglický web.
Já nevím, mě se ta česká líbí více… Pocitvá, stará dobrá webovka bez žádných CSS knihoven a zbytečného JS (jen na hamburgr menu na menších displejích, funguje i bez toho).
Ta brazilská tahá až moc JavaSkriptů bez kterých to jejich hamburgr dělá prostě nic, používá to boostrap, samá divy, ta česká mi přijde navržená mnohem lépe. A to je to jenom jedna jednoduchá stránka kde to není vůbec třeba, tedy pokud počítám pouze stránku technicky, ne jako obsah.
13. 8. 2022, 16:05 editováno autorem komentáře
Přidal si někdy nějakou část kódu do projektu Gnome?
Nebo si prostě jenom počeštil EN informace do češtiny?
Na matrixu už jedna komunita je mnohem vetší a stejně tam nikdo nic nepíše:
https://matrix.to/#/#cz:matrix.org
Kód přímo do projektu ne, ale pracuji na 4 aplikacích (žádná ještě není vydaná). Jinak přispívám do českého překladu projektu a různých věcí okolo jazyka Vala.
Ale ta stránka opravdu zatím je jenom počeštělá verze té anglické.
O té komunitě vím, její zakladatel se k té naší včera také připojil. Zatím je celkem aktivní, ale je pravda, že to se do budoucna může změnit.
13. 8. 2022, 18:23 editováno autorem komentáře
Že si servery umí mezi sebou povídat a je k tomu potřeba nějaký protokol vím. Tak funguje každá sociální síť - zilion serverů, skupin a kdoví čeho.
Já se ptal proč by někdo chtěl aby se jeho příspěvky zobrazovaly např. na Twitteru, když s tím bordelem nechce mít nic společného a schválně tam účet nemá a úplně stejně právě proto nechce, aby mu --- obecenstvo Twitteru lezlo do jeho příspěvků na úplně jiné síti kam šel právě proto, aby nebyl na Twitteru.
Tak já měl třeba kdysi GNOME hodně rád. Líbilo se mi, používalo se mi dobře. Bohužel, jak se to snažili vylepšovat, tak jsem se někdy v roce 2005 s verzí 2.10 dostal do stavu, že jsem přešel na Xfce, které používám dodnes.
Na některých počítačích jsem to s GNOME vydržel až do přechodu na GNOME 3, které už jsem nedával. To už pak za mě zabil pokus o implementaci dotykového ovládání.
Vůbec bych se nezlobil, kdyby to zase nezačali zhoršovat, ale zlepšovat. ;o)
Osobně GNOME považuji za velice kvalitní (enterprise-ready) desktopové prostředí. Jediné co mi chybí je out-of-box podpora tray ikon (AppIndikátorů), což snad již brzy bude vyřešeno (pracuje se na novém standardu pro AppIndikátory, který by GNOME mělo implementovat).
No videl jsem, ze ses v te diskusi dotazoval a rekl bych, ze ses dozvedel, ze ten standard tu jen tak nebude :) . A az bude, tak kdo vi jaky bude, protoze tam psali i o tom, ze "secondary action is too much complicated" a podobne wtf :) . Plasma tray ikony umi perfektne pres KSNI, a na rozdil od Gnome si tam dokonce muzu treba jednoduse nastavit-naklikat fonty kalendare - husty co? :) . V Gnome, tedy podle tebe enterprise-ready prostredi, ehm, si samozrejme muzu nahackovat tema pres rozsireni a vlastni CSS soubor, ktery mi font kalendare potom zmeni, ze? :) No to je prece user friendly enterprise-ready paradicka :). Vazne, nemel bys od te specifikace nic moc ocekavat, v Gnome vzdy budes odkazan na nejaka cizi rozsireni, abys docilil zakladni funkcnosti (tray ikony, fonty, atd).
Tak samozřejmě o tom to je, každý může mít jiný pohled, ale pokud vám (ne)možnost změnit si font prostředí, ve kterém denně pracuji, přijde jako nedostatečně praktický problém .... Ajťáci, třeba v korporátech, řeší podobné problémy dnes a denně. Mimochodem, existuje nějaký firemní počítač, který nemá vydělávat? Možná někde ve státní správě ... ;-).
