To bude asi s křížkem po funuse. MS před pár dny představil HoloLens. Jsou to brýle které umí do obrazu přidat prvky virtuální reality. Takže žádné "vykruťte oko doprava nahoru a uvidíte interface Glass".
http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Holographic
https://www.youtube.com/watch?v=b6sL_5Wgvrg
Ano, mate pravdu. Navic takovy duel by byl zrejme jeste atraktivnejsi nez samostatna exhibice:
https://www.youtube.com/watch?v=hN2gMP3Q2Z4#t=110
To "vykrucovani" je v google glass kvuli bezpecnosti - jedna se totiz o jiny produkt. Bryle od MS nejsou zamysleny pro bezne noseni, ale jsou spis klonem produktu, ktery se objevil -+ pred deseti lety a umoznoval "kouzelnou tuzkou" upravovat skutecne objekty (napamatuji si nazev). Kazdy si s tim nadsene par minut pohral a pak usoudil, ze je to k nicemu, protoze konstruovat se da mnohem rychleji pomoci klavesnice.
Bohužel to "vykrucování" je nepohodlné a minimálně zpočátku z něj bolí oči.
Ad Bryle od MS... jsou spis klonem produktu, který... umoznoval "kouzelnou tuzkou" upravovat skutecne objekty - to je jen jedna z aplikací, a ne zrovna zajímavá, přesně z důvodu který popisujete. Další aplikace:
- Vizualizace Marsu. NASA chce HoloLens použít při řízení roverů už letos v létě.
- Technická asistence při opravách. Zavoláte přes Skype, technik vidí to co vy, může vám přímo do obrazu nakreslit kde máte co udělat.
- Podpora pro lékaře. Při operaci může koukat na snímky, laboratorní hodnoty, záběry z endoskopu... bez toho aby koukal mimo operační pole nebo se dotýkal nesterilních tlačítek nebo obrazovky
- Vizualizace v architektuře a designu včetně možnosti interakce
- Samozřejmě hry. Už rozumím proč MS koupil Minecraft.
Pokud se projekt správně rozjede, nemá smysl abyste si kupoval TV. Tu v HoloLens můžete mít klidně v kuchyni na lednici a koukat na ní při vaření, jak to mají Amíci rádi, akorát ji uvidíte pouze vy. Vedle toho můžete mít zobrazený recept, nebo při tom volat přes Skype s kamarádkou. A nepochybuji že se vynoří spousta dalších aplikací. Například si můžete virtuálně vyzkoušet šaty, hodinky nebo účes.
Problémem je toho času interface, ta ukázka konstruování je dost tragická. Ale HoloLens mají vestavěné senzory z Kinectu, takže vidí vaše ruce. Nejspíš je to problém SW, který se dá vyřešit. Plus je samozřejmě potřeba další miniaturizace, přece jen je to ještě dost velké, a o výdrži na baterky si také nedělám iluze.
BTW ten produkt, ktery se objevil -+ pred deseti lety a umoznoval "kouzelnou tuzkou" upravovat skutecne objekty - máte k tomu nějaký zdroj? Celkem by mě to zajímalo.
Ad se tesim na chirurgy, kteri pri operaci telefonuji pres Skype nebo koukaji na porno - zábavná představa :)
Ad bych se bal, ze z toho bude tak rozptylen, ze nekomu misto zlucniku urizne nohu - když vám vezmou zdravou nohu místo nemocné, případně zdravou ledvinu místo nemocné, tak to fakt nepotěší. Zlepšovák: pacient má náramek s barcodem, a chirurg se může podívat kdo to je a co na něm má udělat. Sníží se tak množství omylů.
Ale k věci: řada operací vyžaduje poměrně důkladnou přípravu. To že se chirurg může podívat během zákroku třeba na CT angiografii nebo na vizualizaci nádoru z MR je veliká výhoda.
BTW i ten Skype může mít využití, když chirurg potřebuje něco konzultovat s kolegou (na řadě operací se vystřídá víc chirurgů). Dneska se to realizuje velmi špatně, protože kolega musí fyzicky přijít, převléknout se a umýt se, aby vůbec mohl na sál. S HoloLens to s ním můžete probrat ať je kdekoliv, a dokonce vám může ukazovat věci ve vašem zorném poli.
To že se chirurg může podívat během zákroku třeba na CT angiografii nebo na vizualizaci nádoru z MR je veliká výhoda.
Ano, nebude muset otocit hlavu, aby se mrknul na monitor.
když vám vezmou zdravou nohu místo nemocné, případně zdravou ledvinu místo nemocné, tak to fakt nepotěší. Zlepšovák: pacient má náramek s barcodem, a chirurg se může podívat kdo to je a co na něm má udělat.
Jo, byla kdysi tak dobra nemocnice nekde v Cechach, ze tam pacousi pred operaci chodili celi pocmarani napisy, co jim nemaji uriznout, aby omylum predesli.
Ad nebude muset otocit hlavu, aby se mrknul na monitor - ano, a navíc si může vybrat který z materiálů chce vidět, a zvolit si úhel. FYI CT i MRI produkují 3D model.
Ad pacousi pred operaci chodili celi pocmarani napisy, co jim nemaji uříznout - není jednodušší počmárat to co uříznout mají? Většinou toho bývá méně :)
ano, a navíc si může vybrat který z materiálů chce vidět, a zvolit si úhel. FYI CT i MRI produkují 3D model.
Porad si myslim, ze chirurg by se nemel rozptylovat tim, ze bude rebootovat brejle a snazit se jim vysvetlit, co maji zobrazit. Je lepsi, kdyz tam bude mit poskoka, ktery mu bude tocit obrazem na monitoru podle potreby.
není jednodušší počmárat to co uříznout mají? Většinou toho bývá méně :)
Jednodussi mozna, ale bezpecnejsi ne. Zalezi na tom, s jak tezkymi debily mate co do cineni. Ostatne i dnes jsou nemocnice a nejen v CR, kterym je lepsi se vyhnout a kdybych potreboval zavazat palec na noze, pujdu radsi k veterinari.
