Před ~ rokem jsem přednášel o IPv6 v OrgPadu (https://www.orgpad.com/o/CWmjP5YNtCDoGYZtkPjKsB). Od té doby se přidala plná podpora IPv6 i při práci se soubory - protože jsme přešli k Hetznerovi a na vlastní "S3" (Minio), které na rozdíl od DigitalOcean podporuje IPv6. Taky jsme více než 10x rozšířili počet uživatelů hlavně v sektoru vzdělávání
Byl by zájem si poslechnout nějaké statistiky takto po roce např. zase formou Lightning-Talku?
Také by mohlo být zajímavé, posbírat nějaká data o IPv6 a IPv4 od různých přípojek u českých poskytovatelů - oblast kde má člověk přípojku a pár traceroutů na určitá místa...
Zrovna před pár dny jsem se bavil o tom, že IPv6 má u CETINu o facku lepší latenci než IPv4 a že mám poměrně dost lepší latenci u CETINu než u Vodafone (bývalé UPC).
Omlouvám se za pozdní odpověď, úplně to zapadlo. Nevím, že by Vodafone poskytoval skutečně FTTH přístup. Jejich optika pokud vím je koaxiální kabel zakončený nepoužitelně příšerným modemem bez nějaké zásadní možnosti výběru.
Pokud máte možnost optiky od CETINu, tak je to dnes jedna z těch lepších možností a pro většinu lidí by to nebyla špatná volba. Může ale být, že u Vás máte třeba opravdu kvalitního lokálního poskytovatele nebo zájmový spolek, kde může být kvalita služby ještě lepší. (Třeba méně asymetrie, možná o něco levnější.) Žádného takového ale neznám. Obyčejně mají lokální poskytovatelé nějaké problémy, třeba kvalitu služby, špatnou podporu IPv6, mizerné tranzitní smlouvy a tedy silně omezené připojení směrem k určitým službám. Na rozdíl od velkých poskytovatelů jim může chybět cache Youtube, Netflix a dalších služeb.
Zkrátka, pro většinu obyvatel Česka bude super, když jim CETIN skutečnou optiku zavede až do domu/ bytu. Minimálně mají volbu, zvýší na několik let hodnotu nemovitosti atd.