Z pohledu byznysu firmy to je veskrze nepraktický problém. Jestli se najde nějaký uživatel, který dojde za ajťákem, že chce místo výchozího fontu Comic Sans, budiž, ale ty firmy považují za podstatné úplně jiné vlastnosti a ty dělají prostředí enterprise-ready. Ne to, jestli si můžete změnit výchozí písmo nebo ne.
firmy považují za podstatné úplně jiné vlastnosti a ty dělají prostředí enterprise-ready. Ne to, jestli si můžete změnit výchozí písmo nebo ne.
Pokud pro někoho ergonomie práce nemá zásadní hodnotu, je jasné, že font považuje za podružnou věc. Moje zkušenost je taková, že kvalitní font zcela zásadně ovlivňuje čitelnost a pocit z užívání nějaké aplikace. Ovšem je pravdou, že já bych nikdy v životě nemohl být dobrovolným uživatelem Gnome, jelikož jeho autoři si myslí, že vědí lépe než já, jak potřebuju používat SW.
Podívejte se. Takový macOS taky neumožňuje jednoduchou změnu systémového fontu a je miliony považovaný za etalon uživatelské přívětivosti a ergonomie. Jestli on nebude nejlepší přístup přijít s kvalitním výchozím fontem, který nebude mít 99 % uživatelů potřebu měnit, než uživatelům nabízet mraky nastavení, aby se utápěli v hledání pro ně schůdné varianty místo toho, aby na počítači dělali něco užitečného.
Já si dřív v GNOME taky měnil výchozí font na Ubuntu Font, když byl Cantarell fakt špatný. Pak na vykreslování Cantarellu hodně zapracovali a už tu potřebu nemám.
Podívejte se. Takový macOS taky neumožňuje jednoduchou změnu systémového fontu a je miliony považovaný za etalon uživatelské přívětivosti a ergonomie.
Ano, to je přesně ono a tahle filosofie je viditelně převzatá od Apple. No a nezastírám, že někomu výrobky Apple mohou vyhovovat od A do Z, ač důvody jejich pořízení jsou dost různé. Všechno je super, až do chvíle, kdy už to není super. Třeba si chci změnit font, chci si nainstalovat jinou klávesnici na iPhone nebo si Apple začne za mě rozhodovat, kdy se v zájmu delší výdrže celý systém zpomalí k nepoužitelnosti.
Případně se mi zhorší zrak a na Macbooku si pustím browser a chci si zvětšit písmo klávesovou zkratkou. Jenže ouha! Jelikož mám anglickou verzi systému a českou klávesnici, dohromady to nefunguje - modifikátory klávesnice se chovají tak hloupě, že zkratku pro Zoom In prostě nelze zadat. Když jsem na to narazil, hledal jsem odpověď a našel ji na nějakém českém fóru, kde jako jediné řešení, které fungovalo, nabízeli právě přepnutí jazykové mutace do češtiny, pak se systém umoudří. Reakce ve fóru byla: díky, funguje to, s českou lokalizací systému to nějak přežiju.
Takže asi takhle: jelikož je jenom otázka štěstí, zda se super duper prostředí překulí pro daného uživatele z "všechno je super vychytané" do "nějak to přežiju", dávám přednost rozhraní, kde si o tom, co přežiju a jak super to bude, rozhoduju sám.
15. 8. 2022, 11:17 editováno autorem komentáře
S prvou časťou plne súhlasím, dobrý default font, ktorý si 99% používateľov nemá potrebu meniť je fantastická vec.
Ale Cantarell to nie je. A vďaka prístupu, aký majú ľudia okolo Gnome k jeho kritike sa obávam, že v najbližších dekádach ani nebude, takže 50%+ používateľov stále bude mať potrebu ho meniť. Rovnako ako by menili, keby bol default Comic Sans. Napríklad za spomenutý Ubuntu font.
takže 50%+ používateľov stále bude mať potrebu ho meniť
Tohle máte odkud? Vlastní pocit? Já na tohle také nemám žádná tvrdá data, ale GNOME jsem instaloval na počítače desítek lidí, části z nich je stále spravuju. Potkávám se s uživateli na akcích, řeším dotazy na fórech. Je to také anekdotální důkaz, ale dle mého zrovna toto řeší jednotky procent uživatelů. No a jak už jsem několikrát psal, firemní zákazníci s námi řeší úplně jiné, pro jejich byznys podstatně důležitější věci.