Redakce, jezismarja, furt nejde napsat "p" jinak, nez pres clipboard. To je jak u blbych na dvorku.
Ad chirurg by se nemel rozptylovat tim, ze bude rebootovat brejle - fanoušci Linuxu by pořád všechno rebootovali. Co je to za posedlost?
Ad je lepsi, kdyz tam bude mit poskoka - "The Americans have need of the telephone, but we do not. We have plenty of messenger boys." -- Sir William Preece, chief engineer of the British Post Office, 1876
Po letech zkusenosti s MS produkty je znamym faktem, ze Widle nikdy nejsou dostatecne zrebootovane. A pokud si chirurg zapomene zakazat automaticke aktualizace, bude mozna ceka behem operace dve hodiny, nez se mu zaktualizuji a zrebootuji brejle.
Srovnavat telefony s MS brejlemi pri operaci je uplne mimo. BTW, ve spouste zemi je zakazano pouziti telefonu bez hands free pri rizeni. Proc asi? Ze by to rozptylovalo koncentraci? A v pripade zraku je situace jeste horsi. Vy se mozna dokazete divat kazdym okem nekam jinam a nezavisle vyhodnocovat, co vidite, ale zrak normalniho cloveka neni na multitasking moc staveny. Takze nejake grafy a jine veci, ktere vam pri operaci budou poskakovat v zornem poli, zvysuji riziko, ze neco zkurvite. A kdyz neco zkurvi chirurg, nasledky mohou byt fatalni.
Ad pokud si chirurg zapomene zakazat automaticke aktualizace, bude mozna ceka behem operace dve hodiny, nez se mu zaktualizuji a zrebootuji brejle - LOL. Když odhlédnu od toho že například WP instalují aktualizace jen po potvrzení, tak nejjednodušší asi bude ty aktualizace vypnout.
Ad je zakazano pouziti telefonu bez hands free pri rizeni; rozptylovalo koncentraci - myslíte že si chirurg během operace bude povídat přes Skype s manželkou o zítřejší večeři? Jo, to by asi fakt rušilo :). Naopak když vidí například záběry z endoskopu v zorném poli zároveň s fyzickým endoskopem se kterým manipuluje, nebo vidí cranial navigation vedle fyzického mozku do kterého řeže, tak je to veliká výhoda.
Tak pokud mas na mysli, ze by jim ta hlaseni nemeli posilat ve forme vselijakych blikatek do zorneho pole nejakych brejli, az z toho dostanou epilepticky zachvat, tak to by tedy nemeli. Jinak v moderni ceske nemocnici se rany vypaluji elektrickym topnym telesem a jako zalohu pro vypadek elektriny tam maji pohrabac a benzinovou letlampu.
Uz jsi slysel o stihacce, ktera vydrzi dvanact hodin ve vzduchu? Krome toho, ve stihacce jsou ta blikatka jaksi jednou z hlavnich veci, na kterou se pilot soustredi. Pri operaci mozku by se mel soustredit na ten mozek.
Dalsi veci je to, ze kazda operace, ktera je slozitejsi nez ovazani nakopnuteho palce, je provadena celym tymem specialistu. Opravdu nevidim duvodu, proc by chirurg mel byt otravovan nejakymi laboratornimi hodnotami namisto toho, aby se soustredil na to, co dela nejlepe, kdyz na laboratorni hodnoty jsou tam jini lide. Zabery z endoskopu jsou urcite lepsi vedle na monitoru, nez aby se pletly v zornem poli. A argument LO o osahavani nesterilnich tlacitek nebo obrazovky je pak uplne smesny. Na to bude nejaky tlacitkovy specialista, chirurg na nic nesaha, po umyti a dezinfekci rukou nesmi sahnout ani na kohoutek lavoru a i ty rukavice na nej nekdo navlekne, aby nedoslo ke kontaminaci. Navic kdyby smatlal po obrazovce, akorat by ji zadelal krvi.
Opravdu nevidim duvodu, abychom nekam tlacili nejake moderni technologie jenom proto, ze je mame. Jsou jiste meze, po jejichz prekroceni jsou technologie spis na obtiz.
Ad při operaci mozku by se mel soustredit na ten mozek - to se mýlíte. Zrovna mozek, na rozdíl řady jiných orgánů, nemá moc anatomických struktur, podle kterých se chirurg může orientovat. Většinou proto spoléhá na nějakou formu cranial navigation, která mu na monitoru vizualizuje kde se nalézá a kde je daný cíl. A samozřejmě je velikou výhodou, když můžete mít tuhle navigaci v zorném poli. Přímo vedle toho co děláte můžete vidět jak to máte udělat.
https://www.youtube.com/watch?v=ybm3XJOa6GA
Ad zabery z endoskopu jsou urcite lepsi vedle na monitoru, nez aby se pletly v zornem poli - opět se mýlíte. Dneska chirurg buď kouká na endoskop se kterém manipuluje, nebo kouká co tím endoskopem vidí. Nová technologie mu dává možnost vidět najednou jak endoskop, tak záběry z něj.
Ad argument LO o osahavani nesterilnich tlacitek nebo obrazovky je pak uplne smesny. Na to bude nejaky tlacitkovy specialista - no právě, potřebujete na to "tlačítkového specialistu". To je zbytečný člověk, kterému říkáte co má udělat a jak to má udělat. Snižuje to efektivitu a potenciálně zanáší chyby.
Ad nevidim duvodu, abychom nekam tlacili nejake moderni technologie; jsou spis na obtiz - nesouhlasím, ale nechme to rozsoudit lékaře :)
Hlídkové stíhačky amerického letectva vydrží ve vzduchu v operační oblasti i 36 hodin. Mají motory přepnuté v úsporném režimu, takže palivo tankují jednou za 6 až 18 hodin. A díky autopilotovi může pilot i spát. Přepnutí do plné pohotovosti a výkonu je otázka desítek sekund.
