Osobne si myslim, ze tahle open source karta neni myslena pro lidi co maji radi open source a koupili by si ji do sveho domaciho pocitace. Cilova skupina lidi jsou podle me lide (vedci, vyvojari) kteri potrebuji resit specializovane ulohy. Tem se pak bude hodit, ze si do karty mohou naprogramovat vlastni firmware...
1. Silne FPGA umoznuje kazdemu doprogramovat si vlastni procesor nebo zakaznicky obvod - na reseni jakekoliv ulohy, nejen graficke karty. Karta je osazena pomerne slusnym HW pro DMA apod., ma rychlou sbernici atd. Muzou se na tom provozovat simulace, vypocet fyziky, hromadne zpracovani dat atd. Ja byt ucitelem oboru kolem VLSI tak uz posilam na katedru zadost o nakup tehle "hracky".
2. Muze vzniknout open source komunita, ktera byde vylepsovat jak "hardware" (program pro FPGA) tak software (ovladace). Vysledkem by mohla byt komercne pouzitelna graficka karta s otevrenymi ovladaci.
3. Prakticky kdokoliv si muze s touto kartou hrat a zkouset doprogramovat dalsi vlastnosti. Da se jen predpokladat, ze vyrobci grafickych karet budou neustale pokukovat po ruznych verzich programu a zkoumat, zda tam neni nejaky novy napad, ktery by se jim mohl hodit. Zkratka se ocekava efekt brainstormingu. Halda kravin a nesmyslu, z nichz nektere na druhy pohled nemusi vypadat jako nesmysl. Pokud se toto povede, muze to pritahnout pozornost zavedenych vyrobcu grafickych karet a ti by teoreticky mohli tento projekt podporit, coby lihen napadu pro jejich R&D.
4. No a v neposledni rade se doufa, ze by se timto projektem mohlo povest ukrast cast trhu zavedenym vyrobcum grafickych karet. Preci jen je to kousek HW, ktery muze byt diky otevrenym ovladacum pouzivan pod jakymkoliv OS. Mozna se toho nektery z dodavatelu serverovych a/nebo jednoucelovych reseni chytne a zacne vyuzivat tento kousek HW pro sve ne zrovna standardni OS, kde podpora noveho HW obvykle vazne. Osobne si ale myslim, ze tento trh je tak maly a zanedbatelny, ze to je uz spis utopie. V dnesni dobe je uz dost kompatibilniho HW aby nebyl problem provozovat informacni kiosek s Linuxem a napriklad ATI grafickou kartu.
Pokud to nekdo nevypozoroval: body jsem uvedl v poradi, v jakem dle meho subjektivniho nazoru mohou prispet k navratnosti celeho projektu.
O te komercne pouzitelne karte by se mohlo uvazovat pouze pokud by krome varianty s FPGA vznikla i varianta se zakaznickym obvodem, ve kterem by byla naprogramovana funkcnost nektereho z odzkousenych designu FPGA a vyrabelo se to ve velkych seriich...
Ale i pak bude dost tezko cenove konkurovat kartam ktere uz jsou na trhu, to ze je opensource je sice super, ale 99 % lidi je to uplne sumafuk a zajima je pouze pomer cena/vykon pripadne pouze vykon...
3. Da se jen predpokladat, ze vyrobci grafickych karet budou neustale pokukovat po ruznych verzich programu a zkoumat, zda tam neni neco, co by se dalo, alespon priblizne, napasovat do jejich velmi vagniho patentu, ktery si kdysi podali. Vyrobci by se pak mohli pokusit projekt (nezadouci konkurenci) zadupat (financne vycerpat) podlozenymi i nepodlozenymi zalobami.
Nevíte někdo, jak je na tom v současnosti podpora grafických karet ATI (AMD)? Já jsem měl ATI kartu asi před dvěma lety a podpora byla špatná, proto jsem nakonec znova skončil u NVidia (teď s ovladačem Nouveau).