Ano, vlastný pocit. Ale...
Prečo to nemusím riešiť v macOS? Helvetica Grande a predtým Lucida Grande sú vysoko kvalitné fonty, bez akýchkoľvek quirkov. Podobne aj vo Windows, Segoe UI je profesionálny font. V oboch prípadoch nejaká potreba zmeniť ich sú desatiny promile, a ani nie jednotky percent.
Podobne aj Ubuntu font -- používatelia Ubuntu sú s ním spokojní. Prečo Ubuntu nepoužíva Cantarell? Prečo aj minoritné distribúcie typu Intel ClearLinux nepoužívajú Cantarell? Pretože je to humanistický font a jeho estetika je ako Comic Sans. Pokiaľ by bol default vo Windows Comic Sans alebo v macOS Papyrus, tiež by ho niektorí používatelia akceptovali a iní nie. Akurát že Apple/Microsoft/Ubuntu sú viac pri zmysloch a nebudú pretláčať font s kontroverznou estetikou.
15. 8. 2022, 13:55 editováno autorem komentáře
> Pretože je to humanistický font a jeho estetika je ako Comic Sans.
Ten font, co má vypadat "ako Comic Sans" je tenhle? https://www.1001fonts.com/search.html?search=cantarell
Nemohu si pomoct, ale mě mnohem víc připomíná tu Helveticu.
15. 8. 2022, 15:34 editováno autorem komentáře
O kvalitě Cantarellu můžeme vést dlouhé debaty a nikdo nás stejně nerozsoudí, protože font je ve velké míře věc osobního vkusu. Mně v současné podobě vyhovuje a ani v širokém okruhu uživatelů kolem sebe nevidím, že by jej lidi potřebovali měnit v nějaké větší míře. Ono s nastupujícími HiDPI monitory se ty rozdíly dost stírají. Nicméně můj point byl ten, že pokud je výchozí font špatný, tak je lepší investovat prostředky do toho, aby se ta situace zlepšila, než to hodit na uživatele, ať si poradí sám.
Vis proc se zadny diskutujici pred tebou nebranil te samotne skutecnosti, kterou jsem uvedl a soustredili se spise na to proc to tak je? No, protoze to tak je :). Tedy v Gnome opravdu nejde jednoduse zmenit/naklikat velikost fontu kalendare (toho z top baru) a i dalsich casti prostredi. Ale predpokladam, ze sis to jen spatne precetl. Mimochodem zmenit to jde takto (uplne dole, Change font in calendar menu): https://github.com/TomaszGasior/gnome-shell-user-stylesheet A ano, kdyz se podivas na contributors, tak tenhle priklad je ode me ;)
Ja som si to neprecital spatne, ja som si to rovno vyskusal. Gnome Tweaks (predinstalovana appka v mojej distribucii, ziadne Extensions ani style-sheety), zmenis interface font, kalendar v top bare reaguje.
Mozno myslis ten pripad, ked chces zmenit len font kalendaru a nic ine, teda vyssi stupen granularity? Ak je to tak, potom chapem, Gnome nie je pre teba, kazdemu podla jeho gusta. Mat vysoky stupen granularity v nastaveniach celeho prostredia ale osobne nevidim ako nutnu podmienku enterprise-ready rieseni, skor naopak.
Na opravě pracujeme, jednáme s Twitterem ohledně odblokování. Zatím nás najdeš na:
Mastodon: https://mastodon.social/web/@gnome_cz
Discordu: https://discord.com/invite/a2mWFysWmx
nebo
Matrixu: https://matrix.to/#/#gnome-cz:matrix.org
Díky za přízeň,
Team Gnome Česká Republika