Ve velkém se to nepoužívá jen proto, že mají pokročilé drony, které zvládají většinu úkolů lépe než člověk. Zátěží pro člověka pak nejsou blikátka, ale obrovská zátěž na cévní systém. Přeci jen sedět déle než 24 hodin na prdeli není legrace, přestože mají speciální sedačky.
A ještě jedna věc: operace mozku není jako sekání dříví. Na mozek si čumte klidně přes lupu, ale nepoznáte nic. Osobně znám tyto metody operace mozku:
1. Stimulují se oblasti mozku (krátké slabé výboje nebo dotek), ptáte se pacienta na pocity a sledujete EEG. Vidět EEG v zorném poli je výhoda
2. Pacient dostává do žíly nějakou kontrastní látku, díky které se pak na rentgenu nebo CT dané části zobrazí jinak, než ostatní. Kdyby se ten snímek dokázal zobrazit přímo jako vrstva nad tím, co vidím, tak je to obrovská výhoda. Ostatně "rentgenové vidění" je něco, o čem řada chirurgů sní už století
Osobně mi přijde, že jste v medicínských technologiích zastydl někde těsně před první světovou válkou. Všechno rozřezat a hezky se podívat na vlastní oči. Naštěstí tohle je už pryč, dnes se i slepé střevo operuje laparoskopií.
Hezke, ale "rentgenove" videni je nece jineho, nez jakesi tabulky s laboratornimi vysledky a podobne picoviny, ktere urcite nemusite videt dohromady s otevrenym mozkem nebo srdcem. Porad nejsem presvedcen o tom, ze neni lepsi, aby se zatez rozlozila mezi vice lidi a tim se zabyval tabulkovy/knoflikovy specialista. Argument LO, ze je to clovek navic, tady moc neobstoji. Takovehle operace jsou tak silene drahe uz jen na materialu, ze par hodin platu dalsiho manika nehraje roli.
Nejspíš je to problém SW, který se dá vyřešit - tak jestli jde o SW problem, asi by MS mel koupit nejake SW firmy co to dokazou vyresit ;)
Protoze to jinak dopadne jako napr.: Win7 WinUpdate .NET 4.2.x "error 13ec", tuknu dalsi info, prej zkontrolovat pravopis... toho vygenerovaneho keyword, tuknu hledej na microsoft webu, zobrazi se "Poznejte nove Windows 8.1"... takze hledam jinde, protoze Windows neumeji informovat o chybe natoz reseni, a zjistuju ze aktualizace ktera ma 50MB potrebuje pro instalaci 3.5GB free na C:...
tomu rikam [irony]kvalitni software[/irony]
1. Předpokládal bych že umíte číst logy.
2. Jistě také umíte číst System Requirements
http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=40779
3. Vůbec to nesouvisí s HoloLens, Google Glass ani jiným diskutovaným tématem.
0. proc 50MB aktualizace vyzaduje 3.5GB free ?
1. nema se zobrazit rovnou realnej duvod problemu bez potreby cist nekde logy ?
2. link na req offline installu pri problemu s windows update online, vazne ?
(btw: uvedeno 2GB free na x64, v praxi ale 3GB nestacilo, proslo az 3.5GB)
3. nesouvisi to snad s "...je to problem SW..." ?
0. Instalace nejspíš vede k rekompilaci kódu v Common Intermediate Language (tj. všech .NET aplikací) na nový native code. To může chtít spoustu místa.
1. To by samozřejmě bylo fajn. Pokud jste ale někdy něco sám psal, tak víte že pokud nejde o problém se kterým předem počítáte a obsloužíte ho, tak je to často složité. Navíc čím více se snažíte chyby obsloužit, tím víc paseky při tom většinou naděláte.
2. V popisu patche ve WU najdete link more information, tam se k těm requirements dostanete.
3. Má to asi stejnou souvislost jako PeopleSoft Enterprise a patchování Solarisu, s tím že oboje se týká SW.
Nedavno jsem koukal, co se deje pri aktualizacich na HP Proliant. Na CPU to zavisi ze vseho nejmene, CPU nedelalo skoro nic. Presto to nebylo o moc rychlejsi, nez na starem notebooku. Bylo to rychlejsi proto, ze tam je desktopovy disk, ktery je rychlejsi, nez notebookovy. Ty aktualizace vaznou na diskovyvh operacich, kterych zretelne vyprodukuji neuveritelne mnozstvi. Takze tady vas zachrani leda spickove SSD nebo diskove pole. To je dost bida, kdyz uvazite, ze jde jen o vymenu par souboru a par zapisu do registry. MS nekde neco dela blbe, kdyz aktualizace neceho muze trvat dele, nez kompletni cista instalace velke aplikace.
Ano, na CPU to závisí nejméně, na paměti více, a na disku nejvíce.
Ad vaznou na diskovyvh operacich, kterych zretelne vyprodukuji neuveritelne množství; nekde neco dela blbe, kdyz aktualizace neceho muze trvat dele, nez kompletni cista instalace velke aplikace - mýlíte se. Jde o NGen, který kompiluje z CIL (řekněme bytecodu) na nativní kód. Když změníte verzi .NETu, je potřeba nativní kód znovu vygenerovat. NGen nejprve na popředí překompiluje to co má vysokou prioritu, a pak s prioritou idle zbytek aplikací. Samozřejmě to při více nainstalovaných aplikacích může obnášet víc zápisů, než kolik si vyžádá instalace jedné aplikace.
NGen nemusíte používat, .NET pak místo předkompilovaného image použije JIT kompilátor. To ovšem znamená delší spouštění aplikací, protože je musíte před startem přeložit.
Samozřejmě můžete NGen zakázat (servis Microsoft.NET Framework NGEN, případně .NET Runtime Optimization Service), nebo ho ovládat příkazy:
- ngen.exe queue {pause | continue | status}
- executeQueuedItems [1|2|3] kde 1-3 jsou úrovně priority
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/6t9t5wcf(v=vs.110).aspx
Předpokládal bych že pokud administrujete Windows, tak je také znáte.
