Kupujete to, co Vám někdo nabízí, takové vlastnosti ta věc má. Auta mají taky čím dál víc funkcí vypnutých softwarově a musíte si dokupovat klíče, Tesla uměle snižuje dojezd (kapacitu baterie). Stejně tak televizory a další spotřební elektronika. Městské skútry kupujete s omezeným výkonem - motor umí víc, ale je tam vložený restriktor na výfuku a variátoru (resp. tak to bylo u dvoutaktních padesátek) - takže to není ani novinka s příchodem softwarového řízení.
Vaše reakce samozřejmě může být, že si jejich výrobek nekoupíte a obrátíte se na konkurenci.
Ano, to je presne ten dovod preco si nikdy nekupim Apple, Tesla a uz ani BMW ktore vam koli jednoduchosti montaze vsetko namontuje za zakladnu cenu a vy si to potom mozete dokupit cez aplikaciu.
Toto je predsa len trosicku ina situacia lebo tu nejde o zisky firmy, tej moze byt jedno co s tou kartou robite ked ste ju zaplatili takze tento ich krok za ciarou je.
jedno jim to samozřejmě není, zejména v případě, kdy poptávka kvůli některým funkcím jim omezuje jejich dlouhodobě budovaný herní trh. Cíl firmy přece není prodat vše dneska, ale umět to prodávat i za rok a právě nestabilní trh kryptoměn je rizikový z hlediska předikování poptávky, je logické, že takové riziko chtějí omezit.
Tu kartu si již kupuješ s takovýmhle omezením, takže víš do čeho jdeš.
Tvoje argumentace předpokládá, že firma má náklady pouze s HW a že ty si ten HW kupuješ. SW je ale jeho nedílnou součástí a také ten nese nějaké náklady. Stejně můžeš argumentovat, že odmítáš si do počítače koupit jakýkoliv program, protože už jsi za HW zaplatil a nemíníš dál něco platit.
Grafické karty jsou již poměrně dlouho umělě omezovány na funkce, které jsou přítomny v drahých výpočetních kartách, proč až teď to je přes čáru, když tohle chování výrobců GPU tady je třeba 15 let?
Tak si porovnejte nabidku GK urcenych pro spotrebitele a profesionaly:
Ackoliv jsou to stejne kremiky, tak rozdily jsou:
- maly BAR -> velky BAR (hlavne Tesla, nabizi napr. celou 12GB primo mapovanych)
- direct-dma neni omezovano (sw featura)
- beh ve virtualce neni omezovan (sw featura)
- 10bit vystup povolen (sw omezeni)
- pokud kremik implementuje FP64 pri 1/2 ci 1/4 vykonu, tak na consumer karte to bylo nadale omezeno na 1/16 az 1/32.
GK tedy jsou omezovany - uz roky.
18. 3. 2021, 13:42 editováno autorem komentáře
Graficke karty su softwarovo obmedzovane uz roky? Kde a ako?
Však Vám to taky nikdo nebude omezovat zpětně. Jen nově už pořizujete s takovou specifikací. Neřešte, jestli je to omezované softwarově nebo hardwarově. SW i HW jsou součástí jednoho výrobu. Pro ajťáka je možná těžko zpracovatelná představa, že omezení provede driver - ale pro obyčejného spotřebitele to rozlišení, kde dojde k omezení, podstatné není.
A ani s tou teslou to nebylo uplne dobre prirovnani. Pokud vim, limitovali maximalni nabiti a vybiti kvuli ochrane baterie.
Spis mel pouzit priklad kdy tesla limituje nabiti baterie u nekterych superchargeru, protoze neni vhodny na dobijeni na plnou kapacitu, a lidi zbytecne zabiraji supersilnou nabijecku pro pomale nabijeni poslednich 20 %.
tak to vite blbe, limitovali i kapacitu baterie a zbytek uvolnili po softwarovem odblokovani
http://www.hybrid.cz/tesla-odemkla-majitelum-svych-elektromobilu-na-floride-vice-kapacity-baterie-kvuli-evakuaci
S tou teslou to bylo tak, ze prisla EU s dotaci na EV ktery stoji pod 30.000 tusim, a aby se tam Tesla vesla, tak uvedla zkripleny model s omezenou baterii. Majitele po aplikaci dotace na nakup, si pak mohli priplatit za upgrade. Nemuzu na tohle najit online informace, protoze to byla zrejme hodne kontroverzni vec.
Ale kdyz se podivate do sekce Battery na Model S, je tam nekolikrat zmineno sw omezeni kvuli segmentaci a naceneni modelu - ne kvuli setreni baterii!
Bullshit.
Minimalne z pohledu návrhu karty.
Pokud dělám Octavii pro lidi aby vozili nákupy a děti do školky, nemůžu čekat že po trackweekendu mi někdo v rámci záruky vymění motor,brzdy a spojku.
Auto na to zkrátka dělané není.
Analogie u GK je podobná.
Doslova nic na té kartě není designováno na 24/7/365 pod plným plynem.
Není pravda. To by výrobce u té oktávie musel detekovat, že s ní jezdíš po okruhu a v tom případě by jí uměle omezil rychlost. Realita je taková, že si s ní můžeš jezdit až do omezovače kdekoliv chceš, ale pokud ji často budeš provozovat v extrémních podmínkách, tak ti sotva záruku uznají kvůli nadměrnému opotřebení. Analogicky u GK by neměli omezovat její výkon, ale zároveň by neměli ani uznat záruku, pokud ji budeš extrémně přetěžovat.
Jinak nemám problém s tím, že bude existovat na úrovni železa karta určená ke hraní a karta určená k těžbě. Zásadní problém ale mám s tím, že vezmu řekněme kartu s jedním a tím samým čipem a jednu nechám jet naplno a druhou uměle softwarově omezím.
> Zásadní problém ale mám s tím, že vezmu řekněme kartu s jedním a tím samým čipem a jednu nechám jet naplno a druhou uměle softwarově omezím.
To je normální segmentace trhu. I u aut máš u některých stejný motor, ale jinak načipovaný (a k němu jinou převodovku třeba). U CPU/GPU je to taky běžný, těch laserových masek je jen pár a následuje binning (jaké části čipu jsou nefunkční a jaké frekvence stabilně dosáhne).
Přijde mi to podobné filozofické dilema, jako jestli je podepsaný firmware v EEPROM nebo na disku (jedno linuxáci uznávají jako otevřený HW a druhé ne).
20. 3. 2021, 22:41 editováno autorem komentáře
Taketo "omyly" sa deju casto. Nvidia jednoducho potrebuje vyzerat, ze bojuje proti tazbe na jej kartach a zastava sa hracov. Medzitym ale rada predava grafiky po paletach tazicom :) Len som cakal, ako sa to bude dat obist, aby nvidia vyzerala, ze to naozaj robi pre hracov. Toto som ale necakal :D Taketo velke odhalenie. Pre nvidiu su peniaze vzdy az na prvom mieste, co vedia najme ludia pracujuci pod linuxom, ked vidia stav ich driverov.
Já si spíš myslím, že museli dopředu tuto změnu ohlásit a teď poskytují přechodné období. Někdy v budoucnu mají možnost to opravdu provést a nikdo se nemůže pak cítit ukřivděn. Musejí umět rozlišit, aby omezovali výkon jen na výrobcích, které byly koupeny až s novými podmínkami, nebo to zavést až u nových čipů. To, že to zatím neomezili, neznamená zhola nic.