V poslední době ale AMD uvolnilo nějaké specifikace. Změnilo se díky tomu už něco?
Ano, věci se mění a dá se říci, že k lepšímu. Vzniká open-source ovladač a fglrx ovladače už taky nejsou zas tak špatné...
Během několika měsíců by se ATI/AMD mohlo podařit dohnat nvidii.
Ano a chybi treba podpora pro overlay, coz je traga. Je to dobre tak na beznou desktopovou praci, ale jinak je to zalostne.. uz je tu ale aspon nadeje na zlepseni.
Za predpokladu, ze je karta len jedna, tak to funguje. Ked sa daju karty dve, tak si na tom vylame zuby driver radeon (nevie precitat BIOS zo sekundarnej karty) aj fglrx (DRI deadlock, pripadne cele PC zatuhne, alebo to nejako blbne alebo to vobec nefunguje [v8.5]). radeonhd celkom funguje, akurat nema xv.
Otazkou je, jestli neni vyhodnejsi si tu kartu v ramci grantoveho projektu udelat znovu, vzdyt staci pouze FGPA, radic sbernice (nejake AMCC za par dolaru to resi) a VGA vystup. Ale projekt je to zajimavy, akorat se opravdu s FPGA neda konkurovat zakaznickym cipum (a pravdepodobne to tak ani nebylo mysleno).
Osobne bych si ji koupil, ono ne kazdy ma zkusenosti s navrhem DPS na takove urovni aby byl schopen delat karty na PCI nedejboze PCIexpres. Pak je k tomu treba pripocist naklady na pripravu vyroby DPS, osazeni atd. u nas se to pohybuje v radu 30 000 kc a porad jeste vubec nemate jistotu, ze vam to vubec bude fungovat... :)
Navic k teto karte jiste dostanete nejaky stantadrni obsah a jiste si budete casem moci stahnout z webu ruzne patche a jine SW a cerpat ,,podporu`` od komunity... Pokud si udelate kartu sam, tak budete muset delat vsechno sam a od zacatku.
To mas naprostou pravdu, kusova vyroba by byla docela draha a narocna (navrzeni tistaku, shaneni firmy, co udela 2-3 kusy, zakladni odladeni s logickym analyzatorem, spaleni par zakladovek :-) pri testovani v PCI atd). Dovolim si na tomto miste udelat reklamu svemu byvalemu zamestnavateli:
(podotykam, ze vubec netusim za kolik se to vlastne komercne prodava, ale vecicka je to IMHO dost dobra, pro nas natvrdlejsi je tam DSPcko, pro ktere existuje GCC, takze vyvoj vcelku v pohode).
ps: SRAM je tam hlavne proto, ze se ovlada z FPGA mnohem jednoduseji, nez DRAM, jinak se tam da vrazit cenove vyhodnejsi DRAM, pokud si samozrejme osetrite veskere potrebne casovani.
Cau, taky nevim, kolik ta hracka stoji / stala, ale jednu sa mne povedlo 'zrusit' pri vyvoji diplomky, proste najednou nefungovala ..... :-( Nastesti po mne nikdo nechtel nahradu :-)
Nestudoval jsem detaily, ale neprodava nahodou primo Xilinx a jini vyrobci nejruznejsi kity v podstate obdobne skladny? Nekolik jsem jich uz videl. Pravda ne s PCI zbernici. Jedine co by na te OS karte mohlo mit cenu je pak to co je naprogramovano v tom FPGA.. Pokud tam neco je.:)
Kity urcite od vyrobcu FPGA jsou, rekl bych, ze pro testovani je jich docela dost. Jinak co si pamatuju, tak je (jeste na stare GX6) tam zaklad pro komunikaci po PCI, k tomu drivery (Windows+Linux), knihovny pro ovladani karty z user landu (programovani DSP, programovani FPGA, busmaster prenosty, prenosy pres mailboxy, prerusovaci rutiny atd.) Treba jen rozjeti busmaster prenosu byla prace na dost dlouho a celkem nerad na to vzpominam :-(