.Neti patche trvaj klidne nekolikanasobne dyl, nez kompletni instalace widli vcetne vsech appek co tam mas. Kdyz nahodis cisty widle, budes je patchovat tak 2 dny v kuse - a to pokud je budes popohanet rucnima restartama, protoze ani automatickej widle nezvladaj.
Kdyz instaluju libovolnyho tuxe, tak se mi nejakym zazrakem nainstaluje opatchovanej ... a za max 1/2 casu co widle, a to vcetne postahovani vseho z netu.
Ad .Neti patche trvaj klidne nekolikanasobne dyl - jak jsem psal, rekompilace se dělá na pozadí s prioritou idle. To pak může nějakou dobu trvat. A jak jsem už také psal, můžete kompilaci nechat proběhnout na popředí.
Ad nahodis cisty widle, budes je patchovat tak 2 dny v kuse - pokud to bude z instalačního média bez posledního SP, a ten poslední SP pak nenainstalujete ručně, tak to bude opravdu dlouhé.
Ad Kdyz instaluju libovolnyho tuxe, tak se mi nejakym zazrakem nainstaluje opatchovanej - i pokud použijete instalační média z roku 2009?
pokud to bude z instalačního média bez posledního SP, a ten poslední SP pak nenainstalujete ručně, tak to bude opravdu dlouhé.
je opravdu takovej problem implementovat do windows update "IF sp not found AND sp found on wunet for %this% %winver% THEN install sp as first update" ? ;)
Ad Kdyz instaluju libovolnyho tuxe, tak se mi nejakym zazrakem nainstaluje opatchovanej - i pokud použijete instalační média z roku 2009
Ano, pokud pouziju instalacni media Linuxu ktery ma aktivni podporu(*1), tak se pri instalaci aktualizuji veskere soucasti a pri prvnim restartu je vse pripravene aktualizovane.
*1 - predpokladam ze srovnavame Linux s podporou a Windows s podporou, ne Linux verzi jiz bez podpory a Windows verzi s podporou ;)
Ad instalace SP jako prvního update - některé patche jsou označené prerequisites pro instalaci SP.
Ad srovnavame Linux s podporou a Windows s podporou, ne Linux verzi jiz bez podpory a Windows verzi s podporou - vy snad znáte nějaké distro Linuxu s tak dlouho podporou? :) Pokud chcete snížit počet instalovaných patchů, chce to použít novou verzi OS, a ne 6 let starou.
Ad monitor si je tedy lepit urcite nebudu - instalace Classic Shellu je na půl minuty.
Ad Widle 7 jsou porad podporovane. Kde tedy stahnu *aktualni* instalacku - instalačky se SP1 jsou buď na MDSN, nebo si je můžete stáhnout z msft.digitalrivercontent.net. Plus samozřejmě můžete patche postahovat a aplikovat je na instalační médium. Pokud se vám to nechce dělat ručně, můžete použít například RT Se7en Lite.
http://www.w7forums.com/threads/official-windows-7-sp1-iso-image-downloads.12325/
Ad SP1 je hoodn stare; kdyby MS nebyli banda previtu, vydali by davno SP2 - Win7 jsou hodně staré, a po ukončení mainstream supportu už je prakticky vyloučené, že by dostaly další Service Pack. Ale jak jsem psal, máte možnost si aktualizace integrovat na instalační médium.
Vzhledem k tomu, že se počítače instalují typicky jednou na začátku, tak to nemá žádný velký praktický dopad.
I kdyz Widle uz nelehaji tak drsne, jako pred deseti lety, je vase tvrzeni stale jeste dost odvazne. Tohle muzu rici o Debianu, ktery jsem instaloval nekolik verzi tomu nazad a ktery provozuji z jedne instalace jiz nejmene na druhem disku a druhem pocitaci. Bez reinstalace.
Já jsem jel s jednou postupně upgradovanou instalací od Windows 2000, pak jsem reinstaloval na Vistu (z Windows x86 na x64 nejde upgradovat), a od té doby jedu na té samé instalaci, kterou dál upgraduji. Za tu dubu se pod těmi OS samozřejmě vystřídala řada disků i počítačů.
Na 64-bitové Windows můžete migrovat: nainstalovat nové Windows a přetáhnout dat wizardem.
Ad lze stridat HW okamzite bez potreby generalizovat sysprepem - generalizovat sysprepem nemusíte, to je primárně postup pro předinstalaci. A střídat počítače můžete například s bootem z klíčenky pomocí Windows To Go. Pochopitelně i tam musíte mít na klíčence drivery k cílovému HW.
to ze SP vyzaduje nejdrive nektere aktualizace, je PROBLEM VAS/MS/WINDOWS resp. WindowsUpdate, nevysvetlujte ze se neco chova protoze je to spatne vymyslene a nedelejte z problemu features ;)
CentOS 5 (2009-2017), Ubuntu 10.04 (2010-2015)...
ale jak sem psal srovnavat srovnatelne, tak samozrejme se zas snazite o demagogickopropagandisticke chovani, tedy ve vzoru:
Q:"jak nainstalovat Windows 7 s inteligentnim systemem aktualizaci?"
A:"nainstalujte Windows 8"
Stejne jako kdyz pri problemu s WU ve Win7 jsem odkazan na hledani reseni na Microsoft strankach, kde me ale chcete seznamit s Windows8, jak trapne...
K 8ckam... ozivovani/aktualizace predinstalovanejch Windows 8.1 na novem notebooku jsem provadel nedavno na i5+4GB RAM (30Mbit linka) to trvalo cca 8hodin a 7restartu provazene tim ze to nainstalovalo vsechny aktualizace a po restartu a vyhledani to naslo dalsi a dokola, dokola, tohle je proste NAPROSTO deemeentnii a nejhorsi implementace aktualizaci...
Zkuste si nekdy nainstalovat Linux, pustite LiveCD s plnohodnotne pouzitelnej OS, vyberete instalaci, zaskrtnete "nainstaluj zaroven aktualizace", pockejte cca 1h, provedte restart a mate plne aktualizovanej system vcetne vsech aplikaci... odejte vam HW ? dejte SSD do jineho a behem 5s vam nabehne na naprosto odlistem HW totoznej system vcetne vsech ovladacu
Ad to ze SP vyzaduje nejdrive nektere aktualizace, je PROBLEM VAS/MS/WINDOWS resp. WindowsUpdate - to že patch X má jako prerequisite patch Y není nic neobvyklého.
Ad zaskrtnete "nainstaluj zaroven aktualizace", pockejte cca 1h, provedte restart a mate plne aktualizovanej system vcetne vsech aplikaci - souhlasím že tak je to lepší.
Ad jte vam HW ? dejte SSD do jineho a behem 5s vam nabehne na naprosto odlistem HW totoznej system vcetne vsech ovladacu - to samozřejmě závisí na tom jaké máte nainstalované ovladače. Nebo si váš tučňák vymyslí ovladače pro HW který nezná? :)
to že patch X má jako prerequisite patch Y není nic neobvyklého.
to rozhodne ne, ale neobvykle je to ze se naintaluje 130 patchu nez to nabidne SP ;)
to samozřejmě závisí na tom jaké máte nainstalované ovladače
tak ovladace jsou soucasti balicku jadra, plus balicek firmwaru, to pokreje 97% HW, obecne dnes budou spise problemy s jiz neexistenci ovladace pro Win8x na nejaky HW, nez ze by nebyl jiz pritomen v Linuxu... ;)
Ad ovladace jsou soucasti balicku jadra, plus balicek firmwaru, to pokreje 97% HW - to pokryje možná půlku modelů, zvlášť pokud hovoříme o noteboocích a convertibles. A to ještě nemluvím o problémech kdy se stroj uspí ale už neprobudí, mizerné výdrži baterky, nefunkčním HW po probuzení atd.
od kdy 97% pokryje 50% ? :) napr. convertible thinkpad x220, vsechen HW (grafika,audio,lan,wifi,bt,wwan,touchpad,trackpoint,dotek pero/guma,fingerprint,webcam..) je pokryto jadrem a funguje out-of-box... probouzi se bez problemu a s funkcnim hw a rychleji nez s win7pro...
No to jsou mi argumenty. "Půlka lidí jsou tu blonďáci." - "To není pravda, třeba támhleten není blonďák!"
Ad thinkpad x220, vsechen HW je pokryto jadrem - se kterou verzí kterého distra? Podle webu Ubuntu Fingerprint reader vyžaduje externí driver, hibernace přes Fn+F12 nefunguje a někdy vede ke zmrznutí stroje, nefunguje mute mikrofonu z klávesnice, a pokud máte integrated mobile broadband, tak ten s chipsetem Gobi 3000 prý vyžaduje externí driver. U X220 tabletu přibývá pár dalších problémů. Podpora HW se samozřejmě liší podle distra a jeho verze. Podotýkám že X220 je model z roku 2011; v době jeho uvedení byla podpora v Ubuntu 10.10 výrazně tragičtější:
http://www.thinkwiki.org/wiki/Installing_Ubuntu_10.10_(Maverick_Meerkat)_on_a_ThinkPad_X220
Takže je pěkné, že jsou ThinkPady relativně dobře podporované. Bohužel je to málo, a hlavně pozdě, protože když konečně začne Linux daný HW podporovat, tak už ho dost možná ani neseženete.
Je to problém M$. Na Linuxu stačí stáhnout jenom instalačku bez balíčků, to je pár mega. Zvolit "síťová instalace". Rozdělit disky, zadat jména uživatelů, vybrat základní aplikace, desktop,... Rovnou bějhem instalace stahuje poslední balíčky a použije je. Takže update během instalace jsem na Linuxu ještě neviděl. Reboot jenom jeden, z instalačního média na finální. Hotovo.
Pokud je možnost stáhnout update z webu, proč musí jet install-[update-rebuilt-reboot]x12-install SP-[update-rebuilt-reboot]x30? Proč tam není aktivace na začátku setupu u EULA a pak stažení poslední verze? Co si asi myslí zákazník, když zapne NB a pak tři dny čeká, než se z image od výrobce dostane do finální podoby systému a může začít instalovat ovladače a aplikace? Navíc pokud neprozřetelně nastaví u svýho účtu heslo a musí se co 20-30 minut po ty tři dny přihlašovat.Very user friendly.
A co se HW týká, existují nějsaký standardy. Procesor od Intelu nebo AMD, každá firma má svoje IP, který dává na čip opakovaně, takže se s chipsetem dostaneme třeba na 10 kombinací 30ti modulů typu Intel OHCI nebo AMD PCIe. NA SMB jsou některý věci stejný (popis paměti) napříč platformou, odlišný DIMM asi nikdo dělat nebude. Rozdíly jsou asi jenom v řízení větráků, kontrole napájecího napětí a měření teploty. ATA/SATA příkazy jsou standardizovaný, USB HID a USB Mass storage taky,... Tak proč by to nemělo naběhnout jinde? Samozřejmě s výjimkou nestandardních špeků, pro který jsou ovladače jenom pro Win ME, WinXP a Win2k a tudíž už nejedou ani na widlích.
Spíš je poblém, že ty za každým na Rootu vidíš sysadmina. Ale pokud počítám tříčlennou rodinu, co má doma 2x PC s widlema, děcko widle ve škole, rodiče widle v práci, tak z těch pěti licencí dvě jsou doma a tam se o správu postará kdo? Hádáš dobře, jedině svatá reinstalace.
proč musí jet install-[update-rebuilt-reboot]x12-install SP-[update-rebuilt-reboot]x30?
Nevim, jak je to ted, ale u starsich Widlich byvala instalace jeste vylepsena o inteligentni ficuru: Instalator soubory CD napred kopiroval kamsi na disk a teprve, kdyz tam vsechny byly, acala instalace a soubory byly premisteny tam, kam patri. To, ze ty soubory na jejich misto mohli nahodit rovnou z CD asi nedouky v MS nenapadlo. Ale mozna neco nechapu a jedna se jen o dalsi wifikundaci, ktera cini z Widli OS nadrazeny Linuxu.
Rychlost kopírování z CD je výrazně závislá na časování. Když například přečtete soubor a pak ho dekomprimujete, čtecí hlava se vám zatím přetočí po spirále o kus dál, a mechanika musí hlavu znovu vystavit, což je hodně pomalé. Pokud naopak čtete z CD souvislý stream, jde to celkem rychle. Proto některé instalátory OS načtou do RAM maximum souborů a až pak je dekomprimují a zapíší na HDD; jiné (zvláště ty co operovaly na HW s malou kapacitou RAM) mohou kopírovat komprimované soubory na HDD, a až později je dekomprimovat a přesouvat.
Ad to by totiz ty soubory na CD musely byt razeny sekvencne, v poradi, v jakem je chce instalator - a to má být problém?
BTW proč je špatně nejprve soubory dát do dočasného adresáře? Představte si že třeba upgradujete nainstalovaný OS, a v půlce zjistíte že je médium nečitelné. Pokud jste nejprve kopíroval soubory na HDD, a pak je až přeházel do cílových adresářů (což má mimochodem velmi nízkou režii), tak jste vyhrál. Samozřejmě rozumím tomu, že na Linuxu když instalace nebo upgrade selže, tak se nic nevrací do původního stavu, a máte vymalováno.
BTW2 nejspíš se bavíte o době kdy na rootu vycházely oslavné články na distra Linuxu jako ideální náhradu Windows 9x, s komentáři "instalace naprosto bez problémů, akorát jsem pak musel změnit tenhle skript, dopsat támhle konfiguraci a doinstalovat tyhle balíčky". Z té doby si vybavuji první GUI instalátory dister. Jeden házel chyby když člověk během výběru komponent stisknul tlačítko Back, další měl rozpadlou češtinu už v následujícím dialogu po výběru jazyka... Jo, to byly časy. Tehdy dokonce někteří lidé věřili na Rok Desktopového Linuxu ;)
Ad to by totiz ty soubory na CD musely byt razeny sekvencne, v poradi, v jakem je chce instalator - a to má být problém?
Tak to nevim, to se zeptejte v Redmondu. Podle toho, jak ta mechanika kvicela, budto sekvencne nebyly nebo ten instalator chytrenemel nacachovanou nejakou tabylku souboru, takze do ni kvuli kazdemu souboru musel hrabat a vyhoda sekvencniho ulozeni se jaksi ztratila, protoze hlava stejne furt litala po cele CD.
BTW proč je špatně nejprve soubory dát do dočasného adresáře? Představte si že třeba upgradujete nainstalovaný OS, a v půlce zjistíte že je médium nečitelné.
Vzhledem k tomu, ze instalace a upgrade jsou znacne rozilne procedury, nevim, proc by alespon instalace, kde o nic nejde, nemohla jit rovnou na to spravne misto, aby se zrychlila aspon ta. Instalace je to, co lidi obvykle asi delaji casteji, zejmena s Widlemi, takze cokoliv, co lidem usetri nervy, je dobre.
Samozřejmě rozumím tomu, že na Linuxu když instalace nebo upgrade selže, tak se nic nevrací do původního stavu, a máte vymalováno.
To nevim, ja z CD nikdy neupgradoval. Vzdy z Internetu a tam se napred postahuji baliky a upgrade se provede jen tehdy, kdyz se povede stahnout vse potrebne.
BTW2 nejspíš se bavíte o době kdy na rootu vycházely oslavné články na distra Linuxu jako ideální náhradu Windows 9x,
Tusim, ze to delaly jeste XP, minimalne pak asi 2k. Nedavno jsem sice instaloval W 7, ale tam nevim, co to pacha, protoze to vse schovava za GUI, ktere cloveku moc nepovi.
Ad instalace a upgrade jsou znacne rozilne procedury - ne až tolik
Ad proc by alespon instalace, kde o nic nejde, nemohla jit rovnou na to spravne misto, aby se zrychlila aspon ta - tím instalaci nijak pozorovatelně nezrychlíte. Soubory se přesouvají jen jako položky adresáře, a navíc je to cachované, takže je to velmi rychlé.
Ad jak ta mechanika kvicela, budto sekvencne nebyly... - tak to asi byla nějaká verze, která k těm souborům nepřistupovala sekvenčně.
tím instalaci nijak pozorovatelně nezrychlíte. Soubory se přesouvají jen jako položky adresáře, a navíc je to cachované, takže je to velmi rychlé.
Tot otazka, zname Microsoft, ze.To by totiz ty soubory museli pri cteni z CD napred dekomprimovat a nejsem si jist, jestli je nahodou nedekomprimuji az kdyz jsou umistovany do cilovych adresaru. V kazdem pripade, instalace Wildi me rychlosti nikdy neoslnila, spise naopak. A nejake vysvetleni to mit musi. Videl bych to na snusku chytrych strategii, kterou okopirovali od pionyru z pomocne skoly. Od MS jsem videl uz tolik picovim, ze bych doufal jen v to nejhorsi.
Tusim, ze to delaly jeste XP, minimalne pak asi 2k
jj, od >=Vista je Widlo instalace okopirovana od Linuxu, takze uz tak demeentni jako <=WinXP neni :)
na CD je vysocekomprimovanej soubor WIM kterej obsahuje rootfs co se rozbali na D: (C: je samostatej malej oddil okopcen zas z Linuxu ala oddelenej /boot ;)
podoba s Linux kde je vysocekomprimovanej soubor Squashfs, kterej obsahuje rootfs co se rozbali na / je ciste nahodna :-D
Takže vložím do stroje média s tučňákem řekněme z roku 2009, a první co udělá je že se připojí na inet? Nepřijde vám to poněkud nebezpečné?
Ad Co si asi myslí zákazník, když zapne NB a pak tři dny čeká, než se z image od výrobce dostane do finální podoby systému a může začít instalovat ovladače a aplikace - zákazník dostává notebook předinstalovaný, samozřejmě včetně ovladačů, patche jsou cca několik týdnů (v nejhorším měsíců) pozadu. Takže ho čeká jeden, možná dva restarty.
Ad proč tam není aktivace na začátku setupu u EULA a pak stažení poslední verze? - ve světě open source je OK šířit média jakýmkoliv způsobem. Ve světě komerčního SW byl měl mít klasicky k médiím přístup jen platící zákazník, a MS zřejmě nechtěl aby si kdokoliv mohl stáhnout poslední verzi Windows zdarma. Proto byly Windows distribuovány jako instalační média a sada patchů.
Ad existují nějsaký standardy... ATA/SATA příkazy jsou standardizovaný - to sice jsou, ale není standardizovaný interface řadiče se sběrnicí PC. Některé řadiče používají interface AHCI, jiné různé další interface (například RAID řadiče jsou dost odlišné). Podobně USB HID je standardizovaný a teoreticky u všech zařízení stejný, ale USB řadič může mít prakticky jakýkoliv interface, navíc i nejběžnější OHCI/UHCI/EHCI/XHCI jsou výrazně odlišné. Podobně IEEE 802.3-2008 (Gigabit Ethernet) je standardizovaný, ale interface síťové karty se může velmi lišit. O WiFi vůbec nemluvě.
BTW stačí když na zdrojovém stroji máte diskový řadič v módu Parallel ATA, a na cílovém stroji je v módu AHCI (a nejspíš i opačně). Stroj pak nezabootuje, s Windows ani s Linuxem. Driver na systému máte, ale je potřeba ho označit jako bootovací (na Linuxu zahrnout do initrd).
http://www.novell.com/support/kb/doc.php?id=3744228
Ad za každým na Rootu vidíš sysadmina - myslím že většina zdejších čtenářů má zkušenosti se správou systémů. Pokud jde o domácí uživatele, tak ti na západ od našich hranic buď zvládnou věc sami, nebo používají placené služby. Typicky zákazník zavolá na hotline, otevře připojení, technik se připojí ke stroji a provede co je potřeba. V ČR přetrvává klasický přístup "můj kamarád má známého, který má syna".
Takže vložím do stroje média s tučňákem řekněme z roku 2009, a první co udělá je že se připojí na inet? Nepřijde vám to poněkud nebezpečné?
A to jako proc? Jste za ohnovou zdi, pripojujete se k serverum distribuce... Rika nekdo, ze z toho mate lezt po webu po pornoserverch, kde je to samy malware?
MS zřejmě nechtěl aby si kdokoliv mohl stáhnout poslední verzi Windows zdarma. Proto byly Windows distribuovány jako instalační média a sada patchů.
Hergot, to je tedy vysvetleni. Ja si myslel, ze je to proto, ze MS na zakazniky z vysoka ....... Ale ted vidim, ze se vlstne jedna o rafinovanou strategii! To urcite vsem zabrani nainstalovat si kradene Widle bez toho, ze by je pak dva dny zaplatovali. Kruci, ti pirati to dnes maji drsne.
... medium z roku 2009, a první co udělá je že se připojí na inet? Nepřijde vám to poněkud nebezpečné?
DEMAGOGIE, on je bezpecnostni rozdil jestli Linux LiveSystem vleze na net pri instalaci kvuli aktualizaci (s balicky z roku 2009), nebo Widle vlezou na net az po instalaci(soubory z roku 2009) ?? :-D
zdroj stroj ... Parallel ATA.... cíl...AHCI (a nejspíš i opačně). Stroj pak nezabootuje, s Windows ani s Linuxem
to je LEZ s Linuxem neni problem, Widle se z toho samozrejme posserou...
VYZVA VSEM MICROSOFT FUDARUM: PRESTANTE LHAT, NENI TO UZ V MODE :)
Jasne lole, takze si mam spustit a pouzivat deravy widle? Nebo se ty patche uz konecne umej naisntalovat aspon bez 30ti restartu rovnou ty nejposlednejsi? A nebo se dokonce aspon umej nejdriv nainstalovat ty kriticky? Leda hovno hovno co? Takze div nez za 2 dny se widle proste pouzivat nedaj.
Dokonce ty widle ani neumej nainstalovat ten SP bez toho, ze by nejdriv instalovaly 150 zaplat ... uzasnej system. A kdyz se jim to tak nekdo pokusi vnutit, tak velmi rychle narazi na to, ze neco nefunguje, protoze tomu neco chybi.
Jo, i pokud pouziju instalaci media z roku 1990,tak ten tux bude 100% patchlej. Takze neblabol.
Ad div nez za 2 dny se widle proste pouzivat nedaj - o kus níže doporučujete Windows reinstalovat v případě že se neočekávaně ukončí servis, protože je to rychlejší než hledat příčinu.
Ad widle ani neumej nainstalovat ten SP bez toho, ze by nejdriv instalovaly 150 zaplat - některé záplaty jsou prerequisites pro instalaci SP. Nicméně SP máte na instalačních médiích, případně ho můžete na instalační medium dodat. To že vy řešíte všechno stylem "drbat se pravou nohou za levým uchem" neznamená že je to jediná možnost :)
0. az na to ze pri aktualizaci zustavalo cca 2.5GB-3GB volne
1. pokud jiz sepsano sys.req. neni problem zkontrolovat a ohlasit "neni volne misto, uvolnete XXGB" misto "error 13ec" :)
2. dostanu se k tomu ze na 64b ma byt volno 2GB, ale me nestacilo ani 3GB, az 3.5GB pomohlo aby aktualizace prosla
3. tedy stejne jako HoloLens a GoogleGlass, oboje jsou brejle ;)
99. neni treba to dal rozpatlavat, proste problemy v MS SW jsou a budou, HoloLens potrebuje proste kvalitni vyvojare a myslenkare aby uspelo, firmu diky ktere uz MS mohlo zlepsit calendar v outluuku se koupila, takze hura na nakup dalsich firem a hologramum zdar :)
0. Nevím z čeho ten požadavek na volné místo vychází. Můžete se zkusit kouknout do logu.
1. Souhlas, určitě by s tím šlo počítat a bylo by to možné odchytit.
2. Nevím jestli jste instaloval zrovna .NET Framework 4.5.1.
99. proste problemy v MS SW jsou a budou - můžete z toho odstranit "MS", a pořád to bude pravda :)
Ad firmu diky ktere uz MS mohlo zlepsit calendar v outluuku se koupila - Outlook Mobile není dekstopový Outlook, podobně jako Outlook Express nebyl desktopový Outlook. Jinak nákup firem je celkem běžná záležitost. Například Google koupil Android Inc. (autory Androidu), Motorola Mobility (výrobce mobilů), Panoramio (sdílení fotek na mapách) a dalších 172 firem. Nejspíš se mu nedostávalo kvalitních vývojářů :)
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_mergers_and_acquisitions_by_Google
0 - v logu je "blablabla error code" code je prelozitelny na "fatal error" :)
2. instaloval se 4.5.2, ale pozadavky ma stejne jako 4.5.1
99. muzu, ale problemu s MS SW jsem videl mnohem vice nez s ostantim SW ;)
ad outlook - je mi jasne ze je v tom bordel, je mnoho outluuku, ale zadnej poradnej :) taky chapu ze MS neni jedinej kdo kupuje spousty firem, ale pokud se bavime o MS, nebudu resit Google, ano mel by se resit Google v diskuzi pod zprave o Google produktu, ale to by tu nesmel byt nasazen team MS propagandistickychtrolofudaru ;)
0. To jste nejspíš log prozkoumal špatně.
2. S tím vám neporadím.
99. To i já, protože Windows používám daleko častěji než Unixy. Ovšem když se k nějakému Unixu dostanu, tak se fakt divím, že tu prehistorii může někdo používat ;)
Ad Outlook - předpokládám že za bordel považujete i když můžete mít stejný vůz ve verzi sedan a combi :). Ad pokud se bavime o MS, nebudu resit Google - já klidně ano. To že větší firmy kupují menší je běžná praxe, a nevidím důvod se nad tím pozastavovat. Natož pozastavovat se nad tím u MS a nepozastavovat u Googlu :)
Ad widle nake logy mají - a to se ptáte jako admin?
http://support.microsoft.com/kb/902093
Ad neznama chyba $456asdadw - jako admin jistě víte kde najít seznam chybových kódů, a případně máte rovnou nainstalovanou utilitu err.exe. Nevíte, neznáte? Aha.
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/cc231199.aspx
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/cc231198.aspx
porad to nechapete...
v normalnim OS se zobrazi hlaska s informaci o chybe, pripadne naznak na jeji reseni
ve Windows se zobrazi hlaska s error kodem a je potreba se podivat na MS stranky, pripadne pouzit nastroj na prevod error kodu do textu, a prohledat technet nebo internet/fora s nalezenim reseni :)
WU dostává jen numerický kód chyby, a není ani jasné odkud ta chyba pochází. Navíc trochu pochybuji o přínosu pro uživatele. Myslíte že když dostane třeba hlášku "ERROR_INTERNET_INCORRECT_HANDLE_TYPE: The type of handle supplied is incorrect for this operation", tak mu to řekne víc než "Fatal error 0x2EF2"? Komu to něco řekne je admin, a ten by si měl umět detaily vyhledat v logu.
Myslím že to přesměrování na stránky MS je dobré řešení, protože to MS umožňuje popsat běžné problémy a jejich řešení.
Aha.
Včera jsem neprozřetelně zapnu jeden kompl s Win7. "Fatal error, system disk not found." Hned při bootu. Nereagoval na nic kromě RESETu. Po tvrdým resetu to naběhlo, jako by se nechumelilo. Po power cyclu zase. Do HW jsem nesahal, disk v setupu normálně byl, SCANDISK v pohodě, SMART v pohodě,.. A hádej, co se změnilo po výměně SATA kabelu za novej a proghození vývodů ze zdrpje? Správně, vůbec nic... A při použitíHDD s tučňákem stroj bootuje bez problémů...
Zajímavý, že v logu není vůbec, ale vůbec nic. Kde k tomu najít bližší info? Aby aspoň bylo jasný, jestli je to na levelu PCI, SATA, nebo něco s partition...
Windows podle všeho hlášku s tímhle textem vůbec nemají. Nejspíš je o hlášku BIOSu. Viděl jsem podobný problém když měl disk odešlý krokový motor, takže po zapnutí napájení občas nenaběhnul. Většinou pomohl power cycle, případně do něj trochu šťouchnout před zapnutím. Myslím že SMART monitor by to měl vidět, ale jeden nikdy neví.
Samozřejmě to může být jiná závada HDD (třeba ten disk díky závadě nabíhá velmi pomalu), nebo problém boot loaderu (zvlášť jestli tam máte dual boot).
Původně jste psal "při použitíHDD s tučňákem stroj bootuje bez problémů". Obecně pokud dostáváte hlášku BIOSu nebo boot loaderu před zavedením Windows, tak se dá čekat, že s tím Windows nebudou mít nic společného.
Ten boot loader podle mě také stojí za pokus. Můžete tam mít nějaký neoriginální bootloader (zvlášť pokud je stroj v dual bootu s Linuxem), případně může jít o nějakou infekci malwarem.
Ad log plnej sracek typu "spustila se sluzba" - "ukoncila se sluzba" ale to ze sluzba zbuchla, se tam vubec nedoctes - aha, pan odborník :)
http://www.cisco.com/c/dam/en/us/support/docs/voice-unified-communications/unified-communications-manager-callmanager/17900-7.gif
Ad vysledkem hledani je v 95% reinstall widli - vysvětlete mi prosím jednu věc: jak vás někdo může pustit k administraci systémů? Vždyť zjevně nemáte ani základní znalosti.